Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İnternet | Network

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 15.05.2019, 15:30   #261
KillEmAll
Yeni Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Hattınızı Maksimum Hız Değerlerinde Kullanmak İstiyor musunuz?

Evet, apartman içinde bulunan kututan eve gelen kabloyu değiştirmekten bahsetmiştim. Belki de 20 yıllık kablo var orada, sanki bir önce servis sağlayıcım Turknet binadan eve gelen kabloyu değiştirmemi tavsiye etmişti ya da yanlış hatırlıyorum.

Diğer türlü Millenicom'dan mı istek yapmak lazım ceza yememek için?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
total atteunation kısmında yazan upstream biraz anormal sadece..

bina derken apartmandan bahsediyorsun heralde.. dış tesisattan eve gelen kablodan bahsediyorsan ona kesinlikle bulaşma ceza yersin aman diyeyim.
Eski 15.05.2019, 15:38   #262
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Dış tesisat olayında maalesef arıza olmadığı sürece baştan savacaklardır. üstüne telekom müşterisi olmadığın için en sona atarlar.

türk telekom bunu hep yapıyor.
Eski 03.06.2019, 00:32   #263
Rosebud
Müdavim

Yahu internet hızım acayip yavaşladı, acaba tatil diye mi bir yoğunluk oldu yoksa kontratı yenilememle mi bir ilgisi var anlayamadım!
Lânet olsun şu telekoma, komalara giresice.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 17.11.2020, 02:38   #264
OkyanusunKalbi
WoodStock

Her gün bu konuya bir sürü ziyaretçi geliyor, herkesin derdi aynı demek ki. Hepimiz internetimizi maksimum hızda kullanmak istiyoruz ama Türkiye'de maksimum hızda kullanılan internet alt yapı sorunlarından maksimum hızı kaldırmıyor.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.11.2020, 02:58   #265
Antares
Tam Üye

Sürekli kesilmeyen kopmayan interneti sağlayalım hızını sonra düşünürüz
Eski 24.03.2021, 22:19   #266
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Yeni kanıtlanmış bir bilgi ile karşınızdayım.

Vdsl'e geçtiğimden beri sonralardan tekrarlanan bir sorundu bu. Hatta öyleki turk telekom müşteri hizmetleriyle kanka oldum hatta bir kadın temsilciyle aşk yaşamaya başlayacaktık o seviye diyeyim(!)

Sürekli kopan bir bağlantım vardı. Müşteri hizmetlerini arıyordum düzeltiyorlardı sinyal değerlerini. bir hafta böyle kullanıp yine aynı kronik sorun başlıyor. Sinyal değerleri inanılmaz derecede düşüp birden kopuyordu bağlantı. yine müşteri hizmetlerini ara.. bu tam 4 kez üst üste 2 ay boyunca oldu sonunda BTK'ya şikayet formu oluşturdum. Ona bile dönmediler.

Her aradığımda temsilciye ya buraya bir ekip gönderin sinyal ölçümü yapılsın sorun içeride mi dışarıda mı belli olsun diye söylüyorum yok gönderemeyiz korona falan yok işte elit hizmetimiz var(ücretli hizmet) o şekilde talep açarsanız gönderebiliriz falan dediler.

Baktım bunlardan hayır yok bu sorunu kendim tespit etmeyi kafayı koydum. Dış tesisattaki kablo ile bağlı olan iç tesisat kablo ekini bildiğiniz bıçakla kestim. Aslında direkt ankastreden dış kabloyuda kesecektim ama merdiven yoktu. Zaten ankastreden kabloyu kessem turk telekom ceza falan kesiyor diyorlar pek sallamıyorlardır zaten yapanda çok ama neyse. Onu yapmadım yani.

O yüzden ben Ankastreden gelen dış kablodan ev tesisatına ek yapmayı planladım. Hedefim dış tesisattan direkt modeme kadar kablo çekmek. İşte bunun detayını anlatacağım.

Malzemeler

CAT6 Kablo(yüzde yüz bakır kalitesinde olmalı)
Siyah izole bant
Maket bıçağı(küçük bıçakda olabilir)

Pense
Kullanılmış ev telefonu(opsiyonel)

İlk olarak Dış tesisattan gelen kablodaki sizin tesisata bağlı olan çift uçların rengini not edin. O uçlara bağlantı sağlayacağız bu önemli bunu unutmayın.

Bunu not ettikten sonra İç tesisattaki tüm telefon kablolamayı tamamen söktüm bildiğiniz tesisatı komple iptal ettim yani. Yeni bir cat6 kablo aldım 15 metre.

Bu kablonun bir ucunda birşey olmaması gerekiyor. Bu uç direkt dış tesisattaki kabloya bağlanacak. Diğer ucunda ise RJ-11 girişi çakmanız gerekiyor. O girişi de ancak özel bir makası var onla çakabilirsiniz. Elektrikçilerde kabloyu götürüp bu ucu çaktırabilirsiniz. Benim evde makası vardı neyse.

Bu kablodan iki ucu dış tesisattaki bakır uca bağladım. Burda dikkat etmeniz gereken RJ-11 girişinde hangi renkte kabloların çakılmış olduğudur. Kırmızı beyaz ise dış tesisattan gelen kabloyu cat6 kırmızı beyaz uçlara bağlayacaksınız.(Renk konusunda fark yok. Burda emin olmanız gereken şey RJ-11 girişine bağlamak istediğiniz renk uçlarıdır)

Buraya kadar anladınız öncelikle kabaca bir test yapmanız gerekiyor. Dış tesisata bağlanacak renk ucu kablolarını bıçakla hafifçe çizip penseyle çekip bakır telini meydana çıkarın. Ve bu çıplak bakır tellerini dış tesisattaki size ait olan(not ettiğiniz) çift uca bağlayın. Yalnız hemen sıkı sıkı bağlamayın. Öncelikle test yapılmalı.

Bunun için kabaca dış tesisata uçları bağlayın ve rj11 çakılı ucu ise ev telefonunu bağlayın. Telefonu açın sinyal sesi geliyorsa kablolama sağlamdır. Eğer ev telefonu yoksa modemde deneyin. RJ11 ucu modeme bağlayın. Modem internet bağlantısı kuruyorsa sağlamdır.

Bağlantının kurulabileceğinden emin olduktan sonra cat6 kablolamayı iç tesisatınıza kurun.Tesisatı kurduktan sonra dış tesisat ile iç tesisata bağlanacak uçları sıkı sıkıya bağlayıp pense yardımıyla düğümleyim. üzerine su yağmur toz vb gibi etmenlerden uzak kalması için izole bantla iyice kaplayın.

Eviniz müstakilse ve aldığınız kablonun dış koruması iyi kaplamaysa dışarıdan da duvara monteçentik kullanarak kablolama yapabilirsiniz. Yok iç tesisat yuvalarınız genişse ve içeriden kablolamada sıkıntı yoksa tercih her zaman bu yönde olması daha iyidir.

Bütün bunları yapmam 1 günümü aldı. Sonuç ise mükemmeldi. Sorunum tamamen çözüldü. Sorunumun iç tesisattan olduğunu anladım.

Resimlerle göstermem gerekirse modem arayüzünden..

Üstteki resim sorunlu olan iç tesisatımdan kalan modem sinyal değerleri. Dikkat ettiyseniz hat zayıflamam çok yüksek gürültü marjım ise çok düşüktü. Alabileceğim maksimum hız ise 30/2mps gibi komik bir hızdı. Zaten şimdiki hızımda içler acısıydı upload diye birşey yoktu.

Buda şimdiki hızım. CAT6 kablolama çok fark ettirdi. Noise margin yani sinyal gücü çok yüksek, sinyal zayıflamam ise iyice düştü. Upload hızım mükemmel derecede download desen öyle. maksimum 75mps down ve 1.7 mbps ise upload alabilirim.

Yaptığım şey çok farkettirdi anlayacağınız bu mesajı okuyan forumdaşlarım eğer sizinde böyle sorununuz varsa emin olun bu adım çok işe yarayabilir. Yöntemlere yabancıysanız yapamayacağınızdan korkuyorsanız bu işlemleri elektrikçilerde yapıyorlar.

İnternetsiz gününüz olmasın.
Eski 24.03.2021, 22:27   #267
OkyanusunKalbi
WoodStock

Yeni internet hızın hayırlı olsun. Birşey indireceksek sana söyleriz sen indirirsin olur mu?

Ben cesaret edemem böyle şeylere..

2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.03.2021, 22:33   #268
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Yeni internet hızın hayırlı olsun. Birşey indireceksek sana söyleriz sen indirirsin olur mu?

Ben cesaret edemem böyle şeylere..

Elektrikçiye yaptırırsın sende çok pahalıya patlamaz. Gerçekten aynı sorundan muzdaripsen dene derim.^^
Eski 24.03.2021, 22:49   #269
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Heliosaga Mesajı göster
Elektrikçiye yaptırırsın sende çok pahalıya patlamaz. Gerçekten aynı sorundan muzdaripsen dene derim.^^
Bir kere internet hızımı arttırmak için aradıklarında kabul etmiştim o zaman senin gibi internetimde kopmalar yaşadım. Modemim bile bozulmuştu. Bizim alt yapı yüksek hızı kaldırmıyormuş.

1 ay kullan bakalım, sorunsuz çalışıyorsa ben de denerim.

Eski 24.03.2021, 22:54   #270
Insanlikarayan
Müdavim

SHVP BS088503100 Verlegekabel Cat.8 Halogenfrei (Halogensiz)100m

Cat 6 Bulamadim.

Verlegekabel, cat 8, S/FTP, PIMF, 2.000 MHz, 100m

shiverpeaks®-BASIC-S-Verlegekabel, cat 8, S/FTP, LSZH, Bandbreite 2.000 MHz, blau, 100 m

CAT 8 Netzwerkkabel, geeignet für die strukturierte Gebäudeverkabelung im Innenraum.

• Spezifikation: CAT 8 (Class I)
  • Übertragungsfrequenz bis zu: 2000 MHz
  • Bandbreite bis zu: 40 Gbit/s
  • CAT 8.1 Performance bis 24m Kabellänge
  • Anzahl der Schirmungen: 2-fach
  • Schirmung 1: ALU Folie kaschiert PIMF (100% dicht)
  • Schirmung 2: ALU Geflecht
  • Schirmungsklasse: S/FTP
  • Aufbau Kabel: AWG 22/1
  • Adern Material: Kupfer
  • Adern Typ: Massivleiter / Starr (solid)
  • Adern Anzahl: 8 (4 x 2 twisted pair)
  • Kabeltyp: Rundkabel
  • Kabelmantel: LSZH (Halogenfrei)
  • Durchmesser Kabel (ca.): 8,2mm
  • Farbe Kabel: blau
  • Wicklung: Papierspule

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
değerlerinde, hattınızı, maksimum

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler