Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 22.07.2013, 10:39   #11
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Cinsiyet Ayrımcılığının En Tuhaf 10 Örneği

Cahillikte sınır tanımayanlar en tehlikeli gruplardır. Gelişimini tamamlayamamışlar çok yazık.

Teşekkürler Başakça.
Eski 30.07.2013, 16:26   #12
C.Cienfuegos
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Eskiden de, Kuranda eşit sayıldığı halde, bir erkeğin şahitliği iki kadına eşit tutulurmuş. Buna ne demeli?...

Yobaz cahiller...

Teşekkürler Başakca.
Bakara Suresi 282
"Erkeklerinizden iki şahit tutun. Eğer iki erkek bulunmazsa şahitlerden razı olacağınız bir erkek; biri unuttuğunda, şaşırdığında diğeri ona hatırlatacak iki kadın olabilir..."(1)

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
3 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.07.2013, 19:40   #13
Gulbade
DadLuCadI..

Konuyu okuyunca halime şükür ettim...

Atatürk'e bir kez daha kadınlara tanıdığı haklardan dolayı dualar okudum...

Paylaşım için teşekkürler Başakca...
Eski 30.07.2013, 19:56   #14
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Alıntı:
Bakara Suresi 282
"Erkeklerinizden iki şahit tutun. Eğer iki erkek bulunmazsa şahitlerden razı olacağınız bir erkek; biri unuttuğunda, şaşırdığında diğeri ona hatırlatacak iki kadın olabilir..."(1)
Evet aslında Kur'an da bir kaç yerde geçiyor bu tip çelişkiler ve maalesef bunlarda istenildiği gibi kullanılıyor.
Eski 30.07.2013, 21:33   #15
Kartal
Müdavim

Hayvanlarda doğal olarak varolan, doğal davranışları, güçlünün daha güçsüze hükmetme daranışını örnek alarak, insan kılığına girmiş iki ayaklı hayvanların günümüze uyarlanmış ilkellik örnekleridir.

Oysaki insanları hayvanlardan ayıran özellikleri vardır, bu özellikleri taşımayanada insan denemez.

Dinsel olarakda bu ayrımcılıklar çok fazla yapılmaktadır. Yukarıdaki yorumlarda arkadaşların belirttiği gibi örnekler çok var. Bu örneklerde haklılık payı çok fazla, çünkü bütün dinlerin pegamberleri erkekler olduğundan, dolaylı olarak da günümüzde ayrıcalıklı olduklarını zannederek erkekler!! herşeyi kendilerine yontmaktadırlar. Belki yakın zamanda değil ama ileride tüm dinler bu akla mantığa sığmayan ayrımcılık yüzünden tüm inandırıcığını kaybedeceklerdir.
Kadına! kutsal diyeceksin! Anadır! yuvayı yapan dişi kuştur örneği vereceksin , sonra! sen sus, fazla konuşma! hakkın benim izin verdiğim kadardır diyeceksin.
Ben! hayatımı paylaştığım eşime bu saygısızlık ve onursuzluğu din adı altında yapmam emrediliyorsa ben o din ve dinleri redderim.
Günahımda sevabımda benim olsun.
4 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.07.2013, 21:51   #16
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kartal34 Mesajı göster
Hayvanlarda doğal olarak varolan, doğal davranışları, güçlünün daha güçsüze hükmetme daranışını örnek alarak, insan kılığına girmiş iki ayaklı hayvanların günümüze uyarlanmış ilkellik örnekleridir.

Oysaki insanları hayvanlardan ayıran özellikleri vardır, bu özellikleri taşımayanada insan denemez.

Dinsel olarakda bu ayrımcılıklar çok fazla yapılmaktadır. Yukarıdaki yorumlarda arkadaşların belirttiği gibi örnekler çok var. Bu örneklerde haklılık payı çok fazla, çünkü bütün dinlerin pegamberleri erkekler olduğundan, dolaylı olarak da günümüzde ayrıcalıklı olduklarını zannederek erkekler!! herşeyi kendilerine yontmaktadırlar. Belki yakın zamanda değil ama ileride tüm dinler bu akla mantığa sığmayan ayrımcılık yüzünden tüm inandırıcığını kaybedeceklerdir.
Kadına! kutsal diyeceksin! Anadır! yuvayı yapan dişi kuştur örneği vereceksin , sonra! sen sus, fazla konuşma! hakkın benim izin verdiğim kadardır diyeceksin.
Ben! hayatımı paylaştığım eşime bu saygısızlık ve onursuzluğu din adı altında yapmam emrediliyorsa ben o din ve dinleri redderim.
Günahımda sevabımda benim olsun.
İnsan mantığı bir yerden sonra sorguluyor değil mi
Hoş sorgulayanların sayısı ciddi anlamda az ama olsun .Ben dinde mantıksızlık olduğuna inanmıyorum ters giden bir şeyler varsa eğer sorgulayıp araştırmanın gerekliliğine inanıyorum
Gerçi çok dalınca da sanki insan kafayı sıyıracakmış gibi oluyor ama.
Bu konuda en çok sorgulayanlardan birisi Ömer Hayyam'ış onunla geçmişe dönüp tanışmak isterdim yalan yok. Çünkü benimde isyan ettiğim noktalar oluyor ve kafama bir dünyada soru takılıyor.
Eski 30.07.2013, 22:13   #17
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Inatci Mesajı göster
İnsan mantığı bir yerden sonra sorguluyor değil mi
Hoş sorgulayanların sayısı ciddi anlamda az ama olsun .Ben dinde mantıksızlık olduğuna inanmıyorum ters giden bir şeyler varsa eğer sorgulayıp araştırmanın gerekliliğine inanıyorum
Gerçi çok dalınca da sanki insan kafayı sıyıracakmış gibi oluyor ama.
Bu konuda en çok sorgulayanlardan birisi Ömer Hayyam'ış onunla geçmişe dönüp tanışmak isterdim yalan yok. Çünkü benimde isyan ettiğim noktalar oluyor ve kafama bir dünyada soru takılıyor.
Zaten ben yazdıklarımı bu sorgulamaları yaptıktan sonra böyle bir sonuca vardım.
Eğer emrediyorsa dedim!! Redederim dedim. Tartışmalı çok konu var kitabın bir aslı birde sonra eklemeler ve erkeklerin kendince yorumları var ben onları red ediyorum. ( Bu gelişmelerde kadın hep arka planda,kutsal ama değil!)
Ayrıca işin temeline inip Kur-an ın, musaftan nasıl kitap halinede getirildiğinede bakmak lazım! O zaman bazı şeyler daha net ortaya çıkar, yeterki akıl ile sorgulayabilelim.
Ben yaradana inanırım ama yaradan adına günümüzde din adı altında yapılan saçmalıkları red ederim.
Mesela son örnek!! Hamile kadının sokağa çıkmaması gibi. Bu insanlar müslüman ise din adına bunları söylüyorsa ben o dinden olamam. Birde mubarek ramazan ayımızda iftar yemeklerinda siyaset yapıp, dini kendi iknballeri için kullananların dini benim dinim olamaz. Zaten onların gözünde ben dindar değilim. Çokda derdim değil, aslında derdi olması gereken onlar.
Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 31.05.2021, 23:33   #18
OkyanusunKalbi
WoodStock

Avrupa'da cinsiyet ayrımcılığı ortaçağ'da kalmış ama ortadoğu'da hâlâ süregelmekte..

21 yy.dayız; sanki ortaçağın bataklığını yaşıyoruz.
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ayrımcılığının, birçok, cinsiyet, kadın, kadınlar, örneği, tuhaf

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler