Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 25.12.2021, 22:27   #1
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bitmiş denizin kumunu satanlar

Bitmiş denizin kumunu satanlar

Dağhan Irak

Geçen hafta, AKP’nin tükenen ömrünü uzatmak için seçmen kitlesini alternatif bir gerçekliğe inandırmaktan başka bir çaresi bulunmadığını, bu nedenle etrafında çıkarcılarla fanatikler dışında kimsenin kalmadığını yazmıştım.

Hafta içindeki gelişmelerle, AKP rejiminin hayatta kalma çabası, yeni ve çok tehlikeli bir merhâleye ulaştı. Hoş, özellikle 2016’dan beri AKP’nin kât-ı merâhili hep baş döndürücü bir hızda oldu ama parti-devlet ara rejiminin çalkantılı tarihinde bile 20 Aralık’ın yine de özel bir ara başlıkta anılmayı hak ettiğini düşünüyorum.

Bu köşeyi yazarken uzmanı olmadığım işlere burnumu sokmamaya azami gayret gösteriyorum. Yazarın bilerek yazdığı şeyden kazandığı hürmeti, bilmediği şeyleri biliyormuş gibi söyleme hakkına tahvil etmesini okuyucuya saygısızlık olarak gördüğümden, boyumu aşan konulara mümkün mertebe girmemeye çalışıyorum. Lâkin, ülkenin ekonomisi, ön lisans makroekonomi dersinden çaktıracak bir minvalde ilerlediğinden, meselenin toplumsal sonuçları olmamasına imkan yok. Tartışmak istediğim budur.

Geçen hafta bahsettiğim gibi AKP cenahındaki çıkarcılar ve/veya fanatikler, gerçekliği hep Erdoğan’ı haklı çıkaracak şekilde eğip büküyorlar.

Son dönemde Türkiye’de herkesin konuştuğu ekonominin durumunu yorumlarken de, AKP’nin "gerçek bükücülüğü" ciddi bir rol oynadı. Erdoğan’ın sürrealist "faiz sebep, enflasyon netice" kuramının haklılığını savunmak için, parti-devletin resmi anlatısının birkaç hafta, hatta gün içinde birkaç kez değişebildiğine şahit olduk.

Yaklaşık on gün önce ortaya atılan Çin modelinden hâllice yüksek kur, düşük maliyet üzerine kurulu ekonomik model, birkaç günde unutuldu ve kuru düşürmenin bir yolu bulunduğu an, bambaşka bir anlatıya geçildi.

Bir gece öncesinde Kur’an temelli atıflarla faizi bitirme sözü veren Erdoğan’ın, ertesi gün cayır cayır gizli faiz uygulamasını devreye sokması yetmiyormuş gibi, bir gün önce yüksek kuru savunanlar, dolar düştüğü an ‘yüksek kura karşı alınan zafer’ naraları atmaya başladılar.

Bu arada yüksek kura karşı alınan zaferin de, doların lira cinsinden fiyatını yalnızca bir ay önceki eski rekor seviyesine çekmekten ibaret olduğunu hatırlatalım. Yani parti-devletin bizden beklediği, kaybettiğimiz eşeği bulduğumuza sevinmemiz bile değil, o eşeği kesip bize yedirirken “rahmetli de pek lezzetliymiş” deyip mutlu olmamız.

https://qoshe.com/diken/daghan-irak/...nlar/127887489
Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bitmiş, denizin, kumunu, satanlar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)