Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Evim, Evim Güzel Evim

Evim, Evim Güzel Evim Ev hakkında tüm dekorasyonlar

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 19.04.2020, 00:36   #21
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Buhar Destekli Ankastre Fırın tavsiye

Bende şimdiye kadar yen ürün kullanmamıştım.
Arçelik,bosch,beko kullandım.
Arçelik bir buzdolabımız vardı tam 22 sene kullandık,en son üstü döküldü ama hala çalışıyordu.
Şimdiki buzdolabı bosch oda 5 yada 6 sene oldu maşallah gayet iyi ankestra da iyi çıktı şansımıza bu işler biraz şans işi.blaşık makineside bosch çamaşır makinesi LG onuda baya düşündük alırken yorumlara bakarak aldık oda fena değil.

4 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.04.2020, 11:23   #22
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Diğerlerinin üretim sürelerini bilmiyorum anca Arçelik Tuzla tesislerinde çamaşır makinasının 3 tane üretim hattından 21 saniyede bir ürün sevketmeye hazır hale geliyor...Yani 7 saniyede 1 Çamaşır makinası...!

Bosch Çerkezköy Tesislerinde ( BSH), biraz daha uzun sürede üretim gerçekleştiriyor ancak o da yakın...

Vestel'in de neredeyse tüm tesislerini ve üretim hatlarını da biliyorum...

İçlerinde en kaliteli üretim yapan Bosch, en yakını Arçelik, Vestel biraz daha geride...Çalışanlarının " uzun süreli " olması veya mantıkları açısından da bu sıralama aynen geçerli...Çalışanları kalıcı olan Bosch ve Arçelik....Vestel'de ise sürekli sirkülasyon...Yani Vestel, özellikle yeni mühendisler için Arçelik, Bosch gibi firmalara geçebilmek için bir basamak...

Ürünleri oluşturan alt detay parçaların " doğru " üretilmesinde bile kalite kendini gösteriyor...Burada anlatılabilecek çok şey var, ancak uzun sürer...Aşağı yukarı anlatabilmişimdir kalite farkını sanırım...

Sağlıcakla kalınız....
5 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.04.2020, 11:48   #23
ReaL
Deniz Sevengillerden

Buhar desteği olunca ne oluyor onu anlamadım.
Franke marka ankastre fırın var. Çok memnunuz. Ekmeği bile taş fırın gibi pişiriyor.
Fanlı veya sadece ızgarayla pişire biliyorsun. 12 yıldır sorunsuz çalışıyor.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.04.2020, 12:01   #24
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Yıllardır normal " solo " fırın kullanıyoruz, hiçbir rafın diğer raftaki yiyecekle ne kokusu karışıyor, ne de pişirme farklılığı yaşadık...Herhangibir hata, sorun yaşamadık şu ana dek...

Ankastre ile solonun, pişirme açısından " mantık " olarak bir farkının olmadığını düşünüyorum...Ancak " buhar destekli " denince iş değişiyor...Pişirme, çalışma şekli farklılığı ortaya çıkıyor....Fakat kullanmadığımız için aradaki farkın, yani solo veya ankastreye göre avantajının ne olduğunu ben de bilmiyorum...

Sağlıcakla kalınız....
4 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.04.2020, 12:22   #25
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Buhar Destekli Ankastre Fırın Tavsiye

Beyaz eşya alırken baya araştırmıştım. Buharlı fırınlar hamur işlerini güzel pişiyormuş, daha sağlıklı deniliyor. Yaptığın yemeğe göre bir sürü fırın çeşidi saymışlardı. Bir kaç kişi elektrolux markasını övmüştü, güvenemedim. Beyaz eşyada Arçelik, boshdan başka marka tercih etmem. Bozulunca servis sıkıntısı olmayan markalar bunlar.
Mobil Sürüm ile Gönderildi
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.04.2020, 13:16   #26
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Dilerim sizin Ankastre yan ürün (!) uzun ömürlü olsun da...

Bak abla biraz düşünelim...

Bosch bir dünya markası mesela... Dünyanın başka hiç bir ülkesinde ''Bosch' un yan ürünü olmaz... Ki Bosch' da dandik şirketlere kendi adı altında yan ürün falan ürettirmez. Bizde Bosch

un bile ''yan ürünü'' var...

Yemin ediyorum Bosch bunu bilse, onu yapanlara anında dava açardı. Maalesef bizde bazı firmalar halkı ''yan ürün'' diye kandırıyor.

Arçelik ve Beko, aynı şirketin ürünleri... Bu markalar kendi ürünlerini satmak varken neden yan ürün üretecekler? Aynı ya da benzer ürünü biraz daha cimrilik yaparak ve ucuza satarak kendi markaları altında üretebilirler...

Ne bileyim işte Arçelik fırın diyelim mesela...

Arçelik o ürünün daha ucuz versiyonlarını kendi markası altında kolayca üretecekken ne diye başka firmalara ''yan ürün'' ürettirsin?

Bir ankastreyi arçelik üretmiş...

Fiyatı da diyelim 4 bin lira olsun.

O ankastre fırının daha ucuz modelini de Arçelik üretir zaten... Ve kendi markasıyla satar...

Ama öyle olmuyor...

''Arçelik' in yan ürünü!''

Aslında Bosch' a, Arçelik' e falan telefon edip sormak lazım, bu piyasada sizin yan ürününüz olarak pazarlanan ürünler gerçekten sizin yan ürününüz mü?'' dye..

Eminim hiç bir şirket ''evet bizim yan ürünümüz'' diye cevaplamaz.... Yan ürün diye bir şey olmaz.

Bir şirket her ürettiği malı zaten değişik modellerde, değişik fiyat gruplarında üretiyor...

Bu ''yan ürün'' tam bir yalan...

Dünyanında başka hiç bir yerinde yok bu ''yan ürün'' diye bir şey...
Kurulumunu Bosch servisi yaptı aralarında anlaşma olduğunu parcalarinida Bosch un temin ettiğini söyledi.Destek veriyor mu vermiyor mu bilmem öyle kurdurduk.Hatta bulaşık makine için de aynı servisi cağirdik geldi oda bosch zaten.

SM-A307FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.04.2020, 18:31   #27
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
İşte ben de bunu anlamıyorum. Alınan ürün ''yan ürün'' olarak satılmış olabilir de dünyada gördüğüm hiç bir ülkede bu ''yan ürün'' kavramı yok. Bosch' un ya da Beko' nun ''yan ürününü'' satan firma kurulumu da Bosch veya Arçelik servisine yaptırıyor. Bunları ben de biliyorum da...

Hadi Arçelik yerli marka ve ''yan ürün'' e izin veriyor da Bosch neden ''yan ürün'' üretsin.

Ben bu soruyu @Bursalı68 e sormak istiyorum.

Bu ''yan ürün'' neyin nesidir? Neden bir tek Türkiye' de var da başka hiç bir ülkede yok?
Merhaba,

Firmalar, yan ürün veya marka çıkartıyor veya farklı markalar ile anlaşma yaparak pazarda en üst fiyat ile en alt fiyatlara yakın seviyeyi koruyor, aynı zamanda ana firma, diğer yan ürün sayılan firmalara " yedek parça " üreterek satıyor ve üretim hattını canlı tutuyor...

Örneğin Bosch ayrı bir firma, Siemens ayrı bir firma, Profilo ayrı bir firmadır...

Bosch ve Siemens Alman malıdır ve beyaz eşya sektöründe B/S/H diye isimlendirilen Çerkezköy'deki üretim tesislerini hem Bosch, hem de Siemens marka üretimi için kullanırlar...Profilo ise BSH'a bağlanmış, yabancı sermayeli Türk Şirketidir...Genel olarak ana firma ürünleri daha pahalı, bir altındaki firma ürünleri biraz daha uygun fiyatlı, bir alttaki firmanınki ise daha uygun fiyatlı olarak pazara sunulur...

Kalite farklılıkları var mıdır...? Evet genel olarak vardır...Ya detay malzemelerdeki kalite farklılığı veya elektronik aksamdaki farklılıklar veya ürün çeşitliliği anlamında farklılıkları vardır...Örneğin biri paslanmazda 304 kullanır, diğeri 303 kullanır,bir diğeri paslanmaza girmez...Bunun gibi...

Ömür anlamında özellikle çalışan aksamlar önemlidir...Orada da " optimum tolerans " taki üretimler uzun ömürlüdür...Örneğin Bosch tolerans sapmasının dışına kesinlikle çıkmaz...Üretilen ürün çöp olacak ise çöpe gider...Ancak yan ürün üreten firma, ana firmadan " tolerans sapması " alır veya ister...Yani daha geniş toleranslarda üretim yapar...Bu da çalışan aksamın ömrüne etki eder...

Ancak yine de elektronik eşya veya beyaz eşya biraz şans işidir...Bazen en uygun fiyatlı aldığınız ürün uzun yıllar sorun çıkartmaz, bazen de daha garantisi dolmadan sürekli arıza çıkartır...İşte bu " üretim tolerans aralığı " ile ilgilidir...Bilemiyorum ifade edebildim mi...?

Sağlıcakla kalınız...
Eski 19.04.2020, 19:31   #28
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Bosch ve Siemens dünya markaları. Hatta Samsung ve LG gibi beyaz eşya üreten firmalarda dünya markaları... Hele ki Miele!..

Türkiye' de genellikle Bosch ve Arçelik markalarının ''yan ürünleri'' olur. Arçelik dünya markası değil. Dünyaya Beko olarak pazarlanıyor. O nedenle iç pazarda Arçelik yan ürünlerini geçtim.

Ancak Bosch zaten kendisi değişik özelliklerde, değişik fiyat gruplarında ürünleri üretiyor.

Satıcı, bir ürünün ''Bosch yan ürünü'' olduğunu söylüyor alıcıya... Alıcı ''hmmm o zaman iyidir'' diye düşünüyor ve fiyatı da uygun geliyor ve alıyor. Ama Bosch aynı üründe piyasaya onlarca değişik alternatif sunuyor. Kimi o yan üründen daha pahalı, kimi daha ucuz. Açıkçası piyasada mesela bir ankastre fırın alacaksanız Bosch' un bir sürü modeli ve bir sürü değişik fiyat alternatifi var. Bosch zaten kendi fiyat alternatiflerine uygun ürünleri piyasaya sürerken neden kimi zaman kendi ürününden de pahalı olan yan ürünlere izin versin? Ben Bosch gibi bir dünya devinin ''yan ürünlere'' izin vereceğine inanasım gelmiyor açıkçası...

Ve ben dünyanın hiç bir yerinde bir markanın yan ürününün satıldığını görmedim. Yok yani!...
Mesela ben Bosch patronuyum. Tüketiciye beyaz eşyalarda değişik kalite ve fiyatlarda alternatifler sunuyorum zaten... Durum buyken neden bir de sadece Türkiye' de ''yan ürün'' ürettireyim?

Hakikaten aklım almıyor.

Bu ''yan ürün'' denen ürünler sadece Türkiye' de var. Arap ülkelerinde bile yan ürün görmedim.
Merhaba,

Sevgili Aristo, sürekli " yan ürün " demek biraz farklı...Örnek vereyim...

Örneğin Buderus da Bosch'nin...2010 yılında Bosch firması Buderus firmasını satın aldı...Ancak hem Bosch, hem de Buderus markasıyla ürün sunulmaya devam ediliyor dünya pazarına...Ki Buderus ve Bosch marka kombiler Manisa fabrikasında üretiliyor...

Şimdi hangisi hangisinin yan ürünü...? Bunun yanıtı yok...Bunun yanıtı şu, Bosch sermaye anlamında Buderus'tan çok daha güçlü...Ancak Buderus'un da kendine ait bir müşteri kitlesi var...Aslında Buderus'su satın alarak onun müşteri kitlesini de almış oluyor...Ve aynı tesislerde, aynı üretim bantlarında maliyeti düşürerek üretim yapmış oluyor...

Başka bir örnek vereyim...Bursa TOFAŞ/FİAT fabrikası...Hem Peugeot, hem Citroen, hem Fiat marka araçları üretiyor...Bunlar piyasaya Fiorino, Tepe, Nemo markalarını aynı üretim bandında, bazı ürünleri farklı olmak kaydıyla üretiyor...Kalıplar aynı, aparat/fikstürler aynı...Yani yatırım maliyeti 1/3 e iniyor...Hangisi hangisinin yan ürünü...?

Veya Renault ile Dacia...Renault'un Romanya'da, Renault lisansı ile üretim yapan fabrikası...Burada Renault ile Dacia arasında kalite farkı ve konsept farklılıkları vardır...Ama araçları Dacia markasıyla satar...Niçin çünkü Romanya'nın kendi araç markasıdır...1999 Yılında Renault, Dacia'nın %99 dan fazlasını satın aldığı halde Dacia markasıyla araç üretiyor, neden...? Çünkü o ülkenin yerli markası ve rağbet görüyor, Renault da piyasada kalıyor...

Fransa'da da durum aynı...Peugeot ve Citroen PCI adı altında aynı fabrikalarda üretim yapıyor...Hangisi hangisinin yan ürünü...?

Eskiden ezelden, bir markayı, bir başka marka satın alıyor ise bir kaç nedeni olmaktadır...Ya daha düşük üretim maliyetleri ve buna bağlı daha düşük fiyat pazarında olmak veya alanında marka olanları güçlü olanın satın almasıyla maliyetleri düşürmek, karlılığı artırmak...

Vestel bir 2002 yılında Regal markası ile satış yaptı...Buradaki neden ise Vestel markası ile Regal markası arasında fiyat farklılığı yaratarak piyasanın çoğunu ele geçirebilmekti...İşte yan ürün dediğimiz bu...! Regal, Vestel'in ortaya çıkarttığı bir yan ürünüdür...

Vestel-Regal hariç üsttekilerin hiçbirinde " Yan Ürün " durumu yoktur...Maliyet düşürmek veya müşteri portföylerini artırmak amaçlı şirket birleşmeleri veya iş ortaklıklarıdır konu...

Sağlıcakla kalınız...
Eski 19.04.2020, 19:56   #29
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Bu konuda daha da derinlemesine aydınlattığın için teşekkür ediyorum.

Sanıyorum Türkiye' de dünyada eşi olmayan bir ''yan ürün'' pazarlama yöntemi geliştirilmiş...

Mesela Elektrolux' de AEG' yi aldı. Ama ikisi de piyasada ayrı markalar olarak var. Biri diğerinin ürünlerini ''yan ürün'' diye satmıyor. Hatta insanlar aslında AEG ve Elektrolux' ün aslında bir kaç yıldır aynı firma tarafından üretildiğini bile bilmiyor.

Dediklerini anlıyorum.

Mesela japon arabası alırsın önemli parçaları Bosch' dur.

Ya da ne bileyim bir İsveç malı Saab otobobil alırsın, enstrüman paneli Japon Seiko'dur...

Anladığım kadarıyla bu ''yan ürün'' firmaları mesela bazı parçaları Bosch' dan alıyor ve ''yan ürün'' diye adlandırılarak piyasada kabul bulmaya çalışıyor.

Böyle mi anlamalıyım?
Merhaba,

Aynen..." Aaaa bak bu , şu firmanın yan ürünü " denen ürünlerin belki de %80-90 ı yan ürün falan değil, direkt markaların kendisi...Sadece üretim hatları aynıdır...

Örneğin Siemens ayrı, Bosch ayrı olarak buzdolabı üretmeye kalksa, ayrı ayrı fabrika kurmaları, ayrı ayrı hatlarını oluşturmaları gerekirken, bir araya geldiklerinde aynı fabrikada, her iki marka da üretilebiliyor...

Bu Elektrolux ve AEG için de geçerli...

Otomotivde de genel olarak mantık aynı...

Sağlıcakla kalınız...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ankastre, buhar, destekli, fırın, tavsiye

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler