Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Müzik > Grup ve Müzik Adamlarının Biyografileri > Ülkemiz Grup ve Müzik Adamları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 25.09.2014, 13:37   #31
Dilaver
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Ozan, Kırşehir Abdalı, Bozkırın Tezenesi | Neşet Ertaş (1938-2012)

Saygıyla ve rahmetle .. Ruhu şâd olsun..

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
2 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.09.2015, 11:22   #32
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Ozan, Kırşehir Abdalı, Bozkırın Tezenesi | Neşet Ertaş (1938-2012)

Neşet Ertaş'ı 3. ölüm yıl dönümünde anıyoruz...

Ah yalan dünyada, yalan dünyada, yalandan yüzüme gülen dünyada… Bu unutulmaz sözlerin sahibi, Türk halk müziği bestecisi, söz yazarı, yorumcu, ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012′de yaşama veda etti. Usta sanatçıyı ölümünün 3. yılında saygı ve sevgiyle anıyoruz.

74 yaşında prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Neşet Ertaş’ın ölüm haberi; hayranları, yakınları, sanat dünyası ve siyasileri yasa boğmuştu. Vasiyeti üzerine Kırşehir’deki babasınınz mezarının yanına defnedildi.

Allah rahmet eylesin.

Eski 25.09.2015, 22:19   #33
Basakca
Müdavim

Ey gidi eyy.... 3 yıl oldu ha...
Gönüller hep arar neredesin sen der....

Büyük ozan... saygı ve sevgiyle anıyoruz.

3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.09.2015, 23:34   #34
Suzim
Müdavim

Zahidem i çok severdim

Çok meşakkatli bir konu olmuş teşekkürler Başakça
Eski 25.09.2016, 12:37   #35
Canan
Çiçekci kız

Neşet Ertaş’ı ölümünün 4. yılında sevgiyle anıyoruz…
Gönüllere taht kurmuş halk ozanı Neşet Ertaş'ı ölümünün 4. yılında sevgiyle ve saygıyla anıyoruz...

Herkes bir şey buldu onda; kimi aşkı, kimi masumiyeti, kimi de kendini… ‘Bozkırın tezenesi’ olarak bilinen bozlak ustası Neşet Ertaş’ın aramızdan ayrılışının dördüncü yılı… Ünlü halk ozanı için ölümünün 4. yılında Kırşehir’de anma programı düzenlenecek.

Kırşehir’de Neşet Ertaş’ın hayatını kaybettiği 26 Eylül’de bir dizi etkinlik yapılacak. Bağbaşı Mezarlığı’ndaki mevlit programının ardından bozlak ustasının fotoğraflarından oluşan resim sergisi açılacak. Kültür Merkezi’nde Neşet Ertaş ve yaşamının anlatılacağı konferans düzenlenecek.

DEVLET SANATÇISI DEĞİL, HALKIN SANATÇISI

Her söylediği sözün altında derin bir felsefe vardı. Unutulmadı sözleri, gençlere felsefe oldu. Naifti büyük usta; insana değer verirdi, hele ki kadına…

“Arkamdan öldü demeyin, yoruldu gitti deyin” demişti halk ozanı Ertaş…

Eski 15.01.2017, 14:21   #36
Basakca
Müdavim

Standart Ozan, Kırşehir Abdalı, Bozkırın Tezenesi | Neşet Ertaş (1938-2012)

Onlarca Türküye İlham Olan Leyla ve Neşet Ertaş'ın Hikayesi

Neşet Ertaş zor bir hayatın ilk basamaklarını aştıktan sonra radyoda yaptığı program vesilesiyle ünlenmeye başlar. Devlet radyosunda haftada iki gün 15 dakikalık programlar yapmaya başlar. Bir yandan da pavyonlarda ve düğünlerde sahne alıyordur.

Çalıştığı pavyonda Leyla ile tanışır ve aşık olurlar. Neşet Ertaş, Leyla’ya gönül verir ama babası bu duruma şiddetle karşı çıkar. Ve oğluna ‘evladım’ redifli bir türkü söyler: “Aslı bozuk alma dedim evladım”Neşet, Leyla'yla evlenir.
Temiz ruhlu, saf kalplisin şöhretsin
Hakkın vardır evlenmeye evladım
Mevlam sana yapanları kahretsin
Aslı bozuk alma dedim evladım

Dokunsalar nazif tene kir gelir
Bizden önce ceddimize ar gelir
Köle olmak şanımıza zor gelir
Aslı bozuk alma dedim evladım

Babasının, Leyla’ya ‘aslı bozuk’ demesi, Neşet Ertaş’ı inanılmaz yaralar… O da babasına ‘ana’ ile cevap verir:

“Analar insandır, biz insanoğlu”
Ulu arıyorsan analar ulu
Sevmişiz biz onu olmuşuz kulu
Analar insandır biz insanoğlu
Aslı bozuk deme gel şu insana

Aşkı kimden aldın sevgiyi kimden
Soracak olursan eğer ki benden

Yazımızı felek yazdı Mevlâdan değil
Senin dediklerin evladan değil
Her hata suç bende Leylâ’dan değil

3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.01.2017, 14:27   #37
Basakca
Müdavim

Muharrem Ertaş, oğlunun bu ‘ulu ana’ göndermesine boyun eğer ve şöyle der.

Küsmedim Neşedim kahrettim sana
Baban değil miydim sormadın bana
Olan olmuş yavrum ne deyim sana
Sen aklını yitirmişin evladım

Aşık atışması böylelikle devam eder. Neşet ve Leyla çiftinin 3 tane çocukları olur. Çocuklarının adları Döne, Canan ve Hüseyin'dir.Yaklaşık 10 yıllık bir evliliğin ardından boşanırlar. Bu iki büyük sanatçı(aynı zamanda da baba-oğul) arasındaki şiirsel atışma, bu ayrılıktan sonra da sürer…

Neşet Ertaş'ın en büyülü aşk türküleri bu olaydan sonra dökülür. Ve Neşet, Leyla’ya hatanın kendisinde olduğunu söyler.

Bilemedim kıymetini kadrini
Hata benim günah benim suç benim
Eliminen içtim derdin zehrini

Bir günden bir güne sormadım seni
Körümüş gözlerim görmedim seni
Boşa mecnun eylemişim ben beni

Sonra da Neşet Ertaş, babası ve Leyla arasındaki bu hikayenin sonucunu anlatan türkü çıkar ortaya.

Cahildim dünyanın rengine kandım
Hayale aldandım boşuna yandım
Seni ilelebet benimsin sandım
Ölürüm sevdiğim zehirim sensin
Evvelim sen oldun ahirim sensin

Sözüm yok şu benden kırıldığına
Gidip başka dala sarıldığıma
Gönlüm inanmıyor ayrıldığına
Gözyaşım sen oldun kahirim sensin

Garibim can yıkıp gönül kırmadım
Senden ayrı ben bir mekan kurmadım
Daha bir gönüle ikrar vermedim
Batınım sen oldun zahirim sensin

Sanat hayatında zirve yapmıştır. İçindeki acı da ömrünün en ağır yükü haline gelmiştir.Bunca yaşadıklarına rağmen Neşet Ertaş, babası ve ustası olan Muharrem Ertaş'ın ayakucuna defnedilmeyi vasiyet eder. Bozkırın Tezenesi vefat ettiğinde de vasiyeti yerine getirilir. Neşet Ertaş'ın cenazesine, ebedi aşkı Leyla Ertaş da gelenler arasındaydı...
Bu türkünün hikayesi, usta sanatçının hayatına dair küçücük bir kesit belki ama her şeye rağmen, onun düşünce derinliğinin bir kanıtı…

4 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.09.2018, 22:23   #38
Dilaver
Müdavim

25 Eylül 2012...

6 sene geçmiş ölümünün üzerinden.

''Ah yalan dünya..''

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 25.09.2019, 12:04   #39
Canan
Çiçekci kız

Neşet Ertaş vefatının 7. yılında anılıyor…

Türk halk müziğinin duayen ismi, Yaşar Kemal'in deyişi ile 'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş, vefatının 7'inci yılında anılıyor. Yaşamı boyunca 400 plak ve kasedi dinleyicilerle buluşturan Ertaş, Demirel'in cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine teklif edilen "Devlet Sanatçısı" unvanını ise "Herkes bu devletin sanatçısı" diyerek kabul etmeyerek, halkın gönlünde taht kurmuştu.

Bozlak türkülerini “feryat” olarak nitelendiren Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesi, Abdallar (Kırtıllar) köyünde dünyaya geldi. Müzik hayatına kendisi gibi saz üstadı babası Muharrem Ertaş sayesinde başladı. Sanatçının ilk çalgısı annesi Döne Hanım’ın çamaşır tokacına tel takmak suretiyle yaptığı oyuncak bağlamaydı.

Çok küçük yaşta bağlama ve keman çalmayı öğrendi. Çocuk yaşlarında babasıyla yörenin eğlencelerinde saz çalıp türküler söylemeye başlayan “saz üstadı”, 8 yıl boyunca Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Keskin, Yerköy, Kayseri, Yozgat gibi birçok yeri gezerek babası ile geçimlerini sağlamaya çalıştı. Bu yüzden de okula gidemeyen Neşet Ertaş’a, okumayı ağabeyi Necati Ertaş öğretti.

14 YAŞINDAYKEN İLK ALBÜM

Babasıyla aynı ruhun insanı olduğunu belirten Ertaş, 1950’li yılların başında 14 yaşındayken İstanbul’a geldi ve babasının yazdığı “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” adlı türküyle ilk plağını müzikseverlerle buluşturdu. İstanbul Şen Çalar Plak’tan 1957’de çıkan bu çalışmasıyla halk tarafından çok beğenilen Ertaş, geniş kitlelere ulaşmayı başararak, tüm Anadolu’da dinlenilen bir halk ozanı haline geldi.

Geniş halk kesimlerinin yanı sıra musiki çevrelerinde de hayranlıkla dinlenilen usta müzisyen “Garip” mahlasıyla yazdığı şiirlerinde kendi hayatını anlattı.

“Türkülerin Babası”, “Anadolu Efsanesi” ve “Abdal Müzisyen” gibi lakaplarıyla da bilinen sanatçı, İstanbul’da kaldığı iki yıl boyunca yaptığı plak, kaset ve konser çalışmalarının ardından Ankara’ya yerleşti ve sanat hayatına burada devam etti.
Ankara Radyosu’nda “mahalli sanatçı” unvanıyla programlar da yapan Ertaş, Ankara’da çalıştığı bir gazinoda Leyla Hanım’la tanışıp evlendi ve 3 çocuk sahibi oldu.

7 yıl sonra 1970’te eşinden ayrılan Ertaş, yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle enstrüman çalamaz hale geldi ve kardeşinin daveti üzerine tedavisi için Almanya’ya yerleşti. Ertaş, çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun süre Almanya’da ikamet etti. Türkiye’de çıkardığı plaklar, yaptığı radyo programları, konserler ve düğün performansları sayesinde büyük bir üne sahip olan Neşet Ertaş, Almanya’daki birinci kuşak Türk göçmenlerin de gönlünü kazandı. Gelenekten gelen türküleri kendine has üslubuyla icra eden Ertaş, 2000’de İstanbul’da verdiği konserle sevenlerinin karşısına yıllar sonra yeniden çıktı.

DEVLET SANATÇISIN UNVANINI REDDETTİ

Ertaş, Süleyman Demirel’in cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine teklif edilen “Devlet Sanatçısı” unvanını ise “Herkes bu devletin sanatçısı” diyerek kabul etmedi. Abdallık kültürünün son efsanesi olarak bilinen Ertaş, hayatta olduğu dönemde “Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi” kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Yaşayan İnsan Hazinesi” ilan edildi. Eserlerinde Anadolu insanının acı ve kederini dile getirdiğini ifade eden Ertaş’a, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından 2011’de fahri doktora unvanı verildi. Aynı zamanda sanatçının bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutuldu. Hayatı ve eserleri Prof. Dr. Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir kitap halinde yayımlanan Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012’de İzmir’de prostat kanserine yenik düşerek 74 yaşında vefat etti.Babası Muharrem Ertaş’la birlikte Kırşehir’de bir de anıtı bulunan Ertaş, dünyada robot heykeli yapılmış ilk saz sanatçısı oldu. Sanatçı Adil Çelik’in tasarladığı “android” heykel, Kırşehir Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi’nde bağışlandı.

400’TEN FAZLA PLAK ÇIKARDI

Yaşamı boyunca yaklaşık 400 plak, onlarca kaset ve bir o kadar “long play” kaydetmiş olan Neşet Ertaş külliyatının önemli bir kısmı “Kalan Müzik Yapım” tarafından 16 CD halinde piyasaya sunuldu.

Sözcü
Eski 25.09.2019, 15:10   #40
Tura
Müdavim

Mühür gözlüm seni elden
Sakınırım kıskanırım
Uçan kuştan esen yelden
Sakınırım kıskanırım

Havadaki turnalardan
Su içtiğin kurnalardan
Giyindiğin urbalardan
Sakınırım kıskanırım

Beşikte yatan kuzundan
Hem oğlundan hem kızından
Ben seni senin gözünden
Sakınırım kıskanırım

Al'İzzet'i oncalardan
Elindeki goncalardan
Yerdeki karıncalardan
Sakınırım kıskanırım

Neşet Ertaş

Allah Rahmet etsin. Çok iyi bir sanatcıydı. Yeri doldurulamadı. Arkasından miras kavgaları sürdü durdu.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
abdalı, bozkırın, ertaş, kırşehir, neşet, ozan, tezenesi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)