Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Cep Telefonu > Iphone

Iphone Iphone Hakkında Herşey, I.O.S , Jailbreak , ITunes

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 18.04.2021, 18:39   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Question iPhone’lar Hacklenebilir mi?

iPhone’lar Hacklenebilir mi?

Siber suçların gün geçtikçe arttığı, kötü amaçlı yazılımların her gün bilgilerimizi çalmak için cihazlarımıza ulaşmaya çalıştığı bir dönemde telefonumuzun güvenliği son derece önemli. Peki iPhone kullanıyorsanız telefonunuzun siber dünyanın korsanlarına karşı ne kadar güvende olduğunu biliyor musunuz?

Bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar teknolojiyle beraber tüm hayatımızın merkezinde olmakla kalmıyor bize ait en önemli bilgileri içeren depolar olarak da vazgeçilmezler arasında yer alıyorlar.

Bu kadar önemli bir yere sahipken bilgilerimizin çalınmasını kesinlikle istemeyiz. Akıllı telefonlar arasında iPhone'lar diğerlerine göre biraz daha güvenli olsalar da yine de hack'lenme ihtimalleri var.

Peki kendimizi bu siber dünyanın korsanlarından nasıl koruyabiliriz?

BİR iPHONE NASIL HACKLENİR?
Uzmanlar, iPhone hacklemede birkaç tür olduğunu söylüyor.
Tıpkı bilgisayarınızda olduğu gibi, iPhone’unuz da şüpheli bir web sitesine veya bağlantıya tıklanarak saldırıya uğrayabilir.

Bir bilgisayar korsanının cihazınızdaki şifrelenmemiş trafiğe veya oturum açma kimlik bilgilerine erişmek için sizi sahte bir siteye yönlendirmesi her zaman olası. Bu durumdan korunmak için şifresiz genel Wi-Fi ağlarına bağlanmaktan kaçınmaya çalışın. Ayrıca bilinmeyen numaralardan aldığınız mesajlardaki linkler de oldukça şüpheli.

ANDROID’LERDEN DAHA GÜVENLİ
Apple cihazlar, Android cihazlara göre korsanlar için daha kapalı bir dijital ekosisteme sahip. Şirketin, uygulamalar için bir inceleme süreci var, ancak yine de kurşun geçirmez olmadığını bilmekte fayda var.

Saint Louis’deki Washington Üniversitesi Bilgisayar Güvenliği ve Gizlilik Laboratuvarı’nı yöneten Ning Zhang, kullanıcıları gereğinden daha fazla bilgi isteyen uygulamalara dikkat etmeleri konusunda uyardı:

“Örneğin, bir duvar kağıdı veya el feneri uygulaması indirdiyseniz ve konumunuza veya kişi listenize, kameranıza veya mikrofonunuza erişim istiyorsa muhtemelen güvenlik açısından bir sorunla karşı karşıyasınız. Bu konuda biraz şüpheci olurum ve o duvar kağıdı uygulamasını gerçekten isteyip istemediğimi düşünürdüm.”

ÇEVREMİZDEKİ İNSANLARIN CASUS YAZILIMLARI
Çevrenizde telefonunuza ulaşabilecek ve şifrenizi bilen herhangi biri casus bir yazılım yükleyerek konumunuzu izleyebilir veya kısa mesajlarınız görebilir, arama geçmişiniz ve e-postalarınıza ulaşabilir.

Uzmanlar; bunun maalesef yaygın olduğunu belirtiyor. Bu istismar, psikolojik olarak travmalara da neden olabiliyor. İndirdiğiniz uygulamaları kontrol etmek bir önlem olabilir ama çoğu casus yazılım, ana ekranda görünmez.

Maalesef, bu sorunu çözmek pek de kolay değil. Mağdurlar, kötüye kullanımı fark ettiklerinde uygulamaları sildiklerinde de güvenliklerini riske atabilirler. Bu noktada profesyonel yardım almak en iyisi olacaktır.

HEDEFLİ SALDIRILAR
Özellikle gazetecilerin ve aktivistlerin risk altında olduğu bu hack türünde, hackerlar iOS programlamasında geliştiricilerinin bile henüz bilmediği açıkları kullanır. Bu bilgiyle, bilgisayar korsanları hedeflenen kaynaklardan veri almak için kötü amaçlı yazılım yükleyebilir.

Johns Hopkins İnternet Güvenliği Enstitüsü’nde doçent olan Matthew Green, bu hack türünü şu şekilde tanımlıyor; “Gerçekten bilgili biriyse, size görünmez bir metin mesajı gönderecek ve ardından telefonunuz bir süreliğine tehlikeye girecek.”

TELEFONUNUZU NASIL KORUYABİLİRSİNİZ?
iPhone kullanıcısı olarak hacker'ların tehditinden daha çok korunuyor olsanız da dikkat etmek ve kendinizi olası siber korsanlardan korumak oldukça önemli.

Apple, bu konuda yazılım güncellemeleriyle daha eski iPhone modellerine kadar cihazlarına destek veriyor. Bu yüzden telefonunuzu güncellemeyi ihmal etmeyin.

Güçlü bir şifre de bu noktada oldukça kritik. Özellikle de telefonunuzu iCloud’da da yedekliyorsanız birinin şifrenizi ele geçirmesi tüm bilgilerinize erişmek için yeterli. Buluttan ihtiyacı olan her şeyi indirir ve telefonunuzu hacklemesine bile gerek kalmaz. Apple’ın iki faktörlü kimlik doğrulaması bu noktada güvende kalmanızı sağlayabilir.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü olan Vyas Sekar, “Güvenilir kaynaklardan uygulamalar yükleyin. Dikkatli olun. Açmak istemediğiniz eklere tıklamayın ve telefonunuzu güncel tutun” diyerek kullanıcıları uyardı.

TELEFONUNUZUN SALDIRAYA UĞRADIĞINI NASIL ANLARSINIZ?
Sekar, iPhone’unuzun saldırıya uğrayıp uğramadığını her zaman anlayamayacağınızı belirtiyor. Ama birkaç noktaya dikkat edebileceğinizi de belirtiyor:

– Telefonunuz alışılmadık derecede ısınıyorsa,

– Web sitelerini yüklemeye çalışırken telefonunuz yavaşlıyorsa,

– Telefonunuza dokunmadığınız zamanlarda bile pili bitiyorsa

Bu belirtiler, kullanmadığınız zamanlarda bile telefonunuzun çalıştığını gösterir.

Ayrıca arkadaşlarınız, sizden tuhaf mesajlar aldıklarını söylüyorlarsa da telefonunuz saldırıya uğramış olabilir.

Yine de bütün hack'lerden haberdar olmak her zaman mümkün değil. Uzmanlar, araştırmanın güvenilir bir yolu olarak; telefonunuzun işletim sistemini şüpheli davranışlara karşı tarayan iVerify adlı bir mobil güvenlik uygulamasını öneriyor.

TELEFONUNUZ SALDIRIYA UĞRADIĞINDA NE YAPMALISINIZ?
Telefonunuzun saldırıya uğradığını biliyorsanız birkaç seçeneğiniz var:
  • Bilgilerinizi çalan bir uygulama gibi küçük sorunlar için, uygulamayı silin ve yazılımınızı güncelleyin.
  • Ciddi durumlarda ise, iPhone’unuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Ancak bunu yapsanız bile, telefonunuzda yüklü olan kötü amaçlı yazılımdan her zaman kurtulmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden de bir uzmana götürmek en iyi çözüm olacaktır.
Johns Hopkins’ten Green, telefonunuzun her zaman iyileştirilemeyeceğini de belirtiyor: “Bunu söylemekten nefret ediyorum, ancak gerçekten, gerçekten güvende olmanız gerekiyorsa, yeni bir telefon alın. Biri telefonunuza girerse tuş kaydediciler gibi şeyler de yükleyebilir. Bu da her tuşa bastığınızda, yazdığınız her harfin birisine gönderileceği anlamına gelir. Ve bu tip yazılımlardan kurtulduğunuzdan emin olana kadar mahremiyetinizi koruduğunuzu söylemek çok zor. Yeni bir telefon almaya karar verirseniz de, telefon alana kadar saldırıya uğramış telefonunuzu kapalı tutmak en güvenli yöntem olacaktır.”

Kaynak
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.04.2021, 19:09   #2
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Standart Cevap: iPhone’lar Hacklenebilir mi?

Çok saçma bir soru.

İnsan mühendisliği kullanılabilen herşey hacklenebilir. Bir de android'den güvenli denmiş. Kapalı ekosisteme dayandırmış bunu söz konusu haber. İos gibi bir sistemde tüm kontrol sizde olmadığı için nasıl güvenli olabilir? Bütün herşeyinizi apple'a emanet ediyorsunuz.

Android'de bu durum tam tersi üreticinin çıkardığı android sürümünden şüpheniz varsa gerçekten de bağışlarla ayakta kalan bağımsız android dev'lerin hazırladığı herhangi bir sistem paketine geçiş yapabiliyorsunuz. Ha bu garantiyide götürüyor duruma göre. Ama en azından böyle bir özgürlüğünüz var. Google'siz android gayet mümkün. Ama safarisiz apple hiçbir zaman mümkün değil bağlısınız.

Bunun dışında Mobil dünyasında herşey açıktır. Açık kaynak yada kapalı sistem farketmiyor. Yok sizin haklarınızı önemsiyoruz yok inceliyoruz falan bunlar göz boyamaktan ibaret.

İster apple ister herhangi android bazlı telefon markası kullanırsanız kullanın o üreticinin insafına kalmış durumdasınız. Apple çok mu kullanıcı haklarına saygılıda geçmişinde bu kadar skandallara karışıyor?(en yakın örnek İcloud hack skandalları ünlülerin özel() görüntüleri arşivlerde duruyor) Aynı şekilde android tarafında herhangi bir markayı alırsanız alın direkt google'in tekeline düşüyorsunuz ama çıkış yolu her zaman var üstte bahsettiğim gibi.

Ayrıca hiçbir hacker yalnız gerçek hackerlardan bahsediyorum öyle script bebelerinden değil.. sizin ne yaptığınızla ne ettiğinizle kesinlikle ilgilenmiyor. Hackerlar artık büyük şirketleri hedef alıp fidye yoluyla çalışıyorlar. O yol eskide kaldı yani.

Sizin korkmanız gerekenler firmalardır. Her şekilde kim nederse desin biz kullanıcıyı gözetliyoruz şunu yaptık bunu yaptık desin inanmayın. O bilgileri kullanıyorlar izniniz olsun veya olmasın. Burada sizin elinizden gelecek tek şey ne kadar bilgiyi ellerinizle pazarladığınızdır. İster android ister ios farketmiyor. Mesela facebook whatsapp kullanıyorsanız hiç kullanıcı gizliliği falan düşünmeyin. Google arama motorunuz ise, gmail, ana mail adresiniz ise bu firmaların sizin babanızın hayrına birşey yapmadıklarını ve sizin gizliliğinize saygı duyduklarına inanmak için polyanna ile yatmış olmanız gerekir.
Eski 18.04.2021, 19:27   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

Hiçbir işletim sistemine güvenmiyorum. Eskiden tam bir ıphone karşıtı birisiydim, sadece markadan ibaret olduğunu her defasında söylüyordum. Yine de aynı şeyi düşünüyorum. Memnun muyum, memnunum. Sorun çıkarana kadar aldığımız telefonlardan memnun oluyoruz, sorun çıkarmaya başlayınca hep başka telefon tercih ediyoruz. Ben de daha önce android kullanmıştım; güncelleme probleminden bıktım, yine de değiştirmedim; ancak bir voltaj sorununda kısa devre yaptı. Casper aldım ona da güncelleme gelmedi. Androidin benim için tek sıkıntısı güncelleme kabul etmeyen telefon marka sorunun olması.. Bu yüzden güvenlik açığına sebep olabilir.

İphone'un ise çok basit işletim sistemine sahip bir telefon olduğunu, kendi içinde açık barındırdığını duymuştum. Bir ara ünlülerin çıplak videoları, fotoğrafları filan internete yayılmıştı.

Iphone bence bu konuda androide göre daha kötü; çünkü ıphone kullancısı fazla ve hackerların her geçen gün güvenlik açığını kırdığı bir marka haline geldi.

Bu haberlere inanmak saçmalık yine de. İşte maksat işgüzarlık olsun. Davut kendini avut yapsın iphonecular.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.04.2021, 20:00   #4
Arthur
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Sonuçta elektronik bir eşya hepsi hacklemebilir.
Yaşamım boyunca hiç android telefon kullanmadım pek bilgim yok o yüzden
Sadece ıphone kullandım , he şöyle bir durumda bar ıphone iyi bir marka mı ? Kötü bir marka mı ? Kişiden kişiye değişir tabi.
Iphoncular arttı mertlik bozuldu

Şaka şaka her kullanıcı biraz dikkat etse bu hack mack olayı kalmaz bence.
2 Üyemiz Arthur'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.04.2021, 22:28   #5
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Soru aslında basit hangi uygulamaları kullandığınız, hangi markayı kullandığınız.

Marka kısmında çok şey yapamıyorsun adam sonunda senin bilgilerini depoluyor yani. Ama uygulama lansmanında birşeyler yapabilirsin. Cloud sistemlerini kesinlikle kullanmayarak başlayabilirsin ki ünlüler orada hata yapmışlardı.

(Burada ünlü yada ünsüze laf çakayım izninizle! Çıplak fotoğraf çekiyor telefona saklıyorsun üstüne birde cloud'a yüklüyorsun. zaten bu kafaya sahip olan varsa bir zahmet aptaldır kardeşim kimse kusura bakmasın. Kim çıplak fotoğrafını telefonda saklar yada cloud servislerine yükler anlam veremiyorum. Çok meraklıysan flashbelleğe at falan nedir yani.)

Yada kullandığın tarayıcıyı değiştirir firefox'dur opera'dır kullanabilirsin. Google servislerini kullanmazsın(bu oldukça radikal bir karar ama öyle yani) Whatsapp yerine Telegram yada Signal falan kullanırsın. Arama motoru olarakda Duckduckgo kullanırsın.Facebook ve İnstagram'ı hayatından çıkarırsın.(Üzgünüm ama acı gerçek bu)

Marka bazında dediğim gibi çok yapacak birşey yok her marka alıyor bilgilerini ve kullanıyor. Apple'da buna kesinlikle mahkumsun. Apple'da kapalı sistemden dolayı telefona müdahele etme şansın yok.

Android'de de bu şansın var. Üreticinin belirlediği android paketini silersin. LineageOs gibi ResurrectionOS gibi içinde google servisleri yüklü gelmeyen saf android paketleri var bulur yüklersin.

Ha yok marka bazında alan alsın ben uygulamada güvenlik istiyorum dersen yukarıdaki yazdıklarım birebir kullanıcı gizliliğine saygı gösteren uygulamalardır. güvenle kullanabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
hacklenebilir, iphone’lar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)