Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 18.04.2021, 20:02   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Sony 2021 Dünya Fotoğraf Ödülleri'ni Kazananlar Belli Oldu! Birinciliği "Af

Sony 2021 Dünya Fotoğraf Ödülleri'ni Kazananlar Belli Oldu! Birinciliği "Afrikalı Viktoryen" Portresi Aldı

Sony'nin her yıl verdiği Dünya Fotoğraf Ödülleri'nin bu yılki kazananları belli oldu. Birinciliği Zimbabve'den "Afrikalı Viktoryen" portresi ile Tamary Kudita kazandı.

Birinciliği kazanan Kudita, "Fotoğrafım, kökleri tarihte olan güncel varlığa bir saygı niteliğinde. Eserimin merkezinde, Afrika'nın temsilinin önemi var. Zimbabve sanatını ortaya koymama imkan tanındığı için müteşekkirim" dedi.

Öğrenci yarışmasını Stellenbosch Tasarım ve Fotoğraf Akademisi'nden Coenraad Heinz Torlage, "Güney Afrikalı Genç Çiftçiler" serisi ile kazandı. Proje, güvenlik ve kuraklık kaynaklı zorlukları ortaya koyarak, Güney Afrika'nın gelecek kuşak çiftçilerinin karşı karşıya olduğu toprak sahipliği tartışmalarına işaret ediyor.

Yılın Genç Fotoğrafçısı ödülü ise "Gerçekten kaçış yok" adlı fotoğrafıyla, Hindistan'dan 19 yaşındaki Pubarun Basu'ya verildi.

Belgesel dalında ise birincilik Kenya'daki krizantem çiçeği üretimini fotoğraflayan İtalyan Vito Fuco'nun oldu.

Manzara dalında ise "Sessiz mahalle" fotoğrafı ile İranlı Majid Hojjati 1. oldu. Hojjati eserini, "İşte sessiz mahalleler: İnsanlığın varlığından muaf yerler. Sessizliklerinin gürültüsü her yerden duyulabiliyor. Ancak biz bu yerlerde hiçbir şey duymamaya mahkumuz" sözleriyle anlattı.

İngiltere'nin kuzeyinde yaşayanları fotoğrafladığı serisiyle İngiliz Craig Easton "Yılın Fotoğrafçısı" ödülünü kazandı

Easton, yazar ve aakdemisyen Abdul Aziz Hafız ile işbirliği yaparak Blackburn, Lanceshire'daki mahallelere odaklandı.

Mimari fotoğraf dalındaysa ödül, hayvan krematoryumuna dönüştürülen eski bir askeri binayı gösteren fotoğrafıyla Çek Cumhuriyeti'nden Tomas Vocelka'nın oldu.

Yaratıcılık dalında birincilik NASA fotoğraflarıyla Jet Propulsion Laboratory fotoğraflarını birleştiren İngiliz Mark Hamilton'ın oldu.

Çevre dalında ödülü, "sıfır emisyona geçiş" serisiyle İtalyan Simone Tramonte kazandı. Fotoğraf, on yıllar içinde fosil yakıtlardan, enerji ihtiyacını tamamen yenilenebilir kaynaklardan üretmeye geçen İzlanda'dan.

İngiltere'den Laura Pannac çeşitli insan portreleriyle Portfolyo ödülünü aldı.

Spor dalında ödül Suriye'nin Halep şehrinde çektiği "Savaş ve korku yerine spor ve eğlence" adlı fotoğrafıyla Anas Alkharboutli'nin oldu. Fotoğrafta Halep yakınlarında bir karate okulu görülüyor. Burada amaç, çocukların savaşın travmasından kurtulmalarına yardım etmek.

Eski 19.04.2021, 12:11   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Sony 2021 Dünya Fotoğraf Ödülleri'ni Kazananlar Belli Oldu! Birincil

@Rosebud'un, bu ödüllü fotoğrafların analizini yapmasını isterdim.
Benim iyi fotoğraftan anlamadığım aşikâr. İçlerinden bir ikisini pek lâyık göremedim de.
Eski 19.04.2021, 12:32   #3
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Sony 2021 Dünya Fotoğraf Ödülleri'ni Kazananlar Belli Oldu! Birincil

Sağol Canan. bana göre daha çok çekenin fotoğrafa atfettiği anlama göre bir derecelendirme yapılmış gibi, yani çok da ahım şahım fotoğraflar değil,
İlk iki fotoğraf fena değil, üçüncü olarak manzara dalındaki sessiz mahalleyi ekleyebilirim çünkü fotoğrafçılıkta en önemli şeylerden birisi enteresan enstantaneler yakalamak o bağlamda bulutun çadırın üzerinde duruyor izlenimi vermesi açısından hoşuma gitti, dördüncü olarak da sıfır emisyona geçiş başlığındaki çevre ile ilgili fotoğraf da fena değil.
O yataktaki üstü çıplak adamı anlayamadım yani enteresan hiçbir şeyyok fotoğrafta, adam işte.

TEARS AND SOUVENIRS

Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 19.04.2021, 16:31   #4
Canan
Çiçekci kız

Teşekkür ederim @Rosebud

Bazı fotoğrafları ilginç ve ödül alacak nitelikte bulmamıştım. İzahın yönünde inceleme yapınca, önceden beğendiklerime, daha bir anlam yükledim. Örneğin, ''sessiz mahalleler'' adlı resmin üzerindeki buluta ben hiç dikkat etmemiştim.

Ben de fotoğraf çekerken, gözümün beğendiği manzarayı, eğer bir insanın fotoğrafını çekeceksem, yan ve arka planın güzel olmasına ve de bir şeyler ifade etmesine dikkat ederim. Fakat, böyle inceliklere dikkat etmek, beğenilecek fotoğraflar için önemli. Şimdi bunu öğrenmiş oldum
''Krizantem çiçeği üretimi'' diye adladıran fotoğrafın, yerde yatan çıplak gencin ve her yerde karşılaşabildiğimiz zenci kız fotoğrafını ödüllük bulmamıştım

Eski 19.04.2021, 16:36   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

İlk fotoğraf birincilik almışsa, ben o fotoğrafı birinci olacak kadar güzel bulmadım.

Manzara, mimari ve çevre fotoğrafı adeta bir ressamın fırçasından çıkmış gibi.

Ressam tablolarında fotoğraf gibi resimleri sevmem ama fotoğraflarda resim gibi görünenleri severim. 3 fotoğrafı çok beğendim.

Sondan üçüncü fotoğrafı ise hiç beğenmedim.

Krizantem çiçeğini görünce üretim yeri olduğunu okuyunca anladım. Normal çiçek fotoğrafları gibi sıradan.

Diğerleri fena sayılmaz.
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.04.2021, 16:48   #6
Rosebud
Müdavim

Alttan üçü, bir de elinde güvercin olan adam fotoğrafları ödüllük değil bence, arkadaşına dur bi fotoğrafını alayım der gibi fotoğraflar, yani sıradanın da ötesinde...
Ha sıradanlıksa kriter, birinci olurlar tabii.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler