Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 07.02.2019, 12:25   #21
Bursalı68
Yönetici

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hızır ile Musa'nın Yolculuğu...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ekrem Sencer Mesajı göster
Kehf Suresi ile ilgili konuya kaydedilen yorumları sonuna kadar okudum. Konu içeriğinde Sayın Bursalı68, Diyanet tarafından verilen meali kaydetmiş ve bunun üzerine düşünce ve yorumlarını vermiş. Düşüncelerine katılmasam da açmış olduğu konu başlığında demokratik ve düzeyli şekilde görüşlerini aktarmış. Fakat, maalesef , Sayın Real, Sayın Canan ve Sayın Rosebud'un konu içindeki kesinlikle değiştirilmediği ve Allah'ın koruması altında olduğunu bildiğim ve inandığım Kur'an-ı Kerim'in bir suresine ilişkin ''deli saçması'' şeklindeki ifadelerini çok yadırgadığımı ve üzüldüğümü söylemek zorundayım. Bu üslûp, açılan konu ile ilgili nitelikli tartışma ortamına da ciddi şekilde zarar veriyor.
Merhaba,

Sevgili Ekrem Sencer, insanların tartışma ortamına katılmaları, düşüncelerini söylemeleri son derece önemli...Bunu kendi tarzlarında veya inanç yada inançsızlıklarını yansıtarak yapmalarında bence bir sıkıntı yok...Tartışa tartışa belli bir noktaya geliriz emin olunuz...Ben de halen daha " bir Yaratıcının olduğuna " inanmaktayım...İslam dininin de aslında evrensel değil, bölgesel, belli bir topluma yönelik inanç olduğunu düşünüyorum, hatta daha ötesi bana bunu Kur'an söylüyor zaten...

Ancak ne olursa olsun herhangibir kayıtta evrensel doğrular varsa almaya gayret ederim, bu Kur'an'da olabilir, Tevrat'ta olabilir, İncil'de olabilir, Avesta'da olabilir veya herhangibir inancın referans kayıtlarında olabilir...

Bence bazı saçmalıklar İNSAN kaynaklı...Referans kitapları oluştururken yaptıkları hatalar, onları diğer dillere çevirirken yaptıkları hatalar, bazı insanların da bunlara " saçmalık " olarak bakmalarına neden olabilmektedir...

Örneğin İncil'de Hz.İsa'nın " saat sekizde " çarmıha gerildiğini belirtir...Bu biz bu detaya takılı kalıp saçmalık görebiliriz, ancak bir Hristiyan için bu detay çok önemli olmayabilir ve saçmalık değildir...

Bazen de saçmalık denen şeyler özellikle TABU olmuş olan konular da olabilmektedir...Örneğin Kur'an'da direkt MİRAÇ hadisesi bildiğimiz şekliyle asla yoktur...GECE YÜRÜYÜŞÜ vardır, ama bunu MİRAÇ diye süslemek rivayetlere dayalıdır...

Başka bir örnek meallere baktığınızda Nebe Suresi 33 te " göğüsleri turunç gibi dilberler " cennet hediyesidir...İşte saçmalıklar da buralarda başlıyor...Oysa ki Kur'an'ın orijinali YOKTUR...! Ki buna ait eski bazı kodeksler vardır ve incelenmiştir...O kodekslerde işaretlemeler yoktur...Bu ayeti anlayabilmek için veya Kur'aan'daki diğer ayetleri de doğru çevirebilmek için sadece Arapça yetersiz kalmaktadır...Arapça, İbranice, eski dillerden Sanskritçe, Aramice, Kildanice ve günümüz dillerinden de bilmek gerekir ki doğru tercüme edilebilsin...Ki bu yine de Kur'an'ın orijinali olmayacaktır...

İnsanların tartışmalara, ne şekilde girerlerse girsinler, kişisel hakaret veya küfür gibi davranışlarda bulunmadıkları sürece girmeleri gerektiğini düşünüyorum...Bir yol bulunur doğru tartışma zemini için her zaman...

Sağlıcakla kalınız...
Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 07.02.2019, 12:55   #22
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Selam Bursalı.

63. '(Genç adam) Gördün mü! dedi, kayaya sığındığımız sırada balığı unuttum. Onu hatırlamamı bana şeytandan başkası unutturmadı. O, şaşılacak bir şekilde denizde yolunu tutup gitmişti.'

Şöyle anlayabilirim. Genç adam vardı Musa ile beraber. Bu genç adam simgesiyle mesaj verildi ve genç adama hikayede ihtiyaç kalmadı. Genç adam (insanoğlunu simgeliyor), insan bilgisinin, insan hafızasının sınırlı olduğu gerçeğini bana hatırlattı. İnsanın bilgisi, gücü, sınırlı ve sonludur, Allah'ın bilgisi ve gücü sınırsız ve sonsuzdur. Şeytan ona balığı unutturdu. İnsan şeytana uyar. İnsanı doğrudan ve doğruluktan, hak ve hakikatten, uzaklaştıran zaafiyetler içerisindedir. Doğru bilgiye ulaşmasına engel olan insani, nefsi, zaafiyetleri vardır. Zayıf ve eksik vasıflardan münezzeh olan, kemal olan Allah'tır. İnsan bu bilinç içerisinde olacak ve Allah'a dayanıp güvenecektir.
Genç adam bana bu mesajı verdi ve hikayede gözden kayboldu.

'Balığın torbadan kaybolduğu yer' derken tam anlayamadım aslında. Denizin kenarında bir ağacın gölgesi olabilir, bir kayanın dibi olabilir. Bir nehir kenarı olabilir. Orda bi yerlerde Nil nehri var, Ak Deniz, Kızıl Deniz, Körfezler falan var. Bir yerdir.

İnsan dalgın dalgın yürür, kafasını sert bir yere vurur, ayılır. Trafikte kaza yapar, yaralanır, ölür. Nefsine uyar, dalar gider. Dünyası kararır, pişman olur, falan filan. İnsan kibirlenmesin. Ben ben demesin. Tanrılık taslamasın. Tepeden bakmasın. Unutan, dalan, gaflete düşen bir beni ademdir. Allah dalmaz, unutmaz, gaflet etmez.

Gemi batmamış. Tahtalarından sökmüş adam. Bildiği bi şey var ve tahtaları onun için söküyo. Bildiği nedir, neler olabilir?

'Bebeğin öldürülmesi' demişsiniz. Ben baktım, ayetin Arapça metninde 'gulam' geçiyo. Gulam bebek değil, şöyle nasıl desek, bıyıkları terlemiş genç. Bebek değil. Gulam, gılman bakın. Gılman cennet oğlanları, hurilerin erkek olanı. Eski ordularda 'gulamiyye' birlikleri olurmuş. Devşirme, askeri teçhizatlı gençlerden oluşan savaşçı bir sınıf.

Gencin öldürülmesi dikkat çekici tabi. Ama bu bildiğimiz kriminal bir olay değil aslında. Hızır, kimdir, necidir, fazla bir şey bilemeyiz ama, Musa'nın onun yanında çömez kaldığı, Musa'nın ondan hikmet öğrendiği birisi. Musa ki 'Kelimullah'tır. Allah'ın kelamına muhatap olmuştur. Ama, Musa ona itaat ediyo. Musa'lardan öte başka Musa'lar var galiba. Süleyman kuş dilin bilir dediler / Süleyman var Süleyman'dan içeru. Yunus'un deyişiyle, biraz böyle bir şey mi acaba?

Ne 'ledün', ne de 'dehr', böyle 1 sn gibi, 18 dakika gibi şeylerle anlatılacak, açıklanacak mefhumlar değillerdir. 'Hızır dehr zamanı kullanır' demişsiniz. Dehr zaten zaman demektir. Dehr zamanı diye bir zaman olmaz. Dehr uzun bir zaman mesela. Bin yıl olur, milyar yıl olur, bir yıl olur. Belki de bir saat da olabilir. Bir saat da bazan çok uzun olabiliyor ve geçmek bilmiyor. Dehr biraz böyle bir şeydir ve çok somut ve kesin bilgilerle anlatılmaz. Aslında bunlar, Hızır falan simgesel anlatımlardır ve sanki birer 'ikon'larmış gibi düşünmemek gerekir. 'Hızır dehr zamanı kullanır' dediğinizde Hızır'ı bir simge olmaktan çıkarırsınız.
Merhaba,

Sevgili Livan, bildiğim ve bu zamana dek edindiklerim, zaten referans kitaplardakilerin bir çok yerinde SEMBOLİK anlatımlar olduğu...Simgesel anlatımlardır...

Bu arada evet ayette zaten bebek demiyor, ben o şekilde telaffuz etmişim haklısınız...Ancak sonucu değiştirmiyor...

Bu sembolik anlatımların bazılarında İSİM yoktur, Hızır isminin olmadığı gibi...Hızır'ı simgeleştiren kim...? Oysa ki Hızır ismi yoktur...Hızır(ismi olmasa da), İdris (Thot/Enoch), Musa, İsa, Yahya, Deccal, Şeytan, Tanrı, bunlar da simgedir aslında...Hatta Tasavvuf dahi bir simgeden ve simgeye bağlı isimlendirmeden ortaya çıkan ve değişmiş davranıştır...

Sistemlerin bazılarında bir şey eksiltmezseniz ekleyemezsiniz...Veya biryerlerde birişeylerin yetişebilmesi için durdurmak zorundasınız...Sistem Hızır, İsa ve Deccal'i sistemde birleştiriyor...Tabii ki bunlar da tamamen " hayal ürünü " veya sembolik denecek konular...Şu anki gerçeklikle hiçbir ilgisi olmayan konular...

Örneğin HIZIR TEZKİRESİ vardır, hiç okudunuz mu bilmiyorum...Aslında Hızır Tezkiresi diye bilinen basılı bir eser yoktur ( Bağdadi'nin)...Zerreler alemine gidersiniz, masallardaki KAF dağlarının anlatıldığını görürsünüz...Bunlar da sembolik, en azından şuan ve bizler için...

Kur'an'da da bu tarz sembolik anlatımlar vardır, aynı İbrahim ve oğlunun " Allah'ın evinin temellerini yükselttiler " cümlesinden KABE'yi mi yaptılar, yoksa Allah'a ait asıl inanç sistemini mi ortaya çıkarttıları anlamak gibi insanlarda farklı düşüncelere yönlendirir simgesellik...

Veya De ki: Müslüman oldular, mü'min olmadılar/olamadılar " dan kastın Müslümanlığın sosyolojik bir kimlik, mü'minliğin ise kozmik ve ahlaki bir kimlik olduğunu anlamak, ancak bunun sonucunda acaba inançsızlar da mü'min olabilir mi sorularını da beraberinde getirir...

Yani sembolik anlatımlar veya simgeler, insanlara farklı kapılar açabildiği gibi, insanların referans kaynaktaki konuları anlamasını da zorlaştırır bir taraftan...Sevgili Aristo'nun da dediği gibi Kur'an bir çok yerde " Ben ÖĞÜDÜM " , " Ben apaçık bir kitabım "...v.b. kolaylığından bahsetmesi de avam tabakanın işinin kolay olduğunu söylerken aslında hiç de kolay olmadığını göstermektedir....Örnek olarak sunduğum ayet zinciri okyanusta kum tanesi diyebilir bu anlamda...

Biraz karmaşık oldu anlatımım ancak umarım anlatabilmişimdir demek istediklerimi...

Sağlıcakla kalınız...
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.02.2019, 19:33   #23
Rosebud
Müdavim

Bir surenin çekilebileceği yerlerin sınırsızlığını göstermesi açısından ibretlik bir örnek...
İşte söylemek istediğim tam da bu.
İndependeta'ymış...
Çok büyük bir buluş ama.

http://www.youtube.com/watch?v=4wFvm09QS3E

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.02.2019, 19:58   #24
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Bu da nereden çıktı yahu...Şeyinden uydurup uydurup birşeyler söylüyor aklı sıra...

Sağlıcakla kalınız...
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.02.2019, 20:12   #25
Rosebud
Müdavim

Şimdi bir de şu, Musanın anlamadığı ileri sürülen Hızır güzellemelerine gelelim.

1- Zulmeden Krala Cazip gelmesin diye gemiyi sakatlıyor...
Bugünkü hukuka ve evrensel akla göre bu eylemleriyle suç işliyor Hızır... Zalim Kraldan koruyacağım diye işçilerin hayatını tehlikeye attığı gibi işçilerin ekmek kapısına zarar veriyor, üstelik geminin sahibinin de mülkiyet hakkını hiçe sayıyor, kimse o zaman medeni hukuk yoktu demesin, kendisine Tanrı tarafından özel bir vasıf verilmiş birisine yakışmayan eylemler zinciri bunlar, madem o kadar özel biri, o geminin kralın eline geçmemesini sağlayacak adam gibi bir plan yapmaktan acizmiydi ki gemiye zarar veriyor!

2- Anne babası inançlı kişilermiş diye gelecekte suçlu olacağını düşündüğü kişiyi hem de bir çocuğu öldürüyor...
Özürü kabahatinden büyük bir durum.
İşin daha vahimi bu adam Tanrı tarafından ne yaptın sen diye sorgulanmıyor...
Hani insanların cezasını Tanrı sadece öbür dünyada verirdi, hani bir canı Allahtan başkası alamazdı!
Hızırın işlediği cinayet doğru bir hareketse Tanrı Hitler'i niye yarattı ve öldürmedi!
Onu bile hayatta bırakmış, cezasını vermemiş bir Tanrı, Hızır'ın o çocuğu öldürmesine seyirci mi kaldı! Bu nasıl adalet!

Bunlar bana göre çok açık ki bir zamanlar Samanyolu TV'nin kıssadan hisse olarak senaryolandırdığı akıllara zarar hikâyelerine benziyor, yanı avaz avaz bağırıyor ben insan yapımı bir senaryoyum diye.
Hızır bu yaptıklarını bugün yapmış olsa bırakın cezaevini falan, yaka paça akıl hastanesine atarlardı.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 07.02.2019, 20:23   #26
Rosebud
Müdavim

Haydi kanserden de yırttık.

http://www.youtube.com/watch?v=GY5Oryw9nJ8

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 08.02.2019, 01:00   #27
Ekrem Sencer
Tam Üye

Sevgili Rosebud, gerçekten yazdıklarınıza çok şaşırdığımı belirtmeliyim. Şaşırtıcı olan sizin ateist olduğunuzu öğrenmiş olmam değil, ama hatanızda ısrar etmenizdir. İnsanlar çeşitli inançlarda ve düşüncelerde olabilir. Burada yaşını başını almış kimseleriz. Size kalkıp da başka bir inancı benimsemeniz için baskı kurmak benim haddim olmadığı gibi ateist düşünceye sahipsiniz diye fikrinizde olmayanların inanç değerlerini ''deli saçması'' yakıştırmasıyla aşağılamak da sizin haddinize değildir.

Haklı eleştirime bu kadar ağır bir tepki vermenizi inanın anlayamıyorum Sevgili Rosebud. Yazdığım kısa yorumda sizin düşüncenize hakaret etmedim, ayrıca sizin üzerinizde baskı kurmaya da çalışmadım. Fakat, bir dinin kutsal sayılan Kitab'ını siz, anlayamadığınızı gerekçe göstererek ''deli saçması'' sözüyle alaya aldınız.

Bana Kur'an'ı okuyarak ateist olduğunuzu söylüyorsunuz; ben de Kur'an'ı okuyarak imân eden bir insanım. Ancak burada önemli olan sizin ya da benim hangi inanç ve düşüncelerde karar kıldığımız meselesi değildir; önem teşkil eden husus, keyifle zaman geçirmemiz gereken bir forum ortamında her konuyu birbirimizin değerlerini tahkir etmeden güzellikle konuşamadığımız, inanç sahasında düşünceler farklı olsa da nitelikli bir sohbetin yapılabileceğini kavrayamamış olmamızdır. Bu sohbetin tarafları muhakkak surette bir inancı ya da bir fikri kabul etmek zorunda değildi, ayrıca, inanç sahasında böyle bir sohbetin yapılması, bir inancı kabul etmeyenlere yönelik baskı unsuru anlamı da taşımayacaktı.

İnanç değerlerine karşı hakaretâmiz sözlerle söze başlarsanız sizinle neyi, nasıl konuşabiliriz ? Bu konuyu açan Sayın Bursalı68, her ne kadar fikirlerini yanlış bulsam da Kur'an'daki bir Sûre'de doğru bulmadığı veya anlamsız olduğunu düşündüğü konuları seslendirmiş. Konu ile ilgili diğer üyelerin olduğu kadar benim de bildiklerimi konu içerisine kaydetmem forumun ve demokratik düzenin bana verdiği bir hak değil midir ? Kaldı ki henüz düşüncelerimi ifade etme fırsatı bulamadan müslüman kimliğine sahip bir insan olarak kutsal değerlerime hakaretlerle karşılaştım. Gerçekten çok kırıldım. Halbuki Sevgili Rosebud, foruma üyeliğim kısa bir süre olsa da sizin diğer konu başlıklarına geçtiğiniz yorumlardan, açtığınız konulardan ince ruhlu, sanata duyarlı bir kişiliğiniz olduğunu düşünmüştüm, hâlen de böyle düşünüyorum. Belki önceki beyanınızı düzeltirsiniz umudunu taşıyordum. Neyse ! Maalesef olmadı, olamadı. Beni kırmayı başardınız ama düşüncenize ait taassup zincirlerini kıramadınız

Kehf Sûresi'nin 54, 55, 56, 57, 58, 103, 104, 105 ve 106. âyetleri'nde Allah bizzat size ve sizin tavrınızı paylaşan insanlara en güzel yanıtı veriyor. Konu başlığı altına başka yorum kaydetmeyi boş bir uğraş olarak görüyorum. Böylece yorum yapmayarak sizin düşünceniz üzerinde hem bir baskı kurmamış olacağım hem de sizi iskambil kâğıtlarıyla zihninizde oluşturduğunuz dünyada mutlu mesut bıraktığımı düşüneceğim.
Eski 08.02.2019, 02:15   #28
Rosebud
Müdavim

Tersten bakalım olaya sayın Ekrem Sencer:
Deli saçması olduğu açık bir metnin deli saçması olduğunu söylememde ne sakınca var anlamıyorum! Sizinki de benim düşünceme müdahale olmuyor mu!
Önce de söylediğim gibi inanıyorsanız ve de anlıyorsanız ne anladığınızı anlatırsınız onun üzerinden tartışırız, yok ben de çok iyi anlamıyorum ama vardır bir hikmeti diyorsanız içi dolu olmayan bir inanç üzerinden kırıldığınızı söyleyip beni ya da bir başkasını suçlayamazsınız, bilmem anlatabiliyor muyum! Sizinle hiçbir kişisel sorunum yokken kırıldım diye çıkış yapan sizsiniz, oysa ben sizi kırmak için söylemedim konuda bile yoksunuz çünkü.

Ben bir suç işlemediğim kimseye hakaret etmediğim halde sanki inanmamam bir suçmuş gibi din üzerinden Allah sizin gibilere şunu demiş Allah bunu demişlerle bilerek ya da bilmeyerek beni itibarsızlaştırmaya çalışıyorsunuz...
Bir daha söylüyorum o ayetlerde ne anlatıldığını anlayabiliyor, çelişkilere cevabınızı verebiliyorsanız anlatırsınız onun üzerinden tartışırız, nitekim konuyu açan bursalı arkadaşım da derin dini bilgisine rağmen o da konuya katılan herkes gibi bu çelişkilere sadece cevap arıyor ve bir anlam üretmeye çalışıyorken siz bunu yapmayıp sanki konunun sırrına vakıfmış gibi direkt olarak kırıldım diye beni suçlarsanız ben de inanç üzerinden pasifize edilmek isteniyorum olarak algılarım doğal olarak.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 08.02.2019, 10:35   #29
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Haydi kanserden de yırttık.

http://www.youtube.com/watch?v=GY5Oryw9nJ8
Merhaba,

Tasavvuf Ehlinin SAPKINLIKLARI, sapkın sözleriyle ilgili de geniş bir konu açacağım...Ancak kısaca belirtmek gerekirse tasavvuf ehli denen kişiler ki özellikle geçmiş dönemlerde yaşamış ve inançlı toplumda kabul gören kişilerin ne kadar sapkın düşüncelerinin olduğunu ortaya koymaya çalışacağız.

