Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi > Türk Tarihinde Yer Alanlar

Türk Tarihinde Yer Alanlar Türk tarihinde yer alan olay ve portreler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 18.05.2009, 07:10   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Türkan Saylan (13 Aralık 1935 - 18 Mayıs 2009)

Prof. Dr. Türkan Saylan
(13 Aralık 1935 - 18 Mayıs 2009)

Saylan, 13 Aralık 1935 İstanbul'da dünyaya geldi. Cumhuriyet döneminin ilk mütahhitlerinden Fasih Galip Bey ile evlendikten sonra müslüman olup Leyla adını alan İsviçreli Lili Mina Raiman çiftinin beş çocuğunun en büyüğüdür. 1968 yılında İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başlamıştır.

1971’de İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere’de ileri eğitim görmüş, 1974 de Fransa’da 1976’da yine İngiltere’de kısa süreli çalışmalar yapmış, 1972’de doçent, 1977’de profesör olmuştur. 1982 – 1987 yılları arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981 – 2001 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürütmüştür.

1990’da oluşturulan “İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda görev almış ve 1996’ya kadar Müdür Yardımcılığı ile Kadın Sağlığı derslerinin koordinatölüğünü yapmıştır. Dermatoloji kliniğinin öğretim üyesi olarak 2002 yılı sonuna kadar çalışmış ve 13 Aralık 2002 tarihinde emekli olmuştur.

1976 yılında lepra (cüzzam) çalışmalarına başlamış, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurmuştur. 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verilmiştir. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün Lepra konusunda danışmanlığını yapmıştır.

Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve Başkan yardımcısıdır. Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi’nin ve Uluslararası Lepra Derneği’nin üyesidir. Dermatopatoloji Laboratuvarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer almıştır. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl, gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ni yapmıştır.

1989’da, bir grup Atatürkçü aydın tarafından devrim yasalarını ve laik düzeni koruyup geliştirmek amacıyla oluşturulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucularındandır ve halen Genel Başkanlığını yürütmektedir.

14 Nisan 2007 Ankara-Tandoğan ve 29 Nisan 2007 İstanbul-Çağlayan Cumhuriyet mitinglerinin organizasyonunda ve icrasında bulunmuştur.

1990’da oluşan “Öğretim Üyeleri Derneği”nin kurucusudur ve ilk dönem II. Başkanlığını yapmıştır.
1995’de mezun olduğu lise için oluşturulan Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı'nın (KANKEV) üyesidir.

1995’de kurulan Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı (TÜRKÇAĞ)’nın kurucusu ve başkanıdır. Birçok mesleki ve sosyal derneğin üyesidir.

Gönüllü kuruluş olarak; ÇYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı, sürdürmektedir.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 31 Mart 2000 tarihinde Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Halen bu görevi sürdürmektedir.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 2 Şubat 2001’de YÖK üyeliğiyle görevlendirilmiş ve bu görev Şubat 2007’de bitmiştir.

2003 – 2004 arasında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyeliği ve İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur.

Ödülleri

-1996’da İstanbul Üniversitesi kendisine “Atatürk İlke ve Devrimleri” ödülünü vermiştir.

-İngiltere dermatologlarının derneği olan Dowling Kulübü (1978) ve "Kuzey Amerika Klinik Dermatoloji Derneği" (1996) tarafından onur üyesi seçilmiştir. Bugüne kadar çok sayıda ödüle layık görülmüştür.

- “Atatürk İlke ve Devrimleri Ödülü” İstanbul Üniversitesi (1996),

- “Ülkemizde Yılın Kadını Ödülü” (1990),

- “Melvin Jones Ödülü” (1991),

- “Atatürkçü Düşünceye Hizmet Ödülü” İncirli Lions (1996),

- “Kuvayi Milliye Ödülü” Haliç Rotary (1997),

- “Fahrettin Kerim Gökay Ödülü” Türk Lions Vakfı (1997),

- “Türkiye Ziraatçiler Birliği Dayanışma Ödülü” (1998),

- “75. Yıl Ödülü” Türk Kadınlar Birliği Şişli Şb. (1998),

- “Uğur Mumcu – Muammer Aksoy Ödülü” ADD İstanbul Şubesi (1999),

- “Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Onur” ödülü (2000),

- İtalya “Foyer des Artistes Kurumu Ödülü” (2001),

-Cüzzamlı Hastalara verdiği uzun süreli hizmet ve getirdiği bakış açısı nedeniyle “Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği 2001 Yılı Ödülü”,

- “Atatürk Ödülü” Amerika / Atatürk Topluluğu (2001),

- “Sanat Kurumu Onur Ödülü” (2002),

- “Atatürk / Çağdaşlık Ödülü” Dünya Atatürkçü Kuruluşları (10 Kasım 2003),

- “Üstün Hizmet Ödülü” Yıldız Teknik Üniversitesi (2004),

- Eğitim yaptığı katkılar nedeniyle “Eğitim Ödülü” TED Koleji,

- “Kendinden once hizmet” ilkesine örnek davranışı nedeniyle “100. Yıl Mesleki Başarı Ödülü” Rotary Kulübü,

- “İnsan Hakları Ödülü” İzmir Karşıyaka Belediyesi (2004),

- “Türkiye’nin En İyi Eğitimcisi” Ödülü - Tempo Dergisi (2004),

-Kültür Üniversitesi’nin İstanbul genelindeki üniversitelerin öğrenci ve öğretim üyeleri arasında yaptığı anket sonucunda “Yılın En Yürekli Kadını Ödülü” (2004) ,

-“Puduhepa Ödülü” - Adana Kütür Sanat Derneği (2005),

- “Meslek Hizmetleri Ödülü” Ankara Emek Rotary Kulübü (Ekim 2005),

- “Toplumsal Barış Ödülü” Barış Radyo,

- “İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü” -

- SODEV Sosyal Demokrasi Vakfı (2005),

- “İyi Kalpli Ol Ödülü” Türk Kalp Vakfı (2006),

- “Yılın Başarılı İş Kadınları Ödülü” Dünya Gazetesi (2006),

- “ÇEK Eğitim Ödülü”, Çağdaş Eğitim Kooperatifi (2006).

Türkan Saylan Hakkında Notlar

-Saylan, "Anayasa Mahkemesi'nin, odak olduğu gerekçesiyle AKP'ye verdiği ceza eğer hâlâ doğru değerlendirilemez ve halkımıza meydan okuma ve bildiğini, işine geleni kimselere danışmadan ya da salt yandaşlarla kafa kafaya vererek yapma alışkanlığından uzaklaşılamazsa, ülkede ve halkın çoğunda yaratılan huzursuzluk ve güvensizlik azalmayacak, aksine artacaktır." görüşlerini belirttiği bir yazısında Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'nun kıyafetinden cami imamlarının söylemlerine ve Alevi köylerine yapılan camilere kadar bir çok konuyu gündeme getirmişti. Saylan, Diyanet'in yeniden şekillendirilmesi gerektiğini savunmuştu.

- AKP hakkında açılan kapatma davası hakkında, "Bütün bu odak olma olaylarından sonra, halk olarak hepimize düşen görev, rejim karşıtı tüm irili ufaklı olayları belgeleyip ilgililere sunmak ve ardını aramaktır. Hukuk bir üstyapı değil bir altyapıdır, unutmayalım ve ona güvenelim. İsterseniz işe ruhsatsız Kuran kursundaki 18 kızımızın başına gelenleri halkça sorgulayarak başlayalım, ne dersiniz?!"

Saylan çağrısında AKP hakkında yeni bir dava açılabilmesi için başsavcılığa vakit geçirmeksizin yeni deliller toplanması çağrısında bulmuştu. İlk delil olarak da Konya'da yıkılan yurt binası olayından başlanması gerektiğini belirtmişti.

- Prof. Dr. Saylan'ın türban hakkındaki görüşleri; "Yurtdışında, kapalı kızların üniversitelere gideceğini öğrendik. Bu Türkiye için büyük bir ayıptır. Biz onca yıldır orada hep övgü alırdık. Ülkemiz hep övülürdü. Atatürk övülürdü, laik sistemimiz övülürdü. Ama bu kez Amerikalısından tutun Japon'una kadar herkes 'Türkiye nereye gidiyor' diye sordu. Ben de onlara 'siz rahat olun, biz kadınlar olarak bu anayasa değişikliğine izin vermeyeceğiz' dedim. Demokrasi bu mudur? Herkes üniversiteye gidebilir mi? Kurallarımız yok mu? Çok önemli bir aşamadan geçiyoruz. MHP'nin payandalığını ise hiç affetmiyorum." diyerek türbana olan tepkisini dile getirmişti.

Prof. Dr. Saylan,"Bu çocukların arka bahçe olarak kullanılması zorumuza gidiyor" diyerek "Bunun için sonuna kadar savaşacağız. Bu savaş demokratik yollarla olacak" demişti.

Bir süredir tedavisi sürmekte olan Saylan 18 Mayıs 2009 günü sabah saatlerinde hayata gözlerini yummuştur.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
Eski 18.05.2009, 13:57   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Türkan Saylan (13.Aralık.1935 - 18.Mayıs.2009)

Üstlendiği görevi hakkı ile yerine getirmiş bir eğitim görevlisiydi..

İnşallah elinden tuttukların en az senin kadar olup, onlarda lailk Cumhuriyet adına iyi evlatlar yetiştirerek, verilen emeğin hakkını verirler.

Allah Rahmet Eylesin...
11 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.05.2009, 18:44   #3
feridun
Üye

Tüm Cumhuriyet sevdalılarının başı sağolsun
8 Üyemiz feridun'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.05.2009, 23:20   #4
Smashmouth
Süper Üye

"- “Kendinden once hizmet” ilkesine örnek davranışı nedeniyle “100. Yıl Mesleki Başarı Ödülü” "ROTARY "Kulübü,"

Bu herşeye yeter galiba .. Cumhuriyet sevdalısı Rotaryanlardan ödül alıyor ilginç..

neyse

Allah rahmet eylesin..
9 Üyemiz Smashmouth'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.05.2009, 06:06   #5
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Smashmouth Mesajı göster
"- “Kendinden once hizmet” ilkesine örnek davranışı nedeniyle “100. Yıl Mesleki Başarı Ödülü” "ROTARY "Kulübü,"

Bu herşeye yeter galiba .. Cumhuriyet sevdalısı Rotaryanlardan ödül alıyor ilginç..

neyse

Allah rahmet eylesin..
Bunu merak ettim şimdi ya...

Rotary kulüplerinin amaçları ne?

Mason kulübü gibi safsatalara ben hiç inanmadım.. Hem bir insan mason da olabilir... Yeterki diğer inançlı insanlara baskı uygulamasın, faaliyetler içinde bulunmasın...

* * *
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.05.2009, 11:58   #6
Smashmouth
Süper Üye

Rotaryan olan arkadaşlarımız var her zaman kendilerinin çok iyi bişey yaptığını savunurlar görünürde öyle bişeyleri var ama içeriği tam olarak nasıl bilmiyorum sonuçta siyon yıldızını temsil ediyorlar..
8 Üyemiz Smashmouth'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.05.2009, 12:16   #7
Smyrna
Okunuşu: Simirna

merak edenler içn bi not:

Alıntı:
Rotary'nin amacı, hizmet etme idealini, bütün değerli girişimlerin temeli olarak teşvik etmek, geliştirmek ve özellikle
• Tanışıklığın geliştirilmesinin bir hizmet fırsatı sayılması,
• İş ve meslekte yüksek ahlak standartlarının uygulanmasını, bütün yararlı iş ve mesleklerin değerinin kabul ve takdir edilmesini ve her Rotaryenin, kendi işini ve mesleğini topluma hizmet için bir fırsat sayarak yüceltmesini,
• Her Rotaryenin Hizmet idealini kişisel yaşamında, mesleki yaşamında ve toplumsal yaşamında uygulanmasını,
• Hizmet idealinde birleşmiş çeşitli iş ve meslek sahipleri arasında dünya çapında dostluk ilişkileri kurmak suretiyle uluslararası karşılıklı anlayışı, iyi niyet ve barışı teşvik etmek ve geliştirmektir.

"ROTARY, İnsanlığa hizmet vermek, her meslekten yüksek ahlaki standartları yüceltmek ve dünyada barış ve iyi niyeti yaymak amacıyla dünyadaki iş ve meslek adamlarının birleşmelerinden meydana gelmiş bir kuruluştur".

"ROTARY İŞ VE MESLEK SAHİPLERİNİN TOPLUMA HİZMET KURULUŞUDUR."
Eski 20.05.2009, 12:19   #8
Smashmouth
Süper Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi smyrna Mesajı göster
merak edenler içn bi not:
Bende bi not iliştireyim Rotary klübü lions klübü ve buna benzer klüpler masonluğun alt gruplarıdır.. ve bunlarda siyon yıldızı altında toplanır .. görünürde hizmet ve iyilik olarak gözükür hatta kendileri bile öyle söylerler ama işin içi başka ... hizmet direk siyonizme gidiyor
7 Üyemiz Smashmouth'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.05.2009, 13:06   #9
ReaL
Deniz Sevengillerden

Bu tür yakıştırma veya inanışlar hep söylemlerden ibaret..

Bir kanıt yok...

Ne kadar ilginç değilmi?

Herkesin gözü önünde ama hep söylentiden ibaret, bir belge yok...

Bu yazdıklarımdan da taraf tuttuğum anlamı çıkarılmasın, sadece bilenen bir şey var ise ben de öğreneyim dedim di..

Çok önceden araştırdıydım... Hiç birşey bulamadım...

* * *

* * *
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.05.2009, 23:20   #10
Smashmouth
Süper Üye

Araştırmaya başlarsan zaten bulamazsın bunlar zaten hep söylem olacak zaten gerçeği ortaya çıksa bu klüpler ülkede rağbet görmez.. lions klübünü çok yakından biliyorum asıl amaç kesinlikle başka yardım ve hizmet sadece görüntü.. diyebileceklerim bu kadar.
5 Üyemiz Smashmouth'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
13aralık1935, 18mayıs2009, saylan, türkan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler