Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 01.07.2013, 10:13   #1
ZeZe
Alea İacta Est
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart 4+4+4 Sistemi Yine Değişiyor

60-66 aylık minikler için illerden gelen bilgiler iç açıcı değil. Çözüm için komisyon oluşturulacak, 60-70 aylık çocuklar ayrı sınıfa alınacak.

Uyum sağlayamayanın ana okuluna gönderilmesi gündemde. Ders süresi 20 dakikaya inecek, bodrum katları oyun salonuna çevrilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden gelen uyarılar üzerine 4+4+4 sisteminde revizyona gidiyor. Düzenleme, özellikle 1. sınıfa başlayan 60-66 aylık çocuklarla ilgili olacak.

Vatan’dan Kıvanç El’in haberine göre, bakanlıkta oluşturulacak komisyon bu konuda çalışacak. Komisyonun raporu doğrultusunda revizyonlar belirlenecek ve yeni eğitim döneminde hayata geçirilecek.

Başta İstanbul olmak üzere il milli eğitim müdürlüklerinden gelen raporlar, sistemdeki sıkıntıları ortaya çıkardı. Bakanlık bunun üzerine yeni eğitim yılında benzer aksaklıkların yaşanmaması için önlemler almaya hazırlanıyor. Sistemde en fazla sıkıntı, 60-84 (birinci sınıf) aylık çocuklarda yaşanıyor.

Bazı çocuklar henüz okumayı sökemezken, 40 dakikalık ders sürelerinin de uzun olduğu belirlendi. Bakanlık yetkilileri, “Sistemin temelinde bir değişiklik yok, uygulamada yaşanan bazı sıkıntıları ortadan kaldıracağız. Geri adım atılması söz konusu değil” değerlendirmesinde bulundu.

Veli istese de kararı komisyon verecek

- OYUN ALANI: Öğrencilerin okula bağlı kalması ve yeterli oyun aktivitesinin yapılabilmesi için oyun alanlarının oluşturulması hedefleniyor. Bu konuda belediyelerden yardım istenmesi de gündeme gelirken, boş olan bodrum katları ile çatı katlarının oyun alanı yapılması da gündemde. İmkanı olan okullarda kukla gösterisi, müzik odası gibi odaların da yapılması istenecek.

- KOMİSYON KARAR VERSİN: 60-66 aylık hazır olmayan çocuklar da veli kararı ile okula başladı. Bu konuda sorunlar yaşandı. Bakanlığa, veli isteğinin yanında uzmanlardan oluşturulan bir komisyonun çocuklara “okula başlayabilir” onayını vermesi, bu onayı alamayan öğrencilerin ana okuluna gönderilmesi önerildi. Komisyon, bu öneriyi de gündemine aldı.

Yüzde 67’si en az bir kez altına kaçırdı

Anadolu Eğitim-Sen tarafından 2000 öğretmenle yapılan anketten de şu çarpıcı sonuçlar çıkmıştı:

- Birinci sınıfların yüzde 44’ü boylarına uygun olmayan sıralarda bir ders yılı oturmak zorunda kaldı

- 60-66 aylık çocukların yüzde 67’sinin en az 1 kez altına kaçırdı.

- Üst yaş gruplarındaki öğrencilerin tamamı Nisan ayında okumaya geçerken, 66 ay altındaki öğrenciler için bu oran yüzde 18’de kaldı. Yani 60-66 ay aralığında kalan çocukların yüzde 82’si yani her 5 çocuktan 4’ü Nisan ayında okumaya geçemedi.

- “1.sınıflarda yapılan sistem ve müfredat değişikliğine ilişkin herhangi bir eğitim aldınız mı?” sorusunu ise öğretmenlerin yüzde 65’i eğitim almadım diye cevaplarken, yüzde 31’i bu yönde eğitim aldığını ama işe yaramadığını, yüzde 4’ü ise eğitim aldığını ve işe yaradığını bildirdi.

Dinleme bozukluğu oluştu

VATAN’ın edindiği bilgiye göre MEB’in yürüttüğü çalışmalar kapsamında yeni eğitim öğretim yılında şu revizyonlar bekleniyor:

- 20 DAKİKALIK DERS: 40 dakikalık derslere özellikle 60- 66 aylık çocuklar uyum sağlayamadı. Çocuklarda dinleme bozukluğu, dikkatsizlik gibi olumsuzluklar ortaya çıktı. Derslerde dikkati dağılan çocuklar için 20’şer dakikalık derslerin yapılması gündemde.

- ESNEK EĞİTİM: Tüm sınıfa aynı eğitimin değil, öğrencilerin ilgi ve becerilerine göre sınıfta “esnek” eğitimin hayata geçirilmesi bekleniyor.
- 60-70 VE 71-84: Okullarda 60-70 aylık çocuklarla, 71-84 aylık çocukların ayrı sınıflarda toplanması, yeterli öğrenci yoksa yakın okullarda birleştirme yapılması da bakanlığa gelen öneriler arasında.

- SINIFLAR BÖLÜNEBİLİR: Birçok okulda 50 kişilik sınıflar ortaya çıktı. Kalabalık sınıflarda 1. sınıf öğrencilerinin motivasyonu sağlanamadı. Bu nedenle sınıf öğrencilerinin ikiye bölünmesi gündemde.

- SIRADA DEĞİL MİNDERDE: Çocukların klasik sıra düzeninde değil, yerde minderde veya nerede rahat ediyorsa orada ders dinlemeleri ve tek kişilik sıraların “u” düzeninde sıralanması için düzenleme yapılması olası.

Pilot uygulama olmalıydı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün daha önce kamuoyuna yansıyan kapsamlı 4+4+4 raporu şöyleydi:

- Derslik ihtiyacı giderilmeli

- 40 dakikalık derste 60 aylık çocukların oturmaları, dikkatlerini derse vermeleri mümkün değildir. Sınıflarda 60-84 ay aralığındaki çocukların bir arada bulunması ciddi sorundur.

- Okula hazırlık dönemlerinin 60-70 ay arasındaki öğrencilere 3.5 ay, 70 ay üzerindekilere de 1 ay yapılmalı.

- Okul bahçe duvarları yükseltilip çizgi film karakterleri ile süslenmeli.

- Kapsamlı düzenleme yapılmadan önce pilot uygulamalara bakılmalı.

- Okulların fiziksel şartlarının 60 aylık çocuklar için yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Kaynak

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK

Benim dinim adalet, hak, vicdan.
Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.
Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun.
Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye
sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa,
kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık
10 Üyemiz ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.07.2013, 10:25   #2
Cansuyu
« Gün Batımı »

Standart Cevap: 4+4+4 sistemi yine değişiyor

Alt yapısı hazırlanmadan hemen uygulamaya konulan bir sistem.

Bunlarla uğraşmak yerine kaliteli bir eğitim vermenin yollarını bulsalar daha sağlıklı..

6 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.07.2013, 10:38   #3
ZeZe
Alea İacta Est

Olacağı buydu, tüm insanlar olmaz diye açıklamaya çalıştıkça dediğim dedik çaldığım düdük havasında girersen olaya hazırlık altyapı oluşturmadan böyle duvara toslarsın işte. Çocuk gibiler, insanlar bildiklerini paylaşmaya çalıştıkça kulaklarını tıkayıp şarkı söylüyorlar sanki. Her şeyi kendileri biliyorlar, kendileri ne yapsa doğru al sana doğru. Bu kadar harcama, zaman kaybı, sorunlar ve çocukların psikolojileri... Ellerini neye atsalar darma duman, rezalet bir sonuç çıkıyor. Hala biz biliriz havasında adamlarda ki kibire bak ya, politikadan ve savundukları her şeyden tiksinir oldum.

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK

Benim dinim adalet, hak, vicdan.
Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.
Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun.
Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye
sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa,
kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık
5 Üyemiz ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.07.2013, 10:45   #4
Perizad.
Üye

Alıntı:
- SIRADA DEĞİL MİNDERDE: Çocukların klasik sıra düzeninde değil, yerde minderde veya nerede rahat ediyorsa orada ders dinlemeleri ve tek kişilik sıraların “u” düzeninde sıralanması için düzenleme yapılması olası.

U sistemi bende desteklerim ama minder nedir Tayip Amcacım.
Ne diye aldın ilkokul çocuğu yaptın o zaman bıraksaydın da ana sınıfında minder üstünde oynasalardı.Erken başlayınca erken mi bitirecek sanki.Gelip yine senin yaptığın sınava 2 bilemedin 3 sene takılacak.Biz öbür türlü sistem de okuduk da bir yerimiz mi eksik kalmış anlamadım.Yeni bir şey getirdim bak işte böyle yaptım demek için çabaladıkça eline yüzüne bulaştırıyosun.

..
.
sevgili arkadaşım
şimdi ben burdayım ya
olmayabilirim az sonra
her şeyi yüzüstü bırakabilirim
bırakabilir miyim dersin
5 Üyemiz Perizad.'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.07.2013, 10:49   #5
Canan
Çiçekci kız

Sadece birşey yapmak için yaptıkları düzenlemelerden biriydi eğitim sistemi de. Türkiye'de , alt yapısı olmadan uygulanabilir mi demeden...Özenti, taklitcilik.

En önemli kurumlardan, eğitimi de yap- boz yaptılar ya pes doğrusu...
Eski 01.07.2013, 11:23   #6
Cagliostro
2023 - İlk Yolculuk

Standart Cevap: 4+4+4 Sistemi Yine Değişiyor

Baştan yanlış bir sistemdi zaten en mantıklısı 3-5-2 çünkü kanatlar sağlam olmadan atak yapamazsın hücumada destek alamazsan ne olacak gol yollarında sıkıntı başlar..Pardon ya bu eğitim sistemiydi değil mi..?
Eski 01.07.2013, 11:55   #7
Gündönümü
Tam Üye

Eğitim sistemi iyice yap boz oyununa dönüştü. İçinde olmama rağmen değişimleri takip etmekte zorlanıyorum. Binanın temelini yapmadan 1.katı çıkmayı deniyolar.
Eski 01.07.2013, 12:05   #8
ReaL
Deniz Sevengillerden

Yangından mal kaçırır gibi alel acele yapılan değişiklikler. Amaç zaten belli, üzerinde konuşmak bile insanı sıkıyor.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.07.2013, 12:18   #9
Cagliostro
2023 - İlk Yolculuk

Zaten çocuklar kobay farelere döndü her sene yeni bir deneye tabi tutuluyorlar gelecekleri iki dudak arasında yok öyle olması böyle olsun şöyle olmadı böyle olsun..İleri zeka ürünleri..
Eski 01.07.2013, 12:28   #10
Abartmatozu
Kurucu

Eğitim sistemi tamamen çökmüş durumda
Şimdi ne olacak alttan gelenler eski sisteme devam etsinler
zaten onların bir altından gelenler daha eski sisteme devam ediyor
birde onların altından gelenler vardı. Ha onlar mı ??? Onlarda en eski sistemden devam etsinler

Ali AĞAOĞLU daha çabuk karar verir.
Bu değil Bu değil Bu HİÇ DEĞİL

İki çocuk babasıyım geleceklerinden endişe duyuyorum artık.
6 Üyemiz Abartmatozu'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
4+4+4, aylık, değişiyor, eğitim, sistemi, yine

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler