Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.05.2012, 21:58   #3
Basakca
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Besinleri Kurutma Usulleri ve Saklanması

Alıntı:
Kurutulan meyve ve sebzelerin hacimleri küçüleceği ve ağırlıkları azalacağı için ambalaj masrafları düşer, taşınmaları kolay olur.
Sebze ve meyvelerin mevsiminin haricinde tüketilmek istendiğinde en sağlıklısının doğal yöntemlerle kurutulmuş olanları herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Alıntı yaptığım yerde bir yanlışlık mı var yoksa bizlere bilerek mi pahallı veriyorlar diye şüpheye düşmedim değil hani.

Kış mevsiminde 5'er tane kuru dolmalık patlıcan ve bibere toplamda 10 lira ödedim. Usulüne göre yemekleri yaapınca çok da güzel oluyor ama diğer malzemeleri de içine katarsak maliyet yükseliyor.

Konserve sebze bu durumda daha uzuza geliyor bence.

Kurutma yöntemlerinden kükürtlü yöntemden bahsedilmiş. Üretici olanlar genelde bu yöntemi seçiyorlar. Ama tüketici bu yöntemle kurutulmuş sebze ve meyveyi uzun süre bozulmadan muhafaza edemiyor. Aldığı gibi tüketmek zorunda.

En sağlıklı yöntem doğal yolla güneş ve açık hava da olan kurutma şekli. Ama bu şekilde her ilde başarılı olamıyor. İstanbul gibi nemli bir havaya sahip ilde hiç mümkün olmuyor.

Bir ara fasulye kurutmayı denemiştim. Fasulyeler kuruyacağına çürümüştü.

Şincik olsa Antep usulu kuru patlıcan dolması. mmmmmm.....

8 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.