Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Cep Telefonu > Iphone

Iphone Iphone Hakkında Herşey, I.O.S , Jailbreak , ITunes

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 21.05.2021, 00:01   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Telegram’ın Kurucusu Durov, iPhone Kullanıcılarını ‘sayısal kölelere’ Benze

Telegram’ın kurucusu Durov, iPhone kullanıcılarını ‘sayısal kölelere’ benzetti

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, Apple marka akıllı telefonlarının dezavantajlarını sıraladı ve kullanıcılarını ‘sayısal kölelere’ benzetti.

Paylaşımı Telegram’daki kanalından yapan Pavel Durov, Apple marka akıllı telefonlarının dezavantajlarını sıraladı ve kullanıcılarını ‘sayısal kölelere’ benzetti.

Apple'ın iş modelinin, kendilerini şirketin ekosistemine kilitlenmiş bulan müşterilere eski cihazları aşırı pahalıya satmaya dayandığına dikkat çeken Durov, “Uygulamamızı test etmek için iPhone’u her kullandığımda kendimi Orta Çağ’a geri gönderilmiş gibi hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Sputnik’te yer alan habere göre Apple cihazlarındaki 60 Hz ekranların bazı Android cihazlarında kullanılan 120 Hz ekranlarla rekabet edemediğini kaydeden Durov’a göre iPhone’un en kötü özelliği, sadece App Store'da bulunan uygulamaların, yedek kopya oluşturmak için ise yalnızca iCloud'un kullanılabiliyor olması.

Rus girişimci, “iPhone sahibi olmak sizi Apple'ın ‘dijital kölesi’ yapar” dedi.

Kaynak
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.2021, 00:03   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Telegram’ın Kurucusu Durov, iPhone Kullanıcılarını ‘sayısal kölelere

@Heliosaga, hadi gene iyisin. En sevdiğin mesajlaşma uygulamasının sahabı, en nefret ettiğin telefon olan ıphone'u çekiştiriyor.

Böyle haberleri okuyunca aklıma sen geliyorsun hep.
Eski 21.05.2021, 00:14   #3
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Telegram’ın Kurucusu Durov, iPhone Kullanıcılarını ‘sayısal kölelere

Rus olduğu için kaale almıyorum, ideolojik yorum yapıyor, İphone'un en önemli özelliği telefonlarının teknik özelliklerinden çok yazılım desteğini ömür boyu sunması.
Benim bir Ipad'im var şu anda da ondan yazıyorum, yaklaşık 2 yıl oldu alalı belki daha fazla ama daha dün yeni bir güncelleme aldı, üstelik androidlerde olduğu gibi trışkadan güncellemeler değil, çok sık güncelleme yapıyor güncelleme sıklığı il aldığım günkü gibi, hiç azalmadı, büyük güncellemeyle bütün işletim sisteminin görüntüsü değişti bambaşka bir cihaz oldu...
Bitmez...
Androidlerde 2 yıl sonra destek tamamen bitiyor telefon otomatikman çöp çünkü sistemde bir sorun olsa destek kalktığı için işletim sistemine erişiminiz de kalkıyor dolayısıyla tekrar kuramıyorsunuz, bundan önceki telefonumu o yüzden değiştirdim, sistemi tekrar kurmak istedim destek kalktığı için kullanılamıyor gibi bir uyarı çıktı.
Yani sözün özü bütçem müsade etse şöyle en azından 6 binlik bir İphone çekerdim kendime.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.2021, 18:22   #4
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Söylediklerinde gayet haklı okyanus^^

Şöyle ki bu saatten sonra elime bir iphone telefon verseler sadece satmak için alırım.Çünkü bu cihazda yapabileceğim hiçbirşey yok. Bunun dışında bu telefonları kullanmak benim gibi teknoloji gurusu kedilere de hakaret olur.

Apple dediğimiz marka tamamen kapalı kutu bu markanın ürünlerinden birini almak istiyorsanız bu markanın ürünlerini "siz kullanmıyorsunuz" markanın "sizi kullanma" hakkına sahip oluyor. Yani cihaz size ait değil, cihaz sizin sahibiniz. Yapabilecekleriniz markanın belirlediği sınıra göre dizayn edilmiş durumdadır.

Bu yüzden Apple teknolojide ket vuran markalardan biridir. İlginçtir ki Apple eskiden böyle değildi. Gerçekten yenilik anlamında teknoloji dünyasına çok şey kattılar. Lakin bugün yerlerinde sayıyorlarsa buda bugünkü kapalı sistem inadı yüzündendir. Telegram kurucusu Durov'da buna dikkat çekmiş.

Özgürlük arayanın cephesi Apple değil bu net.

Ayrıca @Rosebud sana kısmen katılmıyorum ve sana laflar hazırladım.

Öncelikle iki yıl savı her cihaz için geçerli. İki yıldan sonrası her müşteri desteği ücretlidir. Yani paran olduğu sürece herhangi bir markanın müşteri yada donanım desteğinden yararlanabilirsin.

Ha şunu diyebilirsin ki apple müşterisini çok önemser,
olası bir arıza durumunda ücretsiz değişim yapar sorgusuz sualsizdir ki bunu bende kabul ediyorum.(iki yıl garanti süresince tabi) Ama bunun da karşılığı da zaten sen alırken iki telefon fiyatına bir telefon alıyorsun bir zahmet versinler o desteği yani.

Ayrıca bir markanın belli bir cihaza çok güncelleme verip vermeyeceği o cihazın kalitesini ölçen bir ibare değildir. Bazı markalar toplu güncellemelerini bazı modellerine tek kalemde sunabilirler.

Apple ürünleri iki sene sonunda aldıkları güncellemeler sıkıntı çıkarabilir. Apple'in bu konuda sabıkası da var.(İşlemci hızı düşürmeler vs)

Firma sizinle ilgili verileri her ne kadar satmıyoruz kullanmıyoruz desede o bulut sisteminde saklanılan verilerinizin ne amaçla kullanıldığını bilemezsiniz.

Android'de ise bu durum çok farklı bir markanın android paketine bağlı değilsiniz. Bağımsız geliştiricilerin hazırladığı android paketler var. Birine geçin güvenliğinizi sağlayın. Google'dan da kurtulun.

Kendimden örnek vereyim. Xiaomi mi 5 kullanıyorum LineageOS 18.1 android paketi yüklü.(Android 11 desteği aldı) Cihaz 2015'te alındı. Hiçbir google uygulaması yüklü değil. Batarya değişimi dışında herşey iyi. (Muhtemelen bir iki sene sonra çöp olur doğal olarak)

Apple almayın demiyorum tabi. Yani teknolojiden çok anlamıyorsanız sadece arayım işte mesajlaşma uygulamlarından görüntülü sesli yazılı konuşayım diyorsanız fotoğraf çekimi falan önemliyse sizin için alın.

Ama ben alacağım telefona istediğim uygulamayı yükleyeceğim. Müzik film resim falan ne varsa istediğimi telefona atabileceğim. Ekosistem ve uyumluluk benim için çok önemli derseniz Apple almak sizin için işkence olur.
Eski 21.05.2021, 19:38   #5
Rosebud
Müdavim

Her şeyi geçtim Android çok obez bir işletim sistemi, kaynakları sömürüyor ve çok yer kaplıyor, Iphone'da 1 bilemedin 2 Gb'lık ram yeterken androidin iştahından dolayı 8 gb ram ancak yetiyor, ayrıca çok dağınık bir sistem ne nerede belli değil oraya gir buraya çık llâbirent gibi, yıllardır kullanıyorum alışmak mümkün değil.
Iphone'un bulut sistemi de isteğe bağlı sen istemedikten sonra buluta yüklemiyor, denildiği gibi kendimi köle gibi hissetmiyorum, yandex diski yükledim istediğim her şeyi oraya yüklüyorum, gerekirse PC'den de ulaşabiliyorum, yani Iphone'nin başka cihazlarla veri paylaşmaması sorun değil.
2 sene demişsin ama ben biraz düşününce 2 seneden de fazla bir zaman önce almış olmalıyım, sık güncellemesi kriter olmayabilir ama hizmet anlamında unutulmadığınızı hissediyorsunuz, andoid bir telefon aldığınızda toplam bir büyük güncelleme sonrasında birkaç küçük güncellemeden sonra tık yok ben yaptım yardımımı deyip dönüyor sırtını, benzetmek gerekirse Iphone windows gibi güncellemeyi hiç durdurmuyor, bazı sorunların olması da sorun değil windowsta da bazı güncellemeler sorun çıkarabiliyor ama sonraki güncellemelerde mutlaka düzeliyor.
Yani ben Iphone'den nefret edecek bir sebep bulamıyorum, fiyatı dışında, onu da hak ediyor bence çünkü elinize aldığınızda oyuncak gibi hissetmiyorsunuz.
Ha şimdi google Fuşya adında yeni bir işletim sistemi geliştiriyormuş belki o androidin üstesinden gelir.
Benim telefonum Sony Ixperia Z5 fakat artık şarjı çok az gitmeye başladı yeni bir telefona ihtiyacım var kaç gündür alış veriş sitelerini dolaşıyorum 1 tane cihaz beğenemedim hepsi yanar dönerli rengârenk oyuncak gibiler sadece işletim sistemi değil cihaz bazında da sorunum var Android'e sadece telefonun Sony olması şartıyla katlanabilirim o da Türkiye pazarından çekilmiş acele edip Android alacağıma biraz beklerim belki İphone alabilirim diye yeni bir telefonu erteledim, belki o arada Sony'de tekrar Türkiye' pazarına girer Sony'nin mark III adında süper ve diğer telefonların ders almasını gerektiren bir model piyasaya çıkardığı söyleniyor bu sebeperle şimdilik power bank alıp idare etmeyi düşünüyorum.
Yani özetle Rusya önce Iphone gibi bir telefon yapsın, geçtim Iphone'u doğru dürüst bir telefon yapsın ondan sonra eleştirsin Iphone'u belki o zaman kaale alırım eleştirilerini.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 21.05.2021, 19:49   #6
OkyanusunKalbi
WoodStock

@Heliosaga, apple güncellemeleri konusunda haklısın. Her güncellemeden sonra telefonun hafızası şişiyor sanki.. Önceden 100 tane müzik depolayan hafızam, o güncellemeleri yapsın diye; müzikleri, kullanmadığım uygulamaları sildim. Elle güncellemek zorunda kaldığımda ''keşke 125 gb alsaydım'' diye söyleniyorum bazen ama 125 olsa dahi onu bile doldurur. Hain apple hafıza satın aldırmak için çakallık yapıyor.
Eski 21.05.2021, 21:00   #7
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

@Rosebud Android'in şişmesi konusu eskilerde kalan bir konu. kitkat sürümü zamanlarında Android telefon kullanmak işkenceydi.

Bugün bu tür sorunların hiçbiri yok çünkü donanımların güçlü hale gelmesiyle birlikte ki özellikle mobil işlemcilerin gelişmesi muazzam derecede olmuştur. Bugün giriş seviyesinde herhangi bir android sistemli cihazı alırsanız bu tür problemlerle karşılaşmayacaksınız. Ram kullanımı konusunda ki tespitlerin kısmen doğru lakin bunuda ram bolluğuyla çözmüş markalar. Bugünün giriş seviyesi 6-8 gb ram'den başlıyor. Bu da sıkıntı yaratmıyor eskisi gibi.

Kullanılabilirlik konusunda çeşitli android sürümleri var. Mesela İphone'a alışmışlar için en yakın sürüm Miui rom. Xiaomi telefonlarında kullanılan bir romdur. Gayet başarılı romdur. En berbat rom ise Samsung'dan çıkıyor. Sony'de bu konuda başarısız.

Ben rom konusunda daima bağımsız geliştiricilerden yanayım. Gerçekten o tarafta çok muazzam işler çıkarıyorlar. Android markaların vazgeçtiği çoğu cihazı bu topluluklar son güncellemesine kadar tabiri caizse "adam" ediyor. Markaların cihazlarına sahip çıkmadığı eleştirine bu yüzden katılıyorum. Lakin dediğim gibi özgürlük var. Üreticinin üretttiği güncelleme hizmeti ve rom altyapısından memnun değilsen iki adımla elindeki telefonu daha "bağımsız" yapabiliyorsun. Güvenliğinden mi kaygılısın? Google seni mi izliyor? senden vazgeçiyorum seni de siliyorum diyebiliyorsun vs.

Apple bu fırsatı kullanıcılarına vermeye bile uygun görmüyor. Çünkü adamlar kullanıcısını çok iyi çözmüşler. Sadece pazarlama stratejileriyle bugüne gelebilmişler. Jobs yaşasaydı apple'dan çoktan istifasını vermişti.

Apple bugün teknolojinin kanseridir. Çünkü mobilde bugüne kadar yenilikçi adımlar atmış bir şirket hala bunun ekmeğini yiyor

Maalesef ki eskilerden kalan ekmeğini "inovasyon" aldatmacasıyla tüketicisini kandıran bir şirketten bahsediyoruz burda. İşin ilginci en büyük rakipleride bu şirketi hala örnek alma derdinde. Buna sebeb olacak şeyi hala bulmakta zorlanıyorum. Çünkü gerçekten bu firmanın "yön veren" bir olayı kalmadı. Apple keşke eski "yenilikçi" Apple olsa. Valla bu kadar eleştirmezdim.

Son olarak Durov'u küçümseme bence. Sayesinde bugün kullanıcılar Telegram gibi daha özgür bir platformu biliyorlar. Whatsapp gibi bir garabetin ne olduğunu görebilmişler. Bugün Whatsapp kullanıcı sözleşmesinden vazgeçme ve gizlilik ilkeleri konusunda geri adım atması, kendisinden kopan kullanıcılara yalvar yakar "tülay ne olur geri dön" diye sağda solda reklamlar yapıyorsa buda kendi tasarladığı Telegram sayesindedir.

Kendisi bir Rus ama Rusya ile bile kavga etmeyi başaracak kadar "gözüpek" bir arkadaştır.
Eski 21.05.2021, 21:07   #8
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Zaten hep diyorum @OkyanusunKalbi

Bir ürün güncellemesi elbette gereklidir güvenlik açısından. Ama bunun sürekli olması bile insanı bezdirecek niyette olur. Bu çakallık Apple'a özgü birşeyde değil diğer firmalarda yapıyor. Ama Apple kulağa çok su kaçırdı bu konuda.

Apple'i ben Microsoft'un mobil versiyonu olarak benzetiyorum son günlerde. Bir güncelleme çıkarırlar doğru dürüst test ettirmeden yayınlarlar filan.

Ben yine çekik gözlülerden şaşmayacağım ama sonraki telefonum büyük ihtimalle yine Xiaomi olacak. Mi 5'ten o kadar memnunum ki görenler bu ne ince telefon diyorlar. Böyle tasarımların geri gelmesini çok istiyorum açıkçası.^^
Eski 21.05.2021, 21:51   #9
Rosebud
Müdavim

Yaptığım araştırmalarda iki telefona takıldım alırsam onlardan birisi olacak

Birincisi: Oppo Reno2 Z 128 GB

İkincisi de: Xiaomi Mi Note 10 Lite 64 GB

Senin bu konudaki bilgine güvendiğimden yine de bana bunlar arasından bir seçim yaparsan sevinirim ne olur ne olmaz belki düşünebilirim.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 21.05.2021, 23:12   #10
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Xiaomi Kamera özellikleri ve Batarya kapasitesi ile avantajlıdır.

Oppo ise sadece bellek kapasitesi bakımından avantajlıdır.

https://www.epey.com/akilli-telefonl...-note-10-lite/

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
benze, durov, iphone, kölelere’, kullanıcılarını, kurucusu, telegram’ın, ‘sayısal

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)