Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema Haberleri > Türk Sinema ve Tiyatro Sanatçıları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 04.05.2012, 08:34   #11
Dalgakıran
Tam Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Adile Naşit (1930 - 1987)

Bir insan hiç karşılıklı oturup sohbet etmediği, dokunmadığı, kokusunu bilmediği bir kadını nasıl anasına duyduğu sevgiye yakın, belki de o kadar sever ki?

Şener Şen'in başrolünü oynadığı Milyarder filminde Münir Özkul'la paylaştığı bir sahne var. Adile Naşit'in konuşmadığı tek film olsa gerek. Konuşmadan ağlatmıştı beni, abartmıyorum. Zaten güldürdüğü anlar hep hatırlanıyor. O apayrı bir yerde.

Nur içinde yatsın diyeceğim ama o zaten yattığı yerde pek çok mezarı kendi ışığıyla nurlandırıyordur, eminim.

Teşekkürler Başakça.
(Bize kahırdan içirtmek için sırada ne var )

13 Üyemiz Dalgakıran'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.05.2012, 14:14   #12
Paneb
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dalgakıran Mesajı göster
kokusunu bilmediği bir kadını
Çok etkili bi tanımlama olmuş, bayıldım. Çok derin olmuş. Düşüncelere düştüm valla, helal.

-Üstada sormuşlar kırılan kalp yine sever mi?
Üstat da;Evet demiş..
Adam peki demiş,
-Üstadım siz hiç kırılan bardaktan su içtiniz mi?
Üstat da cevap vermiş;Peki sen hiç bardak kırıldı diye su içmekten vazgeçtin mi?
11 Üyemiz Paneb'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.05.2012, 02:42   #13
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Bugün Anneler Günü...

Annenize onun yerine de sarılın

Bugün Anneler Günü… Olanlar annesine koşacak, sımsıkı sarılacak. Olmayanlar kederli, gözü yaşlı bugün. Anneler Günü için bir haber yapalım istedik ve düşünmeye başladık. “Anne” deyince Türk insanının aklına ilk gelen isim kim olabilir? Evet… Bizim de aklımıza aynen sizin dudaklarınızdan dökülen o isim geldi.

O öyle bir isim ki, büyük küçük herkesin belleğinde ortak. Ağlatırken güldürmesi, güldürürken ağlatması, hızlı hızlı koşar gibi yürüyüşü ve o ünlü kahkahası… Hababam Sınıfı’nın elinde okul zili koridorlarda koşturan Hafize Ana’sı, Gülen Gözler’de Münir Özkul’un tonton eşi Nezaket Hanım’ı, Neşeli Günler’in turşucu annesi, inatçı Saadet Hanım’ı, ‘Uykudan Önce’ isimli televizyon programının Adile Teyze’si Adile Naşit...

Anne deyince aklımıza gelen ilk ortak isim Adile Naşit oldu. Önce yüzümüzde bir gülümseme belirdi. Sonra arşive girdik ki ne görelim. Birincisi onu yitireli ne çok yıl olmuş… Tam 25 yıl! Fakat sıcaklığı, sahiciliği o kadar taze ki…

İkincisi, o kahkahaların ardına özenle gizlediği, biz kuzucuklarını üzmemek adına içine attığı dayanılmaz acısı. Bu acının adı: Evlat acısı, dağlar bile dayanamaz. O başkalarını mutlu ederek yıllarca dayanmış.

Evet, yanlış okumadınız. Adile Teyze’nin de bir çocuğu vardı ve onu 15 yaşındayken yitirdi. Üstelik onu kaybetmemek için öyle çile çekmiş ki…

BİR DAHA DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLAMADI

Ahmet Naşit Keskiner, Adile Naşit’in daha 15 yaşındayken toprağa verdiği, doyamadığı oğlu… Kalbi doğuştan delik olan Ahmet’in iyileşmesi için Amerika’da ameliyat olması gerekiyordu. Ameliyat masrafları ise tiyatrocu babası Ziya Keskiner ve annesi Adile Naşit’in karşılayabileceği bir miktar değildi. 1966 yılının parası ile tam 100 bin lira gerekiyordu... Sanatçı arkadaşları yetişti imdatlarına, İstanbul Tiyatroları bir gecelik gelirlerini, yani 20 bin lira verdi aileye… Bir de “Gece Yarısı Tiyatrosu” yapıldı, o paralar ve dönemin gazetelerinin başlattığı kampanyalarla denkleştirildi küçük delikanlının ameliyat parası. Ahmet Amerika’ya gitti, başarılı da geçmişti ameliyatı. Ama bir gün komaya girdi Ahmet ve bir daha uyanamadı… Tarih 16 Haziran 1966’yı gösteriyordu, tam da annesinin doğum gününden bir gün önceyi…

Biricik oğlunun ölüm haberini İzmir’deki bir oyun öncesi alan Adile Naşit, bu habere rağmen sahneye çıktı ve bütün salonu kahkahalara boğdu… Ama bu olay onun bütün hayatını değiştirdi. İzmir’den İstanbul’a geldiği uçaktan perişan bir halde inen Hafize Ana, bir daha uçağa binmedi ve doğum gününü kutlamadı.

Bu acı kaybın ardından kendini tiyatroya, sinemaya ve çocuklara adayan Adile Naşit, uzun süre savaş verdiği kansere takvimler 11 Aralık 1987’i gösterdiğinde yenildi. Ardında ise sayısız film ve ‘Kuzucuklar’ını bıraktı…

ADİLE NAŞİT’İ BİR DE YEĞENİ NAŞİT ÖZCAN’DAN DİNLEYİN

Karşımıza iki Adile Naşit çıktı. Biri neşeli, cıvıl cıvıl... Diğeri, evdeki sadece yakınlarının bildiği Adile Naşit. Onu, bu bilinmeyen yönlerini en yakınındaki bir isim, yeğeni tiyatrocu Naşit Özcan anlattı.

Anlattıkları ve çoktan unuttuğumuz arşiv bilgileriyle hepimizin ortak anısı, Hafize Anası, miniklerin Adile Teyzesi’ni anarken onun ve bütün annelerin Anneler Gününü kutluyoruz.

Hafize Ana ya da ‘Kuzucukları’nın Adile Teyze’si dışında kimdi Adile Naşit? Bize biraz anlatır mısınız?

Adile Naşit, kendisini tiyatroya ve sinemaya adamış bir insandı, babası tuluat ustası Naşit Bey'in mirasını tiyatroda en iyi şekilde sürdürdü. Sakin, dışa dönük gibi gözükse de aslında içine kapanık biriydi. Girdiği her ortamı neşelendiren, esperileriyle kahkahaya boğan bu kadın, 15 yaşındaki oğlunu kaybettikten sonra hep mutsuz yaşadı. Ve bu sıkıntısı onu ölüme kadar götürdü.

Baktığımızda şen kahkahalar atan Adile Naşit'in bu kahkahalarının içinde acı ve gözyaşları gizliydi, çünkü o bir anneydi, en kutsal değeri olan evladını kaybetmişti. İzmir’de aldığı acı haberin ardından uçakla İstanbul’a geldi. Havaalanında kendisini kaybetmiş bir şekilde uçaktan inmişti. Hayatı boyunca da bir daha uçağa binmedi ve doğum gününü kutlamadı.

Hala - yeğen ilişkiniz nasıldı. Birlikte nasıl zaman geçirirdiniz?

Onunla aynı evde iki yıl yaşadım. Ona her şeyi özgürce söyleyip, eleştirebiliyordum. Hatta onun ilk reklam filmini de ben çekmiştim. Halam beni severdi, iki yılın sonunda onun yanından ayrılmaya karar verdiğimde çok üzülmüştü. Fazla belli etmiyordu ama biraz da olsa beni oğlunun yerine koyduğunu düşünüyordum. Onu çok ama çok sevdim.

HER GECE OĞLU İÇİN AĞLARDI

7’den 70’e herkesin annesi, teyzesiydi Adile Naşit, ama oğlu Ahmet hayatını kaybettikten sonra bir daha çocuğu olsun istemedi mi?

Hayır, istemedi zaten buna gücü de yoktu artık…

Size oğlu Ahmet’ten hiç bahseder miydi?

Hayır, bahsetmezdi ama ben Ahmet’i yaşadığım ve iyi tanıdığım için zaten biliyordum. Ama her gece mutlaka oğlunu düşünüp kısa bir süreliğine ağlar ve tekrar hayat dönerdi bu onun için ritüeldi sanki… Ama hiç oğlundan konuşmazdı.

BORÇLU ÖLDÜ

Türk sinemasına damga vuran, birçok oyuncunun idolü olan bu güler yüzlü kadın tahmin ettiğimiz gibi hiç de büyük paralar kazanamamış ve servet edinememiş…

Hayat hiçbir şeye tamah etmedi, hiçbir şeyin fazlasını istemedi elindekiyle yetinmesini bildi. Çalıştığı filmlerden çok alacağı vardı ama borçlu öldü. Bu ülkenin dışında başka bir ülkede yaşıyor olsaydı inanılmaz bir servet sahibi olurdu. Ama gördüğüm kadarıyla maneviyat ve sevilmek onun için en büyük servetti.

Anneler günün kutlu olsun halam, Adoşum benim… Seni Seviyorum…

Kaynak
Eski 13.05.2012, 10:30   #14
SuLTaN
Fosforlu

Oooyy canım canım...

Oğlunu kaybetmiş olduğunu bilmiyordum, şimdi okuyunca öğrendim. Çok gülen insanların aslında içlerinde çok derin acılar taşıdıkları doğru sanırım. İçim parça parça oldu...

Anneler Günü kutlu olsun.

Teşekkürler Başakça ve Lale.
Eski 13.05.2012, 10:48   #15
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Eh be Lale , sabah sabah ağlattın beni. Senin bu yazınla öğrendim ilk, evlat acısı çektiğini.

Allah rahmet etsin, yattığı yer nur olsun.

Bıkmadan izlediğim filmler arasında Adile teyzemizin oynadığı filmler başı çeker.

Teşekkürle rpaylaşımlar için....
11 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.12.2012, 21:34   #16
Basakca
Müdavim

21 Yıldır Özlüyoruz

Ankara'nın Çankaya ilçesi'nde bulunan
Adile Naşit Parkı'ndaki Adile Naşit Büstü

Sinema dünyasında, Rıfat Ilgaz'ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı'ndan uyarlanan filmlerdeki müstahdem “Hafize Ana” karakterinin yanı sıra, Münir Özkul ile oynadığı filmlerdeki 'Anne' rolleriyle Türk seyircinin kalbinde taht kuran Adile Naşit, bundan tam 21 yıl önce bugün hayata gözlerini yumdu.

Adile Naşit Parkı'nın tabelası.

Adile Naşit ve 32 Yıllık Eşi Ziya Keskiner

13 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.12.2012, 22:01   #17
Canan
Çiçekci kız

Demek 21 yıl mı oldu onu kaybedeli?.. Özlüyoruz tabi..

Unutulur mu hiç Adile Naşit...Yeri dolar mı hiç... Nurlar içinde yatsın.

Ellerine sağlık Başakça.
Eski 12.12.2012, 00:44   #18
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Ölüm yıldönümü olduğu için pek çok kanalda filmlerini gördüm demek ki.
Üzüntü ile değil tebessümle anıyorum kendisini.

Teşekkürler Başakça.
7 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.12.2012, 16:30   #19
Karagöz
Uzman Üye

Mekanı cennet olsun Adile Teyze'nin...
Eski 13.12.2012, 01:12   #20
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Karagöz Mesajı göster

Mekanı cennet olsun Adile Teyze'nin...

Hababam sınıfının haylazlarıyla beraber

Tekrar Allah rahmet eylesin. Evladının ölüm haberini alıp, yine de sahneye çıkıp insanları kahkaya boğdurmak .... Allah' ım.... ben de anneyim, hayal edemiyorum ızdırabını ...

Adile teyzemizin bu dünyadaki sınavı da buymuş demek ki. Allah kimseyi evladı ile imtihan etmesin. Amin ...
8 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1987, adile, naşit

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)