Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm

Buram Buram Türkiye'm Gitmesek de, görmesek de o yer bizim yerimizdir...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 24.12.2009, 13:11   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Hüzün Mevsimi: Sonbahar

Hüzün Mevsimi Sonbahar

Yeşilin sarıya dönüştüğü, doğanın içine kapandığı, kuru yaprakların ''biten bir ömrü'' simgelercesine dalından koptuğu sonbahar mevsimi, şu günlerde görsel bir şölen sunuyor.

“Ömrümüzün son demi, sonbaharıdır artık'' dizeleriyle başlayan ve yıllarca dillerden düşmeyen hüzünlü şarkıda olduğu gibi, güftelerin ilham kaynağı olan sonbahar, yerini çetin kış koşullarına bırakmaya başlarken, herkesi farklı duygulara sürüklüyor.

Doğanın suskunlaştığı, rüzgârın sesinin ıslık gibi duyulduğu, kuruyan yaprakların etrafa savrulduğu sonbaharda, dalından düşen her yaprak kimine göre bir ''son'' olarak görülüp acı verirken, kimine göre, düşen her yaprağın yerine yenisi yeşereceğinden ''sonun başlangıcı'' olarak değerlendiriliyor.

Şarkılarda, türkülerde, ''hüzün, ayrılık ve yaşamın son döneminin'' vurgusu olan sonbahar için psikologlar da ''hüzün tetikleyicisi'' değerlendirmesi yapıyor, ancak ''sonbaharın güzelliklerine haksızlık olur'' diyerek, bu mevsimin, bir son değil, güzel bir başlangıç olarak görülmesini öneriyor.

Psikolog Gözüyle Sonbahar

Psikolog Göksu Göktaş Telmaç, sonbahar aylarında renklerin pastelleşmesi, havanın erken kararmaya başlaması ve güneşli günlerin yok olmasının birçok insanı strese sürükleyebildiğini söyledi.

Telmaç, ''Yağmurlar ve sabah kalktığımızda havanın yaz aylarındaki gibi pırıl pırıl değil, grimsi olmasının ruh sağlığımız üzerinde önemli etkisi var. Ancak, farklı yapılar gereği, kimi birey bu ayları çok sever, kimisi ise hüzünlü ve iç karartıcı bulur, bunalıma girebilir'' dedi.

''Ben yaz insanıyım'' diyenlerin, sonbahar ve kışı sıkıcı nitelendirdiklerini anlatan Telmaç, şunları söyledi:

''Her zaman şunu düşünmek gerekir, dışarıdaki insanların, iş yaşamımızın getirdiği stresleri, beraberinde getirdiği depresif durumu üzerimizde taşımaya ne kadar istekliyiz? Aynı şeyi şunun içinde sorabiliriz: Hava biraz soğuk, renkler gri, hüzünlü olabilir ama hayatta yakalanacak mutluluklar da mı tamamen kayboldu?''

Telmaç, romantik, duygusal ve mutlu olmasını bilmeyenlere, mevsimlerin stres için bahane olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Bir birey spor yapıp, sevdiği dostlarını arayıp onlarla görüşüyorsa, yalnızlık anlarının tadını çıkarıyorsa, insanları değiştirmekten vazgeçip, kendi farkındalığıyla yaşıyorsa, akşam yatağına yattığında ne düşünür? Elbette şunu der: Mutluyum, bugün güzel bir gündü.

Unutmayınız ki doğa, mutsuz olmamız için hiç bir engel yaratmamıştır. Tüm engeller, ön yargılar bizim içimizdedir.''

Fotoğrafçıların Atölyesi Gibi
Bu arada, sonbahar, kişilerde yaratabileceği ruhsal değişimin yanı sıra Türkiye'nin ''cennete'' benzetilen birçok yöresinde şu günlerde görsel şölen sunuyor. Bunlardan birisi de Bolu'ya yaklaşık 42 kilometre mesafedeki Yedigöller. Sonbaharın tüm güzelliklerini görmenin mümkün olduğu Yedigöller, Türkiye'nin dört bir yanından gelen fotoğraf sanatçılarına ve amatörlerine ''atölye görevi'' yapıyor.

Görsel şöleni fotoğraflarına yansıtmak için gün boyu deklanşöre basan fotoğraf sanatçılarının kimi düşen bir yaprağı, kimi kurumuş dallar arasındaki böceği, mantarı, ya da bir avuç yeşili görüntülemeye çalışırken, ''sonbaharın güzelliğinde'' fikir birliği yaptıkları gözleniyor.

Sevgiyle Kalın...

Eski 24.12.2009, 15:29   #2
Kardelen26
Müdavim

Standart Cevap: Hüzün Mevsimi Sonbahar

Ben de yaz insanıyım.. Sevmiyorum kapalı havaları..

Güzel konuydu teşekkürler ReaL
Eski 24.12.2009, 17:41   #3
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D

Fotoğraflara bakması çok zevkli, ama ben ne kışı ne de sonbaharı sevemiyorum. Aynı bu cümledeki gibi bana iç karartıcı geliyor.

Alıntı:
Kimisi ise hüzünlü ve iç karartıcı bulur, bunalıma girebilir

Aynı bu cümledeki gibi bana iç karartıcı geliyor.

Her ne kadar sonbahar bana iç karartıcı gelse de konu çok güzel, teşekkürler Real
Eski 24.12.2009, 17:45   #4
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

İlkbahar ve Sonbahar en sevdiğim mevsimlerdir. Kışıda lapa lapa yağan karla severim.

Veee, mümkünse ben böyle bir evde yaşayayım

Teşekkürler ReaL, resimlerin hepsi çokkkk güzel.

Ellerine sağlık.
15 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.12.2009, 18:09   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Ben bütün mevsimleri çok severim...Helede yağmura bayılırım...

Resimlere bakarken, müziği dinlemek bambaşka keyif verdi.Eline sağlık ReaL...
8 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.12.2009, 18:53   #6
Seyyah
Uzman Üye

Böyle bi yer biliyorum şehir merkezine 3 saat uzakta kışın arabaların bile çıkamadığı bi dağ evi. bekçisine hep özenmişimdir. göl kenarında dolaşır ateş yakar tek başına ısınır...

gölü bekler
evi bekler
ölümü bekler

müzik de harika konuda...
ellerine sağlık
Eski 24.12.2009, 21:27   #7
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Resimler muhteşem...

İzlemek çok keyif veriyor ama bahar ayları bende bunalım yaratıyor.

Çok güzel bir konu olmuş teşekkürler Real...
Eski 25.12.2009, 19:40   #8
ReaL
Deniz Sevengillerden

Eski 25.12.2009, 21:17   #9
Karanlığın Beyazı
Üye

Standart sonbahar

Baharın ilki çalar önce kapıyı, ardından yaz gülümser sıcacık ve, ve kapıyı kapatmaya çalışır sonbahar...

...

Doğa güzelliğinin göstergesi güneş gözünü kapatır usulca.. çünkü, yeterince aydınlanmıştır insanlar. Bereket fışkırmıştır topraklardan. Denizler güneşle rask ederken insanlar bu kıskançlıkla balıkları prens yapmışlardır ya da denizkızlarını aramaya çıkmıştır genç delikanlılar...

Doğa mı? Evet, o da bi an çılgın, gözü kara bir delikanlı gibi tüm ısısını salar yeryüzüne. Sahi, öncesinde de utangaç bir genç kızdır yeni yetme çiçekleriyle; 'işte ben geliyorum' der tüm renkleriyle. Bir cümbüştür ortalık bu hengamede. Süzülür doğanın genç kızı bahar usul usul ve saçlarını savururken meltem rüzgarlarında o delikanlı doğaya bırakır heryeri. Hani çılgın ya delikanlı; onun deliliğiyle ısınır çiçekler, denizler...

Ve dedik ya güneş gözünü kapatır diye. Onun kirpikleridir o kızılca yapraklar... Ve, yaşlanıyormudur ne ağaçlar. Canlılıkları gider sanki birer, birer...

Işık ve Sevgiyle bir adım attığımız
bu uzun yolda
en güzel rengim sensin sevgili eş ruhum
eşim
"T_yatro"
16 Üyemiz Karanlığın Beyazı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.12.2009, 23:07   #10
ReaL
Deniz Sevengillerden

Süper, süper...

Ellerine sağlık Karanlığın Beyazı...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
10 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
autumn, fotoğrafları, fotoları, hüzün, mevsimi, resimleri, sonbahar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler