Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Engelliler Hakkında Bilgi ve Haberler > Zihinsel Engelliler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 30.04.2015, 00:52   #1
Suzim
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Müzikle Terapinin Amacı ve Kullanım Alanları

Müzikle Terapinin Amacı ve Kullanım Alanları

Çocuklara müzikte terapi Yurt dışından sonra ülkemizde de bazı kurumlar tarafından uygulanmaya başlanan "müzikle terapi" ile, çocuklarda öğrenme zorluğu, hiperaktivite, otizm ve diğer zihinsel rahatsızlıklarda etkili sonuçlar elde ediliyor.

Avrupa ve Amerika'da yaygın olarak uygulanan terapi yöntemi, ülkemizde tarafından da büyük ilgikadar çocukların da ruh müzik", hoplamak, zıplamak ve dans etmekten farklı olarak, aslında uzun zamandır sağlık alanında tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Türkiye'de ise bu uygulamayı yapan kurumlar arasında Reem Nöroloji Merkezi geliyor. Merkezin yöneticisi ve Nöroloji Uzmanı Dr.Mehmet Yavuz ile müzikle terapinin amacı, nasıl bir yöntem izledikleri ve hangi çocuklar üzerinde daha etkili sonuçlar elde ettikleri hakkında konuştuk.

Bu uygulamaya ne zaman geçtiniz?

Müzikle terapi yöntemi, uzun yıllardan beri doktorların ilgilendiği bir konudur. Biz de yaklaşık 3 yıl önce, özellikle otistik ve mental retarded (zeka geriliği) çocuklar üzerinde müzikle terapi uygulamasına başladık. Çok yakın bir zamandada müzikle terapi ünitemizi daha modern koşullarla hizmete sokacağız.

Müzikle tedavinin amacı nedir?

Roma, eski Yunan ve Çin'den günümüze kadargelen müzikle tedavi, Reem Nöroloji merkeziuzmanlarınca uygulanıyor. Müzikle tedavi uygulaması yetişkinlerin yanı sıra çocukların ruhsal sağlıkları açısından da önem taşıyor. Müzikle tedavi yöntemi; kendini ifade etme yeteneklerini geliştiriyor, estetik, yaratıcı ve yapıcı düşünme kapasitelerini de artırıyor. Okul çağındaki çocukların daha hızlı okumaları; yazma, anlama ve düşünmede öğrenme güçlüğü çeken çocukların eğitimleri ve stresin, sıkıntının azaltılması yine müzik terapiyle başarılı olabiliyor. Bebeklikten itibaren ebeveynlerin çocuklarını müzik sesine alıştırmaları çok önemli. Müzikle tedavi yöntemi; kendini ifade etme yeteneklerini geliştiriyor, estetik, yaratıcı ve yapıcı düşünme kapasitelerinide artırıyor. Okul çağındaki çocukların daha hızlı okumaları; yazma, anlama ve düşünmede öğrenme güçlüğü çeken çocukların eğitimleri ve stresin, sıkıntının azaltılması yine müzik terapiyle başarılı olabiliyor.

Çocuklar üzerindeki yararları nelerdir?

Görsel dünyayı algılayabilme, nesnelerin görüntülerini zihinde oluşturabilme ve bunların farklılıklarını kavrayabilme yetisi Spatial Zeka'nın temeli içinde müzikle uğraşmak oldukça faydalı. Müzik, tıpkı matematik ya da satranç gibi yüksek beyin fonksiyonları gerektirir. Müzik dersleri sinirleri eğiterek beyindeki algısal gelişmeyi sağlar. Çocuklara az da olsa müzik eğitimi vermek; onların zekalarını, algılama ve öğrenme kapasitelerini, bedensel ve zihinsel koordinasyon kurmalarını ve yaratıcılıklarını da geliştirmelerine
yardımcı olur.

Pentatonik müzik nedir? Tedavideki öneminden söz eder misiniz?

Kam ve Baskı adı verilen Orta Asya'lı hekimlerin, müzik ve dansı hasta tedavisi için kullandıkları ve Kazakistan, Kırgızistan, Altay, Moğolistan ve Sibirya bölgelerinde bu dans terapisinin halen devam ettiği biliniyor. Orta Asya'lı hekimler, yöreye özgü çeşitli müzik aletleri ile hastaları transa sokarak tedavi uyguluyor.Tedavi seanslarında genel olarak Pentatonik müzik tonları kullanılıyor, İngiltere'de, Londra Nordoff Robbins Müzik terapi Enstitüsü'nde uygulanan tedavi sisteminde de Pentatonik müzik kullanılıyor. Pentatonik müzik, otistik çocukların tedavisi ve eğitimi için yararlı oluyor.

Nasıl bir tedavi uygulanıyor?

Çocuklara önce beyin elektrosu çekiliyor, eğer varsa mevcut organizasyon bozukluğunun derecesi ve beyin fonksiyonları inceleniyor. Sonra çocuk bir dizi psikolojik testlerden geçirilerek tablo netleşiyor. Ve sonra tedavi aşamasına geçiliyor. Bazen özel vakalarda beyin elektrosu ile eş zamanlı olarak pentatonik müzik uygulaması yapılıyor ve tedavinin beyin dalgaları üzerindeki katkıları araştırılıyor. Tedavi öncesive tedavi esnasında brain mapping yaparak delta, teta, alfa ve beta dalgalarının istatistiksel verileri elde ediliyor. Eğer deltadan tetaya ya da tetadan alfaya geçiş oluyorsa tedaviden olumlu sonuç alınacağı düşünülüyor. Müzikle terapi, otistik çocuklara, hiperaktif ve dikkat eksikliği olan çocuklara, odaklanma ve konsantrasyon güçlüğü yaşayarak algılama ve öğrenme zorluğu yaşayan çocuklara da uygulanabilen bir yöntemdir.

Kaynak: Akşam
Eski 30.04.2015, 01:09   #2
Kartal
Müdavim

Standart Cevap: Müzikle Terapinin Amacı ve Kullanım Alanları

Sevgili Suzim
Her gazeteden alıntı veya bilgileri sitemizde paylaşmıyoruz ama bu Engelli vatandaşlarımız için olduğundan yönetim belki birşey demez.

Güzel bir konu;
Bende pentatonik müziği merak ettim, çorbada tuzum, biraz katkım olsun, hemde kendim biraz bilgileneyim dedim, şu bilgileri buldum.

Bir oktavda beş değişik perdesi olan sistem temelli herhangi bir müzik, mod ya da diziye atfedilen terim. Constantin Brailoiu 1953'te, pentatonik müzik sisteminin beş değişik kıtada cereyan ettiğini ve etnomüzikolojik araştırmanın, temeli esas itibarıyla pentatonik müzikten oluşan kültürleri artarak saydığını belirtmiştir. Brailoiu ayrıca, pentatonik müziğin Eski Çağda da kullanıldığına değinmiştir.

Avrupa'nın birçok geleneksel pentatonik melodilerinin, anhemitonik (yarıtonsuz) olduğu düşünülmekte ve dizi aralıklarının majör ikinciler ve minör üçüncülerin değişik kombinasyonlarından (Örn, A C D E G, C D E G A, vs.) oluştuğu ve bu diziler mevcut heptatonik (yedi notalı) dizilerle karıştırılabildiğinden, bunları ifade etmek için 'aralıklı (gapped) pentatonik' ifadesi kullanıldığı görülmektedir. Dünyada mevcut bulunan pentatonik akort sistemlerinin gözden geçirilmesi bir oktavın çeşitli aralıklara bölünebileceğini göstermiştir. Çinli ve Japon kuramcılar, yarıton ve majör üçüncülere eşdeğer yakınlıkta pentatonik dizi listeleri vermektedir. Herhangi bir karşılaştırmalı pentatonik perde sistemi tablosunun öteki yanında teorik olarak eşit mesafelerdeki (uygulamada neredeyse tam eşit mesafede olan) bazı güneydoğu Asya ve Orta Afrika akortları görülmektedir.(Örn. Java'nın Slendro modları ve Uganda'nın enstrümental Ganda akortları)

Pentatonizm başta Chopin, Debussy, Puccini, Ravel ve Stravinsky olmak üzere birçok Avrupalı besteci tarafından çoğu kez egzotik arayışlar gayesiyle keşfedilmiştir. Carl Orff'un, Orff-Schulwerk müzik eğitim metodunda pentatonik improvisasyonlar yoğun bir şekilde görülür.

Çıkış yeri
Tedavi amacı ile kullanılan müzik pentatonik müzik adı verilen bir gam içinde 5 sesin kullanılması ile oluşan müzik formudur. Bu müzik türünün Macar bir müzik araştırmacısının kitabında yer alan müzik haritasında çıkış noktası olarak Güney Sibirya gösterilir ki bu da Türklerin anavatanı Orta Asya'dır.

A. Adnan Saygun'un Türk Halk Müziğinde Pentatonizm' isimli eserinde bu haritaya yer verilmiştir. A. Adnan Saygun'un araştırmalarının yer aldığı'bu kitapta pentatonik müzik için 'Türk'ün müzikteki damgasıdır' denir.

Güney Sibirya'dan, Çin, Japonya, Hindistan, ve Hazar denizinin kuzey ve güneyi ve buradan da Avrupa, Afrika ve Amerika'ya kadar etkisinin görüldüğünden bahsedilir.