O tür kişileri ayırmıyorum...Mevlana, Abdulkadir Geylani, Muhyiddin İbnül Arabi, Sadrettin Konevi, İmam-ı Rabbani...Hepsi aynı yolun yolcusu ve bir çok insanı etkilemiş olan kişilerdir...Günümüzdekiler onların çıraklarıdır...Mercek altına yatırıp, neler demişler onlara da bakacağız...

Sağlıcakla kalınız...
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.02.2019, 11:48   #30
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Sevgili Ekrem Sencer, örnek olarak olarak verdiğiniz ayetler aşağıdadır...:

KEHF18-54
وَلَقَدْ صَرَّفْنَا ف۪ي هٰذَا الْقُرْاٰنِ لِلنَّاسِ مِنْ كُلِّ مَثَلٍۜ وَكَانَ الْاِنْسَانُ اَكْثَرَ شَيْءٍ جَدَلًا

Velekad sarrafnâ fî hâżâ-lkur-âni linnâsi min kulli meśel(in)(c) vekâne-l-insânu ekśera şey-in cedelâ(n)

DİYANET MEALİ
And olsun ki, Biz bu Kuran'da insanlara türlü türlü misali gösterip açıkladık. İnsanın en çok yaptığı iş tartışmadır.

KEHF18-55
وَمَا مَنَعَ النَّاسَ اَنْ يُؤْمِنُٓوا اِذْ جَٓاءَهُمُ الْهُدٰى وَيَسْتَغْفِرُوا رَبَّهُمْ اِلَّٓا اَنْ تَأْتِيَهُمْ سُنَّةُ الْاَوَّل۪ينَ اَوْ يَأْتِيَهُمُ الْعَذَابُ قُبُلًا

Vemâ mene’a-nnâse en yu/minû iż câehumu-lhudâ veyestaġfirû rabbehum illâ en te/tiyehum sunnetu-l-evvelîne ev ye/tiyehumu-l’ażâbu kubulâ(n)

DİYANET MEALİ
İnsanlara doğruluk rehberi gelmişken, onları inanmaktan, Rablerinden mağfiret dilemekten alıkoyan öncekilere uygulananın kendilerine de uygulanmasını veya gözleri göre göre azaba uğramayı beklemeleridir.

KEHF18-56
وَمَا نُرْسِلُ الْمُرْسَل۪ينَ اِلَّا مُبَشِّر۪ينَ وَمُنْذِر۪ينَۚ وَيُجَادِلُ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا بِالْبَاطِلِ لِيُدْحِضُوا بِهِ الْحَقَّ وَاتَّخَذُٓوا اٰيَات۪ي وَمَٓا اُنْذِرُوا هُزُوًا

Vemâ nursilu-lmurselîne illâ mubeşşirîne vemunżirîn(e)(c) veyucâdilu-lleżîne keferû bilbâtili liyudhidû bihi-lhakk(a)(s) vetteḣażû âyâtî vemâ unżirû huzuvâ(n)

DİYANET MEALİ
Biz peygamberleri ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndeririz. Oysa inkarcılar hakkı batılla ortadan kaldırmak için çekişirler. Ayetlerimizi ve kendilerine yapılan uyarmaları alaya alırlar.

KEHF18-57
وَمَنْ اَظْلَمُ مِمَّنْ ذُكِّرَ بِاٰيَاتِ رَبِّه۪ فَاَعْرَضَ عَنْهَا وَنَسِيَ مَا قَدَّمَتْ يَدَاهُۜ اِنَّا جَعَلْنَا عَلٰى قُلُوبِهِمْ اَكِنَّةً اَنْ يَفْقَهُوهُ وَف۪ٓي اٰذَانِهِمْ وَقْرًاۜ وَاِنْ تَدْعُهُمْ اِلَى الْهُدٰى فَلَنْ يَهْتَدُٓوا اِذًا اَبَدًا

Vemen azlemu mimmen żukkira bi-âyâti rabbihi fea’rada ‘anhâ venesiye mâ kaddemet yedâh(u)(c) innâ ce’alnâ ‘alâ kulûbihim ekinneten en yefkahûhu vefî âżânihim vakrâ(an)(s) ve-in ted’uhum ilâ-lhudâ felen yehtedû iżen ebedâ(n)

DİYANET MEALİ
Rabbinin ayetleri kendisine hatırlatılmışken onlardan yüz çeviren ve önceden yaptıklarını unutan kimseden daha zalim var mıdır? Kuran'ı anlarlar diye kalblerine örtüler, kulaklarına da ağırlık koyduk. Sen onları doğru yola çağırsan da asla doğru yolagelmezler.

KEHF18-58
وَرَبُّكَ الْغَفُورُ ذُو الرَّحْمَةِۜ لَوْ يُؤَاخِذُهُمْ بِمَا كَسَبُوا لَعَجَّلَ لَهُمُ الْعَذَابَۜ بَلْ لَهُمْ مَوْعِدٌ لَنْ يَجِدُوا مِنْ دُونِه۪ مَوْئِلًا

Verabbuke-lġafûru żû-rrahme(ti)(s) lev yu-âḣiżuhum bimâ kesebû le’accele lehumu-l’ażâb(e)(c) bel lehum mev’idun len yecidû min dûnihi mev-ilâ(n)

DİYANET MEALİ
Bununla beraber, Rabbin mağfiret ve merhamet sahibidir. Eğer onları, yaptıklarından dolayı hemen hesaba çekmek isteseydi, azaba uğratmakta acele ederdi. Ama onların bir vadesi vardır. Ondan kaçıp sığınacak yer bulamazlar.

KEHF18-103
قُلْ هَلْ نُنَبِّئُكُمْ بِالْاَخْسَر۪ينَ اَعْمَالًاۜ

Kul hel nunebbi-ukum bil-aḣserîne a’mâlâ(n)

DİYANET MEALİ
"Size, amelce en çok kayıpta bulunanları haber verelim mi?" de.

KEHF18-104
اَلَّذ۪ينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا وَهُمْ يَحْسَبُونَ اَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعًا

Elleżîne dalle sa’yuhum fî-lhayâti-ddunyâ vehum yahsebûne ennehum yuhsinûne sun’â(n)

DİYANET MEALİ
Dünya hayatında, çalışmaları boşa gitmiştir, oysa onlar güzel iş yaptıklarını sanıyorlardı.

KEHF18-105
اُو۬لٰٓئِكَ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا بِاٰيَاتِ رَبِّهِمْ وَلِقَٓائِه۪ فَحَبِطَتْ اَعْمَالُهُمْ فَلَا نُق۪يمُ لَهُمْ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ وَزْنًا

Ulâ-ike-lleżîne keferû bi-âyâti rabbihim velikâ-ihi fehabitat a’mâluhum felâ nukîmu lehum yevme-lkiyâmeti veznâ(n)

DİYANET MEALİ
Bunlar, Rablerinin ayetlerini ve O'na kavuşmayı inkar edenlerdir. Bu yüzden işleri boşa gitmiştir. Kıyamet günü Biz onlara değer vermeyeceğiz.

KEHF18-106
ذٰلِكَ جَزَٓاؤُ۬هُمْ جَهَنَّمُ بِمَا كَفَرُوا وَاتَّخَذُٓوا اٰيَات۪ي وَرُسُل۪ي هُزُوًا

Żâlike cezâuhum cehennemu bimâ keferû vetteḣażû âyâtî verusulî huzuvâ(n)

DİYANET MEALİ
İşte onların cezası; inkarlarına, peygamberlerimi ve ayetlerimi alaya almalarına karşılık olarak, cehennemdir.

Kaynak :
Kehf Suresi 106. Ayet

Sağlıcakla kalınız...
Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
hızır, musanın, yolculuğu

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler