Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Yemekler > Turşular

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 25.10.2014, 17:15   #1
Dilaver
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Aşçı Yamağı Dilaver Usta'dan Kış Hazırlığı | Mezelik Turşular

Aşçı Yamağı ''Dilaver Usta'' dan Kış Hazırlığı

Mezelik Turşular
Efenim merhabalar

Uzun bir aradan sonra yine mutfaktayız.. Malum forumdaki hanımlar çok hamaratlar, maaşallahları var bu sonbahar..

Aman efenim, bir konular bir konular gördük ki, sormayın.. Kimi tarhana yapmış, fotoğraflamış.. Kimi yufkalar pişirmiş..

Onları gören diğer hanımlar da tüm marifetlerini döktürmüş mutfakta, bir yemekler biryemekler, sormayın gitsin.

Lafa gelince benim pilavımı fotoğraflı isterler o ayrı.

Pilav ne ki efenim.. Turşular bile kurarım..

Hem de fotoğraflayarak

Biliyorsunuz kendimi övmeyi hiç sevmem. Becerikli adamım vesselam. Basit ama bir çok hanımdan daha leziz yemekler ve değişik tadlar yapabiliyorum. Geçmişte bunun örneklerini forumda fotoğraflayarak sundum sizlere..

Neyse lafı uzatmadan işe girişelim, zira bir hafta boyunca gece çalıştık, biraz yorgunluk ve pek çok uykusuzluk var.

Bugün sizlere uzun kış gecelerinde demlenirken ''Ab-ı Hayat Suyu'' yanında değişik bir tad olacak ''Dolma Biber Turşusu'' ve ''Sevgilinin Dudağı- Aşığın Kanlı Gözyaşı'' yanında on numara gidecek ''Lahana Turşusu'' nasıl kurulur? u sunacağım..

Dolma Biber Turşusu nasıl kurulur tarifi aslında forumumuzda var. Fakat resimleri yüklediğimiz sitedeki arızadan dolayı resimler silinmiş..

Biliyorsunuz ben alçak gönüllü bir insan olduğum için, fotoğraflarımdan fedakârlık edip oraya bir resim ekledim.

Bu tarifler bana özel olduğu için, ben iki ayrı turşuyu aynı konuda buluşturup sizlerle paylaşmak istedim.

Hamarat forum hanımları bu işe bozulacak ama siz mutfağınızda yaptığınız tarifleri o kadar çok paylaştınız ki.. Bu konuya bir şey demezsiniz her halde..

Neyse konumuza gelelim..

Efenim Dolma Biber Turşusu kurmak için şu malzemeler gerekli.

Dolma Biber ( Adeti isteğe ya da kullanacağınız kavanoza göre yapabilirsiniz.)

İç malzeme için;

Havuç (ben 1 adet havuç kullandım)

Lahana (Lahana turşusu da kuracağımız için, büyük bir lahana olabilir, sıkıntı yok)

Çarliston Biber (2 adet kullandım)

Maydanoz (4- 5 dal yeterli, sadece yapraklar)

Etli Kırmızı Biber (1 adet kullandım)

Domates ( 1 adet küçük boy- resimde koymayı unutmuşum- pardon yani)

Salatalık ( 1 adet)

Sarımsak (İsteğinize göre)

Sirke

Turşu Hazırlanışı..

Efenim önce dolma biberleri güzelce yıkıyor, fotoğrafta gördüğünüz gibi itina ile açıyor, içindeki tüm tohumları temizliyoruz.

Daha sonra dolma biber içini doldurmak için malzemelerimizi yine güzelce yıkıyor, fotoğrafta gördüğünüz gibi itina ile soyuyor, hazırlıyoruz.

Efenim burada bir 15 dakika izninizi isteyeceğim.. Ya da ..... Hadi birlikte dışarı çıkalım. Dışarıda ne oluyor bir bakalım :8
20 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.10.2014, 18:11   #2
Dilaver
Müdavim

Standart Cevap: Aşçı Yamağı Dilaver Usta'dan Kış Hazırlığı I Mezelik Turşular

Efenim yan komşumuzun kızı evleniyor bugün.. Damat tarafı gelin almaya (Alay) geldi. E ben de mahallenin ağabeyi olarak bir gözükeyim.

Size değil tabi

İşte kardeşimiz, gelin kızımız çıkıyor. Dedesi kuşağını bağlıyor.. Oyy güzel kardeşim benim

Yan tarafta yeni yapılan apartman inşaatı görünüyor, kusura bakmayın.

Her ana için zordur kız evladını vermek, gelin etmek.. Komşumuz Nuran ablanın bize çok emeği geçti. Ne zaman düğündür, mevlüttür, yardım edilecek bir mevzu olsa, tüm komşularımız gibi Nuran ablamızda koşup gelmiştir her zaman..

Biz halâ mahalle komşuluğu kavramını yaşıyoruz.. Bir çok insan gibi kapı komşusunu tanımayanlardan olmadık evvelallah.

İşte ana yüreği, ağlama diyeceğim ama.. Şimdi ağlamayacaksın da, ne zaman ağlayacaksın be abla.. Ağla ablam, ağla.. Tek evladını gelin ediyorsun ya.. Ağla.... Zaten kızımız da ağlıyor.. Ana kız kucaklaştılar işte.. Oooff offfff..

Siz göremiyorsunuz ama orada bulunanların yarısı ağlıyor, kalan yarısı da dolu dolu gözler.. Ben az önce soğan doğramıştım ondan şey oldu benim...

Arabaya bindi işte.. Gidiyor ... Anacığı yalnız kalıyor.. Gerçi yalnız bırakmazlar onu ama.. Tek evladı gidince evden insanın...

Aaahh anacığım çok istiyordu bu komşu kızımızın gelin olduğunu görmek.. Aahh anacım aahhh, göremedin ya anacımmm... Oy be anacımm ...

...............

De hadi git be kardeşim.. Git selametle.. Yeni yuvanda mutlu yaşa... Huzurlu yaşa... Sağlıklı yaşa... Git hadi....

17 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.10.2014, 19:25   #3
Dilaver
Müdavim

Standart Cevap: Aşçı Yamağı Dilaver Usta'dan Kış Hazırlığı I Mezelik Turşular

Kalmadı tesellisi, ne şarkının ne sazın..

Dolandı dilime işte.. Şu Aşığın kanlı gözyaşından kaldı mı acep??

Kalmışş...

Tadı yok sensiz geçen, ne baharın ne yazın..

Kalmadı tesellisi, ne şarkının ne sazın..

Hayde..

Eyyy (koca Trakyalı H harfini yuttu yine )
çalışalım biraz..

Efenim mutfaktayız yine.. Kaldığımız yerden devam ediyoruz.. Eee nerde kalmıştık ?

Hehh, en son malzemeleri hazırlamıştık.. Büyükçe ve genişçe bir kap içerisine doğrayalım.. Karıştıralım tüm malzemeyi..

Efenim işin püf noktalarından birine geldik şimdi.. Dolma biberleri doldurmaya..

Kolay gibi görünen bu işlem hiçte kolay değil(miş). Avuçlayıp elinizle doldurmaya kalkmayın, olmuyor(muş). Bu yüzden küçük bir tatlı kaşığı kullanabilirsiniz.

Elleriyle dolduranlara lafım yok

Doldurduğumuz biberleri önce yine bir kap içinde toplayalım.

Sonra cam kavanoz içine dizelim. E tabi cam kavanoz olmayınca, plastik kavanoza (Abdurrahman Çelebi diyeceğiz) koymak zorunda kaldık bu seferlik..

Bu mudur? Budur

Şimdi işin ustalık kısmına geçiyoruz arkadaşlar. Çoğu hanım; ayy ben turşu kurucam ama bir türlü tuzunu ayarlayamıyoruuumm, herif kızıyor sonraa mazeretini öne sürer...

Bakın hanımlar, turşu suyunun tuzunu ayarlamak için turşu tuzu dediğimiz kaya tuzunu, her bir litreye 60 gr yani bir yemek kaşığı gelecek şekilde ayarlamalısınız.

Tamam?

Kocalarınızın hazır turşu yemekten içi çıkmıştır, azıcık çaba sarfediverin, bu kadar kolay yani

Yalnız ben de küçük bir sorun oluştu. Turşu suyunu kavanoza koyduktan sonra, dolmalar içerde yüzmeye başladı..

Noluyoruz, derken toparladım işi. E uykusuzluk yorgunluk.. Hemen kavanoza gereken takviyeyi yaptım tabi ki

Valla lahana turşusunu anlatacak halim kalmadı. Yorgun uykusuz bir de dilber dudağı.. Aman ne dilber dudağı yahu, Sevgilinin Dudağı, şarap yani şarapp ..

Bu saatten sonra TSM başlar.. Sezen Aksu- Akasyalar açarken ile başlar nereye gider, kimbilir? ...

Hee lahana turşusu noldu derseniz.. Oldu oldu.. Hem de çok güzel oldu..

Bunlarda bugüne kadar kurduğum turşular

Lahana turşusunun tarifini isterseniz kusura bakamyın yorgunum.. Şuradan alabilirsiniz..

LAHANA TURŞUSU TARİFİ

Zaten oradaki resim de bana ait.

Biliyorsunuz ki; ben çok iyiliksever, çok paylaşımcı, ve çok alçak gönüllü biriyim...

Sabrınız için teşekkürler arkadaşlar ..

Ama gerçekten o turşuları bugün ben kurdum ve gerçekten yorgunum..

Yeni bir mutfak macerasında buluşmak üzere

(Real ya da başka bir yönetici bu konuyu makara muhabbeti olarak görürse hiç şaşırmam.. Ama o biçim emek var bu konuda, yerler lahana doluydu, o kadar yer süpürdüm, bulaşık yıkadım.. Kamera arkasını da verecektim ama.. Belki başka bir konuda

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
19 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.10.2014, 19:48   #4
Ekin
Başına Buyruk

Standart Cevap: Aşçı Yamağı Dilaver Usta'dan Kış Hazırlığı | Mezelik Turşular

Eline saglik. Tursular olduktan sonra servis bekliyoruz
Eski 25.10.2014, 19:56   #5
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Turşu yapım aşaması bu kadar mı güzel anlatılır...

Konun anlatımına çok güldüm Allah iyiliğini versin ama turşularada bayıldım çok güzel görünüyor...

Ellerine sağlık Dilaver Usta...

Eski 25.10.2014, 20:15   #6
Gülce
Müdavim

Şu masa, şu kavanozlar bana bir yerden aşina geliyor ama neyse.

1 litre suya 1 yemek kaşığı tuz az değil mi?

Ellerine sağlık Aşçı yamağı Dilaver Usta, olunca ikram edersin artık her halde.
Eski 25.10.2014, 23:34   #7
Canan
Çiçekci kız

Ben o dolma biber turşusundan istiyorummmmmmm....
İmrendimmm....

Turşuları takım elbise ile mi kurdun Dilaver

O onu anladı arkadaşlar

Turşular kadar anlatım da harikulade. Ellerine sağlık ve bizleri mutfağına soktuğun için teşekkürler Dilaver
Eski 26.10.2014, 00:15   #8
Ekin
Başına Buyruk

Bende. Valla oyle bir tursuyu ilkkez gordum. Pek tursuyla aramda yok. Nasil birsey merak ettim
Eski 26.10.2014, 01:49   #9
ReaL
Deniz Sevengillerden

Konuyu sık kullanılanlara ekleyeyim, gündüz gözüyle yorum yapacağım.. Övgülerim de olacak, eleştirilerim de.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.10.2014, 12:59   #10
Dilaver
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gülce Mesajı göster
Şu masa, şu kavanozlar bana bir yerden aşina geliyor ama neyse.

1 litre suya 1 yemek kaşığı tuz az değil mi?

Ellerine sağlık Aşçı yamağı Dilaver Usta, olunca ikram edersin artık her halde.
@Gülce; Yok yok, bir litreye bir yemek kaşığı iyidir
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Ben o dolma biber turşusundan istiyorummmmmmm....
İmrendimmm....

Turşuları takım elbise ile mi kurdun Dilaver

O onu anladı arkadaşlar

Turşular kadar anlatım da harikulade. Ellerine sağlık ve bizleri mutfağına soktuğun için teşekkürler Dilaver
@Canan; ben makarnayı bile ceket, kravat ile yapacak kadar titiz bir aşçı yamağıyım. Kurallarımdan asla taviz vermem

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
9 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aşçı, aşçı yamağı dilaver usta, çok paylaşımcı, dilaver, dilaver usta, fasülye turşusu, hazırlığı, kornişon turşu, meze, mezelik, turşu suyu, turşular, ustadan, yamağı, yardımsever

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler