Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema En'leri

Sinema En'leri En iyi filmler, en kötü filmler, karşılaştırmalar, en'ler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 23.10.2012, 00:32   #1
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart En İyi 10 Kore Filmi

En İyi 10 Kore Filmi

Amerikan filmlerine iyice kendimizi kaptırdık oysa Kore filmleri hiç de küçümsenecek gibi değiller. Hollywood sinemasındaki basmakalıp senaryolara da benzemez üstelik. Kore sineması her zevke hitap edebilecek kadar zengindir. Romantizm, gerilim, komedi, fantastik türlerinde çok başarılı filmler bulabilirsiniz hatta biraz araştırırsanız, hepsini barındıran filmler bile bulmak mümkündür. Eğer hiç Kore filmi izlemediyseniz, aşağıda sıralanan 10 film, Kore sineması hakkında size fikir verebilir.

Sıralamayı beğenmiyorsanız siz de kendi sıralamanızı yapabilir, favori Kore filmlerinizi ekleyebilirsiniz.

Memories of Murder

Başrollerde Güney Kore sinemasının en ünlü aktörü Song Kang-Ho (The Good, The Bad, The Weird and The Host filminden hatırlayabilirsiniz) ve Sim Sang- Kyeong var. Bu film Kore sineması fanları tarafından oldukça sevilen bir polisiye film. “Memories of Murder” gerçek bir hikayeye dayanıyor. Hikaye, Güney Kore’de 1980 yılında başlayan ilk seri cinayetlerin soruşturmasıyla ilgili. Film, biraz yavaş ilerlese de karakterler derinlemesine işleniyor ve Güney Kore’de polislerin bu cinayetlerle ve zanlılarla nasıl başa çıktığını anlatıyor. Bir çok Polisiye Hollywood filmine taş çıkartacak türden bir film.

Spring, Summer, Autumn, Winter…and Spring

Film görsel olarak çok başarılı. Senaryo göl kenarında bulunan bir manastırda yaşlı bir papaz ve genç öğrencisinin etrafında gelişiyor. Genç papazın hayatı, yazın aşık olduğu kız ve onun annesiyle tanışmasıyla değişiyor. Genç papaz kızın hastalığına çare bulmaya çalışıyor. Bunun üzerine yaşlı papaz, genç kızı manastırdan gönderiyor. Mevsimler geçiyor… O gidince genç papaz da manastırı terk ediyor. Lirik şiirden sinemaya aktarılan filmin yönetmeni Asya sinemasının en önemli isimlerinden Kim Ki-Duk.

A Moment to Remember

Hiç kimse romantizmi Koreliler gibi anlatamaz. Eğer nefesinizi kesecek bir romantik film arıyorsanız, Love Story’i yeniden izlemeyin. Kore sinemasının en başarılı romantik filmlerinden biri olan “Moment to Remember” ‘a şans verin. Pişman olmayacaksınız. Film, birbirine aşık 2 gencin öyküsünü anlatıyor. Başrolleri Woo-Sung Jung ve güzel aktrist Ye-Jin Son paylaşıyor. Birbirlerine deli gibi aşık olan bu 2 gencin hayatları, genç kızın Alzheimer hastalığına yakalanmasıyla değişiyor. Aşk ve fedakarlık üzerine yapılmış muhteşem bir aşk hikayesi.

My Sassy Girl

Filmin başarısından sonra bir Amerikan film şirketi filmin yeniden çekim hakkını satın alıp 2008 yılında Filmi “Bizarre Girl” olarak dünyaya tanıttı. Ama siz filmin Amerikan versiyonundan uzak durun. İzlemeniz gereken kesinlikle 2001 yılında çekilmiş olan My “Sassy Girl”. Filmde iyi kalpli ve kimi zaman da naif kolej öğrencisi Kyun-woo’nun güzel ama bir o kadar da çılgın olan kız arkadaşı Jun Ji-hyun ile yaşadığı komik ve kimi zaman zaman duygusal ilişkisi konu edilmektedir. Film, Kim Ho-Sik adında gerçek bir kişinin blogunda kız arkadaşıyla yaşadığı ilişkinin anlatılmasından, sinemaya aktarılmıştır.

A Tale of Two Sisters

Güney Kore Filmleri her zevke hitap eder diye baştan söylemiştik. Konu psikolojik gerilim filmlerine gelince, böyle bir filmi atlamak haksızlık olur. Film görsel başarısıyla, felsefik bakış açısıyla ve gerçekten insanı geren yapısıyla gerilim filmleri arasında oldukça başarılı bir yere sahip. Her ne kadar filmin 2009 yılında “Uninvited” isimli Amerikan versiyonu da çevrilmiş olsa, A Tale of Two Sisters’ın yanından bile geçemiyor.

The Good, the Bad, the Weird

Filmin içinde aksiyon, macera ve western üçlemesini bulabiliyorsunuz. 1940′ların Mançuryasında geçen film, 3 suçlunun arkalarında Japon ordusu ve Çin haydutları varken hazine haritasını bulmaya çalışmalarını konu alıyor. Yönetmen Ji-woon Kim. Başrollerde Memories of Murder’dan tanıdığımız Song Kang-Ho var.

Brotherhood of War

Çok başarılı bir savaş filmi. Film, 1950-1953 yılları arasında çıkan soğuk savaşta iki erkek kardeşin ve ailesinin yaşadıklarını konu alıyor. Mutlu bir hayatları varken , çıkan savaşa katılan 2 gençten büyük olan Jin Seok’un en büyük amacı önce savaşta başarılı olmak daha sonra da kardeşini güvenle ailesinin yanına göndermektir. Savaş sırasında askerlerin çektiği çileler, savaş görüntüleri çok başarılı bir şekilde sinemaya aktarılmıştır. Filmin ana konusu aile bağları olsa da , siyasi bazı mesajları da çok doğru yerlerde ve gerektiği kadar vermeyi başarmıştır.

The Chaser

Film, eski polis memuru, yeni kadın satıcısı Joong-Ho’nun kızlarının bir bir ortadan kaybolmasını üzerine başlayan bir kovalamacayı konu alıyor. Yönetmen Ha Hong-Jin. Yerinizde oturmadan izleyeceğiniz bir Aksiyon, dram ve gerilim filmi.

Old Boy

15 yıl mahkum edildiğinizi düşünün-hayır gerçek bir hapishanede değil-bir otel odasında. Tanımadığınız biri sizi esir alıyor ve bunun neden olduğunu bile hatırlamıyorsunuz. Oh Dae-Su ‘nun(Choi Min-Sik) durumu aynen bu şekilde gelişiyor. Yavaş yavaş deliren Oh Dae-Su sonra biranda hiçbir açıklama yapılmadan serbest bırakılıyor. Film, heyecan verici ve şaşırtıcı hikayesiyle oldukça başarılı.

Musa

2001 yılında Seong-Soo Kim, bu destanı beyaz perdeye aktardığında, bu film ozamana kadar çekilmiş en pahalı Kuzey Kore filmi olmuştu. Başrolleri Crouching Tiger, Zhang Ziyi ve daha birçoklarının tanımadığı Woo-Sung Jung paylaşıyor. Film, sürgün edilen bir grup Koreli diplomat ve muhafız grubunun Moğollarla mücadele ederek geri dönme çabalarını anlatıyor. Film’de oyuncuların üstün performaslarını izleyebilirsiniz.

Eski 23.10.2012, 00:58   #2
Karagöz
Uzman Üye

Standart Cevap: En İyi 10 Kore Filmi

İlginç bir derleme olmuş. Kore filmlerinin hastaları var internette. Hatta sırf onlarla alakalı paylaşım yaptıkları ve fikir paylaştıkları forumlar var.

Yukarıdaki 10 adet filmden sadece Old Boy'u biliyorum. İnternette çok iyi olduğuna dair yorumlar okudum fakat izlemedim

Amerikan sineması her zaman ilk tercihim. Artık bağımlısı mı olduk nedir, başka ülkelerin filmlerini izlerken sıkılıyorum.
Eski 23.10.2012, 01:14   #3
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Listeme alıyorum bunları

Teşekkürler fikir için
11 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.10.2012, 10:03   #4
Rukia
« En Akıllı Bızdık »

Old boy, a moment to reember ve my sassy girl güzeldir.

Kore'nin dram yapımlarını japonların ise korku yapımlarını başarılı buluyorum. Fakat sosyal mesaj bulunduran filmler için Hint yapımı olanlar daha önde.

Her ülkenin kendini öne çıkaran filmleri vardır. Bu fimlerin ayrım yapmadan izlenmesinden yanayım.

Teşekkürler Sayler.
11 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.11.2012, 05:29   #5
Şahinoğlu
Üye

Güney kore film külliyatını hatmetmeye and içmiş kişilere, bu aksiyondan evvel rehabilite merkezinden konforlu bir yer ayırtmalarını öneriyorum. şimdiden büyük geçmiş olsun... zira ben bu adamların filmlerini seyretmekten dert sahibi oldum yemin ederim.

Vaktiyle Ömür Gedik ile "Türkiye'nin dış politikası" hakkındaki bir sohbetimiz sonrası konu oraya geldi de, kızcağız bana "aman yapma, izleme sakın guzuum" demişti. ben de, "banane izliycem yha. izliycem de izliycem" şeklinde karşılık vermiştim. taş olaydı o dilim, görmeyeydi gözlerim. artık zamanlı zamansız gülücükler ve akabininde ağlama krizleri mi aran, "kalimero'yum ben, kalimero'yum ben" diye kafaya şaplak vurmalar mı bulun bilemiyorum. bir takım dengesizlikler... hatta geçen peder, "şu pakedi uzat" demiş. ben de mal mal pencerenin önünde dikiliyordum. dalmışım. "ben... seni... sevdim esasında... ama ruhum... kabullenmiyor... seni... git... sadece git..." şeklinde mırıldanınca o üç noktalardan kafama çelenk kondurdu; acilde açtım gözlerimi.

İşin şakası bir tarafa, adamlar hakikaten başka bir noktadalar. kendilerine hayran kalmamak elde değil. özellikle sinema sektörünün "yaratıcılık" açısından geldiği bu dar boğazda, çok fantastik işlere imza atmaları yetmiyormuş gibi bir de film sektörünü de peşlerinden sürüklüyorlar. örneğin oldboy'un amerika versiyonunun spike lee tarafından çekileceği, will smith'in de başrolü oynayacağı somut bir değer kazanmak üzere. yine bir diğer yakın örnekten söz etmek gerekirse, özcan deniz'in son filmi "evim sensin" direkman a moment to remember'dan aparma (ki izlemeye goynüm elvermedi a dostlar. izleyenler varsa fikirlerini duymaktan memnuniyet duyarım). ayrıca tarantino'nun güney kore sinemasını yakından takip ve takdir ettiğini söylememe gerek yok sanırım.

ilk 10'a alınanlar haricindeki film önerilerim ise şu şekilde:

* favori yönetmenlerimden olan kim ki duk'un tüm filmleri ("bahar, yaz, kış, sonbahar, kış ve bahar" ilk 10'da gözüküyor. bunun dışında özelikle dikkat dediklerim: bin-jip (boş ev), bad guy (kötü adam), samaria (fedakar kız), time (zaman) ve son filmi pieta (acı).

* chan wook park'ın intikam üçlemesinin tümü (1. erkeğin intikamı, 2. olboy, 3. kadının intikamı), joint security area...

* seçmeler: the man from nowhere, a bittersweet life, madeo, the yellow sea, il mare, poetry gibi örnekleri çoğaltmak mümkün.
9 Üyemiz Şahinoğlu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.11.2012, 07:25   #6
C.Doğan
Uzman Üye

Bir kaç G.Kore filmi izledim. Ama ben daha çok TRT-1'de yayınlanan G.Kore dizilerini takip ediyorum. Eski Kore'de geçen diziler de senaryo, kostüm, mekan, müzik vb. çok iyi oluşturulmuş. Dizileri hem izliyorsunuz hem Kore kültürünü öğreniyorsunuz.

Teknolojileri gibi film sektöründe de iyiler. Takdir etmek gerek.
Eski 24.07.2013, 23:22   #7
Gündönümü
Tam Üye

Oldboy ve My Sassy Girl. Biri gerilim, aksiyon diğeri romantik, fantastik filmler dalında bir numaradır.
Eski 24.07.2013, 23:36   #8
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

A Moment to Remember

İyi ağlattı bu beni

My Sassy Girl

Gebertti beni gülmekten

8 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.07.2013, 02:22   #9
C.Doğan
Uzman Üye

Smile Cevap: En İyi 10 Kore Filmi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Damon Mesajı göster
A Moment to Remember

İyi ağlattı bu beni

My Sassy Girl

Gebertti beni gülmekten

Damon bu isimlerini verdiğin filmleri sinema harici nasıl izleyebilirim. CD ortamında ya da internetten indirmek gibi seçenekler var mıdır?

Bu konuda bilgilendirirsen en azından bir tanesini seyretmek isterim. Paylaşımın için teşekkürler.
Eski 25.07.2013, 11:19   #10
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi C.Doğan Mesajı göster
Damon bu isimlerini verdiğin filmleri sinema harici nasıl izleyebilirim. CD ortamında ya da internetten indirmek gibi seçenekler var mıdır?

Bu konuda bilgilendirirsen en azından bir tanesini seyretmek isterim. Paylaşımın için teşekkürler.
Netim sınırsız olduğu için online izledim. Özelden linklerini vereyim, buraya yazarsam site reklamı yapmış gibi olmayayım
6 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
a moment a remember, en iyi, en iyi filmler listesi, güney, iki kız kardeşin hikayesi, kore, my sassy girl, old boy, oldboy, on kore filmi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler