Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Engelliler Hakkında Bilgi ve Haberler > Zihinsel Engelliler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 06.05.2014, 22:05   #1
AFiLi
Kahraman Tazeoğlu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Zihin Engelli Çocukların Aileleri İçin Aile Eğitim Programı

Aile Eğitimi

Eğitim, yalnızca okulda yürütülen bir süreç değildir. Çocuk, doğduğu andan itibaren bir eğitim ortamı içindedir. Çocukların zamanlarının büyük çoğunluğunu aileleri ile birlikte geçirdikleri düşünüldüğünde, anne babaların çocukları üzerindeki rolünün eğitim etkinliklerini önemli ölçüde etkileyeceği görülmektedir.Kazanılan becerilerin sürekliliğinin sağlanmasında ve bu becerilerin genellenmesinde ailenin büyük rolü vardır.

Aile eğitimi, aile için hazırlanan ve çocuğun tüm gelişim alanlarına ilişkin durum ve gelişim hedefleri, amaçlarını açıklayan, bu amaçların uygulanmasında aileye yardımcı olan ve ailenin bir bütün olarak sosyal çevreye uyumunu destekleyen bir programdır. Ailenin eğitime katılımını sağlamak , çocuklara sunulan eğitimi kolay, etkili, kalıcı, genellenebilir ve ekonomik hale getirmektedir.

Aile Eğitimindeki Amaçlarımız;

Ailenin bireyin durumu (engeli) hakkında daha fazla bilgi gereksiniminin karşılanması.
Kurumda verilen eğitimin, sürekliliğinin ve genellenmesinin sağlanarak kalıcılığının gerçekleştirilmesi.
Aile eğitiminden sonra ailenin aktif katılımı ve katkısı sağlanarak, hedeflenen amaçların gerçekleşme süresinin kısaltılması.
Diğer ailelerle tanışmaları, kaynaşmaları , aynı amaç ve sorun için çözüm yolları üzerinde işbirliği yapmalarının sağlanabilmesi.
Ailenin Toplum kaynakları (Belediyelerin ücretsiz yada indirimli toplu taşıma kartlarının edinebilmek için izlenilmesi gereken prosedürler,vergi İndirimleri, devlet özürlü istihdamları prosedürleri,yasal haklar ,vb.) hakkında bilgilendirilmesi.
Çocuğun eğitiminde anne-babanın tutarlılık, eşgüdüm ve dayanışmacı bir tutum içinde olmasının sağlanılması.
Çocuğun davranışlarının nasıl kontrol edileceği hakkında bilgi verilmesi
Çocuğa bazı becerilerin nasıl öğretileceği hakkında bilgi verilmesi.
Özel eğitime gereksinimi olan çocuklara verilecek eğitimin etkili ve başarılı olması, özel eğitim merkezi, ev ve örgün öğretime devam etmekte olan öğrencinin okulu gibi farklı ortamdaki yaklaşım ve davranışların tutarlı olmasıyla yakından ilgilidir.Okulda uygulanan eğitim ilke ve yöntemlerinin ev yaşantısıyla bağdaştırılması, eğitimcinin anne ve babadan: anne babanın da eğitimciden yararlanması şeklinde kurulacak iş birliği,çocuğun eğitiminin yalnız okulda değil, evinde ve diğer sosyal çevrelerinde de süreklilik kazanmasına yardımcı olacaktır.

Aile Eğitim Programı

Proğramın Genel Amaçları;
Çocuğunu tanıması, kabullenmesi ve çocuğuyla uyum içinde yaşamasını,
Ailenin toplumla uyum içerisinde yaşamasını,
Çocuğunun eğitimine kendine güven ve bağımsızlık duygusunun gelişmesinde, sosyalleşmesinde Rehabilitasyon Merkeziyle işbirliği yapmasını sağlamak.
Rehabilitasyon Merkeziyle iş birliği yaparak Rehabilitasyon Merkezinde uygulanan Eğitim Öğretim Programım evde desteklemek, pekiştirmek.
Engelli çocuğa sahip diğer ailelerle tanışması, kaynaşması aynı amaç, sorun ve çözüm yolları üzerinde işbirliği sağlayarak yalnız olmadığım hissetmesini, rahatlamasını, sağlamak.

KAYNAK

Nazan Bekiroğlu
Eski 22.06.2016, 03:00   #2
nurideniz34
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Thumbs up Cevap: Zihin Engelli Çocukların Aileleri İçin Aile Eğitim Programı

Bu verimli bilgiler için teşekkürler...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aile, aileleri, Çocukların, eğitim, engelli, için, programı, İçin, zihin, çocukların

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler