Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.07.2021, 00:30   #2
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kollajen Nedir? Kaç Tip Kollajen Var?

Alıntı:
Kolajen Çeşitleri ve Kaynakları
İnsan vücudunda en az 16 farklı kolajen çeşidi vardır. Bunlar, kolajen tip 1, 2, 3, 5 ve 10'dur. Bununla birlikte, kolajenin büyük bir çoğunluğu (yüzde 80 ila yüzde 90 arasında) 1, 2 ve 3. tiplerden oluşur (8). Özellikle Tip 1 kolajen, vücudun yaklaşık yüzde 90'ını oluşturur.

Alıntı:
En Yaygın Bulunan Kolajen Tipleri
Tip 1 Kolajen
Tip 1 kolajen, insan vücudunda en bol olan ve en güçlü kolajen türü olarak kabul edilir. Tendon, ligament, organ ve deri (dermis) dahil olmak üzere vücudun bazı kısımlarını oluşturan eozinofilik liflerden oluşur. Tip 1 kolajen ayrıca kemikleri oluşturmaya yardımcı olur. Yaraların iyileşmesini hızlandırması, cilde gergin ve elastik kaliteyi vermesi ve dokuları bir arada tutması da önemli özellikleridir.

Tip 2 Kolajen
Tip 2 kolajen, öncelikle bağ dokularında bulunan kıkırdak yapımına yardımcı olur. Eklemlerin sağlığı, tip 2 kolajenden yapılan kıkırdağa dayanır. Bu nedenle yaş ile ilişkili eklem ağrısı veya çeşitli artrit belirtileri önlemek için yararlıdır.

Tip 3 Kolajen
Tip 3 kolajen retiküler liflerden, organlarımızı ve cildimizi oluşturan ekstraselüler matriksin ana bileşenlerinden oluşur. Genellikle tip 1 ile beraber bulunur ve cilde esnekliğini ve sıkılığını verir. Aynı zamanda kalp içinde kan damarlarını ve dokuları oluşturur. Bu nedenlerle, tip 3 kolajen eksikliği, belirli hayvan çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre rüptüre olmuş kan damarlarını artırmıştır (9).

Tip 4 Kolajen
Tip 4 kolajen, organları, kasları ve yağları çevreleyen, doku oluşturan endotelyal hücrelerde bulunan bazal laminayı oluşturmada önemli bir işleve sahiptir. Bazal lamina, çeşitli sinir ve kan damarı fonksiyonları için gereklidir. Sindirim organlarımızın ve solunum yüzeylerinin çoğunluğunu

oluştururlar.

Tip 5 Kolajen
Tip 5 kolajen, saç telleri ve dokularda bulunur. Ayrıca, hücrelerin yüzeyini oluşturmak için gereklidir.

Tip 10 Kolajen
Tip 10 kolajen, yeni kemik ve eklem kıkırdağının oluşumuna yardımcı olur. Kemik kırığı iyileşmesi ve sinovyal eklemlerin onarılmasında yararlı olduğu bulunmuştur (11).

Bir ara çevremde herkes kullanıyordu.Benimde hep kas ve kıkırdak sorunum olduğu için bir deneyim dedim tip 1,2,3 ve c vitamin içeren ünlü olanından aldım.
Hemen kilo almaya başladım sanki bıraktım.
Sözde kilo aldırmaz verdirir diyorlardı ama aldırdı 3 kilo, şimdi uğraş verecem diye eskisi gibi çabukta veremiyorum.

NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti