Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Diğer Yemekler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.11.2015, 19:46   #21
Gülce
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Pratik Zeytin Yapımı | Siyah Zeytin Evde Nasıl Yapılır ?

Durun ayol daha bitmedi.

Acil işim çıktı evden ayrılmak zorunda kaldım.

Eğer ki zeytininiz çok fazla ise uzun süreli dayanması için yani fazla aldıysanız, uzun sürede bozulma riski olmaması için bir kısmını bu şekilde de yapabiliyoruz.

Aynen ziyah zeytini yaptığımız gibi zeytini hiç çizmeden, kırmadan küçük pet şişelere atıyoruz. Üzerine az tuz ilave ediyoruz ve ağzını hava almayacak şekilde kapatıyoruz. Real'in dediği gibi arada tekmeliyoruz.

Yok yok, bunu yapan teyze, kilerinde karanlık yerde durduruyor. İllaki çalkalamak şart.

Bu şekilde zeytinlerimiz en az 6 ay veya 1 sene saklayabiliyoruz. Anca oluyorlar. Açmak istediğimizde güzelcene yıkayıp, başka bir kavonozda tuzlu suya(kaynamış soğutulmuş) isteğe bağlı limon tuzu ilave edilebip yeniliyor.

Bu tarif uzun sürede oluyor ve dayanıyor.

Eeee, afiyet olsun.
Eski 26.11.2015, 23:40   #22
Gülümsün
Yönetici

Tarifler için ellerinize sağlık arkadaşlar. Zeytin nasıl tuzlanır öğrenmiş oldum. Teşekkürler.
Eski 27.11.2015, 01:00   #23
Suzim
Müdavim

Her sene kendim yaparım zeytinimi ve çok güzel olur .
Öyle alışmışımki dışardan alınca yiyemiyorum .
Yakında bende kuracağım .
Emeğine sağlık Ekin

Eski 27.11.2015, 03:48   #24
C.Doğan
Uzman Üye

Zeytin hazırlama teknikleri yazılmış. Yöresel olarak değişiklik gösteriyor. Ben de kendi yaptığımı, öğrendiğimi anlatayım.

En basit, pratiği Real'in yaptığı gibi. Siyah zeytini 5 kğ.lık pet su şişelerine koyuyorsunuz. Zeytinin kalibresine göre üst kısmında en az 5-6 cm.lik boşluk kalacak kadar zeytini mercimek büyüklüğünde ki kaya tuzuyla karıştırıp kapatıyorsunuz. Ben tuzda ölçüyü kaçırdım. Arkadaşların yazdıkları en uygunu herhalde. Zeytin dolu pet şişeyi ışık görmeyen bir yere koyuyorsunuz. Sonra aklınıza geldikçe yatay, dikey, ters, düz demeden farklı şekillerde değiştirip bırakıyorsunuz. Havasını almayı unutmuyorsunuz. Suyunu salınca ilk suyunu tamamen süzüyorsunuz. Sonra ki suyunun tamamını boşaltmıyorsunuz. İçinde kalıyor. Şişedeki zeytini tüketene kadar bu su kalıyor. Bu su zeytinin kurumasını önlüyormuş. Benim yaklaşık 1 ay kadar önce hazırladığım zeytin neredeyse olmuş. Bu satırları yazarken bir miktar çıkardım ve yemeye başladım. Zeytinin bu şekilde hazırlanması sele-salamura arası bir şekil. Tuzdan başka hiç bir malzeme koymuyorsunuz.

Zeytin yetiştiricisi ve aynı zamanda Edremit bölgesinde ki Fora Zeytinciliğe zeytin toplayan 80 yaşlarında ki bir amcanın verdiği tarif bu.

Yeşil zeytini kırma ve çizmeyi arkadaşların belirttiği gibi acı suyunu atana kadar değiştirip, bozulmaması için limon tuzu ekliyorsunuz.

Çizme için basit bir aparat var. 5 TL'ye satılıyor. Zeytini üstten atıyorsunuz, üç bıçak tarafından çizilen zeytin alttan çıkıyor.

Tabii her zeytin bu tür hazırlamada randıman vermiyor. Gemli tipi diye bir zeytinin iyi olduğu söyleniyor. Ama nasıl ayırt edileceğini bilmiyorum. Şartlarınız elveriyorsa zeytininizi kendinizin hazırlaması hem kalite, hem maliyet açısından en iyisi.

Paylaşımları için tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Eski 27.11.2015, 09:57   #25
Ekin
Başına Buyruk

@C.Doğan ve @Gülce katkılarınız için teşekkürler...

Önceleri zeytin hiç yemeyen sevmeyen bir insandım.
Eski 28.11.2015, 03:56   #26
C.Doğan
Uzman Üye

21 nolu mesajımda sondan ikinci paragrafta ki zeytin çeşidi " Gemlik " tipi olacaktır. Ancak; düzelt ikonu çıkmadığı için düzeltemedim.

Zeytin hazırlanması konusunda yeni tarif ve bilgiler edindim. Ama bu bilgileri hemen paylaşmayacağım.

Çünkü yarın zeytinyağı konusunda uzman bir arkadaşımızla buluşacağım ve kendisinden yeni bilgiler edineceğim.

Zeytin-zeytinyağı konusunda yeni bilgi paylaşımlarında görüşmek üzere.
Eski 15.12.2015, 23:20   #27
ReaL
Deniz Sevengillerden

Evde; Organik, Siyah Zeytin Yapımı

3 Hafta kadar önce başka bir tarife göre yaptığım siyah zeytin yenilmeye hazır hale geldi. Lezzeti de çok güzel.

Organik, Siyah Zeytin Yapmak İçin Gerekli Malzemeler:
  • 1 kg. İşlenmemiş pazardan satın alacağımız siyah zeytin
  • 1 Yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 Tatlı kaşığı çiçek yağı
  • 1 Tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 1 Kg zeytini alacak kadar kapaklı herhangi bir kap

Organik, Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Pazardan aldığımız işlenmemiş zeytini yıkayıp, alacağı kadar bir kavonoza koyup, yukarıdaki malzemeleri ilave ettikten sonra, hergün veya gün aşırı da olsa arada bir kapağını açmadan birkaç kez silkeliyoruz. 3 Hafta kadar bir süre geçince, zeytinlerin tatlanıp tatlanmadığına bakıyoruz. (Bazı cins zeytinler daha geç de olabilir)

Tatlanmış ise, zeytinlerimizi yıkayıp, damak tadımıza göre biraz zeytinyağı ve dilimlenmiş limon ekleyerek servis yapıyoruz.

* * *

Bu tarife göre siyah zeytin 3 hafta kadar sonra yenilecek duruma geliyor. Zeytin konusunda biraz titizim, her zeytini de beğenmem. Ama bu zeytin gerçekten çok güzel oldu. Fotoğraflar temsili değil, bizzat kendisidir.

Not: Pazardan alınan işlenmemiş zeytinin cinsi de önemli. Bazı cins zeytinler tarife göre hazırlanıp 3 hafta bekledikten sonra rengi açılıyor. Rengi açılan zeytinleri, sofra bezine serip 5 gün kadar bekledikten sonra rengi kendiliğinden simsiyah hale geliyor.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.12.2015, 23:57   #28
Canan
Çiçekci kız

İşlenmemiş siyah zeytin bulma imkanım yok ama, tarifi aldım.

Ellerine sağlık. Teşekkürler ReaL.
Eski 16.12.2015, 00:02   #29
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

Anacigim tam bir zeytin ustası,sizin tariflerde çok Güzel arkadaşlar ama ben tam tarif vereceğim işin ehlinden . Fakat telefondan bu yazı işi çok zor. Bir kaç güne kalmaz eve geçer geçmez yazarım tarifleri
6 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.12.2015, 00:14   #30
C.Doğan
Uzman Üye

İyi çok güzel. Konu zeytin tarifleri yarışması gibi oldu. Her yöreden, farklı farklı tarifler. İmkanları olanlar her tariften hazırlasınlar. Ya da daha önce beğendiklerini, bildiklerini.

Tariflerden mini bir kitapçık çıkar artık. Ben tarif vermeyi yine erteliyorum. Çünkü yeni ziyaretler yapacağım. Ondan sonra..

Tarifleri yazan ve paylaşan arkadaşlara teşekkürler.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ev yapımı zeytin, evde, evde siyah zeytin, nasıl, pratik, siyah, yapılır, yapımı, zeytin

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)