Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Kulak | Burun | Boğaz

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.11.2013, 19:50   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart İşitme Kayıplarında Cihaz Kullanımı

Kulağınızda İlaç veya cerrahi müdahale ile düzelmeyen bir işitme kaybı için, hekim tarafından işitme cihazı önerilmişse cihaz kullanmakta vakit kaybetmemek gerekir. İşitme kayıpları genelde yavaş yavaş da olsa ilerleme gösterir. Yani kişi o anda başlamasa bile mutlaka ileride cihaz kullanmak zorunda kalacaktır. İlk tavsiye edildiği zamanda cihaz kullanılmazsa işitme hücreleri ve sinirlerde harabiyet giderek artar. Bu durum hem işitmeyi hem de anlamayı daha da kötü yapar. İşitme cihazı işitmeyi sağlar, işitmenin iyileşmesini sağlamaz fakat ilerlemesini önler. Prensip olarak aynı gözlük kullanımı gibidir. Bu sebep ile işitme kayıplarında erken hareket etmek önemlidir. İşitme kaybında gecikme ülkemizde çok sık yaşanan bir durumdur

İşitme kaybı eğer tedavi edilmez ise işitme duyusunun kaybı ile kişinin dış ortamla bağın ve iletişimin kopmasına yol açar. Kişi işitme kaybının başlangıç evresinde, kaybın çok fazla olmaması nedeniyle durumu önemsemez. Bu ilk dönemler kişiyi rahatsız etmese de zamanla konuşma seslerini de duymamaya ve anlamamaya başlar. İletişim problemleri yaşamaya başlar ve kendine olan özgüveni sarsılır. Bu kişiler sırf bu nedenle içine kapanıktır ve asabidirler. Zamanla çevrelerinden koparlar. Hayattan zevk almazlar ve hatta psikolojik sorunlar yaşayabilirler.

İşitme kayıplarında klasik kulak arkası işitme cihazları ve daha minik kulak kanal içi işitme cihazları en sık kullanılan modellerdir. İşitme cihazı tercih edilirken estetik kaygısıyla hareket edilmemelidir. İşitmenize sağlayacağı faydalar ön planda tutulmalıdır. Kulak arkası cihazlar daha güçlüdür, kullanımı daha rahattır ve kolay bozulmazlar. Kanal içi cihazlar küçüktür, temizliği ve bakımı açısından çok yaşlı insanlar için kullanımı zor olabilir. Son yıllarda özellikle open fit adı verilen cihazlar hem kullanım kolaylıkları ve güçlü olmaları hem de estetik olmaları sebebiyle çok tercih edilmektedir.

İşitme cihazı modeli seçimi KBB uzmanı ve tecrübeli işitme uzmanı (odyometris veya odyolog) ile beraber yapılmalıdır. Yaşınız, sosyal yaşantınız, kulak kanal yapınız ve işitme kaybı derecenize göre seçim yapılmalıdır.

Kaynak
Eski 14.11.2013, 21:50   #2
Basakca
Müdavim

Standart Cevap: İşitme Kayıplarında Cihaz Kullanımı

Önemli bir konu.
Beş duyu organlarımızdan biri işitme. Bir tanesini yitirsek bile alışmamız zaman alır. Kimini de depresyona kadar götürebilir.
Böyle bir rahatsızlık hissettiğimizde ihmal etmeden işin uzmanına başvurmak lazım.

Teşekkürler Canan.

5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.11.2013, 23:40   #3
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Benim de kullanmam gerekiyor. Şimdiki oranım (2013 ), 2001 deki orandan daha fazla. Kendim de farkındayım, önceden apartmanın kuş sesi zilini duymazdım, şimdi kapımızın zilini bile duymuyorum.

Her 2 kulağıma da lazım cihaz. Doğuştan benimki, sonradan olma değil. Ama sigorta bile bir kısım para istiyor o bile yok bizde
6 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.11.2013, 23:52   #4
Basakca
Müdavim

Damon, neden ihmal ediyorsun ki? İşi SGK bırakırsan onlar sana mezar yeri bile göstermezler. Sürün derler.

Yılbaşından sonra da gözlük ve diş için karşıladıkları payı da çekiyorlar. Gerçi komik bir rakamı karşılıyordu. Bir işe de yaramıyordu ya.

6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.11.2013, 08:40   #5
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Kuruşumuz yok Başakcam. Bir de devlet bana borç çıkardı, şimdilik 11 bin lira, her geçen gün faize de biniyor. Özürlü kızım için devletten aldığım 2 yıl süresindeki paraları haksız aldığımı iddia ediyor ve geri istiyor. Şuan bu dertle uğraşıyorum. Dilekçe verdim ödeyecek durumum yok diye. Bekliyorum şimdi evime tekrar gelmelerini. Bunları atlattıktan sonra tekrar bağlanırsa, taksitle kendim de alırım, önce tek kulak sonra diğeri için, zamanla
5 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.01.2015, 00:19   #6
Liaaa
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Ben beni bildim bileli dedemin sol kulağında cihaz var.

Kimi zaman duyması zorlaşır, kimi zaman tek kelimede anlayabilir.

Duyma sorunu olduğundan yüksek sesle konuşur ve yüksek sesle televizyon izler. Bizim kulağımız da haliyle alıştı.

Arabasında, kısacası sürekli yanında bulundurması gereken pillere ihtiyacı vardır. Senede 1, 2 kez de tamire gönderilir.

---

Teşekkürler Canan.
Eski 29.01.2015, 01:30   #7
Neria
Benden Öte Benden Ziyade

Bu rahatsızlık oldukça ciddi bir problem iletişimde ve bazı firmalar insanların bu durumundan yararlanarak çok yüksek fiyatlarla satıyor bu cihazları,eli mahkum alacak nasılsa diyerek...
Her organımız önemli lakin kulak ve göz asla ihmale gelmemeli...
Konu ve bilgilendirme için teşekkürler,elinize sağlık
3 Üyemiz Neria'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
asabidirler, gecikme, işitme kaybında, kanal içi, kapanıktır, kulak arkası, seçimii kbb uzmanı, sosyal yaşantınız, zevk

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler