Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Karadeniz

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 12.10.2012, 17:48   #11
KaLiNKa
Gerçek Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Ardanuç (Artvin)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ilgın Mesajı göster
Hoş geldin kalinka arayı uzatma
Artvin nefis bir memleket İlk olarak Ardahan, şavşat yolu ile gitmiştim ilkbahardı, o manzara beynime çakılı kalmıştı resmen. Bütün ilçelerini bilirim. Sahilde gerçek Laz'lar yaşar pamuk gibi insanlardır.
OO Ilgın sen benim memleketim olan Ardahanı'da görmüşsün. Henüz bana görmek kısmet olmadı..

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Öykü Mesajı göster
Görmek isterim, harika görünüyor.
Emeğinize sağlık olsun. Teşekkürler.
Sevgili Öykü inşallah görmek kısmet olur. Aslında forumca bir Türkiye turu yapabilsek ne güzel olurdu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
Bu güzel bilgiler için teşekkürler Kalinka,
Verdiğin bilgilerle beni yıllar öncesi 4,5 yıl yaşadığım (o yıllarda köylere elektirik daha gelmemiş, yollar topraktı) O güzelim doğası ve insanlarıyla eşsiz, Aşağıırmaklar ( Eski ismi SAMUHSAR, halk dilinde SAMSHAR) Nahiyesine ve onun yaklaşık 10-15 km çepe çevre (birer inci tanesi gibi) kuşatmış ondan fazla köyü, köylüyü (daha da önemlisi) gençliğimi, yaklaşık 40 km uzaklıktaki Ardanuç’a yolların kapalı olmasına rağmen bir metreye yakın karda defalarca gidip geldiğimi, bir kez de (3 saate yakın 60-70 cm’lik ham karda (hiç çiğnenmemiş iz olmayan) karda Ardanuç’tan Aşağıırmaklar nahiyesine tırmanıştan sonra) karda donmak üzereyken Cevizli Köyü köylüleri tarafından kurtarılışımı, hiç unutmam.
O yıllarda 1982-1986 yılları arasında (tepe tepe, çalı çalı gezdiğim) Aşağıırmaklar Nahiyesi ve çevresindeki köylerde, dikkatimi çeken bir başka tarihi yapı da, Aşağıırmaklar (Samshar), Kutlu (Göraşet) ve Hisarlı (Petoban) Köyleri üçgeni arasında kalan, kimi zaman Kilise Tepesi, kimi zamanda, Zigana Tepesi ismini verdikleri tepedeki (harabe) yapıydı.
Bu yapıyı ilginç yapan, Yaklaşık 300-400 metrelik tepedeki yapıdan toprak altında (kireç taşları ile oluşturulmuş) 3 tünelin oluşu ve tünellerden birisinin, Kapı Köyü’ne (Karsniya), ikincisinin Bağlıca Köyü’ne (Güdat-Çidil), sonuncusunun da Aşağıırmakların dış mahallerinden olan Kuyat Mahallesi’ne toprak altından yer yer 10 km’lik mesafeye kadar uzanmalarıydı. Tüneller yer yer bakımsızlıktan çökmüştü.
Halk arasında, bu tünellerin savaş esnasında veya zorlu kış günlerinde köyler arasındaki iletişim ve ulaşımı sağlamak için açıldığı konuşulmaktadır. (Kış mevsiminde genellikle, tipili kar yağışı hakimdir ve yaklaşık 6-7 ay toprak, (ortalama)yüksekliği yarım metre ile 1 metre arası değişen) kar ile kaplıdır.
Ayrıca , Ağaıırmaklar Nahiyesi ve bu bölgede yer alan 10’a yakın köyün , yaz aylarında (yaylalamak için çıktıkları Çadır Dağı’da (Yöresel adı Kürdevan Dağı) kurulmuş olan, Bilbilan Yaylası ve Şenlikleri de görülmeye değerdir.
O güzel günleri bana tekrardan yaşattığın için de, tekrar teşekkürler Kalinka,
Mediter bu ek bilgiler iyi oldu Eğer bir gün gidersem bunlarıda dikkate alacağım

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi AFiLi Mesajı göster
fotoğraf için uygun bir yer
Evet Afili bende gittiğimde kesinlikle bol bol fotoğraf çekeceğim

Kendini sevmek, hayatı sevmektir!

4 Üyemiz KaLiNKa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.10.2012, 18:06   #12
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Giderken beni de almayı unutma Kalinka

Ellerine sağlık ve teşekkürler.
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.10.2012, 19:56   #13
Basakca
Müdavim

Karadeniz'in en güzel yerlerinden biri de Artvin diyebilirim.

İnsanın canına can kanına kan katıyor.

Yayla şenliklerinden en ilgi çekici olan tarafı da kadınlarının yöresel baş bağlamalarıdır bana göre.

Alabalığın tadına doyum olmaz. Hele kiremitte tereyağlı olursa... mımmmmm....

Teşekkürler Kalinka.

2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.2012, 17:26   #14
KaLiNKa
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Giderken beni de almayı unutma Kalinka

Ellerine sağlık ve teşekkürler.
Sensiz olur mu hiç? Gelmezsen bozuşuruz ama

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster
Karadeniz'in en güzel yerlerinden biri de Artvin diyebilirim.

İnsanın canına can kanına kan katıyor.

Yayla şenliklerinden en ilgi çekici olan tarafı da kadınlarının yöresel baş bağlamalarıdır bana göre.

Alabalığın tadına doyum olmaz. Hele kiremitte tereyağlı olursa... mımmmmm....

Teşekkürler Kalinka.

Gitmek kısmet olursa cağ kebabından sonra kiremitte alabalıkta yemek listeme girdi

Teşekkürler Başakcam

Kendini sevmek, hayatı sevmektir!

KaLiNKa'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 16.06.2016, 02:11   #15
nurideniz34
Uzman Üye

Thumbs up Cevap: Ardanuç (Artvin)

Bu güzel paylaşım ve emeğiniz için teşekkürler....

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ardanuç

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler