Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 21.08.2016, 23:55   #1
Suzim
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bebeklerin Gece Ağlamaları Ne Zaman Biter?

Bebeklerin Gece Ağlamaları Ne Zaman Biter?

Bu sorunun içinde birçok soru ve cevap var. Çocuğun yaşına göre nedenler ve çözüm yolları değişir. 4-6 aylık bebekler ile yaşına girmiş 3 yaşına kadar bebeklerin gece ağlamalarının nedenleri birbirinden farklıdır. Biz bu yazıda daha çok yaşına girmiş çocuklar ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.
  • Bebeklerin gece ağlamaları ne zaman biter?

Aslında soru gece ağlamaları ne zaman bitecek olsa da bu sorunun temel kaynağında bebeğin gece uyanması, tekrar uykuya dalamaması gibi durumlar bulunmaktadır. Aşağıda ki maddelerde de daha çok uyku konusuna değinilmiştir.
  1. Her bebeğin durumu kendine özeldir.
  2. Bu nedenle bir bebek için verilen bilgi diğer bebek için uygun olmayabilir. Birinde faydalı olan çözüm yolu diğerinde faydalı olmayabilir.
  1. Nedenler üzerinde durun?
  2. Hasta mı? Diş mi çıkartıyor? Gazı mı var? vb gelişimsel durumlara dikkat edilmelidir.
  3. Gündüz uykusuna dikkat edin. Eğer bir bebek için 1 defa uyumak yeterli oluyorsa ikinci gündüz uykusu gece uyku kalitesini olumsuz etkileyecektir. Ancak 2 nci uykuya ihtiyacı olan bebeğin bu ihtiyacını karşılamamakta gece uyku sorunu yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle gündüz uykusunu iyi planlamalısınız.
  4. Bebekler yetişkinler gibi henüz tekrar uykuya dalmayı bilemeyebilir. Bir yetişkin gece birden fazla uykusundan uyansa da bunun farkında olmadan kendiliğinden uykuya dalabildiği halde bebekler gece arada uyandığında tekrar uyumakta zorlana bilir. Ara uyanmalarda bebeğe tekrar dalması için yardımcı olmak gerekebilir. Bu yardım bebekten bebeğe değişebilir. Bazen alini tutmak, sırtını ovmak, yumuşak sesle telkinlerde bulunmak vb. yardımlar olabilir.
  5. Odanın sıcaklık durumu. Eğer çocuk için çok sıcak ya da üzerinden onu bunaltacak şekilde kıyafet varsa uyku kalitesini olumsuz etkileyecektir.
  6. Gece terörü neden olabilir. Bu konuda internette araştırma yapmanızı öneririm.
  7. Tıbbi bir problem yoksa zaman içinde uyku düzeni yerine gelecek ve gece ağlamaları azalacaktır. Özellikle kendini ifade etmeye başladığı dönemde daha da azalacaktır.
  8. Bebek geceleri ağladığında siz sakin olmalısınız. Sakin ve yumuşak telkinler ile her şeyin normal olduğunu hissettirmelisiniz.
  9. Uyku saati yaklaştığını hissettirin. Aktif oyunları yavaşlatın. Daha sakin, yorucu olmayan ve rahatlatıcı oyun-etkinlikler yapın. Örneğin kitap okuma, resimlere-fotoğraflara bakma vb.
  10. Uyku ritüelleri oluşturun. Örneğin emziği sadece uyku zamanında verin, aynı saatlerde uyutun, “uyku zamanı” olduğunu söyleyin, diş fırçalama Vb. uykuya yaklaştırın.
  11. Uykusu gelmeden uyutmaya zorlamayın. Düzeni olan bebeğin genelde uyku saati aynı olur. Bu nedenle düzene mümkün olduğunca uymaya çalışın ve çocuğunuzun uyku alışkanlığını tanıyın.
Bu yazdıklarımız, çocuğun uyku düzenini ve verimini sağlayarak, gece ağlamalarını azalmasında faydalı olacağını düşünüyorum. Ancak bunlar tıbbi bir problemin olması durumunda faydalı olmayacaktır. Bu nedenle bebekte bu konuda bir problem hissediyorsanız bir doktordan – uzmandan yardım almanı faydalı olabilir.

http://www.aktuelegitim.com
Eski 22.08.2016, 01:11   #2
nurideniz34
Uzman Üye

Standart Cevap: Bebeklerin Gece Ağlamaları Ne Zaman Biter?

Yorulduklarında ve uykusu geldiklerinde....
Eski 22.08.2016, 15:36   #3
Efruz
Dost Nâzım

Ben çok ağlarmışım. Akşam 10'da başlardın, sabaha kadar ağlardın diyor annem. Çoğu zaman babamın hiç uyumadan işe gittiği bile olmuş.

Kaç kere doktora götürmüşler, hiçbir şey çıkmamış. Hatta anneannem okusun üflesin diye beni bir kadının yanına bile götürmüş

3-4 yaşına kadar da devam etmiş yani bu durum, çok fenaymışım ben

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

6 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.08.2016, 18:55   #4
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Efruz Mesajı göster
Ben çok ağlarmışım. Akşam 10'da başlardın, sabaha kadar ağlardın diyor annem. Çoğu zaman babamın hiç uyumadan işe gittiği bile olmuş.
Kaç kere doktora götürmüşler, hiçbir şey çıkmamış. Hatta anneannem okusun üflesin diye beni bir kadının yanına bile götürmüş

3-4 yaşına kadar da devam etmiş yani bu durum, çok fenaymışım ben

Huysuz şey..

Ağlayancı

Ben ise, melek gibiymişim.
4,5,6,7 yaşlarımda ise, hepsinin ecirini çıkarmışım.

Hatırlıyorum, bana acık öte git dediklerinde bile ağlardım

Göz yaşlarım kurumuş olacak ki, şimdileri de hiç ağlayamıyorum

Konuyu resmen dağıttım

Teşekkürler Suzim.
Eski 22.08.2016, 21:11   #5
Gülümsün
Yönetici

Kızım sürekli ağlıyordu. Doktor doktor gezdiyorduk. Birşeyi yok dediler, sağlığı yerinde. En son yine başka bir doktora götürecektik rast gele bir tanıdığımız geldi. Merak etmeyin çocuğun birşeyi yok. Benim de çocuğum 3 aylık oluncaya kadar ağladı dedi. Doktora gitmekten vaz geçtik. Tanıdığın dediği doğru çıktı. Kızım 3 aylık olunca ağlaması kesildi. Zor günlerdi okuyunca o günlere geri döndüm.
Eski 22.08.2016, 23:50   #6
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Paylaşım için teşekkürler

Genelde bir yerleri ağrıyınca yada gündüz vakitsiz uyuyunca
Ağzı var dili yok derlerya yavrucakların.

2 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.08.2016, 23:54   #7
Suzim
Müdavim

Valla oğlumu hiç ağlatmadım .

Ben mi çok iyiydim , oğlum mu çok yavaştı bilemedim

Eski 23.08.2016, 00:00   #8
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Evet benimkilerde hiç ağlamadı.
Vakti gelince hadi uyku vakti değince herkes yatağına kendi gider uyurdu.
Okul zamanına kadarda öğlen uykusu uyuttum.
Ama torunlar ooo gece uykusuzlukları çok oldu genelde gaz sancısından.

2 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ağlamaları, bebeklerin, biter, gece, zaman

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)