Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.08.2015, 01:17   #1
Suzim
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart 2015 Burs Veren Kurumlar Kuruluşlar Yerler ve Burs Miktarları

Burs Veren Kurumlar Kuruluşlar Yerler ve Burs Miktarları

Türkiye’ de hayırseverlerin kurduğu kurumlar, maddi imkânsızlıklardan dolayı eğitimine devam edemeyen öğrencilerin eğitimle ilgili eksiklerini bir nebzede olsa gidermeye çalışıyorlar. Ayrıntılar şöyle:
Kurumlar eğitim süresi boyunca burs alma kriterlerine uygun belli sayıda ki öğrencilere 60 TL ile 1.500 Dolar arasında değişen rakamlarda burs ücreti ödüyorlar. Vakıfların verdiği burslar öğrencinin eğitim derecesine göre farklılık gösteriyor. Mesela lise öğrencisi 60 TL ile 150 TL arasında değişen rakamlarda burs alırken üniversite öğrencisinin bursu ise 140 TL’ den başlayıp öğrenim gördüğü alana göre 1.500 Dolara kadar aylık burs almaya hak kazanabiliyorlar.
Burs Veren Kurumlar ve Bilgiler Şöyle:

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ

Türk Eğitim Derneği’nin temel amacı, Ana Tüzük’ünde “Kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla okuma olanağı bulamayan ahlaklı, anlayışlı ve çalışkan Türk çocuklarına eğitim olanağı sağlamak” olarak hükme bağlanmıştır.

Bu doğrultuda gerek Türk Eğitim Derneği Genel Merkezi gerekse Türk Eğitim Derneği’ne bağlı okullar tarafından çeşitli burslar veriliyor.

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ TAM EĞİTİM BURSU

Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında kurulduğu günden bugüne 47.000’e yakın öğrenciye karşılıksız burs vermiş. Dernek 2003-2004 eğitim öğretim yılından itibaren başarılı ancak maddi olanakları yeterli olmayan öğrencilere Tam Eğitim Bursu (TEB) vermeye başladı. Tam Eğitim Bursu ile öğrencilere sadece maddi destek sağlamakla kalmayıp öğrencilerin üniversite eğitimlerinin sonuna kadar tüm eğitim masrafları karşılanıyor. Öğrencilerin eğitim hayatları boyunca takibi yapılmakta, gelişimleri uzmanlar aracılığıyla izlenmekte ve barınmasından servisine, kıyafetinden cep harçlığına kadar tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Bu uygulamalar, Türk Eğitim Derneği burs uygulamalarını mevcut burs uygulamalarından ayıran en önemli özelliği.

Öğrenciler burs almaya başladıkları öğretim yılı itibariyle Takip Programı’na alınmaktadır. Bu program çerçevesinde öğrencilere ve ailelerine, ihtiyaç duyulan durumlarda rehberlik, danışmanlık, psikolojik destek, aile danışmanlığı, sağlık hizmetleri, akademik destek ve süpervizörlük hizmetleri sunuluyor.

Tam Eğitim Bursu kapsamında pansiyonlu okullarımızda yatılı eğitim alan öğrenciler için her öğretim yılı başında oryantasyon programı hazırlanıyor. Öğretim yılı içinde ise öğrencilerin gelişim düzeyleri dikkate alınarak, sosyal, kültürel faaliyetler organize edliyiyor.
2011–2012 Eğitim Öğretim yılında Türk Eğitim Derneği Tam Eğitim Bursu verilecek olan 60 yeni öğrenci belirlenmiş.

Burslu Öğrenci Seçimi
Tam Eğitim Bursu adayları, başarılı fakat maddi durumu yetersiz olan ve belirlenen kriterlere sahip öğrencilerin TED internet sitesinden başvuruda bulunmalarının ardından yazılı sınav ve yazılı sınavda başarılı bulunan öğrencilerle yapılan mülakatlar sonucu belirlenir.

Tam Eğitim Bursu Ana Kriterleri
  • T.C. Vatandaşı olmak,
  • Başvuruda bulunan öğrencilerin 5-6-7-8.-9. sınıfa devam ediyor olması,
  • Öğrencilerin en son bitirdikleri sınıfa ait karnelerinde yıl sonu başarı ortalamasının 85-100 aralığında olması,
  • Aylık aile gelirinin TED tarafından yıllık olarak belirlenecek azami gelir endeksinden düşük olması,
  • Başka kurum veya kuruluşlardan burs vb. yardım almıyor olması.

Duyurular
Tam Eğitim Bursu sınav tarihi, o yılki katılım koşulları ve kriterleri her yıl Ocak ayında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla İl Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla ve Türk Eğitim Derneği web sayfasından duyurulur.

Başvuruların Alınması
Başvurular ilan edilen tarihler arasında TED’in internet sitesi ‘’www.ted.org.tr’’ üzerinden yapılır. Tam Eğitim Bursu için yapılan tüm başvurular ilan edilen son başvuru tarihi esas alınarak burs kabul edilir. Aksi takdirde başvurular kabul edilmez. Başvuru bilgilerinin doğruluğu başvuruda bulunan kişinin sorumluluğundadır.

IC İBRAHİM ÇEÇEN VAKFI

İbrahim Çeçen Vakfı bu yıl da yüzlerce üniversite öğrencisine burs verecek. 2004 yılında kurulan Vakıf bu yıla kadar 8000’den fazla gence burs verdi. Geçen öğretim yılında 430 öğrenciye ayda 240 TL burs veren İbrahim Çeçen Vakfı, bu öğretim döneminde de yine yüzlerce gence burs vermeye hazırlanıyor.

İbrahim Çeçen Vakfı Müdürü Dr. Meral Dinçer başvuru koşullarının Ağustos ortasında açıklanacağını ve Eylül ayında da başvuruların alınacağını bildirerek, bursların karşılıksız verildiğini ifade etti. Vakıf burs verdiği öğrencilerle ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ile de eğitim, sağlık, spor, kültür, sanat konularında da ortak projeler geliştirecek.

21.YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (YEKÜV)

Kimler Burs Alabilir :

Amacı ülke çocuklarının, gençlerinin ve tüm insanlarımızın eğitsel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak olan YEKÜV, başarılı fakat eğitimlerini sürdürürken zorlanan ve her yıl Yönetim Kurulunca belirlenen şartları taşıyan öğrencilere burs imkânı sunuyor.

Burslarda Öncelik :
Bursiyerler için öncelik sıralamasında; ailenin kırsal kesimde ikameti ve İstanbul’da bir devlet üniversitesini kazanmış olması, okuyan kardeş sayısı, kız çocukları, anne ve babadan birinin veya ikisinin hayatta olmaması, çocuğun parçalanmış aileden olması, öğrencinin özel yeteneğe ve uğraşa sahip olması, Vakfın, eğitim kültür ve sosyal etkinliklerinde yer alma çabasını göstermesi, gönüllülük hizmetine talip olması önem taşıyor.

Başvuru tarihleri :
2-5 Ekim 2015 tarihleri arasında sadece www.yekuv.org internet sayfamızda ilan edilecek.

Burs Miktarı :
Burs miktarları, her eğitim döneminde yönetim kurulunca belirleniyor. Burslar karşılıksız olarak programlanıyor. Ancak öğrencilerden eğitsel, sosyal ve kültürel projelere katılmaları, öğrenci ve mezunların, toplumsal dayanışmaya katkı amacıyla gönüllülük bilincine sahip olmaları bekleniyor.

Yurtdışına burslu öğrenci gönderilmesi:
Sadece baştan bu yana YEKÜV bursu alanlardan belli bir kontenjan ayrılıyor.

Bağışlar İçin :
Vakfın19 yıldır yaptığı hizmetler nedeni ile 2000 yılından bu yana Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Yararına olduğu kabul edilmiştir. Vakfa yapılan bağışlar muafiyet nedeniyle vergiden düşülür.

Not: Özel ve vakıf üniversiteleri ile ikinci öğretim, açık öğretim, uzaktan öğretim, üniversitelerin hazırlık sınıfı öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve İstanbul dışındaki üniversite öğrencileri burs başvurusu yapamaz.

SABANCI VAKFI;

Sabancı Vakfı, ülkemizin iyi yetişmiş insan gücünün karşılanmasına katkıda bulunmak amacıyla, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burslar veriyor. Bu doğrultuda, kuruluşundan bu yana geçen 37 yılda 35 binin üzerinde burs veren Sabancı Vakfı, her yıl 1.300’den fazla öğrenciye sağladığı burslar ile başarılı öğrencileri desteklemeye devam ediyor.

Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere, Ekim-Haziran arasında 9 ay süreyle nakit ödemeyi kapsayan Sabancı Vakfı Bursları karşılıksız olup, öğrenciye mecburi bir hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü getirmiyor.Sabancı Vakfı tarafından burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere (Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Marmara, Orta Doğu Teknik ve Yıldız Teknik Üniversiteleri) yeni yerleşen öğrencilere yönelik olarak dört farklı türde Sabancı Vakfı Bursu bulunuyor;

1. Üniversiteye Giriş Bursu
Lisans Yerleştirme Sınavı’nda Sabancı Vakfı tarafından belirlenen taban puanları sağlayarak burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen öğrencilere veriliyor. Öğrencilerin Üniversiteye Giriş Bursu almak için, Sabancı Vakfı’nın belirlediği kriter ve kontenjanlara göre ilgili üniversitelere başvurmaları ve üniversitenin burs komitesi tarafından Sabancı Vakfı bursiyeri olarak seçilmesi gerekiyor.

2. Kalkınmada Öncelikli İller Bursu
Sabancı Vakfı tarafından belirlenen 15 ilden birinde doğan ve ortaöğrenimini yine bu illerden birinde tamamlayarak Lisans Yerleştirme Sınavı’nda yerleştirme puanı sıralaması açısından en üst sıralamada olan ve burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen her ilden 1’er öğrenciye tahsis ediliyor. Kalkınmada Öncelikli İller Bursunu alacak öğrenciler, ÖSYM’den alınan listelerden Sabancı Vakfı tarafından tespit edilerek üniversitelere bildiriliyor.

3. Engelli Öğrenciler Bursu
Görme, ortopedik ve işitme engelli grupları içerisinde olup, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda yerleştirme puanı sıralaması açısından en üst sıralamada olan ve burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen her gruptan 5’er öğrenciye veriliyor. Engelli Öğrenciler Bursunu alacak öğrenciler, ÖSYM’den alınan listelerden Sabancı Vakfı tarafından tespit edilerek üniversitelere bildiriliyor.

4. Sabancı Vakfı-Vista Bursu
Sabancı Vakfı tarafından burs kontenjanı sağlanan üniversitelerin Meslek Yüksekokullarına bağlı 2 yıllık Turizm ve Seyahat Hizmetleri ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümlerine sınavsız yerleştirilen öğrencilere veriliyor. Sabancı Vakfı-Vista Bursu almak için, öğrencinin Ortaöğretim Başarı Puanının en az 65 olması ve üniversitenin burs komitesi tarafından Sabancı Vakfı bursiyeri olarak seçilmesi gerekiyor.

Burs Başvurusu ve Burs Tutarları
Sabancı Vakfı Bursları için öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitenin hazırladığı başvuru formu ve istediği belgelerle, üniversitenin Burs Ofisine veya öğrenci işlerine başvuru yapılmaktadır. Başvuru formu ve gerekli belgelerin öğrenci tarafından en geç 14 Ekim 2011 akşamına kadar kayıtlı olduğu üniversitenin Öğrenci İşleri ya da Burs Ofisine teslim edilmesi gerekiyor.2014-2015 ders yılı için aylık burs tutarları Eylül ayı içinde belirlenerek ayrıca duyurulacak.

Burslar hakkında ayrıntılı bilgi “www.sabancivakfi.org” web sitesinden alınabilir. Sorular için “burs@sabancivakfi.org” adresine ulaşılabilir.