Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İşletim Sistemleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 18.12.2011, 11:59   #1
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Thumbs up Ram Testi Yapma..

Kullandığımız RAM'lar ne durumda? Problemlerimizin kaynağı acaba RAM olabilir mi? Çoğu zaman merak ederiz. Bir problemle karşılaştığımızda, acaba sorun RAM'dan mı kaynaklanıyor sorusunun cevabı, için genellikle yenisi ile değiştir-dene mantığı ile hareket ederiz. Ya elinizde yedek bir RAM yoksa? Farklı bir yöntemle RAM'larınızı kontrol etmeye ne dersiniz?

Memtest86 RAM bloklarına farklı bitlerde veri göndermek yolu ile RAM’ları test ediyor. Bu şekilde olası hatalar tespit edilmeye çalışılıyor.

Kurulumu ve kullanımı çok kolay...

memtest86+

1)Windows kullanıcıları indirdikleri paketi arşivden c:/memtest gibi klasöre çıkaracaklar.daha sonra floppy ye bir disket yerleştirip arşivi açtığımız klasöre gidip install.bat dosyasını çalıştırıp kurulumu gerçekleştirecekler...
2)Bu yöntem ise pcde disket sürücü kullanmayanlar için:

memtest86+-1.65.iso (tavsiye edilir)

indirme linki -http://www.memtest.org/download/4.20...6+-4.20.iso.gz

Bu çok kolay indirdiğimiz arşivi açıyoruz ve herhangi cd yazma programı ile silinebilir yada herhangi bi cdye yazıyoruz

LİNUx kullanıcıları içinse:

1)Memtest86+ v1.65 disket sürümünü indiriyoruz,

http://www.memtest.org/download/1.65...6+-1.65.bin.gz

ve sırası ile aşağıdaki işlemleri yapıyoruz:

# mke2fs /dev/fd0
# mount /dev/fd0
# dd if=memtest86+-1.60.bin.gz of=/dev/fd0
# umount /dev/fd0

Komutların tanımına gelince; ilk komut yine disketi biçimlendirmek için kullanılıyor. İkinci komut disketi bağlamak için. Üçüncü komut ise memtest86+'nın binary dosyalarını diskete atmak için gerekli olan komut. Memtest86 daki gibi derleme yapmıyoruz. Binary dosyaları hazır derlenmiş paketler olduğu için doğrudan dosyaları diskete aktarmamamız yeterlidir. Bunu da dd komutunun yardımı ile yağıyoruz. İşlem sonunda mount edilen disketi umount etmeyi unutmuyoruz.
2)iso halini indirip cd'ye yazmak

Programın başlaması için bilgisayarınızın yazdığımız medyadan BOOT' a ayarlanmış olması yeterlidir. Bunun için BIOS'tan gerekli ayarları yapıyoruz. Mesela ben Advanced BIOS Features ayarlarımdan First Boot seçeneğini floppy olarak ayarlıyorum. Bu sayede bilgisayarınız açılması için öncelikli olarak disket sürücüleri tarayacaktır.

Bilgisayarınız Disketten açılınca memtest programı otomatik olarak çalışmaya ve tarama işlemi yapmaya başlayacaktır.

Programda 9 farklı tarama seçeneği mevcut. Program ilk açılışta 9 testi de uygulamaya başlıyor. Programın menüleri C tuşu ile geliyor. C tuşuna bastığınızda karşınıza 9 seçenekli bir menü geliyor. Bu menüleri eğer biraz incelerseniz ve birazda ingilizceniz varsa anlamanız hiç de zor olmayacaktır. Mesela 2. seçenek test seçeneğidir. Buradan tercih ettiğiniz testi seçebilirsiniz. Mesela 4. testi isterseniz o teste kadar tarama yapılacak, diğer taramalar yapılmayacaktır.

Ekranın üst kısmını iki bölüme ayrılmış durumda. Soldaki ekran sistemimiz ile ilgili bilgi vermekte( RAM miktarı Anakart modeli vs.), Sağ ekran ise yapılan işlemleri göstermekte. Alttaki ekran ise bulunan hataları, hataların olduğu RAM bölümlerini göstermekte.

Eğer hiçbir hata(yani error) değeri sıfırda tamamlandıysa ramlerimiz sağlam demektir aksine hata varsa en kısa sürede ram çiplerinizi değiştirmeniz önerilir(garantisi varsa garantiyede gönderin tabi)
Eski 18.12.2011, 19:49   #2
Efruz
Dost Nâzım

Standart Cevap: Ram Testi Yapma..

Ben hiçbir şey anlamadım
deamon tools kullandım. Bir dosya açıldı.
http://c1112.hizliresim.com/s/l/165u8.png
Dosyaya girdiğim zaman ismi boot olan dosyayı çalıştırmıyor. Sebep olarak güvenlik kataloğu diyor. Diğeri olan memteste tıklayınca ise böyle bir görüntü oluşuyor
http://c1112.hizliresim.com/s/l/165x9.png
Nasıl yapacağım ben bu işi?

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

8 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.12.2011, 01:57   #3
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

ImgBurn yada Nero ile iso dosyasını olduğu gibi cd'ye yaz... yazdıktan sonra cd zaten kendiliğinden bootable ayarında olacak.. gerisi kolay..

kolay gelsin şimdiden
Eski 03.03.2012, 16:32   #4
Hade
Yeni Üye

biosdan anlamak kolay saten sorunlar klasiktir.Ayrıca ses çıkarır pc.
Eski 06.11.2012, 09:26   #5
Nuwanda
Yeni Üye

bilmiyenler için cok sıkıntılı bir durum tavsiyem iyi araştırmanız bu programı
Eski 06.11.2012, 10:39   #6
lili
Üye

Böyle programları kullanmaya korkuyorum.
Ben daha çok bozuyorum çünkü..

.

* Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye muhalif değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasde ve fiile dayanan taassupkâr hareketlerden sakınıyoruz.

* İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

M. Kemal ATATÜRK
3 Üyemiz lili'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.11.2012, 10:52   #7
Subutay
Eflamor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi lili Mesajı göster
Böyle programları kullanmaya korkuyorum.
Ben daha çok bozuyorum çünkü..

Bu programı kurmuyorsunuz CD'ye yazdırıp bilgisayarı yeniden başlatıyorsunuz. Program teste kendisi başlıyor. Ama dizüstü kullanıyorsanız muhakkak soğutucu ile deneyin bu programı.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
3 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.11.2012, 11:32   #8
lili
Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Subutay Mesajı göster
Bu programı kurmuyorsunuz CD'ye yazdırıp bilgisayarı yeniden başlatıyorsunuz. Program teste kendisi başlıyor. Ama dizüstü kullanıyorsanız muhakkak soğutucu ile deneyin bu programı.
Yanlış anlamışım

.

* Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye muhalif değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasde ve fiile dayanan taassupkâr hareketlerden sakınıyoruz.

* İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

M. Kemal ATATÜRK
3 Üyemiz lili'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.02.2016, 13:20   #9
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Aynı şeyi programsız olarakda yapılabilir.

Windows 7 ile gelen yeni bir özellikle ram testide yapılabilir.. (Bu işlem Windows 7,8,10 yüklü sistem paketlerinde yapılabilir)

Uygulamak için;

Alıntı:
Bellek Tanılama Aracı'nı çalıştırma

Olası bir bellek sorunuyla ilgili bir bildirim alırsanız, iki Bellek Tanılama Aracı'nı çalıştırma zamanı arasında seçim yapmak için bildirimi tıklatın.

Bellek Tanılama Aracı size iki seçenek verir

Bilgisayarınızı yeniden başlatıp aracı hemen çalıştırmayı seçerseniz, çalışmanızı kaydettiğinizden ve çalışan bütün programlarınızı kapattığınızdan emin olun. Bellek Tanılama Aracı Windows'u yeniden başlattığınızda otomatik olarak çalışır. Aracın bilgisayar belleğinizi kontrol etmeyi bitirmesi birkaç dakika sürebilir. Sınama tamamlandığında Windows otomatik olarak yeniden başlatılır. Araç hata algılarsa, bellek hataları genellikle bilgisayarınızdaki bellek yongalarındaki veya diğer donanımdaki bir sorunu gösterdiğinden bunların giderilmesiyle ilgili bilgiler için donanım üreticinizle irtibata geçmelisiniz.

Bellek Tanılama Aracı'nı çalıştırmak için gelişmiş seçenekler

Bellek Tanılama Aracı'nın otomatik olarak çalışmasına izin vermenizi öneririz. Ancak, gelişmiş kullanıcılar aracın ayarlarını değiştirmek isteyebilir. Nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmaktadır:
  1. Bellek Tanılama Aracı başladığında F1'e basın.
  2. Aşağıdaki ayarları ayarlayabilirsiniz:
    • Sınama karması. Çalıştırmak istediğiniz sınama türünü seçin: Temel, Standart veya Genişletilmiş. Bu seçenekler araçta açıklanmaktadır.
    • Önbellek. Her sınama için istediğiniz ön bellek ayarını seçin: Varsayılan, Açık veya Kapalı.
    • Geçiş sayısı. Sınamayı kaç defa yinelemek istediğinizi yazın.
  3. Sınamayı başlatmak için F10'a basın.

Bellek Tanılama Aracı'nı el ile çalıştırmak için

Windows Bellek Tanılama Aracı otomatik olarak çalışmazsa, el ile çalıştırabilirsiniz.
  1. Bellek Tanılama Aracı'nı açmak için Başlat düğmesini ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna Bellek yazın ve Bilgisayarın bellek sorunlarını tanıla'yı tıklatın.* Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  2. Aracın çalıştırılacağı zamanı seçin.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
testi, yapma

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler