Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.04.2018, 17:14   #25
hasbelkader
Tam Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Dindar Gençlikten DEİST Gençliğe! | Rahmi Turan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Coolumsu Mesajı göster
Kuran’ı kabul etmeyen kişi tutmuş hadisleri savunuyor. Saçmalığa bakar mısınız? Üstüne üstelik fetva veriyor sorgulamak dinde bütğk günahmış..

Benim din yorumun zaten akılcı bir yorumdur..
Çelişkiler içindesin Aristo, dinin özü ile dinin eklentilerini birbirine karıştırmışsın..
(Defalarca) ''Bilmediğin dini ve siyasi konularda yazma!'' diye uyardığım halde, hala yazmaya devam ediyorsun, üstelik bu da yetmemiş gibi, Kuran'ı defalarca okumuş ve incelemiş @Aristo'ya ahkam kesmeye çalışıyorsun.
Öncelikle;
@Aristo, asıl olanın Kuran olduğunu, hadislerin zaman içinde değişebileceğini veya uydurulabileceğini her zaman söylemiştir ve sürekli ''Bana Kuran ile gelin, size kendi iddialarımı da Kuran'dan örneklerle kanıtlayayım.'' demiştir ve hiç bir zaman hadisleri savunmamıştır.
Evet, Kuran'ın emirlerini sorgulamak günahtır, hem dindar geçinip, dini savunuyorsun.
Hem de Kuran ve İslam hakkında zerrece bilgin yok.

Demek, senin din yorumun akılcı bir yorum? (!)
Kuran'ı ve dini, İslam alimleri yorumlamış zaten, sana ,bana yorumlatmazlar, yorumlayamazsın da, haddimize değil.

İslamiyet tektir, herkes kendi kafasına göre yorumlayamaz.
En önemli kaynak Kuran'dır. Kuran'a dayanmayan hiç bir düşünce veya eylemi ''Bana ters geliyor, o zaman böyle olmalı!'' diyerek kendi düşüncelerini, İslam'a mal edemezsin.

Her bireyin kendi fikrine (kafasına) göre Kuran'ı yorumlamasına, İslamiyet de izin vermez, İslam'a inananlar da...

Kuran'ı derince inceleyenler anlar ki,

İslamiyet, sadece Allah ile Kul arasında (ulvi bir duygu) ibadet konusu olmadığını, Kuran'ı açıp inceler dikkatlice okursan, kanunları ve uyulmaması halinde verilmesi geren cezaların bulunduğu bir yönetim şekli olduğunu görürsün.

Ve Kuran'dan örnek ayetlerle söylüyorum,
Kısasa kısas :
Maide/38
Bakara/178
Bakara/179
Nahl/126
Erkek kadından üstündür, kocası kadını dövebilir:Nisa Suresi 34. Ayet
Kadına erkek kardeşin yarısı miras: Nisa Suresi 11. ayet
2 Kadının şahitliği 1 erkeğe eş: Bakara Suresi 282. ayet
Erkek 3-4 kadınla evlenebilir:Nisa suresi 3. ayet
Kadın örtünsün, ziynetlerini göstermesin: Nur Suresi 31. ayet

Böylesine ayetler varken,

''Ben Müslüman'ım ama bu söylenenler , benim kafama yatmadı , üstelik çağa da uygun şeyler değil bunlar, bu nedenle de bunlara da uymam!'' diyemezsin, dedirmezler.

Ya Kuran'a ve İslam'a, inanır uyarsın, ya da inanmaz, uymazsın.
İslam'a inanmanın, yarımı olmaz!
''Şuna inandım ama şurası kafama yatmadı, inanmam, uymam!' lüksün yoktur.
İslamiyet ve kuralları bir bütündür.
Ya hep!
Ya hiç!

Çünkü, Kuran'ın, hiç değişmediği, değiştirilemeyeceği ve kıyamet gününe kadar tüm zamanlar için geçerli söylenir. (emredilir)

Ve yüce bir yaratıcının (Allah'ın) emirlerinin, zamana uymadığını ve yanlış olduğunu söylemek (Allah'ın yanlışını söylemek) hiç bir kulun haddi değildir. Müslüman olan hiç bir kimse de buna izin vermez.

Yoksa sen, hem Müslümanlık taslayıp hem de bu ayetlere karşı mısın?
''Ben Müslüman'ım!'' diyen herkes bu ayetlere (Allah'ın emirlerine) uymak zorundadır.

Yoksa bazı ayetlerdeki gerçekleri ilk defa duydun da , yaşantına, düşüncelerine uymadı mı?
Oku Kuran'ı oku!
Sen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlardansın.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Coolumsu Mesajı göster
Cehenneme yollamak için yaratılmadık.. İnsan nereye gideceğini yaşantısı ile seçer..
İrade esastır.. Kaderci bakış açısını bırak..
@Coolumsu,
@Aristo'yu kadercilikle suçlaman ise tamamen bir rezalet (cehalet).
Çünkü, kaderci (kaderi) olmayı İslam Dini emreder.
Bu anlamda, @Aristo, (din kavramını reddettiği için) asla ve asla kaderci değildir ve olamaz.
Ama, sen (bilmediğin) İslam'ı ve dini savunduğun için, sen kaderci olmalısın, İslam bunu emreder.
Kadere inanmak, İmanın Şartlarından birisidir.
İmanın 6 Şartı da, Aşağıdaki ‘’Âmentü’’ duasında sayılmıştır.
"Âmentü billâhi ve melâaiketihî ve kütübihî ve rusülihî ve'l yevmi'l-âhıri ve bi'l-kaderi hayrihî ve şerrihî mine'llâhi teâlâ ve'l-ba'sü ba'de'lmevti hakkun eşhedü en lâa ilâhe illallâah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh."

(bi'l-kaderi hayrihî ve şerrihî mine'llâhi teâlâ)
Hayır ve şerrin (İyilik ve Kötülüğün) Allah tarafından yaratıldığına (gönderildiğine) inandım.(İnanırım) anlamına gelir.

Kaderin (iyilik ve kötülüğün) Allah tarafından önceden belirlendiği, bizim bunu belirleyemiyeceğimiz, bir çok ayet tarafından bildirilmiştir.

Alıntı:
Tegabun Suresi-11.Ayet= Allah ın izni olmadan müsibet gelmez
Enbiya Suresi, 35.Ayet= Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz Bize döndürüleceksiniz.
· Tevbe Suresi, 51. ayet: De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü'minler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler."
· Yunus Suresi, 49. ayet: De ki: "Allah'ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiçbir şeye) malik değilim. Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler.
· Mü'minun Suresi, 43. ayet: Ümmetlerden hiçbiri, kendisine tespit edilmiş eceli ne öne alabilir, ne erteleyebilir.
· Sebe Suresi, 30. ayet: De ki: "Sizin için belirlenmiş bir gün vardır ki, ondan ne bir an ertelenebilirsiniz, ne de (bir an) öne alınabilirsiniz.
· Kamer Suresi, 49. ayet: Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık.
· Hadid Suresi, 22. ayet: Yeryüzünde olan ve sizin nefislerinizde meydana gelen herhangi bir musibet yoktur ki, Biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (yazılı) olmasın. Şüphesiz bu, Allah'a göre pek kolaydır.
· Tegabün Suresi, 11. ayet: Allah'ın izni olmaksızın hiçbir musibet (hiç kimseye) isabet etmez. Kim Allah'a iman ederse, onun kalbini hidayete yöneltir. Allah, herşeyi bilendir.

Eğer, İmanın şartlarına inanan bir Müslümansan, (Öyle iddia ediyorsun)

Tüm yaşamımız ‘’iyiliklerden ve kötülüklerden’’ oluştuğuna göre, başımıza gelecek her türlü iyilik ve kötülüğün (kaza,bela,hastalık,yaralanma,sakatlanma,ölüm, iyilik veya kazancın vb) Allah tarafından çok daha önceden belirlendiğinin söylendiği açık değil midir?

Kadere İman’da, ‘’Hayır ve şerrin bir kısmını Allah belirler, bir kısmını da siz yönlendirirsiniz veya değiştirebilirsiniz.’’ gibi bir anlam mı çıkarıyorsun?

Yani, kişi (Kadere, Allah'a rağmen) kendi kaderini belirleyebilir mi diyorsun?
İnsan oğlu kimdir ki, Allah’ın belirlediği kaderi değiştirebilsin?
Eğer değiştirebiliyorsa (zaten o zaman kaderi değildir) herkes kaderini kendisi yazar anlamı taşır ve İmanın şartı olan ''Kadere inanmak ve kader konusunda inmiş bunca ayet'' boşa çıkar.

Eğer başımıza gelecek ‘’Hayır ve Şerri’’ değiştiremiyor ve kendimize verilen rolü oynuyor isek,

başımıza gelen kötü olaylarda (müsibetlerde) arabamıza çarpanı, bir yakınımızı öldüreni, askerimizi şehit edeni, malımızı çalanı suçlamanın gereği var mıdır?
Eğer kaderimizse bütün bu kötülükler, (başımıza felaketi getiren) suçlular da (caniler de) Allah tarafından kendilerine belirlenen kaderdeki rollerini oynamakta değiller midir?
Madem ki, dini inancın kuvvetli, niçin kızarsın kaderine yazılmış hırsıza, katile?

@Aristo'nun ve benim hırsıza ve katile kızmaya hakkımız var.
Çünkü bizim dini inancımız yok ve kadere de inanmıyoruz,
hırsızı-katili-caniyi yaratan toplumu, bozuk ve adaletsiz toplum düzenini ve caninin kendisini suçluyoruz.

Sen inançlı bir kişiysen, bütün belalarda, hiç bir kimseyi (hırsızı, katili, tecavüzcüyü) suçlamadan ''Kaderimdir!'' deyip sineye çekmen gerekir.

İmanın Şartlarından olan Hayır ve şerrin (iyilik ve kötülüğün) Allah'tan geldiği açıkça yazılmışken ve sen de İslam'a inandığını söylüyorken,
Bütün bu çelişkiler ortadayken, yılların verdiği şartlandırılmanın etkisiyle, çıkar yollar aramak;
-‘’Aman efendim ,şuaraya kadar Allah tarafından belirlenir de, şuradan sonrasını kişi kendisi yönlendirir!’’ gibi kaçamak cevaplarla bunu savuşturmaya çalışmak çelişki değil midir?

O zaman Tayyip Erdoğan, Zonguldak’taki maden kazasından sonra yaptığı:
-‘’Göçük altında kalmak, madencilerin kaderidir!’’ sözüne ve işçisine gaz dedektörü almayan patrona kızmamak gerekiyor, değil mi?

Neyse bu konu çok uzun bir tartışma konusudur…
Üzerinde düşünmek ister, ezber, değil…

-''Efenim şuraya kadar Allah tarafından yazılmış kaderdir, şuradan sonrası kişinin kendi elindedir.''

-Efendim, nereye kadar şeydir de, nereye kadar da şeydir?

-Kem, küm! vallahi öyle diyolar!
Her hoca farklı bişey diyo ben ne yapayım?

Gibi, sözcüklerle (dindeki) kader kavramının yaşam ile çelişkisi açıklanamaz.
Kısacası, @Aristo hiç bir zaman kaderci olmadı, aksine eğr dini inancın varsa senin kaderci olman gerek...