Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.12.2012, 01:41   #17
Mediter
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Çizgi Roman Kahramanları | Teksas-Tom Miks ve Diğerleri

Harika bir araştırma ile çok ayrıntılı bir seri oluşturmuşsun,

bu jestin karşısında söylenecek söz bulamıyorum Banemin,
Beni mahçup ettin doğrusu.

Teşekkürler, teşekkürler….

Okumaya başladığım, ilkokul çağlarımdan başlayarak lise yıllarımın başlarına kadar takip ettiğim kahramanlardı tanıttıkların.
Önceleri kendim satın alırken, daha sonra kitap okuduğum kitapları başkalarının okudukları kitaplarla değiştirmeye başladım, benim bu konudaki ilgimi bilen yakın akrabalar (özellikle teyzem ve çocukları) benim için kitap biriktirir ve bana hediye ederlerdi. Kitap sayım 50’leri aşınca (ilk ve ortaokul yıllarımda) ikinci el kitapları kaldırımlara serip kitap satışına kadar gittim
Lise yıllarımda seyrek olarak okusam da ilgi alanım değişmeye başladığı için bu dostlarımı terk edip siyasi ve dini kitaplara doğru kaydım.

Senin saydığın kahramanların içerisinden (o zamanlar hepsine hayran olup sevsem de) en çok sevdiğim Zagor’dur ama , tabancası olacak kadar yakın bir çağdayken, taş balta kullanmasının nedeninihala anlayamamışımdır.

Kızılmaske’nin yüzüğünden bahsetmişsin, yanlış hatırlamıyorsam, yüzüğü çift taraflıydı, Düşmanlarını kurukafalı tarafıyla işaretlerken, dostlarını diğer tarafı (o tarafını tam hatırlamıyorum ama sanırım çarpı şeklinde duran bir tarafı halka şeklinde çubuklardı) ile işaretlerdi.

Ama benim asıl kahramanım, Mister No’ydu.

MİSTER NO

Kahramanımız, II. Dünya Savaşı’nda gazi olmuş Amerikalı bir pilottur. Asıl adı, Jerome (Jerry) Drake’dır.

Batı dünyasında hüküm süren sömürü ve,kan ve gözyaşından tiksinti duyarak, medeniyetten uzak gördüğü Amazon Havzası’nda, Brezilya’ya bağlı bir şehir olan Manaus’a giderek, burada aldığı ve Pırpır adını verdiği(döküntü) bir uçakla Amazon Havzasında turist rehberliği yapar.

Çevrede, Mister No, adıyla tanınır.

Kişilik olarak, dürüst, samimi gerektiğinde gözünü budaktan esirgemeyen asi ruhlu bir kişiliktir.

Mister No’yu diğer çizgi kahramanlardan ayıran özellikleri:
tembelliği,alkol ve güzel kadınlara düşkünlüğü, dik başlılığı, sayılabilir, bu özellikleri nedeniyle de başı her zaman beladadır.

Onu kahraman yapacak özelliği yoktur, sıradan bir kahramandır.

Maceralarından birisinde doğup büyüdüğü New York’a dönmek zorunda kalsa da, Manaus özlemi ağır basarak Manaus’a geri döner.

Diğer kahramanların aksine, her zaman onunla birlikte olan bir arkadaşı yoktur, sadece eski bir Alman askeri olan SS lakaplı Otto Kruger’e güvenir. Zaman zaman birlikte içip sızar, birlikte maceralara atılırlar.

Dibine Not:

Yıllarca okuyarak ümitle beklediğim, Tommiks, Teksas,Kaptan Swing,Zagor ve diğer kahramanların, hatasız olmaları, düşmanlara karşı sürekli zaferler kazanırken, kadınlar karşısında mahçup ve çekingen olmaları (yanakları kızarırdı) yavaş yavaş bu kahramanlardan uzaklaşmama sebep oldu.

Son olarak Mister No, yayına başlayınca: ‘’İşte bu!’’ dedim,
Batının düzeninden nefret edip kaçan,
içki ve kadını bulunca affetmeyen, bazen sızıp kalan,
bazen yediği sopadan ağzı burnu dağılan bir insan bu!
İşte budur kahraman!’’ diyerek Mister No’ya takılmaya başladım.

Aaaaaa! Bir bakmışım artık ben büyümüşüm ve Mister No olmuşum…

Harika bir konu ve jestti Teşekkürler Banemin