Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.07.2014, 11:23   #5
Mislina
Süper Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Ayvaini Mağarası (Bursa)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi kardium Mesajı göster
Paylaşım için teşekkürler. Biraz araştırdım ama bulamadım.
"Hidrolojik olarak aktif" demek tam olarak ne demek bilen ? Halen şekillenme ve değişmesi devam ediyor anlamına geliyor gibi bir sonuç çıkardım ama çok yanlış olabilir şimdiden özür dilerim öyle değilse.
Su hareketi olan anlamında kullanılmış.Suyun olduğu yerde şekillenme olduğuna göre çıkardığın sonuç yanlışta sayılmaz."

"Mağaraların önemli bir kısmı düden konumlu (su yutan) veya hidrolik aktif (su hareketi olan)
olduğundan, yağışlı ve kar erimesinin yoğun olduğu (Kasım – Mayıs) arası dönemde girmek
tehlikelidir . Bu dönemde mağaraya ani şekilde sel gelebilir ve istenmeyen sorunlar
yaşanabilir. Aynı şekilde, sıklıkla gündüz saatlerinde güneş etkisi ile zayıflayan kar/buz
örtüsü çözünerek akşam saatlerinde akışa geçebilir. Kasım-Mayıs arası dönemde, özellikle
akşam saatlerinde aktif mağaralara girmek sakıncalıdır. Bu nedenle, aktif özellikli olduğu
düşünülen mağaralara yağışsız, kurak dönemde ve gündüz saatlerinde girmek güvenlik
açısından önemlidir.
Hidrolojik olarak bir mağaranın aktif olup olmadığı ayırtlanamıyorsa, mutlaka karst
hidrojeolojisi konusunda deneyimli bir kişi veya kurumdan bilgi alınmalıdır. "

Dr. Selim ERDOĞAN
Murat DELĠBAġ
Hakkı S. ERGENELĠ
Ocak 2013

4 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.