Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İşletim Sistemleri > Windows İşletim Sistemi

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 19.01.2013, 23:00   #1
Basakca
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Microsoft Windows | Kısa Tarihi

Windows 8 birçok kişi tarafından, Seattle yazılım devini yükseltecek ya da batırabilecek, Windows tarihinin önemli bir dönüm noktası olarak tanımlanmıştır. Windows 8, yaklaşık 17 yıl öncesine ait olan Windows 95’ten bu yana yapılan en büyük masaüstü devrimi olabilir...

Windows 95, 24 Ağustos 1995 tarihinde bir medya çılgınlığı eşliğinde piyasaya sunulmuştu. Beğeni toplayan bu işletim sistemi için yapılan tanıtımda çığır açan rock parçası kullanıldığında rock efsanesi The Rolling Stones “Start It Up” ile bize “başlat”mak konusunda cesaret verdi.

Bugün teknoloji dünyasındaki benzer bir çılgınlık ve heyecanla (BÜTÜN O Windows 8 reklamları ve Surface tanıtımı), tüm dünya Windows 8’i yaşamlarına dahil etmeye ve tamamen yeni bir çalışma şekline hazır!

Windows tarihini fotoğraflarla yeniden yaşayın ve ne kadar yol kat ettiğimizi görün...

Windows 1.0, 1985 Kasım’ı kadar uzun bir süre önce piyasaya sürülmüştü (Bu, 80’li yıllar demek oluyor!)

Windows 1.0, Microsoft’un ilk grafik tabanlı işletim sistemidir. O zamanlar daktiloların kullanıldığı düşünülünce, bu oldukça büyük bir gelişmeydi.

Windows’un ikinci sürümü 1987 yılının Aralık ayında piyasaya sürülmüştü.İlk Microsoft Office ürünleri (Word ve Excel) Windows 2.0. ile uyumluydu Windows 3.0 gelişmiş bir tasarım ve arayüz sunuyordu.

Windows 3.1 Welcome (Hoş geldiniz) ekranı.
Windows yalnızca disket ile kullanılabiliyordu. Bu akım Windows 95’e dek sürdü.

[/CENTER]

Windows 95, 1995 yılının Ağustos ayında piyasaya sürüldü ve tamamen yenilenen bir tasarıma sahipti.[[indows 95’in orijinal adı Windows 4.0, ve kod adı ‘Chicago’ idi. Hem disket sürümü hem de CD-ROM olarak mevcuttu.
5’in görünümüne ve hissiyatına yakın olan Windows 98 aslında 1998 yılının Haziran ayında piyasaya sürülmüştü.[[indows 98 iki aşamalı olarak ortaya çıktı; 1999 yılında ‘İkinci Sürüm’ü piyasaya sunuldu. Windows 98, tarihte ilk kez bilgisayarların aynı internet bağlantısını paylaşmasını sağladı.

Hepimiz Milenyum’dan sağ kurtulduk; Millennium Bug tarafından söz verilen kıyamet senaryosu gerçekleşmedi. Üstelik Windows ME (Millennium Sürümü) piyasaya sürüldü.

Windows ME, daha önceleri eski yazılımları çalıştıran MSDOS’tan (Microsoft disk işletim sistemi) çıktı ve Windows XP ile muhteşem bir geri dönüş yaptı.

Konu drcengy tarafından (11.12.2015 Saat 10:57 ) değiştirilmiştir.. Sebep: .
8 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.2013, 23:16   #2
Basakca
Müdavim

Standart Cevap: Microsoft Windows | Kısa Tarihi

Bilin bakalım Windows 2000 hangi tarihte piyasaya sürüldü?

Windows 2000 öncelikli olarak bizim gibi tipik kullanıcılar için değil, iş için tasarlanmıştı.

Windows XP dünyaya 2001 yılının Ekim ayında sunuldu. XP’nin ‘eXperience’ (deneyim) kelimesinin kısaltması olduğunu biliyor muydunuz?

2009 yılının Ağustos ayından itibaren XP dünyanın en yaygın olarak kullanılan işletim sistemiydi. Bu, inanılmaz sayıda PC demek… Bu sayı yalnızca 2012 yılında Windows 7 tarafından geçilebildi.

Windows Vista işletim sisteminin görünüşünü ve kullanım şeklini çarpıcı biçimde güncelleyerek işleri biraz karıştırdı.

Windows 7, 22 Ekim 2009 tarihinde raflardaki yerini aldı, işletim sistemi için talep o kadar fazlaydı ki (bir önceki rekortmen Harry Potter’ı geçerek) Amazon UK kayıtlarına tüm zamanların en hızlı ön-sipariş alan ürünü olarak geçti.

Windows 7, Windows Vista’dan yaklaşık üç yıl sonra ortaya çıktı. Bu işletim sistemi sade ve yeni bir görünüm, gelişmiş görev çubuğu, (şu anda Windows 8’in temel satış noktalarından biri olan) dokunmatik ekranlar için destek, güçlü bir arama motoru, artırılmış güvenlik önlemleri ve tüm cihazlarınızla uyumluluk (PC’niz ve Xbox’ınız arasında bile bağlantı kurulabilir) sundu.

Peki, şimdi kimler Windows 8 için sabırsızlanıyor?

Developer (Geliştirici), Consumer (Kullanıcı) ve Release (Yayın) Önizleme sürümlerinin ardından nihayet kitleler tarafından kullanılmaya hazır! Windows 8, Windows 7’nin sağlam temel taşlarının üzerine inşa edilmiş olmakla beraber her yönüyle daha da geliştirilmiştir. Windows Store, Windows 8 cihazınızı her türlü uygulama ve oyunla doldurup taşırmanıza, Xbox Music ise evinizin her odasında ücretsiz akışa olanak tanır. Bir Xbox’ınız varsa konsolunuzu kontrol etmek için kullanabilir ve Posta, Kişiler ve Mesajlaşma gibi deneyimlerle Windows işlevselliğini hiç olmadığı kadar genişletebilirsiniz.

7 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.01.2013, 21:11   #3
drcengy
« ForumGerçek Sever »

Windows 95 çıktığında devrim olmuştu.
HDD ler de 1GB tı ki, müthişti.

Hey gidi günler, teşekkürler arkadaşım.
5 Üyemiz drcengy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.01.2013, 21:39   #4
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Ben Windows 2000'imi istiyorum
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.01.2013, 22:28   #5
Canan
Çiçekci kız

Herşey ne de çabuk değişiyor.
Eski 28.01.2013, 19:20   #6
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Tarihe bakılırsa en çok XP'nin Microsoft için bir bela olduğunu söyleyebiliriz.. öyle bir duruma geldiki adamlar kendi elleriyle yarattıkları bu canavarı kontrol edemez oldular... bunun önünü almak için Vista'yı denediler başarısız olundu.. Win7 geldiğinde Xp unutuldu ama kime sorsanız 7 için XP'nin mutantlaşmış hali olduğunu söylerler..

Bencede öyledir.. göreceksiniz 7'de tıpkı Xp gibi önü alınamaz bir işletim sistemi olacak..

Onun dışında eh artık Microsoft yavaş yavaş koltuğunu kaybetme noktasına geldi.. Win8 şimdiden bir facia zaten...

Linux'tan 2013 ataklarını bekliyoruz efenim...
Eski 28.01.2013, 21:03   #7
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Değerli arkadaşlar acaba Windows "ULTİMATE" ile Winduws 8 arasında işletim açısından çok fark varmı? Birde Internet Eksplorer IE9 ile 10 arasında işletim açısından çok fark varmı? Ben Windows 7 Ultimate ve IE9 kullanıyorum. Bilenler arkadaşlardan lütfedip beni bir iki cümle ile bilgilendirebilirlermi? Şimdiden teşekkürler.
Eski 29.01.2013, 02:17   #8
Hara-Kiri
Kayı Boyu'nun Torunu

Alıntı:
Değerli arkadaşlar acaba Windows "ULTİMATE" ile Winduws 8 arasında işletim açısından çok fark varmı? Birde Internet Eksplorer IE9 ile 10 arasında işletim açısından çok fark varmı? Ben Windows 7 Ultimate ve IE9 kullanıyorum. Bilenler arkadaşlardan lütfedip beni bir iki cümle ile bilgilendirebilirlermi? Şimdiden teşekkürler.
Win8 hiç kullanmadığımdan farkları söyleyemeyeceğim. IE sürümleri arasındaki fark sadece yeni kodların yordamlanması ile alakalı HTML5 JS ve bazı css lere yenilikler geldi. tek fark bunlar var diye biliyorum bilen bir arkadaş yardımcı olur.
Gerçek şu ki; saat 12:12 olduğunda kimse seni düşünmüyor, şifreleri 1234 yapan insan hala yaşıyor, noel baba yok, tam karşıya geçerken kırmızı yanacak, istediğini alsan da aklın alamadığında kalacak, az kalan yemek daha lezzetlidir, pastayı kesen pasta yiyemez, gece tırnak kesersen ömrün kısalmaz ve sakın kendini başka dünyadan zannedip triplere girmeye kalkma. ne yazık ki pizzanın ambulanstan önce geldiği bir ülkenin en nadide vatandaşlarından birisin sen de.. Hayat işte. O bakımdan diyeceğim o dur ki ; Başımız toprak, sonumuz toprak; mühim olan, çamurlaşmadan yaşamak..

2 Üyemiz Hara-Kiri'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.12.2015, 11:09   #9
drcengy
« ForumGerçek Sever »

1985: Windows 1.0

Windows’un ilk sürümü oldukça önemli bir üründü çünkü bilgisayar kullanıcılarının komut isteminde MS-DOS yöntemli komut yazma dönemini kapatmış artık işletim sisteminde uygulamaları çalıştırmak gibi işlevleri bir mouse ile tıklatarak yerine getirme yöntemini hayata geçirmişti.(1985)

1987: Windows 2.0

Windows’un ikinci sürümü ile birlikte Microsoft Intel 286 işlemcinin gelişmiş işlem hızından genişletilmiş bellekten ve Dinamik Veri Alışverişi (DDE) kullanarak uygulamalar arası iletişim özelliklerinden yararlanıyordu. Windows 2.0 sürümünde VGA grafik standardı desteği de bulunuyor ve kullanıcılara pencerelerin düzenini ayarlayabilme ve klavye bileşenlerini kullanarak Windows işlemleri arasında hızla geçiş yapabilme olanağı tanıyordu.

1990: Windows 3.0

Microsoft’un ilk önemli bilgi işlem platformu 32 bitlik performans ve gelişmiş grafikler sunarken güçlendirilmiş Intel 386 işlemciye tam destek veriyordu. 386 işlemcisini kullanan bilgisayarlar modası da yeni özellikler ve işlevler sunan Windows 3.0 sürümünün geniş kitlelere yayılmasına yardım ediyordu. Bu özellikler ;

* Program Yöneticisi Dosya Yöneticisi ve Yazdırma Yöneticisi,
* Takılabilir sanal aygıt sürücülerine (VxD’ler) sahip tamamen yeniden yazılmış uygulama geliştirme ortamı genişletilmiş bellekle çalışan uygulamalar için destek gerektiğinde kullanılabilecek MS-DOS çoklu işlem özelliği,

* Geliştirilmiş bir grup Windows simgesi
Bu set yazılım geliştiricilerin aygıt sürücüsü yazmaktan çok uygulama yazmaya odaklanmalarına yardım etti. Donanım ve yazılım geliştiricileri arasında yaygın biçimde kullanılmaya başlaması Windows 3.0 sürümünün başarısını da körükleyen bir unsur oldu.

1993: Windows NT 3.1

Bu sürüm Microsoft’un 1980’li yılların sonlarında sıfırdan başlayarak gelişmiş bir işletim sistemi kurulumu yolundaki projesini tamamlıyordu. Sürüm piyasaya çıktığı gün Microsoft’un başkanı Bill Gates "Windows NT şirketlerin bilgi işlem gereksinimlerini karşılamada köklü bir değişikliği temsil etmektedir" diyordu. Sahip olduğu yeni ve önemli özelliklerle; güvenli ve performans konularında da yeni bir aşama kaydediyordu. Bu özellikler şunlardı: Windows tabanlı uygulamalar için gerektiğinde kullanılabilecek çoklu işlem zamanlayıcısı bütünleşmiş ağ işlemleri etki alanı sunucu güvenliği OS/2 ve POSIX alt sistemleri birden fazla işlemciye sahip yapılar için destek ve NTFS dosya sistemi. Windows NT iş dünyasındaki kullanıcılara yöneldi ve hem masaüstü (Workstation) sürümü hem de Windows NT Advanced Server adında bir sunucu sürümü çıkartıldı.

1995: Windows 95

Windows 95 Microsoft’un mevcut üç genel amaçlı masaüstü işletim sisteminin bir takipçisiydi. Windows 95’teyerleşik Internet desteği için bütünleşmiş 32 bitlik bir TCP/IP çevirmeli ağ ve kullanıcıların donanım veya yazılım kurma işlemini oldukça kolaylaştıran yeni Tak ve Kullan özelliği bulunuyordu. 32 bitlik işletim sistemi gelişmiş çoklu ortam işlevlerine mobil bilgi işlem ve bütünleşmiş bir ağ için daha güçlü özelliklere de sahipti. Bellek gereksinimlerinin en az düzeyde tutmak için sistem düzeyinde güvenlik veya Unicode gibi daha sonra gelen özelliklere desteği bulunmuyordu.

1998: Windows 98

Windows 98 Windows 95’in gelişmiş şekliydi. "Daha İyi Çalışan Daha İyi Seyrettiren ve Dinleten" bir sistem olarak tanımlanan Windows 98 özellikle tüketiciler için tasarlanmış ilk Windows sürümüydü.
Windows 98 sürümü kullanıcıların PC veya Internet tabanlı bilgileri kolayca bulmalarını sağlıyor uygulamaları daha hızlı bir şekilde açıp kapatabiliyor DVD disklerini okuma ve evrensel seri veri yolu (USB) aygıtlarına bağlanma desteği bulunuyordu.(Bu Bir Devrimdi)Bir süre sonra Windows 98 SE( second edition ) sürümü Internet Explorer 5 tarayıcı yazılımı ve Microsoft Windows NetMeeting® sürüm 3.0 görüntülü/sesli toplantı yazılımı ile çevrimiçi olarak da gelişmiş bir kullanım sağladı.

2000: Windows Millennium Edition (Windows Me)

Windows Me sürümü; müzik, görüntü ve ev ağı konusunda tüketicilere çeşitli yenilikler sunarken güvenilirliğini sağlamlaştırdı.
Sistem kurtarma işlevi bilgisayarda bir sorun çıktığında, kullanıcıların bilgisayar yazılım yapılandırmasını sorun çıkmadan önceki durumuna geri döndürebilmelerine olanak verirken, Windows Movie Maker işlevi kullanıcılara, evde çektikleri görüntüleri sayısal olarak düzenleyip kaydedebilmelerini ve başkalarıyla paylaşabilmelerini sağlayan araçlar sunuyor, Microsoft Windows Media™ Player 7 teknolojileri kullanıcıların sayısal çoklu ortam öğelerini kolayca bulup düzenleyebilmelerine, oynatabilmelerine olanak sağlıyordu.

Windows 2000 Professional

Windows’un bu sürümü Windows NT Workstation 4.0 sürümünün daha gelişmiş bir şekliydi. Windows 2000 Professional, tüm ticari masaüstlerinde ve dizüstü bilgisayarlarında Windows 95, Windows 98 ve Windows NT Workstation 4.0 sürümlerinin yerini almak üzere tasarlandı. Kendini kanıtlamış olan Windows NT Workstation 4.0 kod tabanı üzerine oluşturulan Windows 2000 sürümü; güvenilirlik, kullanım kolaylığı, Internet uyumluluğu ve mobil bilgi işlem desteği konularına büyük katkılarda bulundu.
Windows 2000 Professional sürümü; çok çeşitli ve yeni Tak ve Kullan donanımları (gelişmiş ağ ürünleri ve kablosuz ürünler, USB aygıtları, IEE 1394 aygıtları ve kızılötesi aygıtlar) için destek vererek donanımların kurulumunu da Windows NT Workstation 4.0 sürümünde olduğundan çok daha kolay bir hale getirdi.

2001: Windows XP

Windows XP masaüstü işletim sistemleri konusunda birleştirici rol oynayan önemli bir adımdır. 2001 yılının Ocak ayında piyasaya çıkan Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional sürümleri ile Microsoft, biri iş dünyasına, diğeri tüketiciye yönelik olan iki Windows işletim sistemini Windows NT ve Windows 2000 kod tabanı etrafında birleştirmeyi başardı.
Windows XP ile, tüketiciler ve ev kullanıcıları artık iş dünyasının Windows 2000 ile yaşadığı performansı, kararlılığı ve güvenliği yaşamaktadır.

XP ayrıca Windows 98 ve Windows Me sürümlerinin geniş uygulama ve donanım uyumluluğunu da içerirken, yeni teknik destek teknolojisini, yeni bir kullanıcı arabirimini ve çok çeşitli görevlerin kolayca yapılabilmesini sağlayan birçok gelişmeyi sunmaktadır.

Windows XP iki sürüm olarak piyasada bulunabilir:

Windows XP Professional ve Windows XP Home Edition. Ayrıca Intel Itanium 64 bitlik işlemci kullanan iş istasyonları ile çalışanlar için 64 bitlik Windows XP 64-Bit Edition sürümü de mevcuttur.

2007: Windows Vista (Longhorn)

Windows Vista kişisel bilgisayarlar için geliştirilen Microsoft Windows işletim sistemleri ailesinin sürüm olarak altıncı üyesidir. 22 Temmuz 2005'te gerçek adı duyurulmadan önce Longhorn kod adıyla tanınıyordu. Windows Vista, 30 Ocak 2007'de dünya çapında piyasaya sürülmüştür. Microsoft Türkiye, 24 Ocak 2007 tarihindeki tanıtımıyla Vista'nın resmî lansmanını yapan ilk Microsoft şubesi olmuştur.

Windows Vista , kişisel bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve Media Center PC'lerde kullanılan Microsoft Windows adlı grafiksel işletim sistemi serisinin en son ürünüdür. Vista, 25 Temmuz 2005'te yapılan resmi açıklamadan önce Longhorn kod adıyla tanınıyordu. 8 Kasım 2006'da Windows Vista'nın geliştirilmesi tamamlanmış sistem üreticilerine dağıtılmıştır. Kasım 2006 itibarıyla bazı sürümler toplu ruhsat müşterilerinin, MSDN ve TechNet abonelerinin erişimine açılmıştır. Microsoft son kullanıcılar için Vista'nın dünya çapında çıkış tarihini 30 Ocak 2007 olarak açıklamıştır. Windows XP'nin çıkışından sonradaki bu beş yılık ara, temel Windows sürümlerinin çıkışı arasındaki en uzun zaman aralığıdır. Windows Vista, ilk tasarımında Windows XP'nin üzerine temellendirilmiştir. Longhorn Alpha 5048 sürümüne kadar XP kod altyapısı kullanılmıştır. 2005 yılında Microsoft, Windows XP çekirdeğinin artık yaşlı ve eski olduğu, verim ve uyumluluk sorunları yarattığı gerekçesi ile Longhorn tasarısını sıfırlamış (iptal etmiş) ve Windows Server 2003 çekideği üzerine yeni bir Longhorn tasarısı başlatmıştır. Bu gün kullanılan Vista'nın temeli ile, Alpha 5048 sürümüne kadar olan Longhorn kod adlı işletim sistemi birbirinden çok farklıdır. İnternet ortamında bulunabilecek, Longhorn Concepts adlı video ile, ilk düşünülen XP tabanlı Vista'nın bu günkü Windows Vista ile aynı olmadığı görülebilir.

2009: Windows 7

Microsoft tarafından kişisel bilgisayarlar, masaüstü, dizüstü, netbooklar, Tablet PC ve media center bilgisayarlarda kullanılmak için çıkan bir işletim sistemidir. 22 Ekim 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Çıkış tarihi Microsoft tarafindan 22 Ekim 2009 olarak belirlenmiştir. 22 Temmuz 2009 tarihinde yapı numarası 6.1.7600 olan sürümü çıkmıştır ayrıca bu, RTM (Release To Manufacturing) yani üretime hazır sürümdür ve üreticilere ve Microsoft iş ortaklarına dağıtılmaya başlanmıştır.

2011: WİNDOWS 8

Windows 7'den sonra çıkan işletim sistemidir. RC sürümü 1 Temmuz 2011'de çıkmıştır.Görünümü Windows Phone'a benzemektedir.7 Ocak 2013'te piyasada olmuş olacaktır. Şu anda, Vista veya 7 için Windows Developer Preview yayındadır. Windows 8 için Windows Live ve Live ID unutulmamıştır. Windows 8'de çekirdek çökmesini belirtmek için eski sürümlerden farklı olarak artık üzgün surat ve BSOD ekranı olacak. Windows 8'de Metro arayüzü vardır. Windows 8, büyük diskleri (TB) daha iyi kullanacaktır.Windows 8'deki Windows Gezgini (Explorer) Ribbon arayüzü kullanacaktır. Windows 8 parolaları yönetme konusunda iyi olacak.

2015: Windows 10

Gerek ücretsiz yükseltme seçeneğinin bulunması, gerekse Windows 7 ve Windows 8'e göre açılma, çalışma performansının yüksek olması; gerekse Microsoft'un artık kullanıcıların neler istediğine kulak kabartmasıyla oluşmuş en iyi işletim sistemlerinden biri olduğunu kanıtlamış olan Windows 10'a geçmemek için gerçekten çok büyük bahaneler olması gerekiyor. Bizim görebildiğimiz kadarıyla böyle büyük baheneleri bulmak oldukça zor olacak. Özellikle DirectX 12 desteği ile gelecek oyunlarda nasıl performans yükselebileceğini düşündükçe oyunseverler için bile şimdiden çok şey vaadediyor.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cd-rom, disket, excel, grafik, internet bağlantısı, microsoft office, msdos, seattle yazılım, start ıt up, surface tanıtımı, the rolling stones, windows, windows 1.0, windows 2.0, windows 2000, windows 7, windows 8, windows 95, windows vista, windows xp

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)