Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.11.2014, 12:01   #3
Mislina
Süper Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hüseyin Rahmi Gürpınar | (1864 - 1944)

"Hüseyin Rahmi'nin ilk romanı,1887'de Ahmet Mithat Efendi'nin çıkardığı Tercüman'ı Hakikat gazetesinde,tefrika edilmeye başlar.Kendisi,romanını Ahmet Mithat Efendi'ye göndermiş,ertesi günü romanın gazetede yayımlanacağını,kendisinin matbaaya çağrıldığını okuyunca gözlerine inanamamıştır:"Hazretin huzuruna büyük bir helecanla çıktım. Gür kaşlı,kara sakallı,iri yarı,heybetli bir zat.Beni görünce ilk sorusu şu oldu:
-Kimsin sen çocuğum?
-Şık yazarı Hüseyin Rahmi.
Korktuğuma uğradım.Efendi'nin yüzünde derhal bir güvensizlik gülümsemesi belirdi.Bana pek alaycı gelen bir sesle:
-Oğlum,senin ağzın süt kokuyor.Bu roman usta işi.Senin ne kalemin,ne yazı gücün,ne deneyimin,ne de görgün henüz bunu yazmaya yeterli değil.Bu gerçek görünüyor.Sen böyle bir şey tasvirine özenebilirsin,ama tek başına başaramazsın.Sana bir yardım eden var.Baban mıdır,ağabeyin midir,arkadaşın mıdır,o kimdir?Söyle.
Koca Ahmet Mithat Efendi'nin bu suçlaması karşısında küçüldüm,büzüldüm,hiçbir söz bulamadım.Sonunda gözlerimden dökülen iki damla,hüzünlü bir yanıt yerine geçti.Bu saf,masumca ağlayışım Efendi'ye dokundu,hemen:
-Ağlama...Ağlama,inandım...dedi."(Şık'ın önsözünden,1920)
Böylece Hüseyin Rahmi,yazın dünyasına,hem de onu,daha sonra kızını vermeyi düşünecek kadar beğenen ve seven Ahmet Mithat Efendi'nin desteğiyle girmiş olur.(Ahmet Mithat Efendi'nin,kendisine kızını verme teklifini reddeder ve ömür boyunca evlenmez.)"

4 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.