Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 23.12.2016, 10:20   #11
Tura
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Bitkileri Çoğaltma Yöntemleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Shadow®® Mesajı göster
Faydalı bilgiler için teşekkür ederim.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Shadow®® Mesajı göster
Peki bazı kaktüs bitkileri var dalı, yaprağı yok yani çelik alma durumumuz yok ve dibinde ayırabileceğimiz yavruları da yok yuvarlak top gibi veya uzun sütun kaktüslerde nasıl çoğaltma yapabiliriz. Çiçek açıp tohum oluşturmasını mı beklemek zorundayız?

Kaktüslerin coğaltılmasında en önemli yöntem tohum yöntemidir.
Ancak artık son yıllarda çelik ve kökten ayırma, hatta aşı yaparak çoğaltma yaygın hale gelmiştir.
Kaktüs dünyası çok geniş olduğundan ben fazla ilgi duymadım.
Sizin sorunuza gelirsek;
-Kaktüsleriniz mutlaka yavru verirler. Çiçekte açarlar. Bunun için sabır gerekli. Çiçek açmaları demek tohum demektir. Çiçek açmaları, yan yumru vermelerini hızlandırmak gerekir. Ben, bütün bitkilerimde kompoze toz gübre kullanıyorum. Şu anda elimde NPK Oranları 18-18-18 ve 15-15-15 var ve onları kullanıyorum. 1 litre suya bir çay kaşığı toz karıştırıp veriyorum. Çiçekçilerde değil, tarım ilacı satılan yerlerden alıyorum.
15-15-15 şeklindeki kompoze gübre azot, fosfor ve potasyum gibi temel bitki besin maddeleridir. Bu gübrenin açılımı 100 kilogramında 15 kilo saf azot, 15 kilo fosfor, 15 kilo potasyum bulunmasıdır.
Biraz pahalıdır ama bitkiler için olmazsa olmaz vitamindir.
Kaktüslerinizi, baharda vitamin takviyesi yaparak, gelişimlerini hızlandırabilirsiniz ama zaman gerekli.
Bir de kaktüs bakımını iy bilmeniz gerekiyor. kaktüsleriniz var olduğuna göre bakımını biliyorsunuz kabul ediyorum.
Yine de bazı şeyleri hatırlatayım.

Kaktüsleriniz yazın çiçek açmasını istiyorsak kışın soğuk yerde durması gerekiyor. Bu bütün kaktüs ailesi için geçerlidir. ancak +5 derecenin de altına düşmeyecek.
Yine kaktüs kışın bu serin yerde dururken sulama yapılmayacak.
Saksılar, kaktüslere göre, büyük yuvarlak olan kaktüsler için kaktüs çapından 5 cm daha geniş saksı, uzun olan kaktüsler için boyunun yarısı kadar derin saksı kullanılmalı. Küçük saksılarda kaktüsler çok daha kolay çiçek açar.
Saksıları küçültmezsek çiçek yerine yavru verir. Bu bir genellemedir. Mutlaka öyle olacak diye bir şey yok ama genelde böyle olur.
Alın işte tohum için çiçek ve ayırma için yavru.
Saksıları baharın girmesi, havaların ısınması ile birlikte değiştirmek gerek. Sulamaya, su, sonra besin şeklinde olsun. Yöntem şu....su, besinli su, su, besinli su...

Şimdi gelelim çelik almaya.
Küre şeklindeki kaktüsler için malesef bir çelik alma yöntemi yok. Ondan üretim yapmak için çiçeklerin tohum vermesini ve yeni yavru vermesini beklemek gerek. Ama uzun kaktüsler için çelik alma yöntemleri var.
Dal budak veriyorsa dal budaktan, vermiyorsa kaktüsü iki parçaya bölerek çelik alabiliriz.
Dal budak varsa Olgunlaşmamış sürgünlerden tepe çeliği tarzında ve Haziran-Eylül ayları arasında alınırlar. Çeliklerin alt kısımları konik bir şekilde yontulur.
Her iki durumda da ( Daldan veya gövdeyi ikiye bölerek ) alınıp,hazırlanan çelikler yara yerinin kuruması için sıcak, gölgeli ve havadar bir yerde 2-3 gün bekletilir.
Kesim yeri tümüyle kuruyan çelikler, köklendirilmek üzere bir miktar odun kömürü tozu ile karışık dişli dere kumu veya perlit içerisine dikilirler. Köklendirme ortamı olarak, eşit hacimlerdeki turba (veya yaprak çürüntüsü) ve dişli kumun karışımından oluşan harç da kullanılabilir.
Dikilen çeliklere su verilmemeli, sık sık su püskürtülmelidir. Bu koşullarda çelikler 10-15 gün ile 1 yıl içerisinde köklenirler. Kökler 2-3 cm’lik bir uzunluğa erişince, köklenme yastığından alınarak normal kaktüs harcına dikilirler. Bu durumda yine kısıtlı su vermeye devam edilir.

Kaktüslerin diğer üretim tekniklerini zamanım olduğu zaman ikinci bir mesajla anlatacağım.

Eski 23.12.2016, 11:01   #12
Ekin
Başına Buyruk

Benimkiler yavru verecek o zaman saksıları oldukça büyük. Ve hemen uzadı ve genişlediler. Teşekkürler Tura. ��
Eski 23.12.2016, 12:08   #13
Tura
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ekin Mesajı göster
Benimkiler yavru verecek o zaman saksıları oldukça büyük. Ve hemen uzadı ve genişlediler. Teşekkürler Tura. ��

Benimkiler derken, kaç kaktüsün var.
Çiçek açmalarını istemez misin? Kaktüs çiçekli olduğu daha kıymetlidir.
Şimdilerde kaktüs satıcıları, daha bir albenili olsun diye, yapma çiçek yapıştırıyorlar.
Eski 23.12.2016, 12:25   #14
Tura
Müdavim

Şimdi de Tohumdan Yetiştirmeyi Anlatayım.

Tohumdan fazla yetiştirmedim ama bir kaç denemem oldu. Başarılı oldum sayılır.

Tohumların daha verimli olması için bir kaç çeşititi, Atlas ve kısa gün yani yılbaşı çiçeği gibi cinsi hariç hemen hemen hepsinin tohumunun 1 yıl bekleme süresi olması gerekiyor. Yani tohumlar bayat olması gerek.
Büyük ve kabuğu sert olan tohumlar ekimden önce suda ıslatılır.Yumuşaması sağlanır. Bu kadar beklemem diyorsan kenerlar zımpara ile aşındırılıp, kabuğu toprak altında kolayca patlayacak şekle gitirilir.

Tohum ekimi İlkbaharda, Mart-Nisan aylarında yapılır.
Tohumların çimlendirme harcı hacim olarak eşit miktarlarda orman toprağı, turba ve kumun karışımı ve odun kömürü tozu, olmalıdır. Yada, hacim olarak eşit miktarlarda dişli dere kumu, yaprak çürüğü ve odun kömürü karışımına da olabilir. Buna tohum yastığı diyoruz.
Hazırlanan harç yüzeyine 3-4 mm aralıklarla ekilir. Aynı harç, tohumların üzerleri kendi boyutu kadar kalınlıkla örtülür. Tohum inceyse üzeri örtülmez, düzgün bir tahta parçasıyla hafifçe bastırılır.

Bu işlemden sonra tohum yastığı süzgeçli kova ile sulanır ve üzeri cam veya şeffaf bir strec gibi malzemeyle kapatılır.
Bu yastık veya kasalar aydınlık bir yerde bulundurulur.
Çimlenme süresince ortam aynı şekilde nemli kalmalı; sıcaklık gündüz 20-30, gece ise 18-20 derece dolayında tutulmalıdır.

Kaktüs cinslerine bağlı olarak çimlenme 4 gün ile 1 yıl içerisinde olur. Fideler birbirine değinceye kadar tohum yastığında bırakılır. Değmeye başlayınca, yukarıda tarif edilen harç dolu başka bir kasaya veya kaba şaşırtılır.
Genç bitkiler 1 veya 2 yıl sonra küçük saksılara alınırlar.

Görüldüğü gibi, tohumla yetiştirmenin oldukça uzun bir süreci vardır. Oldukça zevklidir.
Eski 23.12.2016, 12:42   #15
Ekin
Başına Buyruk

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Benimkiler derken, kaç kaktüsün var.
Çiçek açmalarını istemez misin? Kaktüs çiçekli olduğu daha kıymetlidir.
Şimdilerde kaktüs satıcıları, daha bir albenili olsun diye, yapma çiçek yapıştırıyorlar.
4

2 uzun 2 toparlak. Bu sene bol gelen saksı seneye dar gelir. Daha çok ve daha çiçekli olur. Ama seneye. 😉
Bu sene böyle büyüsünler diye düşündüm.
Eski 23.12.2016, 13:32   #16
Tura
Müdavim

Alıntı:
4

2 uzun 2 toparlak. Bu sene bol gelen saksı seneye dar gelir. Daha çok ve daha çiçekli olur. Ama seneye. 😉
Bu sene böyle büyüsünler diye düşündüm.
Tamam. Önce gelişsin sonra çiçek versin diyorsun.
Kaktüs bakımı ile ilgili bir konu açmalı.
Sanırım hemen hemen herkesin bir kaktüsü vardır.
Eski 23.12.2016, 13:40   #17
Ekin
Başına Buyruk

2-3 gündür şu gübreden sulandırıp çiçeklere döküyorum.

Daha yeni vermeye başladım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Eski 23.12.2016, 13:51   #18
Tura
Müdavim

Şimdi @Canan'ın verdiği göreve devam edelim.

Kaktüslerde aşılama.
Bazı kaktüslerin, köklerinin hasssas olması nedeni ile nemli toprakta uzun süre kaldıkları zaman çürüyen cinslere uygulanır.
özümleme yapmadıkları için yeşil olmayan ve kendi kendine yaşamayı bilmeyen veya oldukça yavaş büyüyen cinslere uygulanır.
Aşı ile üretimde anaç olarak kökleri duyarlı olmayan ve hızlı büyüyen kaktüs türü seçilir.
Bunun için tercih edilen cereus cinsi kaktusler şunlar olabilir.
Trichoccereus spachianıs
Trichocceruse pachanoi
Eriocereus justbertii
Myrtillocactus geometrizans gibi çeşitlerdir.

Burada şunu açıklamakta fayda var.
Kaktüsler adları ile anılır. Binlerce cins kaktüs vardır. Kaktüs edinmek isteyenler adlarını öğrenmeldir. Bakımları da ona göre yapılıyor çünkü.
Aşılamada amaç, anaç ve kalem olarak seçilen iki kaktüsün ana damarlarının bir veya birkaç yerinden birbirleriyle kaynaşmasıdır.
Aşılama için en uygun zaman kaktüslerin büyümeye başladıkları dönemdir. Sıcak havalarda yapılan aşılar çok daha kolay tutar.
Her iki kaktüsün birbiriyle kaynaşması, 2-3 gün ile birkaç hafta arasında değişir.
Anaç olarak kullanılacak kaktüsün aşılanacak kısmı en az 3-4 aylık, en çok 2 yıllık olmalıdır.

Anaç kaktüs steril ve keskin bir bıçak veya maket bıçağı uygun yerinden kesilir.
Tepesi düzgün olarak kesilen anacın kenarları için eğik olarak kesilir ve oyulur.
Daha sonra, aşı kalemi olarak kullanılacak kaktüs de alt kısmından kesilir ve kenarları alınır.
Kesilen kısımların kurmaması için hemen kalem kaktüs anacın üzerine oturtulur ve bir iki kez çevrilerek arada kalan hava dışarı çıkartılır.
Ana damarların herhangi birveya birkaç noktadan birbirine değmesi sağlanır.
Kaktüslerin damarları temas halinde kalmalarını sağlamak için üzerlerine bir ağırlık konabilir. Lastik iplerle sarılarak iyice temas etmesi ve ayrışmaması sağlanır.
Bu bitki sıcak ve gölge bir yere konularak, saksı toprağı nemli tutulur.
Bir veya iki hafta kadar sonra bağlantılar çözülebilir.
3-4 hafta sonra belirgin biçimde büyümeye başlar. Büyüme işaretleri görülmezse yendan işlem yapılır.
Eski 23.12.2016, 13:53   #19
Tura
Müdavim

Alıntı:
2-3 gündür şu gübreden sulandırıp çiçeklere döküyorum.

Daha yeni vermeye başladım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bu ne?
NPK oranları ne, biliyor musun?
Eski 23.12.2016, 13:56   #20
Ekin
Başına Buyruk

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Bu ne?
NPK oranları ne, biliyor musun?
Bilmiyorum. Gübre. Çiçekler için dediğinde veriyorlar.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ã‡oäŸaltma, bitkileri, çoğaltma, yã¶ntemleri, yöntemleri

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)