Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.03.2018, 13:35   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Georgi Petrov (1978 - ....) | Bulgar Ressam

Bulgar Ressam Georgi Petrov'un Biyografisi ve Resimleri

Georgi Petrov 25 Temmuz 1978 tarihinde Bulgaristan'ın Dobrich şehrinde dünyaya geldi. Şu anda Sofia'da yaşıyor ve çalışıyor. Georgi, kendi kendini yetirştiren ustalar arasında yer alıyor. Tarım ve ormancılık alanında eğitim gördükten sonra Plovdiv Müzik, Dans ve Resim Sanat Akademisi’nde Sanat Menajerliği üzerine master yaptı.

Kendi duygularını ifade etmenin en iyi yolu olarak resim sanatını seçti. Resim yapma tekniğini tek başına kitaplarla öğrenip ve kendi tazrını da ünlü ressamların sanatını yakından inceleyerek, kavradı. Kendisini, ‘'Her şeyi araştırdım ve denedim. Yavaş yavaş kendimi özgür hissettiğim safhaya geldim. Artık renkleri kullanarak, kendimi ifade edebiliyorum.’' diye anlatıyor.

''Her sanatçı, yaptığı işin ne olduğu fark etmeksizin, ilham anını yakalamalı. Her an, her adımda renk, müzik ve kelimeler görüyorum. Çevremden, yolculuklarımdan, kitaplardan, konuşmalardan ve yaşadıklarımdan etkileniyorum. Aşk, dram, elde edemediklerim, hasretle aradıklarım, bana güven veren şeyler her zaman için bir dizi resmin habercisi olmuştur.'' diye devam ediyor.

Georgi Petrov, sadece 32 yaşında ve arkasında 35 tek kişil resim sergisi bıraktı. ABD dahil neredeyse tüm Avrupa’yı dolaşan Georgi, memleketi Dobriç’de kendine bir galeri açmış. Georgi, ayrıca, ülkemizdeki ilk facebook resim sergisinin sahibi. Serginin ismi ‘Aşk parolası’. Genç ressam, ‘'Aşk, önce kendine sonra diğerlerine ulaşman için gerçek bir paroladır.'' diyor.

Georgi,
''Facebook paylaşım ağında sergi yapmak cazib fikir olarak arkadaşlarımdan çıktı. Üstelik 21. Yüzyıl’da daha geniş bir kitleye ulaşmanın en iyi yolu bu. Facebook ağında bir fan sitem var ve herkes tarafından ziyaret edilebilir. Yaklaşık 6 bin olan fanlarım ve sanal arkadaşlarım sayesinde sanal serginin gerçekten başarılı bir yöntem olduğunu farkettim.

Sergiyi ziyaret edenlerin çoğu, Bulgaristan’dan ya da yurt dışında yaşan Bulgarlar. Onlar sayesinde önce Sofya’da sonra da ABD’nde sergi açmaya karar verdim. New Jeresy kentindeki galericileri tanımıyordum. Onlar, beni web sitem ve facebook paylaşım ağından tanıyordu. Bu serginin gezici olmasını hayal ediyordum ve gerçekleşti.'' diyor.

Georgi Petrov, Bulgaristan’ın renklerini arıyor ve ortaya döküyor. ''Hareketler, duygular, ayrıntılara ve renk değişimine özen gösteririm tıpkı eski izlenimciler, daha sonra da dışavurumcular gibi.'' diye anlatıyor Georgi. Sanat menajerleri ve galericiler sayesinde Georgi’nin resimler artık hem Bulgaristan, hem yabancı sanatseverlerin koleksiyonlarının bir parçası. Fanlarının bazıları Georgi ile doğrudan iletişime geçmek için sanal dünyayı seçiyor.

Gerogi:
''Canlı iletişime önem veririm. Oysa bazı insanlar resimleri görmeden satın alıyor. İnsanlar, gerçek resimleri görünce büyüleniyor. Resmin boyama tekniği, boyalar v.s. canlı olarak görülmeli. İşte o zaman resim, koku olarak bile daha etkileyici.'' şeklinde konuşuyor.

Genç ressam Georgi Petrov ressam olmanın zorluklarını da anlatıyor:
''Çok zor olmasına rağmen özgürlüğünün ve zamanının tamamen sana ait olması büyüleyici bir olay. Başka bir şey yapmayı hayal bile edemiyorum. Meslektaşlarımın çoğu, resimden başka uğraşlara da el atıyor ve bu şekilde ''Pazar Ressamı'' oluyor. Onlar kendilerini bu tanımlamayı kullanarak ifade ediyor.

Tabii ki, bazen ödün vermek zorunda kalırsın. Neyse ki, halen bunu yapmadım. Benim için zor. Yine de bu, beni mutlu ediyor. Geriye baktığımızda yaşamı boyunca ün kazanan ressam sayısının oldukça düşük olduğu görülüyor. Orta bir denge bulduğuma inanıyorum. Hoşlandığım her şeyi yapabiliyorum ve çalışmalarım sayesinde para kazanıyorum. 15 yıldır bu böyle.''

Georgi Petrov'un facebook sayfası.
https://www.facebook.com/georgipetrov.eu/

5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.