Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.10.2017, 18:38   #2
Livan
Gerçek Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İşte Üniversiteye Griş İçin Yeni Sistem! Son Dakika Haberleri

Yorum-öneri şeklinde bir kaç söz etmek gerekirse;

- Getirilen yeni sınav sisteminin avantajlarının da dezavantajlarının da olabileceği bellidir. Her şeyden önce, sınavın aynı gün (sabah-öğleden sonra iki oturum halinde) yapılması dezavantajdır. Sabah oturumu kötü geçen aday, korku ve panikle öğleden sonraki ikinci oturuma girecektir. İkinci oturum bir gün veya bir hafta sonra yapılsaydı, bu durumdaki adaylar endişelelerinden bir nebze kurtulma imkanı bulabilirlerdi.

Cumartesi günü sabah Türkçe ve Matematik oturumu, öğleden sonra ise yabancı dil oturumu yapılabilirdi ve bu adayların yükünü hafifletebilirdi. Ancak, Cumartesi gününe Türkçe- Matematik, Fen- sosyal sınavlarını koymuşlar, Pazar gününe sadece yabancı dil sınavı koymuşlar. Ben olsaydım, yabancı dil sınavını Cumartesi öğleden sonraya koyardım.

- Yeni sisteme göre, adayların yerinde olsam, 2010 öncesi çıkan Türkçe ve Matematik sorularını bir güzel çalışırım. Bu sistemde Türkçe ve Matematik belirleyici olacak.

- Şu andan itibaren sayısal ve eşit ağırlıklı derslerden sınava girecek öğrenciler, Edebiyat dersini biraz ıskalayacak, tarih, felsefe ve benzer dersleri ise hiç çalışmayacaklar, çünkü ihtiyaç olmayacak. Aynı şekilde, eşit ağırlık ve sözelden girecek adayların da fen (fizik, kimya, biyoloji) derslerine çalışmalarına hiç ihtiyaç kalmadı.

- Bir diğer husus, ikinci oturumda 14 fizik, 13 biyoloji ve 13 kimya olmak (bu sayılarda açıklık yoktur ve benim tahminimdir) üzere toplam 40 fen sorusu çıkacak. Geçen seneki sınavda örneğin, 40 ygs'de, 90 da lys'de olmak üzere toplam 130 fen sorusu vardı. Dolayısıyla fen derslerinden detaylı konulardan soru çıkmaktaydı. Bu sene fen sınavına girecek adaylara, soru sayısı azaldığı için, temel kavramlar ve temel kazanımlara odaklanmalarını tavsiye ederim.

- Diğer taraftan, Yüksek öğrenim kurumlarına bağlı bölümlerin hangi sınav türünde öğrenci alacaklarına dair açıklama yapılmadı. Örneğin, Hukuk Fakülteleri eşit ağırlıklı puan türünde mi öğrenci alacak, yoksa sadece sözel türünden mi henüz belli değil. İmam hatiplerin önünü açmak için, sadece sözel puanıyla hukuk fakültelerine girme imkanı getirebilirler. Bekleyip göreceğiz. Şimdilik bu kadar yeter.