Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Alternatif Tıp

Alternatif Tıp Şifalı Bitkiler ve Besinler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 28.10.2010, 00:01   #1
Basakca
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Post Kestane Balı ve Kestane Balının Faydaları

Kestane Balı ve Kestane Balının Faydaları

Kestane; Fagaceae familyasının ballı olarak bilinen üç türünden biridir. Koyu kahve renkli, buruk biraz acı ve kestaneye özgü tadı ve kokusu olan bu bal, antiseptik özelliğiyle tanınır. Yaklaşık 30 metre yükseklikte olan dalların çiçeklenme zamanı Haziran ve Temmuz aylarıdır. Bal arısı kestaneden hem polen hem nektar hem de salgı toplar. Arılar kestaneden nektar toplarken tozlaşmayı da sağlayarak kestane üretimine katkı da bulunurlar. Bitkinin balı da meyvesi gibi koyu kahve renklidir. Kristalleşmesi yavaştır, kristalleştiği zaman çok ince granüller oluşturur. Araştırmalarda antibiyotik özelliğiyle B.Hemolotik streptecoc'lara karşı etkili olduğu tespit edilmiştir.

Haziran ayının başından itibaren kestane çiçeklerine çalışmaya başlayan arılar tüm güçlerini ortaya koyarlar. Asıl bal akımı budur. Geceleri de kovan önlerinde kanat çırparak taşıdıkları balı olgunlaştırırlar.Gece sessizliğinde uğultu arılıktan gelmektedir. Ortaya çıkan kestane balı koyu renkli, ağır ağır akan, tatlı sert bir bal olur. Tadına alışanların devamlı aradıkları bir mucize ortaya çıkmıştır.

Bal, bileşiminde bulunan çeşitli vitamin, mineral, organik asit ve enzimler nedeniyle sindirimi kolay, besleyici ve birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özellikler gösterir. Mideye iyi gelir. Balın, bileşim maddelerince zengin oluşu nedeniyle özellikle sağlıklı yaşamda önde gelen gıda maddeleri arasında yer almaktadır. “Balın, difteri, boğmaca, verem, ülser, bazı cilt ve sinir sistemi hastalıkları gibi 500’e yakın hastalığın tedavisinde olumlu etkileri saptanmıştır. Balın bilinen bu özellikleri sağlamasında, antimikrobiyel, antioksidan ve büyüme faktörü biyoaktivitesi gösteren bileşenler etkili olmaktadır” Yararları nedeniyle balın her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir. Kestane balı doğal koşullarda, kendine özgü acımsı aroması ile çok özgün bir baldır. Özellikle hasta ve yorgun kişilerin tedaviyi destekleyici olarak kullanabileceği bir üründür.

Akımı Devam Eden Kestane Balı

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji ve kuvvet verir. Günlük 2 tatlı kaşığı kadar alınması yeterlidir. Etkili bir bal olduğundan fazla alınması terleme ve baş dönmesine neden olabilir.

Yöresel İsimleri: Halk arasında Deli bal olarak da bilinir. Bal; çok uzun süreden beri tedavi edici ve tadlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Besleyici ve kuvvet vericidir. Mikropların üremesini önler. Yara iyileştirici etkiler gösterir. Çocuklarda sık görülen ağız iltihaplarına (aft, ağız yarası) karşı başarı ile kullanılır.

Bileşim: Glikoz ve levüloz (p-75), sakkaroz (%2-3), dekstrin ve vitaminler içerir. Bileşimi elde edildiği bölgeye ve balın çeşitliliğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Değerler ortalama aynıdır.

Bal örneklerinde sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, mangan, çinko, demir, fosfor ve bakır olmak üzere değişik 9 ayrı elementin analizi yapılmıştır.
Analiz sonuçlarına göre Kestane balının sodyum (158.7 mg/kğ), potasyum (396.8 mg/kğ), kalsiyum (360.2 mg/kğ), mangan (6.92 mg /kğ) ve demir (78.1 mg/kğ)bakımından diğer bal örneklerinden daha iyi bir kaynak olduğunu anlaşılmaktadır.

Buna karşılık magnezyum miktarı Yayla balında (120.6 mg/kğ) Çinko miktarı Narenciye balında (14.6 mg/kğ) Fosfor miktarı ise Haşıl balında (54.5 mg/kğ) değerlerinden daha yüksektir. Ayrıca Çam ve Kestane balındaki kül miktarının yüksek olduğunu ve bu balların koyu renkli olmaları dikkati çekmektedir.

Bir uyarı: Piyasada satılan balların pek çoğu kimyasal işlemlere maruz kalmaktadır. Arı kovanlarında parafin kullanılmakta ve arılara kendi balı yerine şeker verilmektedir.

7 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.10.2010, 00:28   #2
Basakca
Müdavim

Post Cevap: Kestane Balı ve Kestane Balının Faydaları

Öksürük İçin Kestane Balı İlaçtan Daha Etkili

En yüksek doğal tedavi özelliği olan bal kestane balıdır.

Öksürük Nasıl Kesilir?
Öksürük için tarif - 1
  • 1 kahve fincanı kestane balı
  • 1 çay kaşığı zencefil
  • 1 çay kaşığı zerdeçal
  • 1 çay kaşığı kuru polen

Bunların hepsi kapaklı küçük kavanozda iyice karıştırılıp sabahları aç karnına yutulur (yetişkinlere 1 yemek kaşığı, küçüklere 1 tatlı kaşığı)
denenmiş olup bu ilaç daha yarısına gelmeden iyileşme görülmüştür, antibiyotik kullanmak yerine doğal ilaçlar daha yararlı..

Öksürük için tarif - 2
Kestane balı ile karıştırılmış sıcak süt ya da meyve çayları öksürüğe iyi gelir.

Öksürük için tarif - 3
Öksürük, bronşit gibi hastalıklarda kaynatılmış arpa suyu ile kestane balı içirilirse hastalık tedavi edilir.

Öksürük için tarif - 4
Günde 20 g.' dan fazla olmamak kaydıyla, defne tohumu kestane balı ile karıştırılıp yenir.

Öksürük için tarif - 5
100 g. toz zencefil ve 100 g. toz zerdeçal 1 kg kestane balı ile karıştırılarak günde 3 öğün yemek öncesi, 1 tatlı kaşığı yenir.

Öksürük için tarif - 6

Kestane Balı-Turp
Havuç ya da turp suyu ile karıştırılması halinde de, kestane balının aynı tedavi edici etkisini görebilirsiniz.

Kestane Balı-turp kürünü 2 şekilde hazırlayabilirsiniz.

1. Uygulama:

Bir adet turpu rendeleyin (siyah veya kırmızı turp olabilir). Hakiki bal ile karıştırdıktan sonra bir tülbentin içerisine koyun. Sonra tülbenti yüksek bir yere asarak altına bir tas koyun. 10-12 saat kadar balın süzülmesi için bekletin. Süzdüğünüz bal -turp suyu karışımını büyük-küçük, yaş sınırı olmadan herkes içebilir.

2. Uygulama:

Bir turpun alt kısmını keserek içini biraz oyduktan sonra uzun sap kısmını da kesin. Turpun oyulan kısmı yukarı gelecek şekilde bir su bardağının üstüne yerleştirin. Turpun oyduğunuz kısmına bal doldurun ve 10-12 saat kadar turp suyunun balın içine süzülmesi için bekletin.

Elde edilen turptan süzülmüş balı bir yaşından büyük bebekler de, yetişkinler de içebilir

Öksürük için tarif - 7
Havlıcan,zencefil ve ıhlamur çayı yanında bildiğimiz siyah turpun ortasını oyun ve içine kestane balı katın ve 1 gün bekletip için.

8 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.10.2010, 17:03   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Kestane Balı ve Kestane Balının Faydaları

Ellerine sağlık, teşekkürler Başakça...

Kestane balını da yeni duymuş oldum..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.10.2010, 19:00   #4
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kestane balını bende ilk kez duydum.

Teşekkürler Başakça...

Alıntı:
2. Uygulama:

Bir turpun alt kısmını keserek içini biraz oyduktan sonra uzun sap kısmını da kesin. Turpun oyulan kısmı yukarı gelecek şekilde bir su bardağının üstüne yerleştirin. Turpun oyduğunuz kısmına bal doldurun ve 10-12 saat kadar turp suyunun balın içine süzülmesi için bekletin.

Elde edilen turptan süzülmüş balı bir yaşından büyük bebekler de, yetişkinler de içebilir
Bu bizim evde hep yapılır.

Hatta forumda paylaşmıştım da ReaL benimle dalga geçmişti

Çok faydalı.

Çocuklarınıza bırakın öksürük şurubu vermeyi, bunu uygulayın.
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.10.2010, 21:18   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kestane balı marketten almıştık. Tadı tuhaf geldiğinden yiyememiştim.

Kestaneyi normal balın içine atsak aynı işi görmez mi?

Teşekkürler Başakça..
6 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.10.2010, 22:19   #6
Basakca
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Ellerine sağlık, teşekkürler Başakça...

Kestane balını da yeni duymuş oldum..
Reklama ihtiyaçı yok diye biliyordum ama demek ki varmış.Normal çicek balı fiyatından daha pahallıdır ücreti ama işe yarıyor.Denenmiştir tarafımdan.
Kahvaltıda bir dilim kızarmış ekmeğin üzerine sürüp yiyorum ikinci dilimi yiyemiyorum lakin doyurmuş oluyor.Özellikle kışın müthiş enerji veriyor.Zıp zıpp

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Kestane balını bende ilk kez duydum.

Teşekkürler Başakça...

Bu bizim evde hep yapılır.

Hatta forumda paylaşmıştım da ReaL benimle dalga geçmişti

Çok faydalı.

Çocuklarınıza bırakın öksürük şurubu vermeyi, bunu uygulayın.
Bana da Efe 'nin doktoru önermişti bu kürü küçükken ağır bir bronşit vakası yaşamıştık.Öksürük şurubu vermiyormusun dediğimde git kestane balı al ama marketlerde satılanlardan değil gerçek üreticisinden demişti.Ve Artvin'den getirtmiştim.

ReaL'e bakma sen LaLe tadını ve verdiği enerjiyi bilmiyor ya kedi gibi uzanamadığına mundar diyor .Bir bilseeee kestane balının fiyatını tavan yaptırır

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Kestane balı marketten almıştık. Tadı tuhaf geldiğinden yiyememiştim.

Kestaneyi normal balın içine atsak aynı işi görmez mi?

Teşekkürler Başakça..

Oki kestaneyi al ben çizerim sonra at sobanın üzerine diyeceğimde soba var mı soba ?
Soba olmazsa da fırına atarık ya da mangalı yakıp üzerine bir tepsi koyarız demi kestanelerde bittimi mangalda kahve pişirir birde üzerine fal bakarız

4 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.10.2010, 22:36   #7
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster

Oki kestaneyi al ben çizerim sonra at sobanın üzerine diyeceğimde soba var mı soba ?
Soba olmazsa da fırına atarık ya da mangalı yakıp üzerine bir tepsi koyarız demi kestanelerde bittimi mangalda kahve pişirir birde üzerine fal bakarız

Konuya cevap yazarken babam fırına atmıştı şimdi afiyetle yiyiyorum. Sobada yapılan gibi olmasa da kestaneyi çok severim. İstersen atla gel beraber yeriz, üzerine de kahvemizden içeriz. Fallar da benden.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.10.2010, 22:49   #8
Basakca
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Konuya cevap yazarken babam fırına atmıştı şimdi afiyetle yiyiyorum. Sobada yapılan gibi olmasa da kestaneyi çok severim. İstersen atla gel beraber yeriz, üzerine de kahvemizden içeriz. Fallar da benden.

Oyyy oyyy bende severim ama çok kilo aldırır bilesin .
Bilesin diyorum sana da ben her sabah götürüyorum bir tane kestane şekerini ve bir dilim kestane ballı ekmeği ...120 kilo idim yaza kadar olurum 150 kilo

Atlayıp geleyim de ama atımm yokkkk

2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.10.2010, 22:55   #9
Kardelen26
Müdavim

Sobam var ama kestanem yok hadi alın kestaneleri bana gelin kızlar
Eski 28.10.2010, 22:57   #10
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster
Oyyy oyyy bende severim ama çok kilo aldırır bilesin .
Bilesin diyorum sana da ben her sabah götürüyorum bir tane kestane şekerini ve bir dilim kestane ballı ekmeği ...120 kilo idim yaza kadar olurum 150 kilo

Atlayıp geleyim de ama atımm yokkkk
Atın ölümü arpadan olsun canım. Ye gitsin.

2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
balı, balının, faydaları, kestane

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)