Bugün dünyada bu müzik türüne Orta Asya, Urallar, Çin, Japonya, Hindistan'ın bir kısmı Bali adaları, Kuzey Amerika'nın bir kısmı, Orta ve güney Amerika'da rastlanır. Bu müziğe bazı müzikologlar 'Allah'ın hediyesi' demektedir. Bu konuda en çok Japonlar çalışma yapmıştır.

Pentatonik müzik tabiatın kendisinde, insanın doğasında olan müziktir. Zamanla değişerek Klasik Müzik olarak tanıtılan temporary müziğe dönüşmüştür. Klasik müzik bugün dünyada evrensel müzik olarak bilinmektedir. Oysa bu müzik türü Orta çağdan sonra gelişmiştir ve bu anlamda baktığımızda evrensel değildir. Araştırmalar evrensel müziğin Pentatonik müzik olduğunu ve çıkış yerinin de Orta Asya olduğunu kanıtlar.

Bugünkü durumu
Beş sesli müzik günümüzde cazda ve pek çok folklorik müzikte kullanılmaktadır.

Çin ve Japon müzikleri yüzde doksanın üzerinde beş sesli müziği sürdürmektedir. Eski Seltik ve Eskimo müzikleri de beş seslidir. Kuzey Afrika'da bazı müzik türlerinde de beş seslilik görülür. Güney Asya, Bali, Sumatra, bazı Hint müziklerinde de rastlanır. Asya'da daha çok Ural Bölgesinde saf olarak devam eder. Kazan, Başkurt tarafları, Sibirya'nın bazı bölgeleri Kazak ve Kırgızlar'da daha ziyade dağlık bölgelerde bu beşselsi müzik devam etmektedir.

Sadi Yaver Ataman, beş sesli müziğe Anadolu'da Kastamonu, Safranbolu, Erzurum, Konya ve Eskişehir civarında az da olsa rastlandığını yaptığı araştırmalarla bulmuştur.

Ferruh Ersunar da'Anadolu Pentatonik Müzikleri' adlı bir kitapta bu müziğin rastlandığı yerleri yazar. Ancak bu konuda doküman yine de son derece azdır. Pentatonik müzik Anadolu'da çoğunlukla unutulmuştur.

Finlandiya'da Kazan Türklerinin derleyip 'Biznin Cırlar' adlı bir kitapta topladığı beş sesli müziğe ait bin eser yer alır.

Pentatonik müziğin etkileri
Bu müzik türü çok önemlidir çünkü müzik terapide bir temeldir.

Ortaçağ Avrupa'sında sihir etkisi olduğu gerekçesi ile yasaklanan pentatonik müzik 1979 yılından bu yana İngiltere'de Kraliyet Müzik Enstitüsünde otistik çocukların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kendine güven ve kararlılık
Nordoff Robins Müzik enstitüsünde özellikle otistik çocukların tedavisinde pentatonik müzik kullanılmaktadır. Bu müzik türünün kendine güven ve kararlılık hissi verdiği tesbit edildiği için otizmin açılmasında çok etkili olduğu görülmektedir. Bu müzik türünden piyano ile doğaçlama yapılıyor, çocukların bu müziği dinleyerek belirli bir zaman sonra bir takım hareketlere yönelmesi isteniyor.

Yapılan araştırmalarda beyin elektrosu çekildiğinde beyinde alfa ve teta ritmlerini etkileyerek artmasına ve transa sebep olduğu da bilimsel olarak gözlemlenmiştir.

Pentatonik müzik ve trans
Trans normal şartlarda kullanılmayan bazı nöronların kullanılır hale gelmesi ve insanın algılarının kapasitesinin artması ile alakalıdır. Normalde beyninin dokuzda birini kullanan bir insan transa girdiğinde 'duru görme' denilen normalde görülmeyen bilgileri algılayabilmektedir. Bu tür müziğin aynı zamanda, salgı bezlerini, kalp atışlarını etkilediği de gözlemlenmiştir.

Normalde beyinde on milyar kadar nöron vardır. Beyin hücreleri arasındaki iletileri sağlayan bir takım nörotransmitter denilen salgı maddeleri vardır. Bu salgı maddeleri azaldığı zaman beyin fonksiyonları da azalıyor. Örnek olarak Parkinson hastalığında dopamin miktarı azalmıştır. Demek ki nöronlar arasındaki akışkanlık çok önemlidir. Akışkanlık bozulduğu zaman hastalık ortaya çıkıyor.

Trans haline giren bir kişide beyinde birtakım değişiklikler meydana geliyor. Temporal lob, frontal lob ve pariyetal lob dediğimiz bölgelerdeki yoğunlaşma değişiyor, azalıyor ve arka oksipital adı verilen beyin sapı bölgesinde yoğunlaşma artıyor.

Beyin sapı dediğimiz yer vücudumuzda en arkaik bölümümüzdür. İlk Ademden bu yana, miras olarak kalan çok önemli bir organımızdır. Tevhide ait, alemlere ait taşıdığımız en eski bilgiler orada bulunur. Psikiyatrik Antropolog olarak da çalışan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi profesörlerinden. Dr Adnan Ziyalar 'İnsanın orta beyninde öyle bir yer vardır ki oraya müzikten başka bir şey etki etmez'diyordu.

Nitekim Avusturya'da Meidling klinikte çalışan arkadaşlarımız nöroloji bölümü yoğun bakım ünitesinde komada olan hastalara sadece müziğin şifa verebildiğini, müzikle komadan çıkabildiklerini ve beyinde alfa ve teta dalgalarının yükseldiğini, hastanın komada iken transa girdiğini görmektedirler.

Trans halinde insan normal şuurla algılayamayacağı şeyleri algılamaya başlar ve esas insan orada ortaya çıkar. İnsanın ortaya çıkması için trans önemli bir vesiledir. Meditatif çalışmalar her türlü iç aleme yönelik ve insanın sonsuz imkanları ile bağlantı kurabilecek derecede samimi ve tesirli olursa trans hali oluşabilir. Bunu bir de müzik sağlayabilmektedir.

Bu açıdan müziği incelediğimiz zaman, müzikte transa götürücü ve trans halinde de sezgileri artırıcı bir özellik vardır. Pentatonik müzik de bu konuda önemli bir unsurdur. Bu tesiri nasıl yaptığı henüz bilinmemektedir.

Kaynak

Bir tanede örnek video koydukmu tamamdır

www.youtube.com/watch?v=VQMuHfyZrK4
2 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.04.2015, 01:17   #3
Suzim
Müdavim

Sevgili Suzi her gazeteden alıntı veya bilgileri sitemizde paylaşmıyoruz ama bu Engelli vatandaşlarımız için olduğundan yönetim belki birşey demez.

Güzel bir konu;
Bende pentatonik müziği merak ettim, çorbada tuzum, biraz katkım olsun, hemde kendim biraz bilgileneyim dedim, şu bilgileri buldum.

Teşekkürler Kartal arkadaşım , dediğiniz gibi belki bi şey demezler .
Aslında konuyu açmadan evvel o kısma bakmam lazımdı .

Bu arada katkınızdan dolayıda teşekkürler .
Eski 30.04.2015, 01:21   #4
Suzim
Müdavim

Video yu yeni farkettim , müzik çok güzelmiş .
Tekrar teşekkürler .
Eski 30.04.2015, 01:22   #5
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi suzim Mesajı göster
Sevgili Suzi her gazeteden alıntı veya bilgileri sitemizde paylaşmıyoruz ama bu Engelli vatandaşlarımız için olduğundan yönetim belki birşey demez.

Güzel bir konu;

Teşekkürler Kartal arkadaşım , dediğiniz gibi belki bi şey demezler .
Aslında konuyu açmadan evvel o kısma bakmam lazımdı .

Bu arada katkınızdan dolayıda teşekkürler .
Ne demek efendim, bizim forumda yardımlaşma had seviyededir, tüm arkadaşlar bilgi ve araştırmaları neticesinde konuları zenginleştirirler, bazende konunun yanlış olduğu konusunda uyarırlar, maalesef nette her bilgi doğru olmayabiliyor, forum olarak çok dikkat ediyoruz ki kimseyi yanlış yönlendirip, yanlış bilgilendirmeyelim.

Benim öyle çok konum gitti

Bu güzel konu içinde tekrar ayrıca ben teşekkür ediyorum bana da ilginç geldi birde video ekledim
2 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.04.2015, 01:31   #6
Suzim
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kartal Mesajı göster
Ne demek efendim, bizim forumda yardımlaşma had seviyededir, tüm arkadaşlar bilgi ve araştırmaları neticesinde konuları zenginleştirirler, bazende konunun yanlış olduğu konusunda uyarırlar, maalesef nette her bilgi doğru olmayabiliyor, forum olarak çok dikkat ediyoruz ki kimseyi yanlış yönlendirip, yanlış bilgilendirmeyelim.

Benim öyle çok konum gitti

Bu güzel konu içinde tekrar ayrıca ben teşekkür ediyorum bana da ilginç geldi birde video ekledim

Yeni olduğum için bazı hatalarım olacaktır , siz gibi arkadaşlar uyarıp yönlendireceksiniz beni .
Sağolun .

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alanları, amacı, kullanım, müzikle, terapinin

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler