Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel > Türk Ressamların Biyografileri

Türk Ressamların Biyografileri Türk ressamların biyografi ve eserlerinden örnekler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 01.08.2013, 16:31   #1
MyStery
Gerçek Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Özlem Kalkan Erenus (1971 - ....) | Türk Ressam

1971'de İstanbul'da doğdu. 1989 yılında İstanbul Lisesi'nden, 1993'te İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nden mezun oldu, 1994 yılında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi’ne özel öğrenci olarak kabul edildi. 2012 yılında Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı’nda; "Marcel Duchamp'ın Yapıtlarına Çözümleyici Bir Katalog Çalışması" başlıklı teziyle “Sanat Kuramı ve Eleştiri” alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1994 - 2002 yılları arasında, Ressam Gülseren Kayalı’nın atölyesinde, temel sanat eğitimi aldı. Resim ve Heykel Müzeleri Derneği’nde, 1997 - 2000 yılları arasında, Ressam Bubi ile atölye çalışmaları yaptı. 2003 - 2004 yıllarında Özkan Eroğlu ile “Karşılaştırmalı Sanat Tarihi” çalışmalarına katıldı 2004 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, Prof. Balkan Naci İslimyeli yönetimindeki “Resimve Deneysel Sanat Atölyesi”ne devam etti. 2010-2011 yılları arasında, FMV Işık Üniversitesi, Sanat Kuramı ve Eleştiri Yüksek Lisans Programı öğrencileriyle oluşturdukları Sanat Felsefesi Grubu ile birlikte, Özkan Eroğlu yönetiminde, “Sanat Felsefesi”, “Klasisizm” ve “Romantizm” konulu workshoplara katıldı.

Yurtiçinde ve yurtdışında, 16 kişisel sergi açtı, Türkiye’nin çeşitli illerinin yanısıra, Romanya, Bulgaristan, Avusturya, Macaristan, Almanya, İngiltere, İtalya, A.B.D, Hindistan, Çin, İran, Vietnam, Fas, Finlandiya ve Polonya’da 100’ü aşkın karma sergiye, çeşitli workshoplara, sanat sempozyumlarına katıldı,ödüller kazandı, yapıtları başta çeşitli müze ve belediye koleksiyonları olmak üzere, birçok resmi ve özel koleksiyona alındı.

Eserleri 2005 yılında, “3. Uluslararası Tahran Bienali”nde ve “1. Uluslararası Arad Bienali”nde sergilenmeye değer bulundu.

Katıldığı uluslararası projeler arasında, “Tile Project” (20 farklı ülkede, 2004-2006), “Convergence” (Vietnam, 2005) “Stand My Ground, Stand Your Ground”(Kuzey İrlanda, 2008) “Here, There and Everywhere”(Boston-ABD, 2009)“Art-Salat” (Finlandiya, 2009) sayılabilir.

Türkiye’nin çeşitli illerinde uluslararası sergi ve sanat sempozyumları düzenleyenErenus, 2003 yılından bu yana “Güzel Sanatlar Birliği”nde, yönetim kurulu üyesidir.

Plastik sanatlar konusundaki yazı, söyleşi ve çevirileri çeşitli sanat dergilerinde yayınlanan Erenus, sanatsal çalışmalarını Ataköy’deki özel atölyesinde sürdürmektedir.

• Sanatsal Eğitim:
1994 - 2002 Ressam Gülseren Kayalı’nın atölyesinde temel sanat eğitimi
1997 - 2000 Resim ve Heykel Müzeleri Derneği, Ressam Bubi ile atölye çalışmaları
2002 - 2003 Sanat Tarihçisi Özkan Eroğlu ile “Karşılaştırmalı Sanat Tarihi” ve “Güncel Sanat Tartışmaları”

• Workshoplar:
Aralık - 2001 Ann Dowker ile “Sanat ve Yaşam, Desen ve Model Çalışmaları”, National Gallery - Londra
Ock-Nsn 2004 Prof. Balkan Naci İslimyeli ile “Resim ve Deneysel Sanat Atölyesi”, İstanbul Bilgi Üniversitesi

• Resimlerinin Yer Aldığı Özel ve Resmi Kolleksiyonlar:
· Satu Mare Güzel Sanatlar Müzesi - Romanya (2002)
· Békéscsaba Belediyesi - Macaristan (2002)
· Kemer Belediyesi (2003)
· City Zoo, Baku - Azerbeycan
· The Academy of Fine Arts, Sarajevo - Bosna Hersek
· Cultural Centre Verkatehdas, Hameenlinna - Finlandiya
· Gallery L'Art Vivant, Collioure - Fransa
· Bar of Modern Art, Berlin - Almanya
· Khyber Restaurant, Mumbai - Hindistan
· Tel Aviv University, Tel Aviv - İsrail
· Pantanegra, Condesa, Mexico City - Meksika
· Pataka Museum, Porirua City - Yeni Zelanda
· Cultural Center of the Philippines, Manila - Filipinler
· Town Hall, Bacau - Romanya
· Centre for Visual Art at University of KwaZulu-Natal , Güney Afrika
· Peace Museum, Seoul - Güney Kore
· City Council of Chinchón, Chinchón - İspanya
· Taipei Artist Village, Taipei - Tayvan
· Artemis Art Center, Istanbul - Türkiye
· Pauline A. Shaw School, Boston - A.B.D.
· Northside Preparatory School, Chicago - A.B.D.
· The Peace Garden, Washington, DC - A.B.D.
· Fine Arts Museum of Ho Chi Minh City, Ho Chi Minh City - Vietnam
· Centre of Excellence for The Arts, Home of The International Potters' Path - Galler

• Ödül:
· Ağustos - 2003’te Romanya’da, AiudOnLine tarafından düzenlenen
“Uluslararası Email Art Yarışması”nda, Inter-Art Sanat Vakfı Özel Ödülü’nü aldı.

• Gerçekleştirdiği Projeler:
· “Dostluk Hasadı” Resim, Heykel ve Fotoğraf Sergisi (“D.Fleiss & Doğu - Batı Sanatçıları” ve “Inter-Art” topluluklarına üye, 20 ülkeden 40 sanatçının katılımıyla; Istanbul, Haziran - 2001)
· “Sanat ve Kadın” Uluslararası Resim Sergisi (Istanbul, Mart - 2002)
· “Kültürlerin Buluşması” Uluslararası Resim Sergisi,
(39. Altın Portakal Film Festivali kapsamında, Antalya, Ekim -2002)
· “1.Uluslararası Kemer Sanat Kampı”( 7 ülkeden 9 sanatçının katılımıyla, Kemer Karnavalı kapsamında, Kemer Belediyesi ile ortak çalışma, Haziran - 2003)
· “1.Uluslararası Uçhisar Kapadokya Sanat Kampı”( 11 ülkeden 17 sanatçının katılımıyla, Uçhisar Belediyesi ile ortak çalışma, Mayıs/Haziran - 2004)
· “Kemer ve Kapadokya Uluslararası Sanat Kampı Koleksiyonları Sergisi”
(Atatürk Kültür Merkezi, Karadeniz Ereğli, Temmuz - 2004)
· “Kemer ve Kapadokya Uluslararası Sanat Kampı Koleksiyonları Sergisi”
(Başak Sigorta Sanat Galerisi, İzmir, Ekim - 2004)

• Üyesi Bulunduğu Dernek ve Topluluklar:
· “Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği” (Yönetim Kurulu Üyesi)
· “İstanbul Resim ve Heykel Müzeleri Derneği”
· “D.Fleiss & Doğu - Batı Sanatçıları” topluluğu, Stuttgart
· “Balkan Art” organizasyonu, Sofya

• Seçilmiş Bibliyografya:
• “Umudun Öfkesi” Mustafa Göksoy, Gerçek Sanat Yayınları, Mayıs 2005, ISBN: 975-360-210-3 (kapak)
• “Turkey – Contemporary Painting / Günümüz Türk Resmi”, İran Sanat Akademisi Yayınları, (s. 39-40)
• “Figür Atak” Özkan Eroğlu, Nelli Sanat Evi Yayınları, ISBN: 975-97677-2-4 (s. 45)
• “39. Antalya Altın Portakal Film Festivali Kataloğu”, Ekim 2002, (s. 155)
• “D.Fleiss & East-West Artists e.V. / 3.Uluslararası Sanat Sempozyumu Kataloğu”, 2002 (s. 20-21)
• “Direnç Yaprakları” Mustafa Göksoy, İnsancıl Yayınları, Nisan 2002, ISBN: 975-7446-71-8 (kapak)
• “Sanat Çevresi” Dergisi, Haziran 2001, Sayı:272 (kapak, s. 4-10)
• “İnsancıl” Dergisi, Ekim 1999, Sayı:108 (kapak) ISSN: 1300-4158
• “İnsancıl” Dergisi, Ağustos 1999, Sayı:106 (kapak) ISSN: 1300-4158

• Çeşitli:
· Prof. Eva Mazzucco tarafından gerçekleştirilen “Dünyadan 101 Sanatçı” sunumunda yer aldı, (Kulturforum Taxham, Salzburg - Avusturya, 19.11.2000) ;
· TransCultural Exchange (Boston - ABD) organizasyonunun davetiyle, dünyanın çeşitli ülkelerinden 100 sanatçının ürettikleri fayansların birlikte enstale edilerek, 20 ülkenin 22 ayrı kentinde, 22 adet kollektif yapıtın oluşturulacağı The Tile Project, Destination: The World” projesi için, 22 adet seramik fayans desenledi.
(Uygulama: Yortan Seramik Atölyesi’nde, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi
Sn. Şerif Günyar rehberliğinde, Şubat - 2004)

· Plastik sanatlar konusundaki yazı, söyleşi ve çevirileri çeşitli sanat dergilerinde yayınlanmaktadır.

Kaynak: Sanatçının Resmi Sitesi
12 Üyemiz MyStery'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.08.2013, 16:33   #2
MyStery
Gerçek Üye

Standart Cevap: Özlem Kalkan Erenus Kimdir / Hakkında

Özlem Kalkan Erenus resimlerinde, figürü figür gibi görmekten çok, biçim bozma ve soyutlama olanaklarını araştırır. Anlatımcı anlayış yerine, fragmanlaştırarak çoğalttığı, kendine özgü figür tanımları, farklı boyutlardaki tuvallerini bir araya getirerek kurguladığı poliptik düzenlemelerde tümel bir anlatımla ilişkilendirilebilir.

Formlar üzerinde uyguladığı biçim bozma ve parçalamalar, geleneksel tekniklerin dışında, yeni malzeme arayışları ile desteklenerek, deneysel bir yaklaşımı imler.

Tuval yüzeyine uygulanan çimento, kum, derz ve benzeri malzemelerle tanımlanan yüzey yapısı, farklı dokusal değerlere yönelir. Rölyefik bir bakışla ele aldığı resimlerinde, malzemenin taşa yaklaşma çabası ile birlikte Erenus’un, tuval yüzeyine aktarılmış bir plastik yapıyı araştırdığı gözlemlenir.

• Söylemleri:
Önce geçmişten gelen yüzleri kazıdım harçlara. Zamanın gölgesinde bulanıklaşan bu yansımaları yan yana dizerek bir gezintiye çıktım, belleğimin dar yollarında… Sonra yüzleri belirsizleşerek toplanan gölgelerim, tuval üzerinde bir başka yolculuğun anlık görünümlerinde belirdiler. Şimdi ise kök salıyoruz, yeryüzüne ve göğe…

“Sanat soru sorar” diye düşünüyorum. Resim de kişinin iç dünyasından dışındaki dünyaya yönelttiği sorulardan oluşuyor. Resim yaparken, kendinize sorduğunuz sorular eşliğinde, hem biçem hem de anlamın peşinde bir “arayış” başlıyor. Bu “arayış”ı elinizdeki malzeme ile maddeleştirirken, yaratıcılık noktasında bağımsız, özgün ve genellikle “yalnız” olmanız gerekiyor. Ancak yaratma işini gerçekleştireceğiniz ortam ve koşulları oluşturmak ve üretilenleri paylaşmak noktasında “kolektif girişim”lerin gücüne inanıyorum. Bunun için de geniş katılımlı, ulusal ve uluslararası grup sergileri ve “sanat kampları” düzenlemeye ve başka ülkelerde düzenlenen benzer etkinliklere katılmaya çalışıyorum. Bu tür kolektif zeminlerin, yapılan işlerin toplamı olarak “etkinlik” bağlamında yaratmış olduğu etkinin ötesinde bireysel olarak sanatçıyı da zenginleştirdiğine inanıyorum.

• Kişisel Sergiler:
“Maskara; Parçalanmış Ruhsal Portreler”
2013, Şubat - Nisan *** İzmir Mask Müzesi – İzmir

“Özlem Kalkan Erenus, Arttour in Poland”
2012, Haziran *** Hilton Garden Inn, Krakov - Polonya
2012, Mart *** Mount Blanc, Bonarka City Center, Krakov - Polonya
2012, Ocak *** Budma 2012, Poznan - Polonya

“en-ONE-terre”
2011, Ekim *** Tarlakuşu Organik Stüdyo - Ayvalık

“Dünden Bugüne”
2011, Haziran *** Kahvendan, Cihangir – İstanbul

"Dünden Kalanlar"
2006, Haziran *** İEL 15.Kültür Haftası, İstanbul
2006, Nisan ****** Fotografya Sefa Ulukan Sanat Galerisi, Adana
2005, Aralık ****** Abant Palace Oteli Sanat Galerisi, Bolu
2005, Aralık ****** Galeri K, Aydın
2005, Ocak ******* Başak Sigorta Sanat Galerisi, İzmir
2004, Ekim ******* Pera Sanat Galerisi, İstanbul

9 Üyemiz MyStery'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.08.2013, 12:15   #3
MyStery
Gerçek Üye

9 Üyemiz MyStery'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.08.2013, 12:16   #4
MyStery
Gerçek Üye

Konak Belediyesi’nin kente kazandırdığı Türkiye’nin ilk mask müzesi İzmir Necdet Alpar Mask Müzesi’nde yeni sergi heyecanı başladı.

Açıldığı günden bu yana İzmir kent yaşamına renk katan İzmir Necdet Alpar Mask Müzesi yeni bir sergiye kapılarını açtı. Ev sahipliği yaptığı farklı sergilerle dikkat çeken müzede Özlem Kalkan Erenus’un ‘Maskara: Parçalanmış Ruhsal Portreler’ sergisi açıldı. Çok sayıda sanatçının da katıldığı açılışta Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, sanatın evrensel boyutuna vurgu yaparak şunları söyledi:“Ben sanatın evrensel boyutunu İzmir’e bir parça daha taşımaktan her zaman mutluluk duyuyorum.

Zaman zaman kültür ve sanat etkinlikleri bazı çevrelerde tartışma konusu olabilir ama bizim ödün vermeyeceğimiz temel unsurlardan bir tanesi. Yerel yönetici elbette temel görevlerini yapacak ama onun yanında en önemli görevlerinden bir tanesi de kentlerin kültür sanat yaşamını; daha güzel bir deyişle aydınlığını kitlelere ve topluma yaymak, yaygınlaştırmaktır.”

Dünyayı Gezen Sergi İzmir’de
Özlem Kalkan Erenus’un Fransa, Hollanda, Polonya, Almanya, Finlandiya, İrlanda, Romanya, iran, Vietnam, Belçika ve ABD gibi birçok ülkede sergilenen eserleri, İzmir Necdet Alpar Mask Müzesi’nde İzmirlilerle buluştu. Çimento, kum, derz gibi malzemelerle tuvalde taş dokusunu yakalayan Özlem Kalkan Erenus, çalışmalarının mask formunda olduğunu ve eserlerini Mask Müzesinde sergilemekten keyif duyduğunu belirterek, “Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’ın açtığı müzeler, kültür ve sanata yeni bir boyut kazandırdı. Ben özellikle kültür ve sanat adına yapılan bu tür kavramsal çalışmaları çok önemsiyorum ve bir sergiyle içinde yer almaktan mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

11 Üyemiz MyStery'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.08.2013, 18:10   #5
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Özlem Kalkan Erenus (1971 - ....) | Türk Ressam

Genç yaşına rağmen bayağı da faalmiş.

Resim tarzı beğenime pek hitap etmese de, beğenenler illaki vardır..

* * *

Tanıtım için ellerine sağlık, teşekkürler MyStery..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.08.2013, 21:00   #6
Basakca
Müdavim

Eserlerinin hemen hepsi insan yüzleri. Ve çoğunlukla da kadını ele almış.

Figürleri ele alırken kendi hayal gücü ile fgürünün iç dünyasına girerek aslında görünen gerçek olmadığını vurgulamak istemiş.

Bunu da yaparken geleneksel tekniklerin dışına çıkarak gören gözlerin sorgulayarak dağarcığındaki birikimleri açığa vurmasını istemiş gibi.

Sanırım bunda sanat hayatında katılmış olduğu çeşitli workshop çalışmalarının etkisi var.

Sayende duymadığımız ödüllü bir sanatçımızı tanımış olduk. Teşekkürler MyStery.

6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.09.2013, 12:12   #7
Canan
Çiçekci kız

Özlem Kalkan Erenus, gerek eserleriyle, gerek aktiviteleriyle zengin sayıldığı halde, tanımadığım bir ressam.

Bu tip resimleri seviyorum ben. Üzerlerinde durup düşünüp, anlam çıkarmaya çaışmak hoşuma gider.

Bizden bir sanatçıyı tanıttığın için teşekkürler MyStery.
Eski 02.09.2013, 09:11   #8
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Genç yaşta ödüller alıp, bir çok yerde sergi açma şansını yakalayan ressamımızı tebrik ediyorum. Şansı açık olsun.

Teşekkürler MyStery
Eski 20.11.2014, 05:55   #9
ReaL
Deniz Sevengillerden

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.06.2020, 00:19   #10
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Ressamın çalışmaları bana 90'ların kasvetini hatırlattı nedense. Pek beğenemedim ama birçok ödül aldığına ve dünya çapında sergileri olduğuna göre beğenenleri çok demek.

İlave görseller için teşekkürler ReaL.

Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
Çeşitli, erenus, kalkan, Özlem, özlem kalkan, ressam, sanat, türk, uluslararası

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler