Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.06.2019, 23:16   #46
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sağlık İle İlgili Sorunlarımız ve Çözüm Önerileri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
@Rosebud @ahmet Arif Hoca @NaNaNe

Bende de tam tersine demir fazlalığı var.

Ocak ayında mikrogramda 790 seviyesine çıkmıştı ki normalde 20-150 arasında olması gerekiyor. Yani benim demir fazlası sınırın 5 katı civarındaydı. 5 ayda 525' e doğal yollardan indirdim.

Şimdi ben nasıl indirdiğimi anlatırsam tersini yaparak nasıl yükselebileceği de anlaşılabilir.

Kırmızı et ve özellikle ciğer tam demir deposu ve vücut müthiş emiyor bunları. Zaten iki çeşit demir var. Biri bitkisel, öteki hayvansal demir.

Ben kırmızı etten başka et yemezdim. Her gün kırmızı et, ciğer falan ve salataya bol bol C vitamini yani limon.

Tabi alkolde demir emilmesini sağlayan önemli bir faktör. Alkolü de azalttım.

Hani et kızartmaları doğal tadında olsun diye dökme demir tavalar, taslar, tencereler falan...

Valla eti azalttım sebzeye ağırlık verdim. Dökme demir tavaları ve tencelereri tanıdıklarıma verdim. Salataya limon yerine sirke ekliyorum...

Alkoli özellikle de birayı azalttım.

Günde en az 2 bardak kahve (fincan değil süzme kahve ve bardakla) ve iki bardak yeşil çay içiyorum. Ve bol bol ayran, su falan...

Ha bir de düzenli yürüyüş...

Sırf bu şekilde ayda 50 mikrogram demir fazlası atarak ferritin seviyesini 525' e indirdim ve bu rejime devam ediyorum.

Sanırım yıl sonunda kan demirim 200 civarına iner.

Demir eksikliği, mi var?

Çay ve kahveyi çok az ve en açık şekilde içmek gerekli. Hele ki yemeklerden 2 saat önce ve 2 saat sonra hiç içmemeli.

Her ne gıda alınırsa alınsın yemeklerle birlikte C vitamini tüketilmeli.

Bol bol da kırmızı et ve ciğer.

Ancak demir eksikliği çok acil bir durumda ise bunu tırnaklarda görmek mümkün...

Bu durumda kesinlikle demir hapları kullanılmalı. Tabi haplarla demir seviyesi gıdalardan daha hızlı yükselir ama beklendiği kadar hızlı olmuyorsa doz yükseltilmeli...
Ciğer,dalak,sakatat da etten daha çok olduğu söylenir.

@Rosebud Tırnaklar çabuk kırılır güçsüz olur,saçlarda dökülmeler olur benzin soluk olur,Göz içleri bile renksiz olur mesela.

3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.