Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler > Yaşamıyla İz Bırakanlar

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 04.10.2016, 23:52   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Sabiha Özar Öğretmen, 101.Yaşını Pırlantalarla Kutladı

Sabiha Özar Kimdir

Sabiha Özar… Ulu Önder Atatürk’ü üç kez görme onurunu yaşamış ve yine Atatürk’ün başını okşayarak “Okuyup, öğretmen ol!” sözüyle verdiği tavsiyeyi emir bilip Cumhuriyet tarihinin ilk öğretmenlerinden olmuş, tam yüzyıllık bir eğitim çınarı o. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, böylesi büyük bir değeri Buca’daki mütevazi evinde ziyaret edip, hatıralarını dinledi, tavsiyelerini aldı. Pırlanta Merkezlerinde eğitim gören miniklerin elleriyle yaptığı tabloyu Sabiha Öğretmene hediye eden Başkan Piriştina’ya, eğitimi, donanımı, kıyafetleri ve terbiyesi ile Cumhuriyet kadını niteliklerini inançla yaşatan Sabiha Öğretmen’de Atatürk’le birlikte çekilmiş fotoğrafının halıya dokunmuş tablosunu hediye etti.

Sabiha Özar, 8 yaşında o devirde anaokulu sayılan bir okulda okurken, Cumhuriyet ilan edilmesinden kısa bir süre önce Konya’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk’le tanışma fırsatı yakalamış ve hatta ondan ”Okuyup öğretmen olun” tavsiyesini alarak hayatına yön vermiş çok değerli bir eğitimci. Eğitim hayatı boyunca Atatürk’le üç kez karşılaşma fırsatı yakalayan Sabiha öğretmen, 10. Yıl kutlamalarını ve yine Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözlerini duyma mutluluğunu da yaşamış.

Başkan Piriştina’yı,100 yaşına rağmen elinden düşürmediği kitaplarıyla kaplı kütüphanesinde kabul eden Sabiha Öğretmen, keyifli sohbeti ve unutulmaz hatıralarıyla zamanı unutturdu. Atatürk’ü, Cumhuriyet’in ilk yıllarını, eğitim hayatını ve hayallerini gençlere taş çıkartacak hafızasıyla keyifle anlatan Sabiha Öğretmen, Atatürk’ün bir sözüyle öğretmen olmanın ve Cumhuriyet ilkelerini yaşatan modern bir Türk kadını olmanın gururunu yaşıyor; her Mustafa Kemal dendiğinde gözleri doluyor.

Türkiye’nin bugünkü siyasi durumunu da değerlendiren yüzyıllık eğitim çınarı Sabiha Özar, eğitimcilere büyük görev düştüğünü belirtirken, öğretmenlerin geleceğe ve Cumhuriyete sahip çıkması gerektiğini söyledi.
Cumhuriyetin ilk öğretmenlerinden olmanın gururunu yaşayan Özar, öğrencilerini, iki çocuğunu ve torunlarını ülke sevgisiyle yetiştirmeyi, okumayı hiç bırakmadı.

İLK KARŞILAŞMA HEYECAN VERİCİ

Özar, kitaplarla dolu evinde ağırladığı AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasta babası çalışamadığı için zor bir çocukluk geçirdiğini anlattı.

İptidai Okulu adı verilen mahalle mektebinde hazırlık öğrencisi olduğunu dönemde Mustafa Kemal'in Konya'ya geleceğini öğrendiklerini ve hazırlanıp istasyona gittiklerini söyleyen Özar, tarihi fotoğrafa yansıyan anları şöyle anlattı: "O devrin anaokulu sayılan mektepte öğrenciydim. Gazi Mustafa Kemal trenden indi, yanımıza geldi. İki kız öğrenciydik zaten. Eliyle başımı okşadı ve 'Siz okuyun, öğretmen olun' dedi. Yüzümü kaldırdı, gözlerini gördüm ve çok etkilendim. İşte o gün öğretmen olmayı her şeyden çok istedim."

İKİNCİ GÖRÜŞÜ 10. YIL TÖRENLERİNDE

Numune Kız Ortaokulu öğrencisiyken Cumhuriyet'in 10. yıl törenlerine okulla birlikte katıldıklarını belirten Özar, "Eski meclis binasının önünde takkuruldu. Atatürk'ün tam karşısında duruyorduk. 10. Yıl Nutku'nu okudu. Ağladığımı hatırlıyorum" dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ü son görüşünün ise Bursa'daki öğretmen okulunda eğitim alırken gerçekleştiğini dile getiren Sabiha Özar, 2 Şubat 1938 günü Bursa Merinos Fabrikası'nın açılışı için Büyük Önder'in kente geldiğini dile getirdi.

Atatürk'ün arabasının tam önlerinde durduğunu dile getiren Sabiha Özar, onu duygulandıran son sahneleri şöyle özetledi:
"Atatürk açık bir araba içinde oturmuştu, elinde kahverengi şapkası vardı. Halkı selamlayarak geldi. Tam bizim okulun önüne geldi, bir şey söyledi yanındakilere. Araba bize daha yakın olarak yavaşladı ve durdu. Bizleri görmek istedi. Öğretmen çıkacak kızlarla konuşmak için iki adım attı. Çok üzüldüm çünkü artık yüzü solmuş, gözlerinin feri gitmişti. Arkasında insanlar vardı, sanırım doktorlarıydı. Ben aslında yoluna çıkıp 'Ben çocukken gördüğünüz ve öğretmen ol dediğiniz çocuğum. Bakın öğretmen oldum baba' diyecektim. Hasta olduğu için yanındakiler arabaya dönmesinde yardımcı oldular. Ben de sarılamadım."

Büyük Önder'in ölümünü radyodaki ajans haberlerinden duyduğunu söyleyen o gün babasını kaybetmiş gibi üzüldüğünü de söyledi. Sabiha Özar, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sözünü Gazi Eğitim Fakültesini bitirip tarih öğretmen olarak tuttuğunu da dile getirdi.

"ÖĞRETMENLER DAHA MÜKEMMEL OLMALI"

Öğrencilik ve öğretmenlik yıllarında çok fakirlik yaşadığını anlatan Sabiha Özar, hiç şikayet etmediğini, öğrencilerine de her zaman Vatan, millet, devlet ve cumhuriyetin faziletlerini öğrettiğini kaydetti. Birlik ve huzur içinde bir yaşamın ancak iyi bir eğitim ile mümkün olduğunu söyleyen Özar, şu değerlendirmede bulundu:

"Ben cumhuriyet kadınıyım, cumhuriyet öğretmeniyim. Öğrencilerime de vatanı, milleti öğrettim. Yeni nesil öğretmenlere biraz kızıyorum. Biz Türkiye Cumhuriyetin ilk öğretmenlerinin aldığı paralar çok azdı. Evlendiğim zaman bir iskemlem bile yoktu. Eşim de öğretmendi. Hiç gocunmadık. Şimdi öğretmenler böyle devirler geçirmiyor. Daha rahatlar, iyi imkanlara sahipler, daha mükemmel olmaları lazım. Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni neslini eğiten hep öğretmenlerdir. Şehit haberlerini alınca çok üzülüyorum. Bunun sebebi nedir ? Şehit verir insan ama düşman olur karşıdaki. İyi eğitilemedi halk. bugün yaşananları da değiştirecek olan, ülkemizi kalkındıracak olan yine öğretmenlerdir. Onlara büyük görev düşüyor."

Sabiha öğretmen 101’nci yaşını pırlantalarla kutladı

Canan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 04.10.2016, 23:52   #2
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sabiha Özar Öğretmen, 101. Yaşını Pırlantalarla Kutladı

Sabiha Özar Öğretmen 101’nci Yaşını Pırlantalarla Kutladı

Büyük Önder Atatürk’ü üç kez görme onurunu yaşayan ve Atatürk’ün başını okşayarak “Okuyup, öğretmen ol!” tavsiyesini, emir bilip Cumhuriyet tarihinin ilk öğretmenlerinden olan Sabiha Öğretmen 101. doğum gününü Bucalı minik pırlantalarla kutladı.

8 yaşında, o devirde anaokulu sayılan bir okulda okurken, Cumhuriyet ilan edilmesinden kısa bir süre önce Konya’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk’le tanışma fırsatı yakalamış ve ondan ”Okuyup öğretmen olun” tavsiyesini alarak hayatına yön vermiş çok değerli bir eğitimci olan Sabiha Özar için Kozağaç Pırlanta Merkezi’nde sürpriz doğum günü düzenlendi. Doğum gününe katılan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, yüzyıllık eğitim çınarının 101’nci yaşını kutlayıp, nazar boncuklu kolye hediye etti.

Minik öğrenciler ve Başkan Piriştina ile birlikte pastasını kesen eğitim çınarı Sabiha öğretmen minik pırlantaların coşkulu kutlamaları karşısında duygu dolu anlar yaşadı. Sabiha öğretmen tek tek elini öpüp, doğum gününü kutlayan minik öğrencilere hediyeler dağıttı.

Eğitim hayatı boyunca Atatürk’le üç kez karşılaşma fırsatı yakalayan Sabiha öğretmen Kozağaç Pırlanta Merkezi’ndeki doğum günü kutlamalarının ardından eski günlerine dönüp minik öğrencilere Atatürk konulu ders anlattı. Kozağaç Pırlanta Merkezi’nde geçici bakım hizmeti alan minik öğrencileri de kendi elleriyle yaptıkları Atatürk resmini Sabiha öğretmenlerine hediye etti.

Kaynak
Kaynak

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
101yaåŸä±nä±, 101yaşını, ã–äŸretmen, ã–zar, kutladä±kutladä±, kutladıkutladı, Öğretmen, Özar, pä±rlantalarla, pırlantalarla, sabiha

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler