Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 13.07.2014, 05:37   #11
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Pompei | Taşlaşmış İnsanların Şehri

İtalya’da Pompei şehrinin tüm halkı günümüzden 1929 yıl önce taş kesilerek öldü… Vezüv yanardağı hepsinin üzerini lavla örtmüştü… Şehir haritadan silindi…

Tarih 23 Ağustos 79… Pompei’de Roma İmparatorluğu hüküm sürmekte… İmparatorluğun başında ise Caligula var… Tarihin gördüğü en gaddar ve en sapık hükümdarlarından biri…
Şehrin “edepsizliğe” düşkünlüğü nedeniyle tarihten silindiğine inanç çok büyüktür. Hatta bazılarına göre Pompei de, Sodom ve Gomore gibi Allah tarafından cezalandırılan şehirlerden biridir.
İmparator Caligula zaten kendi kızkardeşine aşık olarak en büyük günahı işliyordu. Halkın ise ondan geri kalır yanı yoktu. Bir ticaret şehri olan Pompei’nin dört bir yanı genelevlerle çevriliydi.
Dil bilmeyen gemiciler bu genelevleri bulmakta zorluk çekmesinler diye binaların üzerinde penis şekilleri vardı. Ayrıca eşcinsellik de normal karşılanıyordu.

Nüfusun yüzde 60’ı asil halktan, yüzde 40’ı köleden oluşuyordu. Asiller müthiş bir zenginlik içindeydi. Rivayete göre önce yemek yer, daha sonra yediklerini kaz tüylerini kullanıp kusarlardı. Nedeni ise daha fazla yemek yiyebilmek, yemek zevkinden sonuna kadar faydalanmaktı...

Felaket günü şehirde normal hayat devam ediyordu. O gün hava her günkünden biraz daha boğucuydu… Üstelik çok hafif de bir deprem olmuş, ama önemsememişlerdi.
Biraz sonra kül yağmuru başladı. İnsanlar önce umursamadı. Belli ki yaşlı Vezüv daha önce de böyle faaliyetlerde bulunmuştu… Ama bu seferki geçmedi, bitmedi…

Paniğe kapılanların bazıları limana doğru koşmaya başladı, bir kısmı ise kendini evine kapadı.

Limana doğru koşanları kötü bir sürpriz bekliyordu… Deniz kabarmıştı, azgın dalgalar gemileri lavlara doğru atıyordu. Zaten gökten de iri kum taneleri şeklinde kızgın taşlar yağmaya başlamıştı…

Evlerine sığınanlar ise, yoğun kükürt dumanından boğulmamak için kendilerini dışarı atmakta, bu defa da üzerlerine yağan taşlarla helak olmaktaydılar. İlk kayıplar yere düşen gaz yüklü siyah taşların patlamasıyla verildi. Gökyüzü kararmıştı, göz gözü görmüyordu.

Tüm şehrin yok olması birkaç saat sürdü. Korkunç felaketten kimse kurtulamadı. 18 kilometrelik bir alan içerisindeki Pompei lavlar altında kalmıştı, hayvanlar, insanlar, bitkiler ve binalar.

Pompei'nin 16 bin kişilik nüfusunun büyük bir bölümü taş olmuştu. Vezüv öylesine kuvvetli püskürmüştü ki, kül bulutları, felaketi haber verircesine Anadolu, Suriye hatta Mısır'a kadar uçuşmuştu. Ocaktan indirilmemiş bir domuz, fırından çıkarılamamış ekmekler, sırtlarındaki mücevher çuvalıyla sokak kapısını açmaya çalışırken yığılıveren kadın ve erkekler…

Kiminin başı ellerinin arasında, kimi çocuğuyla kaçma derdinde… Bir yanda, şehir kapısı önünde üst üste yığılmış cesetler… Öte yanda, bir zengin evinde cenaze şölenine katılan ve yerlerinden kalkmaya bile fırsat bulamadan ölen insanlar…

İsis tapınağı, tiyatro... Hepsinin de yaşadıkları son anları dondurulmuş bir şekilde duruyor. Yazıcı dükkânındaki balmumu tabletler, kitaplıktaki papirüs tomarları, hamamlarda kaşağılar, meyhane tezgâhlarında kadehler ve son müşterilerin bıraktıkları paralar,Ev ve dükkân kapılarında sahiplerinin isimleri, umumi tuvaletlerdeki pislik bulaşıkları bile aynen duruyor

Tüm zenginlikler, makamlar, güzelliklerle birlikte Pompei’nin insanları taş oldu. O insanlar bugün İtalya’da açık hava müzesinde görülebilir

Not: Jeologlara göre halkın ölüm sebebi kükürt gazı. Taşa dönmelerinin sebebi ise yanardağın püskürttüğü volkanik tozun sertleşmesi... Bu lavlar kalıp oluşturmuş, zamanla içerdeki vücut çürümüş fakat kalıp aynı kalmıştır..

Sonuçta insan şeklinde boşluklar oluşmuş, kazıyı yapanlar bu boşluklara alçı döküp ölen insanların heykellerini elde etmişlerdir.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.07.2014, 12:11   #12
Efruz
Dost Nâzım

Şahsen ben yazıdaki anlatış şeklini beğenmedim. Rezil bir hayat sürüyorlar diye Allah onlara ceza verdi düşüncesini sevmiyorum. O adada yaşayan insanlar inançlı olsalardı, o lavlar yine püskürecekti. Bu sefer ne denilecekti? Allah onları yanına aldı mı?

Vezüv yanardağının gölgesinde belgeselini izlemiştim ama o zamanlar çocuktum pek anlamamışım ki hatırlamıyorum. Bugün tekrar izleyeyim.

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

7 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.07.2014, 19:12   #13
Slower
Süper Üye

Allah taş yapar dedikleri bu olsa gerek..

Belgeseleni izliyorum şimdi..
Eski 13.07.2014, 19:15   #14
Never
Tam Üye

Öncelikle belirtmek isterim bu yazıyı trollük yapmak için yazmıyorum.
Beni az çok tanıyan dostlarım var burada, en azından onlar öyle biri olmadığımı bilir.

Başta konuyla alakasız bir yorum yazdığımı düşünebilirsiniz fakat bu düşüncelere bu konu yüzünden kapıldım. Allah'a inanmak ve İslamiyeti iyice benimsemek istiyorum. Aklımı bulandıran belirsizliklerden de kurtulmak. Lütfen cevap yazacaklar; "Din dogmatiktir; sorgulamadan kabul etmelisin." demesin. Çünkü Kur'an "Oku!" emriyle başlar ve Allah bize sorgulaması için yarattığı bir akıl bahşetmiştir. Ayrıca eğer sorgulamazsam Allah'tan ve dinden uzaklaşıyorum, sorgulamadan kabul edemiyorum.

Benim merak ettiğim birkaç soru var cevaplamak isterseniz hay hay!
  1. Müslüman eşcinseller bu konuda ne düşünüyor? @Ozgurluk bizi bu konuda aydınlatacak en iyi isimdir diye düşünüyorum. Kendisi müslüman değilse bile müslüman arkadaşları vardır mutlaka. Onlar ne düşünüyor? Yanıtını beklerim.
  2. Dünya şu an "Pompei"den daha da iğrençleşmiş bir yer. Nasıl hala ayakta? "Allah bir kere başlarına bela vermiş işte biz ders alalım diye, sürekli taş mı edecek arkadaşım?" derseniz de ben yine taşlaşmaktan bahsetmediğimi söylemek isterim. Belki daha küçük olaylar yaşanabilir(di)? Neden yok?
  3. Bu tarz olayların hep geçmişte yaşanmış olması, günümüzde hiçbir ilginç durumun yaşanmaması bazı kişlerce "Allah öldü" diye yorumlanıyor. Kur'an'ın surelerinde de Allah'ın doğmadığını ve de ölmeyeceğini yazdığını biliyorum. Fakat öyleyse neden günümüzde hiç dinen kuvvetli olaylar yaşanmıyor? Geçmişte yüzlerce örnek varken!
  4. Ateistler bu konuda ne düşünüyor? Lütfen bana yine tesadüften bahsetmeyin. Böyle tesadüf olmaz, mantıklı biriyseniz mantığınızın da kabul etmemesi gerek.
  5. Bu durumun abartılması gibi bir şey söz konusu olabilir mi? Pek araştırma yapmadığım için bilemiyorum.
Lütfen kavga çıkartacaklar, hakaret edecekler yazmasın. Çabuk sinirlenen kişiler de yazmasın. Benim kavga etmek ya da birilerini sinirlendirmek gibi bir amacım yok. 19 yaşında bir gencim ve yaşım dolayısıyla merak ediyorum.

Ayrıca yukarıdaki yazıda bazı değerlere zarar verdiğimi düşünüyorsanız şimdiden özür dilerim. Dediğim gibi "saldırma" gibi bir düşüncesi olan insan değilimdir.
9 Üyemiz Never'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.07.2014, 19:26   #15
Slower
Süper Üye

@Never bir tane video izlemiştim Müslüman olmak için bir ışık arayan Avustralya'lı genç senin durumunu ona benzettim biraz aklıma o geldi ..

Sorularına bir cevap bulamadım En iyisi çok düşünme bunları diyeceğim ama kızarsın belki şimdi, Allah yardımcın olsun

Bahsettiğim video..

Müslüman olan Avustralyalı genç - YouTube
Eski 13.07.2014, 19:46   #16
ReaL
Deniz Sevengillerden

Never kafayı yorma. Müslümanlar kadar rezil yaşayan başka bir dine sahip topluluk var mı?

Müslüman, müslümanın kafasını kesip, kesilen kafa top diye oynuyor. Ciğerini söküp, yerken kamerelara gösteriyor. Hırsızlık, yalan, talan ona keza..

Tabi İslam dininde bunlar yok. Kendilerine göre acayip bir din yaratıp, inanmışlar.

Aklıma Gölcük depremi geldi. Gölcük depreminden sonra, türbanlı beyni yıkanmış bir kız elindeki 7,4 yetmedi mi yazılı bir döviz ile eylem yapıyordu. Akıl işte.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.07.2014, 20:46   #17
Insanlikarayan
Müdavim

Konuyu basindan beri okuduktan sonra, hafif bir gülümseme belirdi yüzümde.

Tabiki bu Vesuv davasi, cesitli Dinler tarafindan alet edilmis durumda.
Halbuki simdiki görüslerimizle daha iyi analiz´de edebilirz.

Vesuv davasi yeniden olabilirmi?
EVET.
Sadece O degil, Kuzey Amerikada olan Park bir Patlamis olsa, Orta Asyada Olan Müslüman Kesilmis kisima alet olabilirmi?.
Evet!.

Tektonik parcalarin Lavlarin icine bastirilmasiyla Dünyanin ortasinda basinca neden oluyor.
Tabiki bu Basinc bir yerden cikacak.
Simdi bilinen seylerde, sadece Vesuv degil, Balkanlarin altinda Lav bölgeleri oldugu bilinmekte.
Afrikanin Avrupanin altina bastirilmasiyla, Toprakta olan Yariklardan iste Vesuvda toprak yarilmis, Lavlar Büyük bir Hizla Yörengeye kadar Firlatilmisti.

Ayni Lav Tarlalari halbuki Ispanyanin Fas´a uzanan bölgedede var, burada bulunan Lav´larda patlayip, böylelikle Ak-Denizin Okyanustan kesilmesine yol acabilir.

Seneler öncesine Interesan birseyler okumustum.
Hiristiyan Aleminin Kalesi Rom, Paramparca olacak.
Böylelikle Hiristiyan Aleminin Temelleri silinecek diye.

Olabilirmi?.
Romanin Parcalanmasi zaten önlenemiyecek.
Istanbulda Tarihi bir deprem bekleniyor.
Bu kadar büyük Depremde, Avrupada olan Lav Tarlalarinin birkac sene icinde yüksek basinc yapabilecegini, burada simdiki Vesuv´un bile yetmeyip, Ispanyanin altinda bulunan Lavlarinda kabarabilecegi acik bir gercek.
Bunun ama Din´le hic bir iliskisi yok.

Böylelikle Ak-Deniz Okyanustan kesildiginde, Okyanustan gelen Sular olmadiginda, tabiki Italyaya önemli hasarlar vercektir.

Simdiki Türkiye Topraklari dahada Büyümeye baslayabilecek, böylelikle belkide birgün Afrika kitasina bile yürüyebilecegiz.

Bunun nedeni, Okyanustan gelen Su akintilari eksildiginde, Senede 1 Metreye varan buharlasma Ak-denizinde olusacak.

Böylelikle Geografik olarak, Roma´nin bulundugu bölge fazla basinca maruz kalip, Toprak Parcalanmis olacak.

Onca Tepeler üzerinde insa edilmis Venedigt, Sulari kesilip alcalma oldugu icin, Sehirdeki evler yikilmis olacak.

Dünyanin tarihinde böyle olaylar yasanmisti.
Bunca basincla Yörengeye firlatilan tozlar, Günes isiginin Dünyaya varmasini engelliyecek, böylelikle ilk önce Tabiat etkilenmis, Ekinler yetersiz gelmis olacak.
Onca seneler süren Ekin yetersizligi ayni zamanda Ekmek savaslarina neden olacak.

Vay bee, simdide Ekmeledinin Secim Slogani aklima geldi.
Konunun biraz Basincini alayim dedim.

Neyse, birazda sizler düsünün.

Böyle devam edersem, beni simdi evliya cikartirsiniz.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
5 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.07.2014, 14:16   #18
CadII
Hotantu Kabilesinden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Not: Jeologlara göre halkın ölüm sebebi kükürt gazı. Taşa dönmelerinin sebebi ise yanardağın püskürttüğü volkanik tozun sertleşmesi... Bu lavlar kalıp oluşturmuş, zamanla içerdeki vücut çürümüş fakat kalıp aynı kalmıştır..

Sonuçta insan şeklinde boşluklar oluşmuş, kazıyı yapanlar bu boşluklara alçı döküp ölen insanların heykellerini elde etmişlerdir.

İşte bu doğru bilgi. Tam bunu yazacaktım ki, burada rastladım. Günahkar insanların Allah tarafından taşlaştırıldıkları ise tamamen hurafe. Teşekkürleeer, teşekkürler...

H.
7 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.09.2014, 09:18   #19
Ozgurluk
Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Never Mesajı göster
Öncelikle belirtmek isterim bu yazıyı trollük yapmak için yazmıyorum.
Beni az çok tanıyan dostlarım var burada, en azından onlar öyle biri olmadığımı bilir.

Başta konuyla alakasız bir yorum yazdığımı düşünebilirsiniz fakat bu düşüncelere bu konu yüzünden kapıldım. Allah'a inanmak ve İslamiyeti iyice benimsemek istiyorum. Aklımı bulandıran belirsizliklerden de kurtulmak. Lütfen cevap yazacaklar; "Din dogmatiktir; sorgulamadan kabul etmelisin." demesin. Çünkü Kur'an "Oku!" emriyle başlar ve Allah bize sorgulaması için yarattığı bir akıl bahşetmiştir. Ayrıca eğer sorgulamazsam Allah'tan ve dinden uzaklaşıyorum, sorgulamadan kabul edemiyorum.

Benim merak ettiğim birkaç soru var cevaplamak isterseniz hay hay!
  1. Müslüman eşcinseller bu konuda ne düşünüyor? @Ozgurluk bizi bu konuda aydınlatacak en iyi isimdir diye düşünüyorum. Kendisi müslüman değilse bile müslüman arkadaşları vardır mutlaka. Onlar ne düşünüyor? Yanıtını beklerim.
  2. Dünya şu an "Pompei"den daha da iğrençleşmiş bir yer. Nasıl hala ayakta? "Allah bir kere başlarına bela vermiş işte biz ders alalım diye, sürekli taş mı edecek arkadaşım?" derseniz de ben yine taşlaşmaktan bahsetmediğimi söylemek isterim. Belki daha küçük olaylar yaşanabilir(di)? Neden yok?
  3. Bu tarz olayların hep geçmişte yaşanmış olması, günümüzde hiçbir ilginç durumun yaşanmaması bazı kişlerce "Allah öldü" diye yorumlanıyor. Kur'an'ın surelerinde de Allah'ın doğmadığını ve de ölmeyeceğini yazdığını biliyorum. Fakat öyleyse neden günümüzde hiç dinen kuvvetli olaylar yaşanmıyor? Geçmişte yüzlerce örnek varken!
  4. Ateistler bu konuda ne düşünüyor? Lütfen bana yine tesadüften bahsetmeyin. Böyle tesadüf olmaz, mantıklı biriyseniz mantığınızın da kabul etmemesi gerek.
  5. Bu durumun abartılması gibi bir şey söz konusu olabilir mi? Pek araştırma yapmadığım için bilemiyorum.
Lütfen kavga çıkartacaklar, hakaret edecekler yazmasın. Çabuk sinirlenen kişiler de yazmasın. Benim kavga etmek ya da birilerini sinirlendirmek gibi bir amacım yok. 19 yaşında bir gencim ve yaşım dolayısıyla merak ediyorum.

Ayrıca yukarıdaki yazıda bazı değerlere zarar verdiğimi düşünüyorsanız şimdiden özür dilerim. Dediğim gibi "saldırma" gibi bir düşüncesi olan insan değilimdir.
Ben de din konusunda çıkmazdayım Never. Örneğin eşcinsel olmak günahtır düşüncesini savunan kimseler var. Bilinçli olarak yapılmayan bir şey nasıl günah oluyor ? Madem günah, Allah neden beni böyle yarattı ? Din adamlarının en çok fire verdiği konu budur. Bu sizin tercihiniz derler. Doğru. Azınlık olmak, karşılıksız aşkların kucağında acı çekmek, rol yapmak, yalnız olmak, yalnız öleceğini bilmek vs. hepsi tercihimiz. Çünkü bizler kendine zarar vermeye çalışan ruh hastalarıyız (!)

Bilimin açıklayabildiği birçok olay, Tanrı'nın cezası şeklinde açıklanıyor. Dini öylesine komik ve inanılmaz hale sokuyorlar ki. Ayrıca o halk eşcinsel oldukları için değil, abartılı ahlaksızlık nedeniyle katledilmiş güya. Eşcinsellik sadece Pompei'de mi yaşanıyormuş ? Toplumda eşcinsel oranı sabittir ve % 10 civarlarındadır. Neden eşcinsel evliliklerin dahi yasal olduğu yerlerde insanlar Tanrı tarafından taşlaştırılmıyor ? Yani Allah aşkına, biraz mantık
5 Üyemiz Ozgurluk'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.03.2016, 22:26   #20
Ekin
Başına Buyruk

İlginç bir konu. Paylaşım ve anlatım için teşekkürler...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
insanların, pompei, taşlaşmış, İnsanların, Şehri

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)