Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar

İnsan Sağlığı ve Hastalıklar İnsan sağlığını etkileyen faktörler ve tedavileri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 17.03.2021, 09:54   #1
Gülümsün
Yönetici

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Uyku Felcinin Belirtilerine Dikkat

Uyku Felcinin Belirtilerine Dikkat

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, son günlerde gündemde olan uyku felci ile ilgili önemli değerlendirmelerde ve tavsiyelerde bulundu.

Halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci, rüya görülen evrede beden uykudayken beynin uyanması olarak tanımlanıyor. Son derece korkulu olan bu hissi yaşayanlar; uyanmış olmasına rağmen bedenini hareket ettiremez, beraberinde halisülasyonlar, olmayan cisimler ve varlıklar görebilir. Peki, uyumadan önce yapılan hangi hatalar uyku felcine sebep oluyor?

Kişinin bedeninde felç hissi oluşturuyor

Uyku felcinin halk arasında karabasan olarak bilindiğini ifade eden Prof.Dr. Barış Metin, "Bu rahatsızlıkta kişi uykudan uyanır ama vücudunu hareket ettiremez. Yaşayan için son derece korkulu bir histir. Kişi uykudan uyanır, gözlerini açar, etrafını duyup görür ancak kendi hareket edemez. Beraberinde halisünasyonlar, olmayan cisim ve varlıklar görülebilir" dedi.

Uyku felcini "rüya görülen evrede beden uykudayken beynin uyanması” olarak tanımlayan Prof.Dr. Barış Metin, "Bu evrede beden kaslarımız felç halinde olduğundan hareket edemezler. Böylece kişi felç olduğunu zanneder. Bazı kişilerde narkolepsi dediğimiz aşırı uyuma rahatsızlığı bulunur. Bu kişiler gün boyu istemsiz olarak uykuya dalar. Narkolepside uyku paralizisi sıklıkla görülür. Ancak narkolepsi nadir bir rahatsızlıktır ve her uyku paralizi yaşayan narkoleptik değildir” diye konuştu.

Uyku hijyenine dikkat etmek gerekiyor

Prof. Dr. Barış Metin, öncelikle uyku hijyenine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekerek sözlerini şöyle tamamladı: "Uyku hijyeni uykuyu bozacak etmenlerden kaçınmak anlamına gelir.

Aynı saatte uyuyup uyanma, uyku öncesi çay kahve gibi uyarıcıları kullanmama, alkol gibi uykuyu bozan maddelerden uzak durma, yatakta uyku kalitesini bozacak akıllı telefon ve sosyal medya kullanımı gibi aktivitelerden kaçınma ve uykudan önce ağır yemekler yememe gibi kurallara dikkat etmek gerekiyor. Uyku hijyeni önlemlerine rağmen uyku paralizisi devam ederse bazı ilaçlar tedavide kullanılabilir.”

Kaynak
Eski 17.03.2021, 20:51   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Uyku Felcinin Belirtilerine Dikkat

Karabasanı eskiden çok yaşardım. Boğazıma bir el yapışır gibiydi. Çığlık atmaya çalışıyorum yapamıyordum, çok berbat bir histi. Sabahları da yorgun uyanmama sebep oluyordu. Kedi sahiplendiğim günden beri yaşamıyorum artık.
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.03.2021, 21:02   #3
Gülümsün
Yönetici

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Karabasanı eskiden çok yaşardım. Boğazıma bir el yapışır gibiydi. Çığlık atmaya çalışıyorum yapamıyordum, çok berbat bir histi. Sabahları da yorgun uyanmama sebep oluyordu. Kedi sahiplendiğim günden beri yaşamıyorum artık.
Kedinin karabasanla bir ilgisi var mı bilmem ama eskiden ara sıra karabasan bana da gelirdi. Zor uyanıyordum ve çok korkuyordum. Ölecekmişim gibi bir his oluşuyordu bende.

Ev içerisinde yaşayan kedim var. Demek ondan gelmiyor artık. İyi olmuş o zaman evde kedi beslemem.
Eski 17.03.2021, 21:02   #4
Canan
Çiçekci kız

Korkunç ve çok kötü bir durum olmalı.
Genç kızlığa geçiş devrelerimde, tarif edilen karabasana pek benzemiyor ama, Ya uçurumdan atılırdım, ya da
öküz kovalardı. Nereye kaçsam, ondan bir türlü kurtulamaz, yine karşıma çıkardı.

Eski 17.03.2021, 21:22   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gülümsün Mesajı göster
Kedinin karabasanla bir ilgisi var mı bilmem ama eskiden ara sıra karabasan bana da gelirdi. Zor uyanıyordum ve çok korkuyordum. Ölecekmişim gibi bir his oluşuyordu bende.

Ev içerisinde yaşayan kedim var. Demek ondan gelmiyor artık. İyi olmuş o zaman evde kedi beslemem.
Evet canım kedilerin böyle meziyetleri var.

Bir yazı okumuştum.

Evcil hayvanlar negatif enerjileri hissedip biz uyurken bu negatifi bedenimizden çekiyorlarmış.

OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.03.2021, 21:32   #6
Gülümsün
Yönetici

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Evet canım kedilerin böyle meziyetleri var.

Bir yazı okumuştum.

Evcil hayvanlar negatif enerjileri hissedip biz uyurken bu negatifi bedenimizden çekiyorlarmış.

Kedilerle ilgili bir konu açmıştım buraya ekliyorum canım.

Tıklayınız

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
belirtilerine, dikkat, felcinin, uyku

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler