Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > İç Anadolu

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 07.03.2014, 14:44   #11
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kayseri'nin Tarihi Yerleri

Bir zamanlar çok merak ederdim Kayseri'yi. Yolum düşerse tarihi yerlerini görmek isterim.

Teşekkürler Deniz72.
4 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.2014, 14:53   #12
Deniz
Müdavim

Neden olmasın Forum gerçek ailesi bir tur düzenliyelim ülkemizin ve bölgemizi tarihi yerlerini tanıyalım Kayseri -Kapodokya bölge sorumlusu olayım beklerim gelin...
teşekkürler..@Sevda

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
4 Üyemiz Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.06.2014, 20:24   #13
Mislina
Süper Üye

Talas Yeni Cami (Eski Rum Kilisesi) | Panaya Kilisesi

Panaya Kilisesi 1886 yılında II.Abdülhamid Han’ın izni ile, Talas’ın Tablakaya Mahallesine yapılmış bir Rum Kilisesi imiş. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Rum’ların tamamen göç etmesi sonucu 1926 yılında camiye çevrilmiş.

Kayseri Kalesi (Kale Çarşı)

Kayseri tarihin her döneminde önemini korumuş, coğrafi ve stratejik konumu itibariyle büyük akınlara ve işgallere maruz kalmış .Bu özelliklerinden dolayı çeşitli kavimler ve devletler buranın müdafaası için birçok tedbir almışlardır. Bu tedbirlerden en önemlisi bugün şehir merkezinde bulunan Kayseri Kalesi.

Uzun yıllar Kayseri halkının oturduğu kale içinde 600 ailenin oturduğu rivayet ediliyor.Cumhuriyet döneminde hal olarak kullanılmış.Sonrasın da Sarrat’lar çarşıya dönüştürmüşler.Şu an çarşı olarak kullanılmakta.
Bu güne kadar gördüğüm kale ve surların içinde;heybetini kaybetmemiş,dimdik ayakta kalabilen(Dışardan bakıldığında sanki yapımının üzerinden çok yıl geçmemiş gibi)nadir kalelerden biri.

Talas, Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi

Talas ilçesinin önemli kültür miraslarından olan Yaman Dede Konağı, restore edildikten sonra Kültür Evi olarak düzenlenmiş.

19.yy eseri olan Kürtüncü Konağı, bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere üç katlı ve iç sofalı plan tipinde bahçeli olarak, taş malzemeden yığma yapı olarak inşa edilmiştir.Süslemeleriyle dikkat çeken bir yapı,genel özellikleriyle geleneksel Türk evlerinin özelliklerini taşımasının yanı sıra, süsleme özellikleriyle ve mimarisindeki detaylar görülmeye değer.

Talas'ın manevi şahsiyetlerinden "Yaman Dede" olarak bilinen Mevlana aşığı merhum Mehmet Abdulkadir Keçeoğlu, 1887-1962 yılları arasında yaşamıştır.

Gönül Hun Oldu Şevkinden

Gönül hun oldu şevkinden boyandım ya resulallah,
Nasıl bilmem bu nirana dayandım ya resulallah,
Ezel bezminde bir dinmez figandım ya resulallah,
Cemalinle ferahnak etki yandım ya resulallah....

Yanan kalbe devasın sen, bulunmaz bir şifasın sen,
Muazzam bir sehasın sen, dilersen rehnumasın sen,
Habib-i kibriyasın sen, Muhammed Mustafa'sın sen,

Gül açmaz çağlayan akmaz ilahi nurun olmazsa,
Söner alem, nefes kalmaz felek manzurun olmazsa,
Firak ağlar, visal ağlar ezel mesturun olmazsa,
Cemalinle ferahnak etki yandım ya resulallah.....

Susuz kalsam yanan çöllerde can versem elem duymam,
Yanar dağlar yanar bağrımda ummanlardan nem duymam,
Alevler yağsa göklerden, ve ben messeylesem duymam,

Erir canlar o gül buy-i revan bahşın hevasında,
Güneş titrer yanar didarının bak ihtirasında,
Perişan bir niyaz inler hayatın müntehasında,
Cemalinle ferahnak etki yandım ya resulallah........

Ne devlettir yumup aşkınla göz rahında can vermek,
Nasip olmazmı sultanım haremgahında can vermek,
Sönerken gözlerim, asan olur ahında can vermek,

Boyun büktüm perşanım bu derdin sende tedbiri,
Lebim kavruldu ateşten döner payinde tezkiri,
Ne dem gönlün murad eylerse, taltif eyle kıtmiri,
Cemalinle ferahnak etki yandım ya resulallah...

Yaman Dede
+ + +
Yeni Cami (Eski Rum Kilisesi) | Panaya Kilisesi'nin çevresinide fırsat bulduğumda paylaşmak isterim.

Bu ara tur fikri değerlendirilmeli. Kayseri'ye gitmeden konuyu görmek isterdim. Konuyu hazırlayan arkadaşlara teşekkür ederim.

5 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.06.2014, 20:51   #14
ReaL
Deniz Sevengillerden

Canlı canlı göremeyeceğim yerlerden.. Konuları ile yetineceğim artık.

Konuyu oluşturan @Deniz68 e ve ek bilgilerle konuyu daha da genişleten @Mislina ya bir sürü teşekkür ederim.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.07.2014, 09:02   #15
Cansuyu
« Gün Batımı »

Konuya emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkürler..

Sayenizde hergün yeni yeni yerler görme şansımız oluyor..

Emeklerinize sağlık

2 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.07.2014, 15:12   #16
Deniz
Müdavim

Kayseri Pınarbaşı Melikgazi Türbesi

Kayseri Pınarbaşı Melikgazi Türbesi Açıklama Pazar günü, Melikgazi köyü ana baba günüydü. Ben, çocukluğumdan beri bilirim, bizim yöremizin en önemli ziyaret yerlerinden biri Melikgazi köyündeki türbedir. Burada kurbanlar kesilir, dualar edilirdi; şimdi de gelenek bozulmamış, daha da artarak devam etmiş. Melikgazi köyü, eskiden beri küçük bir köydür. Yaz dönemi yirmi bir haneye kadar çıkmış ama kışın tekrar beş haneye düşüyor. Köydeki insanların tamamı aslında birbirinin akrabası. Bu köyün halkından eğitimli, kültürlü insan çokça çıktığı için çoğu il dışında yaşıyor ama bir bölümü de hiç olmazsa iki –üç ayı köyde geçireyim deyip ata topraklarına dönüyorlar. Köye eskiden “Türbe” denirdi. Köy ahalisi de civarda Türbeliler diye anılırlardı. Bu isimlendirme aslında tarihi bir gerçeğe dayanıyor. Köyün kuruluşu, Danişmentli emirlerinden Melik Emir Gazi’nin daha ölmeden buraya kendisi için bir türbe yaptırması ve Malatya’da vefat ettikten sonra mumyalanarak bu türbeye kaldırılması ile başlıyor. Bu ünlü emirin kabrini ziyaret edenler için türbedar ve diğer görevliler köye yerleştirilince, ki bunlar tek bir aileden türemişler, köy de filizlenmeye başlamış. Melikgazi köyünde sadece Melik Emir Gazi’nin türbesi yok. Dulkadirliler zamanında da bölgenin önemini koruduğunu gösteren türbeler var. Bunlardan birisi Dulkadirli beylerinden Halil Bey’in türbesidir. Yine Dulkadirli Beylerinden Süleyman Bey’in kızı Mısır Hatun’un da burada yattığı biliniyor. Mısır Hatun için yapılmış ayrı bir türbe yok. Amcası Halil Bey’in türbesinin içinde iki sanduka var. Bunlardan biri Halil Bey’e, diğeri de yeğeni Mısır Hatun’a ait olabilir. Türbelerin yukarısında ise Şeyh Selahaddin Türbesi var. Bu Şeyh Selahaddin’i Maraş Tahrir Defterinde Seyyid Selahaddin adıyla bulabilirsiniz. Seyyid Selahaddin, Dulkadirli döneminin Zamantı bölgesindeki din büyüklerinden biri ve peygamber soyundan geldiğine inanılıyor. Tahrir defterine göre, Mamuşa köyünde Seyyid Selahattin evladları oturuyor ve Dulkadirliler onlardan vergi almıyorlar. Dulkadirli Beylerinin Seyyid Selahattin’e ne kadar hürmette bulunduğunu ve onun adına eserler inşa ettiklerini Refet Yinanç Hoca’nın Dulkadirli Beyliği isimli eserinde görebilirsiniz. Mesela, Süleyman Bey, Zamantı bölgesindeki Hazran köyüne Seyyid Selahaddin adına bir mescit ve bir zaviye yaptırmış.(1442-1454) Dulkadirli beylerinden Alaüddevle Bey de Pınarbaşı’nın Kazancık köyünde oturan Seyyid Selahaddin evlatlarının yanıbaşına Seyyid Selahaddin Zaviyesi yaptırmış ve bu köyün yarı gelirini de vakfetmiş. (16. yüzyıl) Köyde eskiden beri anlatılan birçok efsane var. Bugün de anlatılıyor. Köyün yamacında bölgeye kuş bakışı bakılan Zamantı Kalesinin Danişmendlilerce fethinin ne kadar zor olduğu, Bizans tekfurunun gizlice Müslüman olduktan sonra kalenin fethedildiği, türbede Melik Emir Gazi’nin yanıbaşında yatan kesik başın bu tekfura ait olduğu ve kafirlerle savaşırken başı kesildiği için, ona hürmeten bu türbeye defnedildiği, türbede bir zamanlar çocuk mezarının bulunduğu ve geceleri ağlayan bir çocuk sesi gelirken sonradan bu çocuk mezarının başka bir yere defnedildiği , gece ibrikle bırakılan suyun sabah boş bulunduğu , Dermesur deresinin adının Zamantı Kalesinin fethinde Türk askerlerinin düzenini bozmak için bu bölgeye saçılan altınlarla ilgili olduğu ve kaleyi fetheden komutanın askerlerine “Derme Sür” diye bağırdığı ve bu adın oradan geldiği gibi. Ben efsaneleri anlatmadım ama bazı gerçekleri üzülerek söyleyebilirim. Melikgazi Türbesinde mumyalanmış Melik Emir Gazi’nin naaşı maalesef bilinçsiz insanlarca mumyaya dokunarak veya sigara izmaritiyle acaba yanıyor mu denilerek tahribata uğratıldığı bir gerçektir. Bir zamanlar, türbede bulunan sancağın ve ceylan derisine yazılmış bir kısım tarihi vesikanın, biz devlet görevlisiyiz, müzeye kaldıracağız denilerek alındığı ve ahvalinin belli olmadığı da bir gerçektir. Bu türbenin harcı geyik sütüyle hazırlanmıştır sözünü gerçek kabul eden insanların uzun zaman türbenin tuğlaları arasındaki harcı çentikle kazıyıp yediği de bir gerçek...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Eski 22.04.2016, 21:51   #17
nurideniz34
Uzman Üye

Thumbs up Cevap: Kayseri'nin Tarihi Yerleri

Deniz; Paylaşım ve emeğiniz için teşekkürler...Resimler güzel...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kayseri, kayserinin, kilise, olan, tarihi, yerleri

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)