Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Bilgisayar Donanım | Yazılım

Bilgisayar Donanım | Yazılım Masaüstü Duvar Kağıtları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 13.11.2018, 00:32   #11
Rosebud
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Bilgisayarınız, Meltdown ve Spectre'ye Karşı Savunmasız mı? Kolayca

Yok be @Aristo ben onunla uğraşamam, biliyorsun ben fotoğraf çekmeye olan ilgim nedeniyle bilgisayarımda 3 ayrı photoshop ürünü çalıştırıyorum benim bilgisayar HP İ5 ve 10 yıllık bir bilgisayar (yine de iyi idare etmiş) fakat artık 4 gb'lik ram yetmemeye hafıza yeterli değil demeye başlayınca geçen ay 4 gb ram daha alayım rahatlatayım bilgisayarı dedim, hatta içinde kullanılan ram markasından ve tıpatıp aynı değerlere sahip 2 ram almamama rağmen bilgisayar sapıttı, sürekli kendisini resetlemeye başladı ben de geri gönderdim ürünleri.
Yani sözün özü ben sıkıntılı bir adamım o kadar strese gelemem, zaten benim bu konuda bir marka takıntım da var, belki i5 8500 alırım şimdi ona bakıyordum o bile benimkinin yanında speedy gonzales.
Hem zaten son dolar sıçramasıyla epey pahallandı annemle papaz oluyoruz zaten çok pahalı diye. 8. nesil i5 daha makul bir fiyat.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.11.2018, 00:49   #12
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Bilgisayarınız, Meltdown ve Spectre'ye Karşı Savunmasız mı? Kolayca

Yahu @Aristo orada da sıkıntı dış görünüş...
Asus ve MSI'nın kasalarının görünüşünü hiç sevemedim yav, çok kaba görünüyorlar, bu almak istediğim bilgisayarın 33 cm boyu 17 cm genişliği 27 cm de derinliği var, küçücük yer kaplamıyor bayıldım ben ona.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 13.11.2018, 01:05   #13
Rosebud
Müdavim

Yok yahu benim emektar bile 10 yılda bir kere tık dedi o da ram'i yanmıştı, bir i7 alsam 15 yıl yeter bana.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 13.11.2018, 10:52   #14
Rosebud
Müdavim

Valla ben de şimdi 9. nesil olanı var mı diye araştırıyordum 1 ekimde bomba gibi geliyor diye bir haber okudum, 8. nesil alır da 2 ay sonra 9. nesil çıkarsa olmayan saçlarımı yolarım.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 13.11.2018, 17:44   #15
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kartal Mesajı göster
İleride zaten sistem kurmaya kalkarsam bende AMD düşüneceğim.
İntelin soket değiştirme politikalarından bıktım..
AMD güncelleme ile uyumlu hale getiriyor veya geriye dönük olarak tasarlıyor işlemcilerini.
Aynı verimi alacağımız, AMD tabanlı Anakart ve işlemcileride daha hesaplı.

AMD son 7nm atağına İntel yetişemezse ki yetişemeyecek gibi duruyor, 2019 yılı işlemcilerde AMD önde olacak diyebiliriz.

Sadece ekran kartında hala istenilen seviyeye gelemediler.
Eski 13.11.2018, 17:49   #16
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Yok ajan falan değiliz @SerseriGezgin sadece biraz hız istiyorum artık, güvenlik açığı benim için çok önemli değil zaten dünyanın bilgisi yok bilgisayarımda.
Ama inteller eskisi gibi değil galiba eskiden i3 ler iki çekirdekliydi, İ5'ler iki çekirdekli ama 4 çekirdekli gibi iş görüyordu İ7 ler gerçek 4 çekirdekliydi...
Şimdi anladığım kadarıyla 8500 ve üstü sanırım i3'ler 4 çekirdekli i5'ler 6 çekirdekli İ7'ler ise 6 çekirdekli ama 12 çekirdek gibi iş görüyor.
üstüne üstlük Turbo boost sayesinde 4.60 Ghz'ye çıkıyor, 5'i gördüğünü söyleyenler var, 2666 mhz'de cabası. tam da benim istediğim bu hız işte, madem değiştiriyorum bir işe yarasın diyorum.

Benim gözüm şu bilgisayarda bakalım ne dersin: https://www.yukko.com/hp-prodesk-400...9ea-v-50110841

Tamam da bu bilgisayar da ne yapacaksın? oyun desem oyunla aran varmı bilemiyorum. Render yapacağım video encoder işiyle ilgileniyorum dersen bilemem de bu tür güçlü işlemciler de sadece render işiyle uğraşanlar alır.

Kaldı ki marka pclere hiç bulaşma, işlemciyi güçlü tutup ekran kartını acaip kısmışlar ki bu verdiğin linkte oyun oynamaya kalksan işlemciden verim alamazsın. Render yapayım desen ekran kartın çok ısınır.

Son nesil i5 ve 16 gb ddr4 ram ile gtx1060 alsan bu markadan daha performanslı bir sistemin olur.
Eski 13.11.2018, 18:38   #17
Rosebud
Müdavim

Ben dediğim gibi photoshop pro cc ve photoshop element programları ile bazen de premiere elements ile uğraşıyorum ve son zamanlarda bu programlar bilgisayarı çok kasmaya başladı hafıza yeterli değil falan diyor, oyunla aram iyi değil, başımı ağrıtıyor, zaten büyük ihtimalle 8. nesil i5 alacağım i7 çok pahalı geldi i5 de işimi görür, ben i5'i eskisi gibi 2 çekirdekli sanıyordum meğer son nesil 6 çekirdekliymiş o yüzden i7'ye gerek yok, zaten teknoloji 6 ayda bir değişiyor, aynısının İ5 olanınında fazladan 256 gb SSD de var, daha işime geliyor o yüzden, ekran kartı da benim için çok önemli değil şu anda kullandığım AMD R7 240 onda da AMD R7 430 var galiba işimi görür.
Ben gerçekten toplama bilgisayarla uğraşamam şusu eksik geldi busu uymadı derken gerilirim o yüzden mecburen markalı alacağım.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.11.2018, 21:54   #18
Kartal
Müdavim

Değerli dostum @Rosebud
Dediğin işleri rahat yapmak istiyorsan, ramlerin kapasitesi yüksek olacak, ( en az 16Gb) sonra ekran kartın, SSD extra olursa tadından yenmez, daha hızlı çalışırsın.

Mevcut güncel işlemciler hepsi işini görür ama çekirdek sayısı fazla işlemciler render işlerinde daha iyi verim veriyor.
Eski 16.11.2018, 19:18   #19
Rosebud
Müdavim

Aklıma bir şey takıldı @SerseriGezgin...
Şimdi biliyorsunuz bir süre önce Microsoft, lisanslı Windows 7'si olanların işletim siztemini ücretsiz Win 10'a yükseltmişti, ben bilgisayarıma şu crack programlara düşkünlüğüm sebebiyle çok sık format atmak zorunda kalıyorum, o nedenle işletim sisteminin seri numarasını gösteren bir program yardımıyla Win 10 sisteminin seri numarasını buldum ve Microsoftun sitesinden indirdiğim sistemi bu seri numarasını girerek drekt olarak kuruyorum... Ancak aklıma takılan şu, şimdi ben haftaya i7 olan modeli almaya karar verdim almışken en iyisi olsun istiyorum, 1000 tl için sonradan pişman olmak istemiyorum ama alacağım bilgisayar freedos yani işletim sistemi yok, sormak istediğim; bu elimdeki işletim sistemi alacağım cihazda çalışır mı? çalışmayabileceği yönünde şüphelerim var sizler ne dersiniz, yeni bir işletim sistemi almam gerekir mi?

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 16.11.2018, 19:33   #20
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Tek lisanslık bir anahtar olduğu için, yeni bir sistem de lisans geçersiz olur.

Yeni lisans alman lazım. n11'de felan 50-60 liraya bulabilirsin.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bilgisayarınız, karşı, kolayca, meltdown, Öğrenin, savunmasız, spectreye

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)