Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 08.06.2017, 13:16   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kemal Kamil Akca (1976 - ....) Türk Fotoğraf Sanatçısı

Kemal Kamil Akca'nın Biyografisi ve Resimleri

1976 doğumluyum. Ankara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma bölümü mezunuyum. 1996 yılından itibaren 2 sene kadar fotoğraf ile uğraştım. Müzik hayatım sebebiyle 10 sene fotoğraf ile hiç uğraşamadım. Bu dönemlerde sık sık internetten çok sevdiğim anime ve dijital resimleri izlerdim.

İlk defa Dijital makinalarla çekime 2006 yılında başladım. Resmi çok severim. Geçmişimde resim sanatına karşı da ilgi duyduğum halde okulun hem koro, hem de futbol takımında oynadığım için vakit bulamamıştım. Ama şimdi o eksiklikleri gidermem için oldukça vaktim var ve hemen hemen her gün fotoğraf ile mesgulum ve de tabii düzenlemelerle...

Fotoğrafı resimden asla ayrı düşünemedim ve sürekli aklımda fotoğraflar nasıl resimsel olur diye düşünüp kurgulayıp, fotoğraf çekmeye ve düzenlemeye çalıştım. Çünkü saf haliyle fotoğraf asla bana keyif vermedi. Kullanacağımız kıyafet, takı ve her türlü ayrıntıyı ekibim olmadığı için (çünkü bu işi para amaçlı yapmıyorum ve bu nedenle bir ekibe sahip değilim) kendi başıma halletmek zorunda kalıyorum. Bu oldukça keyifli ama zaman açısından fazla kayıp olabiliyor. Kendi çalışmalarım için model olarak daha çok bayanları kullandım

Onların bazen hayatlarından kesitler ve hikayelerle benim onların yaşamlarının o kesitlerine bakış açımın karışımı sonucunda çalışmalar yapıyorum. Bazen de modelin değil kendi hayatımın bir kesitinden çalışmalar yapıyorum. Bazen klasik değer taşıyan yağlı boya tablolardan esinlenip çalışmalar yapıyorum. Kurgusal çekimler için not aldığım bir defterim var ve daha bir çok kurgu çekim için sırada bekliyor.

Bazı çalışmalarım yazmayı planladığım hikayelerimle ilgili. Umarım ilerde gerçekleşebilir ve tamamlayabilirim. Her çalışmam özellikle modellerim birer hatıra niteliğinde. Onlara güzel anılar bırakabiliyoruz böylelikle. Evlerine asabilirler, ileride çocuklarına ya da torunlarına; “işte bu benim, ben falanca yaşındayken böyleydim” diyebilirler… Ve böylelikle beni de anmış olacaklar. Bunu düşünmek bile keyif veriyor bana… Hikaye kurmayı çok seviyorum. Hikayelerimi çok basit karelerle yansıtmak hoşuma gidiyor. Gece yastığa kafamı koyduğumda faturaları düşünmekten daha iyi hissettiriyor.

5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.08.2017, 00:40   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Kemal Kamil Akca (1976 - ....) Türk Fotoğraf Sanatcısı

Şizofreni Hakkında:

Şizofreni serisi benim halüsinasyonlarım diyebilirim. Şizofren değilim.Bazen yalnızlıktan, bazen sıkıntıdan, bazen de saçmalamamdan kaynaklı çalışmalar onlar.

Ayasofya’nın fonda olduğu çalışmam, (who-kim) Ayasofya’nın ibadete açılmasını isteyip bunun için Amerika’dan bile gelmeye kalkan bazı gruplara tepki amacıyla yaptığım bir çalışmalardır. Bu nedenle “kendi kendinize gelin güvey olmayın” manasında kendi elini öper model. Who yani Kim ismi ise sahibinin kim olduğunu vurgulamak. Elinde yine kendi resmini tutan sol taraftaki model ise teşhirci bir anlayışla grupları ayaklandırma amacıyla dünyaya kendini gösteren bir anlayışın temsilcisi. Provakatör.

İlham isimli çalışmam; çekim için ilham beklediğim dönemlerde ortaya çıktı. Inspiration yani İlham ismini alması kendi durumumla ilgili.

Am not sure (emin değilim) isimli çalışmam “yalnızlığın” simgesidir. Kendi başına kalmak…

Mirror (ayna) isimli çalışmamda ”gerçeklerden korkmamamız gerektiğini” anlatmaya çalıştım…

Helping myself (kendi kendine yardım etmek) isimli çalışmamda sorunlarımızı çözmede en önemli etkenin yine kendimiz olduğunu anlatmak istedim. Kendimizi tanımalıyız, özelliklerimizi, yeteneklerimizi, sınırlarımızı, sınırsızlıklarımızı vs…

Düdük (Balaban, düdük) isimli çalışmam ise bu enstrümanı tanıtmak amacı ile yaptığım bir çalışma. Sesi harikadır.

Makeup mirror (makyaj aynası) kadınların her sabahki derdi olan makyaj için ayırdıkları vakti kısaltmak amacıyla icat ettiğim bir aynaydı.

Dream of a maid: Bir hizmetçinin rüyası “çağdaş köleliği” anlatır…
Kemal Kamil Akça

4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.11.2017, 18:13   #3
Canan
Çiçekci kız

Eski 21.11.2017, 11:26   #4
Gülümsün
Yönetici

Tanıtım için teşekkürler Canancığım. Emeklerine sağlık olsun.
Eski 12.03.2018, 13:08   #5
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Kemal Kamil Akca (1976 - ....) Türk Fotoğraf Sanatçısı

Şizofreni Serisinden

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
nedir, peyzaj

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler