Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 23.11.2016, 23:07   #31
alkanaga
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gerger İmam Hatip Lisesi'nde Okuyan 30 Öğrenci Cinsel İstismara Uğra

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi KaRaaNKa Mesajı göster
Yorumlar uzun olunca, aradaki bağlantılar kopuyor. Yine kısa kısa yazacağım.

Savaş ayetlerini getirip, İslam kan dökücü bir din demeniz 'bence' yanlış. Sizinle savaşanlarla savaşın... Aşırıya da kaçmayın türünde ayetlerdir. saldırıyla ve sömürücülükle alakası yoktur.

Ömür... belirnenen miktarda yaşam... tek kader budur. Bir saniye fazla yaşayamazsınız. O nedenle, sizden bize bir kötülük gelemez, Allah yazmamışsa bizi öldüremezsiniz.

Yorum uzun olunca aklımda kalanları yazıyorum,

Tüm yorumu kader üzerine odaklamışsınız... kader mevzunu daha önce de yazdım, bi üst satırda da değindim.

Başkaları ne der...
Bunu da daha önce yazmıştım.

Elalemin ne dediği umurumuzda olmamalı. Bir başkasının yaşam alanına müdahale etmedikten sonra kimin nasıl yaşadığı müslümanı ilgilendirmez. Dolayısıyla benim inanç tarzım da bir başkasının konusu olamaz.

Yine adet mevzuu...

Evlilikte nesep (soy yani... çocuğun kime ait olduğu) önemlidir.
Evli bir kadın, kocası boşanmak istiyor. Öyle bahsedildiği gibi zart diye boşanmak yok islamda. Uzun konu ama yine de kısa yazmaya çalışacağım

Ayrılmak istediniz... bekleyeceksiniz.
Kadın adet görmüşse, 3 ay.. bazı hamilelik durumlarında ilk bir iki ay adet görülebiliyor (tıp öyle söylüyor)
Kadın adet görmedi... hamile olma durumu sözkonusu, 3 ay bekleyeceksiniz. Kadın menapoza da girmiş olabilir. hamile olup olmadığı kesinleşene kadar beklemek zorundasınız

burada yola çıkıp vay yaşı küçük vay pedofil demenin bir alemi yok, pedofilden bahsetmediği gibi yukarıda yazdığım gibi menapoz dönemini kastederek yaşı ilerlemiş kadını konu ediyor.

Ayetler farklılık arzeder. Çünkü bireye hitap eder. Nasıl anlıyorsan öyle iman edersin
Farklılık olacakmış... olsun. Hesap soracak Allah değil mi, kul ile Allah arasındaki durum diğer bir kul u neden ilgilendirsin.

Hem hali hazırda din yaşamında farklılıklar zaten var. Nusayriler farklı yaşayıp farklı ibadet edeler, mevleviler de öyle aleviler de öyle

Bu durum ne bireyi ne de toplumu ilgilendirir.

İslam servet düşmanı değildir ama yeterinden fazla mal biriktirmeye de karşı çıkar.
Paranız var ve fabrika kurdunuz... çalışacak olanlara kardan hisse vermelisiniz.
Bin lira kazanıp bir lira maaş veremezsiniz.

Atladığım konu varsa tekrar döneriz...
Valla savaş mı şiddet mi bilmem, buyurun size örnek;
Ukl veya Ureyne kabilelerinden bazı kişiler Peygambere gelmiş Müslüman olduklarını bildirmişler. Renkleri sarıdır, hastadırlar. Peygamber,
önce bütün sevecenliğiyle deve sütü ve "deve sidiği" içtirerek, onları iyileştirir.Havadar bir yere gitmek isterler. Peygamber, bir deve sürüsü verir ve yanlarına bir çoban katar. "Herifler" çobanı öldürür ve Peygamberin deve sürüsünü de alır götürürler sonra ne mi olur ??? Peygamber bu adamların işkence ile öldürülmelerini emreder. Suçluların elleri, ayaklan çapraz olarak kesilir.Gözleri oyulur. Medine dışında, günesin altında ates gibi yandığı için "Harre" adı verilen yere götürülürler.Suçlular su isterler, su verilmez."Tasları kemirirler", "Ağızlarıyla, dişleriyle toprağı kazarlar". Ölünceye kadar öyle bırakılırlar. (Buharı Zekât/68, Cihad152; TecrîtlVudû, hadis 172; Müslim, Kesâme/9-14, hadis 1671; Ebu Dâ-vud, Hudûd 3, hadis 4364-4371; Tirmizî, Ebvâbu't-Tahâre/55, hadis 72-73; Neseî, Tahrimü'd-Dem/7; İbni Mace, Hudud 120, hadis 2578-2579. Buharide , bu hadise yedi yerde geçmiştir).

Eeee. Maide 33 de dahi Allah’ın buyruğu böyleymiş; “Allah’a ve Resulüne savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır” (Diyanet meali maide -33).
Bir örnek daha ; Esref oglu Ka'b, genç bir sairdi. Peygamberi ve ona inananları eleştiriyordu. Peygamber bir gün arkadaşlarına sordu:
-Bu adamı öldürebilecek kimse var mı?
Mesleme oğlu Muhammed, ortaya atıldı:
-Ben varım.
Ve adamcağız bir oyunla kafası kesilerek öldürülüyor. (Buharı, Cihad/15/1, Rehn/3, Tecrît, hadis 1578; Müslim, Cihad/119, hadis 1801; Ebû Davûd, Cihad/169, hadis 2768).
Sonrasındaysa islam tarihinin ilk siyasi cinayetidir diyebiliriz.. Ayrıca Bu sahih Buhari de de aynen geçer. Haa bu konuda sorularla islamiyette ki savunmaya göre Yahudilere göz dağı verilmiş… Bkz. https://sorularlaislamiyet.com/peyga...-bilgi-verir-0

Ayrıca Ayetlerin farklılık arzettiğini , bireye hitap ettiğini. Nasıl anlıyorsan öyle iman edebileceğini yazmışsınız. O zaman bir din değil bir çok din çıkar ortaya ki, herkes işine gelen yanından alır olayı ve ortada tevhit mevhit kalmaz….
Servet düşmenlığına gelince;
* Enfal suresi: 1 - Sana ganimetlerin bölüştürülmesini soruyorlar. De ki, ganimetlerin taksimi Allah'a ve Resulüne aittir. Onun için siz gerçekten mümin kimseler iseniz Allah'tan korkun da biribirinizle aranızı düzeltin. Allah'a ve Resulü'ne itaat edin. (Elmalılı Meali)

* De ki; enfâl (ganimet), Allah ve Resulünündür. Yani enfâl hakkında hüküm vermek Allah'a ve Resul'e mahsustur. Bunda kimsenin oyu ve onayı yoktur. Allah nasıl emrederse Resul de onu öylece tebliğ ve icra eder (Elmalılı Tefsiri)

* Enfal suresi: 41- Şunu da biliniz ki, ganimet olarak aldığınız her hangi bir şeyden beşte biri mutlaka Allah içindir. O da peygambere ve ona yakınlığı olanlara, yetimlere, miskinlere ve yolda kalmışlara aittir. Eğer siz Allah'a iman etmiş, hak ile batılın ayrıldığı o gün, iki ordunun karşı karşıya geldiği o (Bedir) günü kulumuza indirdiğimiz âyetlere iman getirmiş iseniz bunu böyle biliniz. Ve biliniz ki, Allah, herşeye kâdirdir. (Elmalılı Meali)
Kısaca ganimet üstüne yürüyor işler. Buharî'nin de yer verdiği bir hadise göre, Hz.Muhammed, "Veda Haccı"nda "YÜZ DEVE KURBAN" olarak sunmuştu. Bunlardan büyük bir kesimini de kendi eliyle kesmişti. Kalanını, damadı Ali'ye kestirmişti.

(Bkz. Buharî, e's-Sahih, Kitabu'l-Hac/121-122; Tecrîd, hadis no: 829; Müslim, e's-Sahih, Kitabu'1-Hac/348-349, hadis no: 1317.)

hz. Muhammed'in "yüz deve kurban" edebilmiş olması, servetinin büyüklüğünü de ortaya koyuyor. Zaten islam devletinin Sınırlarının genişlemesinde de bu ganimet anlayışı etkin olmuş, ganimet yüzünden savaşlar yapılmış ve müslüman sayısı artmıştır….

Kadın konusuna hiç girmiyorum, bu forumda yeterince anlattık sanırım...
3 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.11.2016, 23:24   #32
KaRaaNKa
Üye
Standart Cevap: Gerger İmam Hatip Lisesi'nde Okuyan 30 Öğrenci Cinsel İstismara Uğra

İş yoğunluğundan... konu ve yorumlara göz atabiliyorum ancak.

Kısa kısa yazmaya çalışırsak daha iyi anlaşılır.

Bozgunculuk yapanların cezaları.

Tecavüzcüler, teröristler... cana kıyan malı talan eden kimselerin, orantısal olarak öldürülmeleri, el ayak kesilmesi ya da sürgün edilmesi

günümüz bakış açısıyla... boşuna değildir ve ben de destekliyorum

Tekrar yazıyorum, dinin tek kaynağı kurandır.
Hadis sünnet içtihat mezhep vs vs işte... kabul etmiyorum

Haa... herkes farklı anlarsa karışıklık olur.. denmiş

yazmıştım bunu... zaten farklı uygulamalar yok mu şu an
var... ve bence sakıncası da yok... böyle olması da normal

Peygamberin zengin olduğu konusu;

Hayır zengin değildi... ölümünden sonra borçları vardı ve ödendi. Alacaklılar arasında Yahudi olan bir tüccar da mevcuttu.
Devlet başkanı olması sebebiyle, harcamalar için kendisine tahsis edilen küçük bir hurma bahçesi de yine devlete intikal etmiştir.
Fatıma nın itirazına rağmen karar değişmedi

Bence miras olarak kızına verilmeliydi ama verilmedi
2 Üyemiz KaRaaNKa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.11.2016, 23:34   #33
alkanaga
Uzman Üye

Alıntı:

Tecavüzcüler, teröristler... cana kıyan malı talan eden kimselerin, orantısal olarak öldürülmeleri, el ayak kesilmesi ya da sürgün edilmesi

Hayır zengin değildi... ölümünden sonra borçları vardı ve ödendi. Alacaklılar arasında Yahudi olan bir tüccar da mevcuttu.
Devlet başkanı olması sebebiyle, harcamalar için kendisine tahsis edilen küçük bir hurma bahçesi de yine devlete intikal etmiştir.

Bakın, bugün mushafta gördüğünüz pek çok hikaye ve kıssa, eski sümer,akad ve babil gibi bir çok medeniyette anlatılanlardan kopya'dır.

Tanrı marduğun Tanrıça Tiamad'ı öldürmeden evvel denizi ikiyi ayırması, Gılgamış destanında geçen Tufan mit'i vs..
Bu konuda Muazzez İlmiye Çığ'ın Kur'an İncil ve Tevratın Sumerdeki Kokeni isimli kitabına bir göz atmanızı öneririm. Buyrun. Kur’an İncil ve Tevratın Sumerdeki Kokeni – Muazzez İlmiye Çığ « Pdfkitapoku.com
Eski 23.11.2016, 23:37   #34
KaRaaNKa
Üye

Kopya değil... tarihsel olayların kuran da da anlatımıdır.

İnsanlık tarihi boyunca yaşanan bazı 'önemli' olayları ele almasının neresi sakıncalı anlamadım
KaRaaNKa'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 23.11.2016, 23:49   #35
alkanaga
Uzman Üye

Alıntı:
Kopya değil... tarihsel olayların kuran da da anlatımıdır.

İnsanlık tarihi boyunca yaşanan bazı 'önemli' olayları ele almasının neresi sakıncalı anlamadım
Şurası sakıncalı, eski mitlerin toplamı ve günlük olaylara dair 14 asır evvel tutulan notların kişilere kutsal bir kitap olarak sunulması. Sonucu mu ne oluyor;
Günümüzde din adına cehalet, kafa kesmeler ve din savaşları, çocuk istismarları vs.. devam ediyor.
Allah dediğiniz kavram bile Kabe deki ay putu olan EL-ilahın çekimidir. El ilaha bile bazı kabileler, hubel, bazıları Sin derlerdi. Simgesi bile Hilal şeklinde ay dı. Bugün gidin Tüm camilerin kubberlerinde aynı hilal vardır, hatta islamın resmen simgesi olmuştur, bayraklara kadar işlenmiştir.

Akıllı insanın sorgulayan ve araştıran kişi olduğunu biliyorum. Sorgulanmayan hayat yaşanmaya değer mi???
Eski 24.11.2016, 00:08   #36
KaRaaNKa
Üye

Birilerinin din adına yapması, olayın dini olduğunu göstermez.

Cami ve hilal konusunda size katılıyorum.
İslam öncesi yöre halkı dindardı, Allah inançları mevcuttu. namaz kılar, oruç tutar ve hacca da giderlerdi.
İslam dinsiz bir toplum içinde yeşermedi... aksine herşeylerini dine bağlayan toplumların yanlışlarını düzeltmek istedi.
Peygamberin vefatından sonra İslamı bırakıp yine eski dinlerine döndü ve İslam diye empoze ettiler.

Kuran kaynaklı olmayan tüm bu inanış ve uygulamaları reddediyorum

İslamın sembolu falan yoktur, olamaz. İslamda Cami kavramı da yoktur
2 Üyemiz KaRaaNKa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.11.2016, 00:44   #37
alkanaga
Uzman Üye

Alıntı:
Birilerinin din adına yapması, olayın dini olduğunu göstermez.
Ne olduğunu gösterir peki??? Adam mushafta öyle yazıyor diyor ve ona göre hareket ediyor.

Sadece o da değil, başkalarına da karışıyorlar. Kendi inançları gereği...

Hadi onu da geçtim. Din adına yapılan sömürülere ne demeli???

Neyse, dilediğine inanmakta serbestsiniz elbet. Yanlız neye inanırsanız inanın önce insan olun, insanlığı yaşatın. Bu da her türlü puttan arınmak ile oluyor. Müslüman teslim olmuş olan demektir. Ama bir bakıyorsunuz müslüman olmanın şartları var. Şartlı müslüman mı olur??? Teslim olana ne şartı??? Teslim olmuş olanın dini mini olmaz....
Eski 24.11.2016, 01:54   #38
alkanaga
Uzman Üye

Alıntı:

Peygamber zamanında yaşamadık tam olarak bilemeyiz. Ancak nakledenlerle konuya yaklaşabiliyoruz. Bazı hadislere göre peygamber arkasında fazla bir şey bırakmamış.. bkz: Hz.Peygamberin bıraktığı miras
Ama ganimetlerden pay aldığını biliyoruz ve Hz. Muhammed’in, ganimetten ele geçirdiği özel köyleri, sayfiyeleri vardı. Örneğin; Beni Nadir, Fedek, Hayber arazisiyle Ureyne koyleri Hz. Muhammed’in şahsına aitti; bunlarda istediği şekilde tasarruf edebilirdi (Tecrid-i Sarih,1173 notu hadisin şerhi, 8/236; Ebu Davud, Harac, No; 296566; Buhari, Cihad, 80. bap; Muslim, Cİhad, No: 1757; Tirmizi, Cihad, No: 1719; Nesai, Pey', No; 4145.). Hz. Muhammed o zaman nafaka adı altında sadece bir yılda her hanımına 100'er vaşak (yaklaşık olarak 10-15 ton) hurma vermiş (Ebu Davud, Diyat, No: 4494; Nesai, Kasame, No: 4736.). Zaten adı fey’ olan ve kan dökülmeden düşmanın teslim olmasıyla ele geçirilen malın tümü, Hz. Muhammed’e aittir.”Feyek Bahçeleri” mevsuzu zaten meşhurdur. Babasından Fatımaya kalan bu mal verilmemiştir. Mushaf bu konuda;

Haşr 6 : Ey inananlar! Onların mallarından, Allah'ın Peygamberine verdiği şeyler için siz ne at ve ne de deve sürdünüz; fakat Allah peygamberlerine, dilediği kimselere karşı üstünlük verir. Allah her şeye Kadir'dir.(Diyanet meali).
Haşr7 : Allah’ın o şehir halkının (malından), resulüne fey olarak verdiği şey (savaşsız elde edilen ganimet), artık Allah’ın, resulünün (peygamberinin), ona yakınlığı olanların, yetimlerin ve yoksulların ve yolcularındır. (Bu) içinizden zengin olanların arasında elden ele dolaşan bir mal (servet) olmaması içindir. Ve resûl, size ne verdiyse o zaman onu alın. Ve o, sizi neden nehyetti ise o takdirde ondan vazgeçin. Allah’a karşı takva sahibi olun. Muhakkak ki Allah, ikabı (azabı) şiddetli olandır.
Ayrıca; Hz, Ayşe bir defasında "Abdullah bİn Zubeyr ile konuşmayacağım “diye yemin içiyor; bir gun gelir onunla konuşur ve yemin kefareti olarak da tam kırk tane kole azat eder. (Buhari, Edep, 62. bap.). Demek ki ki geliri var ki köle azat edebiliyor.
Eski 24.11.2016, 03:12   #39
Rosebud
Müdavim

Alıntı:

Harşeyi yaratan, zamanı da yaratmıştır.
Yaratıcı için zaman mefhumu sözkonusu değildir... geçmişi ve geleceği aynı anda görebilmesi ve insanın neler yapacağını yazması onun hayatına müdahale ya da kısıtlama anlamına gelmez.
İslam inancı deterministtir, ona göre her şeyin bir sebebi ve sonucu vardır, bence de öyle ancak ne hikmetse konu Allah'ın sebebine geldiğinde bu determinizimden uzaklaşır, sebep aramayı bırakır ve konuyu zamanla ilişkilendirir.
Peki ya zaman ezeli ise!..
Son evren teorileri, evrenin oluşmasının sebebi olduğu söylenen big bang'in ilk kez oluşan bir başlangıç olmadığı yönünde...
Yüzlerce, binlerce belki de milyonlarca paralel evrenin, milyarlarca yılda bir birbirlerine çarpıp patlayarak, birbirlerinden uzaklaşıp tekrar yaklaştığı bir döngünün içindeyiz...
Bu da demek oluyor ki; zaman hep vardı, çünkü zaman evrenin boyutlarından birisi, o olmazsa evren olmaz, evren olmazsa insan olmaz...
Bu noktada ister istemez Stephen Hawking'in sorduğu soruyu soruyorum: Tanrı'ya gerek var mı?
Galiba @Aristo, @birbilen, @alkanaga, gibi arkadaşlar arasında en Ateisti benim.
Dostum Aristo bir mesajında şöyle demiş: ''Bu peygamberler ve kutsal (!) kitaplar, Allah' ın rolünü ondan çalan köylü kurnazlarının işidir...''
Ben biraz daha ileri gidiyorum ve diyorum ki: Bu peygamberler ve kutsal(!) kitaplar Allah'ın rolünü çalan değil de Allah adında bir rol yaratan köylü kurnazlarının işidir.
Tanrıya inanmadığımı söylemekten zevk almıyorum ama bir semavi Tanrı inancı insanlığa bugüne kadar artı bir değer getirmemiş bundan sonra da hiç getirmez, bilinmesinde fayda var.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.11.2016, 20:13   #40
birbilen
Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Dostum Aristo bir mesajında şöyle demiş: ''Bu peygamberler ve kutsal (!) kitaplar, Allah' ın rolünü ondan çalan köylü kurnazlarının işidir...''
Ben biraz daha ileri gidiyorum ve diyorum ki: Bu peygamberler ve kutsal(!) kitaplar Allah'ın rolünü çalan değil de Allah adında bir rol yaratan köylü kurnazlarının işidir.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ä°mam, cinsel, gerger, hatip, istismara, lisesinde, okuyan, öğrenci, uğradı, İmam

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)