Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 10.10.2012, 16:37   #11
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Erkan Gürkan - Tükenmez Kalem ile Resim Yapma | Uygulama

Saat Kulesi miydi yaptığınız, bitmiş halini de görürüz dime?
11 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.2012, 17:15   #12
Insanlikarayan
Müdavim

Bazi insanlarda, jeton sonradan düser, bunu sanirsam, hayatinizda cok duymusunuz.

Onun icin ilk önce sizlerden Özür dilemem lazim, acaba Hosgeldinmi diye baslayayim, yoksa su elinizdeki yetenegimi, öveyim bende burada sasirdim.

Gercekten, ellerinizin bir noktadan öbür noktaya gidip, bir bütün resim icat etmek büyük bir yetenek, ve cok sabir isteyen bir is.

Teknik resimler cizerken, kursun kalemle bile olsa, ciletle bunu düzeltmek nasil zor oldugunuda bir zamanlar ögrenmistim.

Zaten ondan sonra Elektrikci olmaya karar verdigimi zannediyorum.

Tebrikler Usta.

Sizide buraya kazanmanin serefinle memnun oldum.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
12 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.2012, 18:55   #13
CadII
Hotantu Kabilesinden

Teşekkürleeer, teşekkürler...

H.
12 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.10.2012, 18:58   #14
AFiLi
Kahraman Tazeoğlu

hoşgeldiniz resimi ne fırçayla ne kalemle çizebiliyorum yetenek-sizim sizi tebrik ediyorum

Nazan Bekiroğlu
12 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.2012, 14:26   #15
erkangurkan
Tam Üye

Standart Erkan Gürkan - (Söyleşi)

Ustadan Tükenmez Kalem Mucizesi Üzerine Bir Söyleşi

Tükenmez kalemle çalışmaya nasıl başladınız? Neden tükenmez kalem?

Klasik resim sanatında yağlıboya ve karakalem çalışmalarımı sürdürürken, uzman bir desinatör olarak ta, bilinen bütün tekniklerde uzun yıllar yüzlerce projeye imza attım, teknik birikimimden dolayı kendime güvenim tamdı, 1973 yılında aldığım aykırı bir kararla sanat dünyasında farklı bir teknik yaratmak için yola çıktım, neden tükenmez kalem ? Klasik resim sanatında uygulanması zor bir malzeme olduğu için.

Tükenmez kalemle resim yapmanın diğer kalemlerle yapılan çalışmalar arasındaki fark nedir?

Çok zor bir çalışmadır, olabilecek hataların telafisi yoktur, uygulamayı tamamlayabildiğinizde değerlidir, benim tekniğimde benzeri veya kopyası imkansızdır. Orjinaldir, darbelere dayanıklı ve uzun ömürlüdür, bu kullandığınız kağıdın kalitesine de bağlıdır.

Bunun eğitimini aldınız mı?

1957 - 1962 yılları arasında yabancı uyruklu 8 ayrı sanatçıdan komplike bir eğitim aldım. Mimar, inşaat mühendisi, makina mühendisi, harita mühendisi, ressam, heykeltraş, desinatör ve uzman fotoğraçıdan oluşan bu sanatçı grubuyla 5 yıl boyunca aynı evde birlikte yaşadım, aynı büro ve atölyede beraber çalıştım, resim sanatındaki tüm teknik bilgileri onlardan aldım, 5 yılın sonunda bu grup ülkelerine dönerken, ben henüz 18 yaşında lise ikinci sınıfa giden ama çok iyi eğitim almış bir desinatör olarak, kendi geleceğimi planlamak ve hayata atılmak için hazırdım.

Tükenmez kalemle resim yapmak isteyenler hangi çizimlerle başlamalı?

Alfabenin A sından. Bu şaka değil, teknik bilgide temel eğitim alfabeden başlar, çünkü ben, eğitime başlarken üç, dört ay sadece harf ve rakamlarla çalıştım, bunun nedeni, parmaklarınızın kaleme hükmedebilmesini sağlama eğitimi. Ancak; bu resim sanatında hiç teknik eğitim almamış olanlar için geçerlidir, teknik eğitim almış arkadaşların benim tekniğimde tükenmez kalem çalışması yapabilmeleri için, sıfır hata ile çalışmaları gerektiğinden ilk denemelerine yine parmakların kaleme hükmedebilmesini sağlama çalışması yapmaları yani kalem üzerinde daha az veya daha çok basınç uygulayarak, istenilen tonda çizebilmeyi alıştırmakla başlamalarını öneririm, ilk etapta bu basit gibi görülse de, hiçte öyle değildir, altalta birleşen onlarca paralel çizgiden bir ton oluşturmayı denemeleri aydınlatıcı olacaktır.

Tükenmez kalemle resim yaparken nasıl bir sıra izlemeliyiz?

Diğer tekniklerin tersine demek anlatımın kısa yolu olur, açıklaması çok zor ve çok uzun eğitim gerektirir, tekniğimden sadece bir noktayı açıklasam resim sanatındaki bazı teknik tabular yıkılır, bu nedenle, diğer tekniklerin tersine demek anlatımın kısa yolu olur, ifadesi geçerli olanıdır.

Nasıl bir teknik geliştirdiniz? Tükenmez kalemle çalışmak zormudur.?

Tükenmez kalemle çalışmanın zorluğunu anlatmak bile çok zordur, benim tekniğimde iki ayrı özellik vardır,

1. Çizgi özelliği : Resim sanatında bilinen çizgi ve nokta tekniğinden farklı geliştirdiğim (karalama tekniği).

2. Malzeme özelliği : Kurşun kalemle bir ön çalışma yapmadan ve olabilecek hataları kapatmak için beyaz tükenmez kalem kullanmadan, farklı ton, farklı renk ve farklı kalınlıkta çizgiler elde edebilmek için farklı tükenmez kalemleri birarada kullanmadan, ve de bilgisayar desteği almadan, bir tükenmez kalemle başlanan ve aynı kalemle tamamlanan bir çalışma.

Bir resim nekadar zamanınızı alıyor?

Ortalama günde 8 saat çalışarak 2 - 5 hafta.

Sizi bu çalışmalarda başarılı kılan şey ne?

Çalışmalarımın beni en iyi anlatabilenler olduğuna inanmışlığım olabilir. Çünkü, çalışırken ben, tamamlandığında onlar anlatıyor beni.

Ne zamandır bu tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Resim çalışmalarım 60 tükenmez kalem çalışmalarım 45 yıl diyebilirim.

Hangi konularda yoğun olarak çizim yapıyorsunuz?

Bütün konularda çalışıyorum ancak doğa manzara, perspektif, portre yoğunlukta.

Hiç çizim yeteneği olmayanlar çalışarak kendini geliştirebilir mi?

Sanatta yetenek çok özel bir kazançtır, ancak iyi eğitim ve çok çalışmakla da başarılı olunabilinir.

Tükenmez kalemle resim yaparken ne tür malzemeler kullanıyorsunuz?

Sadece 1 kağıt ( alex / schoeller ), ve 1 kalem ( pensan ) benim kullandığım kalem tükenmez kalemlerin en ekonomik olanlarındandır, toptan 4 adetini 1 liraya temin edebilirsiniz.

Bu çalışmaları gençlere öğretmeyi düşünürmüsünüz?

Bir ömür harcadım bir teknik yarattım, şimdi birikimlerimi genç yeteneklere aktarabilmek beni mutlu eder.

Bu tarz çalışmak isteyenlere neler önerirsiniz?

İsteyen herkez tükenmez kalem çalışması yapabilir, ve tükenmez kalemin diğer renklerinide deneyebilirler, beyazıyla da hatalarını kapatırlar, çok çalışarak harikalar yaratabilirler, ben genç sanatçılara inanıyorum, benim tekniğime gelince, bu çok farklı bir durum, eğitimi yok, emsali yok, uzmanı yok,bir ömür verdim doğdu, umarım gelecek nesillere aktarma şansını bulabilirim, bu şansı bulamasam da sanatın bir tutku, bir aşk olduğuna, hayat boyu tüm benliğinizle verici olmanız gerektiğine, tamamladığınız bir çalışmadan duyacağınız hazın en büyük servet olduğuna inanıyorum.

Geldiğim bu noktada, bir Atatürk evladı olarak onurluyum, geliştirdiğim bu tekniği bir akım haline getirebilmek en büyük arzum, dahası, bu sıradışı teknikte çalışma yapacak olan gelecek nesillerin her kalem darbesinde, bir türk sanatçısını anacak olmaları.

Teşekkür ederim.

( NOKTAM haber dergisi ocak 2012 sayı.28 den alıntıdır.)

Eski 11.10.2012, 14:47   #16
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Erkan Gürkan - (Söyleşi)

Paylaşım için teşekkürler Erkangürkan.
Eski 11.10.2012, 14:58   #17
SuskunKalem
Tam Üye

Standart Cevap: Erkan Gürkan - (Söyleşi)

Acaba yapabilrmiyim
Mevlana...

13 Üyemiz SuskunKalem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.2012, 20:04   #18
ReaL
Deniz Sevengillerden

Paylaşım için teşekkürler Erkan Gürkan

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.10.2012, 20:13   #19
Basakca
Müdavim

Alışagelmişin dışında kendine özgü bir teknikle harikalar yaratmak insanın elinde. Bunu başarmak akımı başlatmak demektir.

Teşekkürler Erkan Gürkan.

11 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.10.2012, 00:15   #20
erkangurkan
Tam Üye

değerli sanatsever arkadaşlar,

nezaketiniz ve övgü dolu mesajlarınız için
hepinize teşekkür ederim,
beni onurlandırdınız.

saygı ve sevgiler
erkangurkan

hep sanatla kalın

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çalışmalarım, erkangurkan, tükenmezkalem, uygulama

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)