Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar

Dünyadan Tarihi Yerler ve Mekanlar Dünyanın önemli tarihi yer ve mekanları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 05.07.2018, 14:37   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Wiener Pestsäule (Viyana Veba Sütunu) | Avusturya

Wiener Pestsäule (Viyana Veba Sütunu)

Viyana Veba Sütunu Viyana'nın merkez bölgesindeki Graben semtinde bulunan veba sütunudur. Bölgenin en tanınmış sanat eseridir. 1679 yılında kenti kasıp kavuran son büyük veba salgını sırasında kenti terk eden imparator I. Leopold, salgının sona ermesi halinde bir veba anıtı adamıştı. Aynı yıl içinde geçici bir ahşap sütun Johann Frühwirth tarafından inşa edildi.

Sütun korint tarzında yapılmış bir sütunda bulunan kutsal üçlemeyi temsil eden bir inayet koltuğu ve dokuz melek korosunu temsil eden melek figürlerinden oluşuyordu. 1683 yılında sütunun mermerden yapılması için Matthias Rauchmiller görevlendirildi. Ancak Rauchmiller'in 1686'da ölümüyle geriye kendisinden sadece birkaç melek figürü kaldı.

Birçok yeni tasarıdan sonra projenin tamamlanmasını Paul Strudel üstlendi ve projeyi Lodovico Burnacini'nin planı üzerinde şekillendirdi. Burnacini kutsal üçlemeyi melek figürleri ve önünde diz çökmüş dua eden imparatorun temsil edildiği bir inanç figürü bulunduran bir bulut piramidinin üstüne oturtmayı öngörüyordu. Heykeltıraşlar Tobias Kracker ve Johann Bendel'in de katılımıyla sütun 1693 yılında tamamlanabildi.

Uzun süren yapım süresine, defalarca plan değişikliği yapılmasına ve birçok heykeltıraşın katılmasına karşın anıtın homojen bir havası vardır. Planlama zamanındaki yalın, muhafazakar anıt, yapım sırasında veba salgınını teatral olarak simgeleyen barok bir tarz kazanmıştır. Sanat tarihi açısından barok döneme geçişi vurgulayan anıt, dönem heykel sanatını büyük çapta etkilemiş ve tüm Avusturya'da benzerleri yapılmıştır.

Eski 05.07.2018, 14:51   #2
Kartal
Müdavim

Standart Cevap: Wiener Pestsäule (Viyana Veba Sütunu) | Avusturya

Anladım anladım gene hafta sonu günü birlik bir kaçamak seyahat yapmışsıznız

Salzburg ve Viyana'ya gittim otobüs şöförlüğü yaparken ama bu sutunu göremedim. Tabii biz müşteri alıp çıkıyorduk.
Kubbe kısımı çok ilginç, karşısına geçip yukarıdan aşağıya tek tek incelemek iserdim, herhalde o an şöyle bir yaşanan döneme gidip gelmiş olurdum..

Sağol Canan ellerine sağlık

Eski 05.07.2018, 17:16   #3
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kartal Mesajı göster
Anladım anladım gene hafta sonu günü birlik bir kaçamak seyahat yapmışsıznız

Hayır Kartal. Günü birlik gidecek kadar yakın değiliz Avusturya'ya.

Schwarzwald'da (Kara Ormanlar Bölgesi) ikamet ederken, otobüs turuna katılmıştık. Viyana'yı o zaman gördüm ama malesef, bu sütuna götürmediler. Bu muhteşem yapının varlığından haberim olsaydı, serbest bırakıldığımız bir zamanda, mutlaka gider görürdüm.

Eski 02.08.2018, 15:54   #4
Canan
Çiçekci kız

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
avusturya, pestsäule, sütunu, veba, viyana, wiener

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)