Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk'ün Anıları | Atatürk Şiirleri

Atatürk'ün Anıları | Atatürk Şiirleri Beni hatırlayınız

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 22.04.2022, 22:44   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Atatürk'ün Sınıfını Ziyaret Ettiği O Kız Kim? 'Çocuklar Atatürk geldi...'

Atatürk'ün Sınıfını Ziyaret Ettiği O Kız Kim? 'Çocuklar Atatürk geldi...'

Atatürk'ün 1937 yılında Adana'yı ziyareti sırasında tanıştığı, ders kitaplarında birlikte çekilen fotoğrafları bulunan o kız kim? Atatürk sınıfı ziyaretinde ne söyledi? İşte detaylar...

Cumhuriyetin kurucusu ve Türk Devrimi'nin önderi Mustafa Kemal Atatürk, eğitim alanındaki kalkınmayı yakından takip etmek üzere 1937 yılında Adana'da bir Kız Enstitüsü'nü ziyaret etmeye karar verir.

Atatürk'ün ziyaret için seçtiği okul ise İsmet Paşa Kız Enstitüsü'dür.

Ziyareti eğitim hayatı boyunca en sevdiği derslerden biri olan Tarih dersine denk gelir.

İsmet Paşa Kız Enstitüsü'nde tarih dersini dinlerken çekilen fotoğraftaki lise öğrencisi kız ise hep merak edildi.

Sınıfta en ön sırada kendisinin olduğunu ve bu nedenle Atatürk’ün yanına gelip durduğunu belirten Remziye Tatlı, o anları hiçbir zaman unutmayacağını ve özlemle yad ettiğini söyledi.

Atatürk’ün kendi okullarını ziyaret edeceğini duyunca çok heyecanlandığını dile getiren Tatlı, Atatürk’ün okullarına giriş yaptığı anı dün gibi hatırladığını söyledi.

'ÇOCUKLAR ATATÜRK GELDİ!'

Tatlı, Atatürk'ün okullarını ziyaret ettiği o anları ise şöyle anlattı:

'Müdüre hanım bir anda, ‘Çocuklar Atatürk geldi, şu an sizin sınıfa doğru yürüyor’ dedi. Bir gürültü koptu. Herkes çok heyecanlandı ve Atamız içeri girdi.

'OTURUN, GELECEĞİN KÜLTÜRLÜ ANNELERİ'

İlk sözünü hiç unutmuyorum. Hepimiz ayağa kalktık. ‘Oturun geleceğin kültürlü anneleri’ diye bize seslendi. Cümleye bakar mısınız. Biz de o sözün üzerine sıralarımıza oturduk.'

Her gün birlikte çekildikleri fotoğrafa baktığını kaydeden Tatlı, devamında şunları söyledi:

'ÖZLEDİKÇE ÖZLÜYORUM'

“Özledikçe ona bakıyorum. Nur yüzlü, mütevazi, hoş görüşlü, hoş konuşan, can mı can bir insan. Unutulacak biri değil. Her gün ona rahmet yolluyorum”

Remziye Tatlı, özellikle Adana’da simge isimlerden biri haline gelmişti.

Evini, Atatürk fotoğraflarıyla donatan Tatlı, Büyük Önder'i anlatan kitapları okumayı sürdürüyordu.

Remziye Tatlı, ülke genelinde ve Adana’da simge isimlerden biri haline gelmiş ve geçen yıl Atatürk ile olan o anısını 30 Kasım 2020 tarihinde DHA’ya anlatmıştı. O yıl Adana Kız Enstitüsü'nde 2. sınıf öğrencisi olduğunu belirten Tatlı, o gün çok heyecanlandığını ve arkadaşlarıyla ne yapacaklarını şaşırdıklarını söylemişti.

Adana’nın Seyhan ilçesindeki evinde yaklaşık 7 aydır özel tedavi gören Remziye Tatlı, yaşlılığa bağlı kalp yetmezliğinden dolayı 30 Kasım 2020'de hayata gözlerini yumdu.

Tatlı’nın cenazesi Asri Mezarlığı’na defnedildi.

'ATATÜRK'Ü SEVMEKTEN VAZGEÇMEDİ'

Annesinin ömrü boyunca hiçbir zaman Atatürk’ü sevmekten ve onun ilkelerine göre yaşamaktan vazgeçmediğini dile getiren Kenanoğlu, Atatürk ile fotoğraflarını göstererek, “Bir asırlık çınarımızı kaybettik. Atatürk ile Adana ziyareti sırasında Kız Lisesi’ni teftişinde bir fotoğraf karesinde bulunmuş ve bu durum biz ailesini hep onurlandırmıştır.

Annemi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Annem çocukları çok severdi. O herkesin annesiydi. Tüm sevenlerinin başı sağolsun” diye konuştu.

Remziye Tatlı'nın ölümünün üzerinden 2 yıl geçerken, Atatürk'e olan sevgisi görenleri duygulandırıyor.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atatürk, atatürkün, çocuklar, ettiği, geldi, sınıfını, ziyaret

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler