Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Türk Edebiyatı

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 20.02.2013, 01:01   #21
C.Cienfuegos
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kitap Okumak İçin 40 Neden

40 nedeni okumaya üşendim.
Önemli bir şey olsa gerek.

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
6 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.02.2013, 07:53   #22
Şahinoğlu
Üye

Nihayetinde akıllı insanlar kitap okurlar. Zira öğrenmeye, bir takım çıkarımlar yapmaya, ufuklarını genişletmeye ihtiyaç duyarlar. Ne var ki kitap okuyan kişiyle dalga geçilen egozantirik bir ülkede yaşıyoruz. 'Aman bir cümle daha fazla okumayalım' diye, bırakın kitabı, uzun yazıları okumayı bile beceremiyoruz. Ondan sonra bu ülkeden bilimsel, sanatsal, mantıksal atılımlar bekliyoruz. Daha çok bekleriz.

Tezer'ciğimin de nakşettiği gibi: "Işık var. Kitaplar var. Ben varım. Dünyam var". Bunu konuyla bağdaştırıp, biraz daha genişetirsek: "Kahvem var. Filmler var. Kimseye ihtiyaç yok; öğrenmeye ve düşünmeye var."

Belki bir gün değeri 'gerçekten' anlaşılır...
6 Üyemiz Şahinoğlu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.2013, 14:11   #23
Çiğdem Esen
Yeni Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster

Kitap okumak için 40 neden...

(Okuma Araştırmasının Temel Bulgularına ve Yazarlara Göre, Çocukların da Yetişkinlerin de Kitap Okumasını Gerektiren 40 Neden)

Soru: “Çocuklar niye kitap okusun? Biz neden okuyalım?”

Yanıt:

1-Yaşı büyürken aklının da büyümesi, boyu uzarken aklının da uzaması için…

2- Zekalarının daha işlek, kavrayışlarının daha çabuk olması için…

3-Bilmenin yüksek sevinçlerini yaşamak,(Albert Bayet) kendi iplerimizi kendi elimize almak için…

4-Ruhça yücelmeleri, kafaca zenginleşmeleri için…

5-Yüzlerce gözü olması, olayları bütün yönleriyle görebilmesi için…

6-Yaşamlarına, yemek içmek dışında daha yüce bir anlam kazandırmak için…

7-Varlığımızın darlığından kurtulmak, yaşayamadığımız yaşamları yaşamak genişlemek,zenginleşmek, ömrümüzü uzatmak için (Suut Kemal Yetkin) …

8- Yaşamı genişleten öğelerin başında geldiği, kişiyi bilge yaptığı, ona onur ve erdem kazandırdığı için (Adnan Binyazar) …

9-Soyutlama yapabilmek, bir olayı olmadan önce beyinlerinde olmuş gibi canlandırabilmek ve önlem alabilmek için…

10-Empati kurabilmek, kendimizden çıkıp ötekini anlayabilmek, başkalarının yaşamlarına da saygı duyabilmek için…

11- Beynimizin sınırlarının, dilimizin sınırları olması , dünyanın da aslında bir kitap olması ve okumayana bir şey verememesi nedeniyle…

12-Kendi yolumuzu bulmada, kendi eleştiri yeteneğimizi geliştirmede, kitle iletişim araçlarının genel çıktıları arasından akıllıca seçim yapabilmek için (Richard Bamberger) …

13- Tüm insan büyüklerinin savunduğu ortak gerçeği-insanın çalıştığı ölçüde yükselen, yediklerini hak eden, kimsenin hakkını yemeyenin insan olduğu gerçeğini- öğrenmek için (İsmail Hakkı Tonguç)…

14- Zeka yaşının takvim yaşıyla birlikte büyümesi için…

15-Yaşamı kolaylaştırmak ve güzelleştirmek amacında, okul eğitimi zavallı denecek kadar gülünç kaldığı için (Shakespeare)…

16- Ademin hayvanlığı yemekle, insanlığı okumakla kaim (olası)olduğu için(Namık Kemal)…

17-İki ayağı üstünde yürüyen cesetler, leşler (Necip Fazıl Kısakürek) olmamak için…

18-Gözleri kapalı bostan beygiri gibi, bir ömür boyu karanlık kuyunun gıcırdayan dolabını çevirip durmamak için (İlhan Selçuk)…

19-İnsanlık tarihine ve yaşayışına biçim veren, sosyal olayların nedenlerini anlatan bilim yasalarını küçük yaştan başlayarak öğrenmek için (İlhan Selçuk)

20-Kendisine yatırım yapabilen, kendini geliştirebilen, sorumluluk bilinci de demokrasi bilinci de gelişmiş bireyler olmak için (Halim Bahadır)…

21- Televizyon ve internet çağında, ekranların ayartıcı ve baştan çıkarıcı etkilerinden korunabilmek için…

22-Televizyon ve internet ağalarının görsel şiddet ve cinsel istismar içeren bazı izlencelerini ‘veto’ edebilmek için (İM Medya Bildirisi)…

23- Geleceğin toplumunun, ‘öğrenen toplum’ olacağı öngörüsüne göre kendilerini ‘güncelleyebilmeleri’ için…

24- Okulla sınırlı öğrenme ezberinden(paradigmasından), ‘yaşam boyu öğrenmeye’ geçmek için…

25-Dünyada hiçbir dostun insana kitaptan daha yakın olamayacağı için…

26-Yalnızlıkta, dost ve arkadaş yokluğunun yerini ancak kitaplar tutabildiği İçin

27-Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızla konuşmaktan aldığımız zevki alabilmek için(Hasan Ali Yücel)…

28-Dünyalarının sınırlarını genişleterek, insanların daha iyi bir yaşam için verdiği mücadelenin önemini, büyüklüğünü anlamak için( Maksim Gorki)…

29-Sıkıntımızı unutmak, donuk hayatımıza biraz renk, biraz ışık vermek, daracık dünyamızda bulamadığımız şeyleri yaşamak için(Suut Kemal Yetkin)

30- Kendi öz yaşamımıza her hafta yeni yaşamlar katmak ve ömrümüzü uzatmak için (Çetin Altan) …

31-Bizi bu bencillikten ancak edebiyat kurtaracağı, şiirler, öyküler,romanlar, tiyatrolar kurtaracağı için (Nurullah Ataç) …

32-İnsanın yeryüzüne insan olarak gelmemesi ve insanın ancak okuyarak, kendini yontarak, incelterek insan olabileceği için (Erasmus) …

34-Toplumda ahlakın yükselmesi ve ilerlemesi için(Nurullah Ataç) …

35-Kendimizi keşfetmemizi,kendimizi gerçekleştirmemizi, toplumsal yaşamın gerçek öznesi olmamızı sağladıkları için…

36- Bir metni anlayarak okumanın bir matematik problemini çözmeye benzemesi nedeniyle (Thondrik) …

37-İnsan yaşamı denen bu yolculukta bulabildiğimiz en iyi ‘nevale’, kitaplar olduğu için, (Montaigne)

38-İnsanın gözünü açtığı(Orhan Kemal) insanları kabalıktan, düzeysizlikten insancıllığa yükselttikleri için (M. Gorki) …

39-Daha iyi bir yaşama merdiven oldukları, her geçen gün dünyayla bağımızı sağlamlaştırdıkları, daha canlı hale getirdikleri için(Maksim Gorki) …

40- İnsan zekasına ket vuran engelleri ortadan kaldırdıkları, her türlü zeka hastalığına çare oldukları için (Kemal Karpat) …

…İNSAN HER YAŞTA KİTAP OKUMALIDIR.

Kaynak

Kitapsız bir hayat düşünemiyorum.
Eski 28.05.2013, 14:22   #24
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

Eskiden her gün bir kitap bitirirdim, kitabı bitirmeden uyku tutmazdı.

Şimdilerde yaştanmıdır, kafa yoğunluğundanmıdır bilmem eskisi gibi okuyamıyorum
6 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.05.2013, 12:11   #25
Irmak
Üye

En iyisi de okurken kafamdaki tüm düşüncelerden arınmak oluyor seviyorum

Bir Öğretmen adayı olarak tüm çocuklarımı iyi bir vatansever olarak yetiştireceğime ANT İÇERİM.
5 Üyemiz Irmak'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.05.2013, 16:22   #26
Esranur
Üye

Çok güzel bir konuya değinilmiş, ellerine sağlık Lale.
Teşekkürler...
4 Üyemiz Esranur'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.06.2013, 23:26   #27
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Kitap okumayı seven bir insan sınavlar içinde daima okumayanlara göre bir adım önde başlar çünkü anlama ve kavrama kabiliyeti gelişmiş olduğu gibi hızlı okuma yeteneğide gelişmiş olduğundan süreyi daima daha iyi kullanma şansına sahiptir
Eski 09.06.2013, 23:34   #28
Efruz
Dost Nâzım

İlkokuldayken herkes yatardı, ben gece lambasının altında kitap okurdum. Yatarken de yastığımın altına saklardım. Çocuk aklı işte Gece kalkıp okuyunca annemlerin kızacağını düşünüyordum

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

4 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.06.2013, 23:42   #29
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Cep feneri ile çok kitap okumuşluğum vardı üstelik evde herkes tam bir kitapkolikken neden sakladığımı bende bilmiyorum bak Annemin kitaba dalıp yemek yaktığı günleri de biliyorum çünkü
Eski 09.06.2013, 23:46   #30
ala'turka
Yasaklı Üye

Şu aralar sırası değil
3 Üyemiz ala'turka'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
için

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)