Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar

İnsan Sağlığı ve Hastalıklar İnsan sağlığını etkileyen faktörler ve tedavileri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 11.06.2019, 00:22   #51
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sağlık İle İlgili Sorunlarımız ve Çözüm Önerileri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Ben çelik çaydanlık kullanıyorum @NaNaNe, zararlı mıdır bilmiyorum.
@Aristo benim tırnağımın dipleri grimtrak beyazdı, ilaçları aldıktan sonra kayboldu, eksiklik belirtisi olduğunu sanmıyorum beyazlığın kaybolmasının, zaten bu yaşıma geldim yüzümün böyle kırmızı olduğunu görmedim kim görse rengin çok soluk derdi bana, lisede bile öyleydim, demek ben çok uzun zamandır kansızlık çekiyormuşum yani işe yarıyor aslında ilaç. Geçenlerde bir makale okudum ferritin eksikliğine bağlı mide kanserinden söz ediyordu epey endişelendim.
Aklına hemen kötü şeyler getirme. Yeme alışkanlığı ile ilgilidir.Her yazanada itibar etmemek gerekir.
Mesela benimde kansızlık B12 eksiklğim hep olmuştur.
Önceleri yediğime dikkat ederek onları aştım.

3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.06.2019, 00:34   #52
Rosebud
Müdavim

En kötüsü Ferritin, B12 ve D vitamini eksikliklerinin hepsinde de sinirlilik, hırçınlık belirtisi var, bende hepsi de dibe vurmuş vaziyette gerisini siz düşünün artık, demek o yüzden tam karşıdan karşıya geçecekken üstüme üstüme gelip önüme park eden motosikletlinin ağzını burnunu kırasım geldi bugün.

TEARS AND SOUVENIRS

6 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.06.2019, 11:16   #53
Rosebud
Müdavim

Benim çocukluk ve gençliğimde herhalde bunları hiç bilmiyorlardı @Aristo, araştırılsaymış büyük ihtimalle o zamanlarda da düşük çıkacaktı, ben ilkokuldayken 4 yada 5. sınıftı sanıyorum, sabah andımızı okurken gözlerimin kararıp bayılacak gibi olduğumu hatırlıyorum, hatta bir arkadaşı anneme haber versin diye göndermişlerdi ama hiç böyle araştırmalar yapılmadı, o zamanlarda da kanımın neden düşük olma olasılığı var biliyor musun! Çok enteresan ama bana 8 yaşımda eklem romatizması teşhisi koyuldu, 37 derecelik hiç düşmeyen sinsi bir ateşim vardı hep, sonuçta kalbi tutmasın diye Penadur denilen ağır bir penisilin iğnesi verildi ve 18 yaşıma kadar her ay olmam gerektiği söylendi, 18 yaşına kadar her ay oldum o iğneyi, e tabii penisilin kemik iliğine baskı yapan bir madde kanı öldürmemesine imkân yok, sonra yetişkinliğimde de bu kas problemlerim çıktı onun için de çok anti enflamatuvar romatizmal ilaçlar aldım ki doktor B12 vitaminini öldürür antienflamatuvar ilaçlar dedi o da her ay B12 iğnesi verdi, işte böyle.

TEARS AND SOUVENIRS

6 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.06.2019, 23:23   #54
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Benim çocukluk ve gençliğimde herhalde bunları hiç bilmiyorlardı @Aristo, araştırılsaymış büyük ihtimalle o zamanlarda da düşük çıkacaktı, ben ilkokuldayken 4 yada 5. sınıftı sanıyorum, sabah andımızı okurken gözlerimin kararıp bayılacak gibi olduğumu hatırlıyorum, hatta bir arkadaşı anneme haber versin diye göndermişlerdi ama hiç böyle araştırmalar yapılmadı, o zamanlarda da kanımın neden düşük olma olasılığı var biliyor musun! Çok enteresan ama bana 8 yaşımda eklem romatizması teşhisi koyuldu, 37 derecelik hiç düşmeyen sinsi bir ateşim vardı hep, sonuçta kalbi tutmasın diye Penadur denilen ağır bir penisilin iğnesi verildi ve 18 yaşıma kadar her ay olmam gerektiği söylendi, 18 yaşına kadar her ay oldum o iğneyi, e tabii penisilin kemik iliğine baskı yapan bir madde kanı öldürmemesine imkân yok, sonra yetişkinliğimde de bu kas problemlerim çıktı onun için de çok anti enflamatuvar romatizmal ilaçlar aldım ki doktor B12 vitaminini öldürür antienflamatuvar ilaçlar dedi o da her ay B12 iğnesi verdi, işte böyle.
Yeni gördüm yazını okuyunca merak ettim.@Rosebud
Sık sık karın ağrında oluyormuydu ?

3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.06.2019, 00:55   #55
Rosebud
Müdavim

Karın ağrısı hatırlamıyorum ama sık olsaydı hatırlardım herhalde @NaNaNe, sadece çok sık kabız olduğumu hatırlıyorum o da sanıyorum antibiyotik sebebiyle, neden sormuştun!

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.06.2019, 01:28   #56
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Benim torundada aynı şikayetler oluyordu sürekli antibüyotik kullanıyorduk.Şürekli ateşli birde karın ağrısı. Farklı belirtileri var kişiye göre deyişebiliyormuş.
Normal tahlil değil onun özel tahlili var. 9 yaşlarında bir doktor şüpelendi o özel tahlili yaptı o zaman ortaya çıktı.
Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) yanlız bizde aile de kimsede yok doktor düğümün başı olabilir dedi.

Pek tedavisi yok büyüdükçe ataklar azalıyor.Gıdaye dikkat etmek gerekiyor.

Tanısı kolay koyulmuyor onun için sordum acaba diye.
@Rosebud

4 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.06.2019, 01:42   #57
Rosebud
Müdavim

Geçmiş olsun @NaNaNe, benimki kuru kuru bir ateşle başladı hiç düşmeyen bir ateş, doktor sedimantasyon denilen bir romatizma tahlili yaptırdı, özetle kanın belli bir sürede ne kadar çöktüğü ile ilgili, kan makul bir süreden daha çabuk dibe çöküyor romatizmada, o çöküş süresini ölçerek karar veriyorlar bende çok yüksek çıkmıştı, yani kan hücreleri ölmesi gereken süreden daha çabuk ölüp çözeltinin dibine çöküyor, bunu da iltihap yapıyor o yüzden penadur denilen bir sentetik antibiotik iğnesi verdi doktor.
Ben 37 yaşıma kadar bademciğimden çok çektim, küçükken doktorlar almak istememişler büyüyünce de ben korktum ama sonunda bu sık ateşlenmeler kaslarıma dokunup baş dönmelerim başlayınca 37 yaşımdayken aldırdım bademciklerimi, o gün bu gündür sedimantasyon testim 5'in üzerine çıkmıyor, sonuçta iltihapla ilgili bir durum, romatizma olmasa bile vücuttaki herhangi bir iltihap, mesela dişlerdeki bir iltihap bile sedimentasyonun yüksek çıkmasına sebep oluyor.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.06.2019, 01:56   #58
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Teşekkür ederim sanada.
Geçmiş olsun @Rosebud
İltehaplı bademcik romatizma yapıyor.
Çocukken almış olsalar belki bu kadar çekmiyecektin kimbilir.
Torundada bademcik vardi onu aldırdık küçükken geniz eti ile birlikte.
Bende de bademcik varken çok hasta oluyordum.Eklem romatizması,böbrek iltehabı,kanda yoğun iltiham hatta bir keresinde kanımda %50 iltihap çıktı hastaneye yattım tedavi oldum.Bademciği aldırınca hepsi geçti.Ayaklarım tutulurdu o bile geçti sonra yıllarca hasta olmadım.

Yani bu demek oluyorki bağdemcik sık sık şişiyor sa doktor alınması lazım dediğinde zaman geçirmeden aladırmak gerekiyor.

4 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.06.2019, 10:35   #59
Rosebud
Müdavim

Yabancı bir filmde bir ara konusu geçmişti yılda iki kere bademcik hastalığı geçiriyorsan alınması gerekir diye...
Benim zamanımda doktorlar yanaşmadılar o zaman alınsaymış hiçbirini yaşamayacaktım, bugün kaslarımdan rahatsızlığımın da baş sebebi odur, yılda 3-4 kere hastalanırdım hem de 40 dereceye kadar çıkardı ateşim, çok çektim o bademciklerden, en son gittiğim doktor artık paçavraya dönmüş bu bademcikler alınması gerekir dedi, ameliyatım da çok zor oldu ameliyattan çıktım kanama durmadı tekrar ameliyata aldılar.
Senin torunun bademciklerini iyi ki aldırmışsınız yoksa çok iş açardı ileride başına.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.06.2019, 21:13   #60
Ekin
Başına Buyruk

Alıntı:
Sorma @NaNaNe, bir daha doktora falan gitmem herhalde, devlet hastanesi tahlil sonucunu vermedi, son gittiğim özel hastane de ayın 25'inde çıkacak sonuç diyor...
Düşünebiliyor musun bir D vitamini tahlili 11 gün sürüyor, neden dedim avrupaya falan mı gönderiyorsunuz?
İstanbul'a gönderiyorlarmış yuhhh artık acayip sinirliyim, bir uğursuzluk var ama nedir anlayamadım.
Çıkıp devlet hastanesindekini alayım bari tabii o da tahlil yaptı mı yapmadı mı belli değil, insanları ne kadar paylamak istemesem o kadar tepeme çıkıyorlar, sonunda sen kötü oluyorsun.

E nabız diye birşey var. Ordan tahlil sonuçlarını görebilirsin.
Devlet hastanesinde yapılanlar sisteme anında giriyor. Devlet hastanelerinde sabah yaptığımızda akşam sonuçlarını alıyoruz biz. D vitamini dışındaki kan sayımlarını sağlık ocaklarıda yapıyor. D vitamini bizim sağlık ocaklarında yapılmıyor. Her il merkezinde bu böyledir. İlçelerde ise en fazla 3-4 gün beklersin.
Mobil Sürüm ile Gönderildi
4 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cevap, çözüm, önerileri, sağlık, sorunlarımız, srunlarımız, İlgili

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)