Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 01.09.2018, 23:18   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Milli Bayramlar ve Atatürkçülük Geri Döndü!

Milli Bayramlar ve Atatürkçülük Geri Döndü!

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Buna göre, daha önce yönetmelikten çıkarılan okullarda kutlanacak ulusal ve resmi bayramlara 29 Ekim Cumhuriyet bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı eklendi.

Bugün Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre daha önce yönetmelikten çıkarılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı yeniden ‘Okullarda kutlanacak ulusal ve resmi bayramlar ile mahalli kurtuluş günleri' olarak yönetmeliğine yeniden eklendi. Daha önce resmi bayramlar yönetmelikten çıkarılmış, milli bayramların okulda kutlanması okul yönetiminin inisiyatifine bırakılmıştı.

ATATÜRKÇÜLÜK DERSLERE GİRECEK

Bugün yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'le de birçok değişikliğine gidildi. Yeni yönetmelikteki en dikkat çekici nokta ise Atatürkçülüğün öğretmenler kurullarında ve zümre öğretmenler toplantısında ele alınması konusunda yapılan değişiklik.

Buna göre, Atatürkçülükle ilgili konuların derslerde işlenişi ile öğretim programlarının uygulanmasına yönelik hususların öğretmenler kurulunda görüşülecek. “Atatürkçülükle ilgili konuların üzerinde durularak çalışmaların buna göre planlanması ile öğretim programlarının incelenmesi, programların çevre özellikleri de dikkate alınarak amacına ve içeriğine uygun olarak uygulanması, yıllık plan ve ders planlarının hazırlanması ve uygulanmasında konu ve kazanım ağırlıklarının dikkate alınması,” şeklinde eklenen fıkra ile sınıf/alan zümre toplantılarında Atatürkçülük konularının ele alınması sağlanacak.

Sözcü
Eski 02.09.2018, 00:56   #2
Rosebud
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Milli Bayramlar ve Atatürkçülük Geri Döndü!

Bunlar kulağa hoş geliyor ama uygulansa bile artık çok geç, toplum cumhuriyet ruhunu unuttu, yabancılaştı.
Ankara'da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında Halk TV muhabiri, kutlamalara gelen halka soruyor; ne hissediyorsunuz?
Cevaplar muhtelif ama düşündürücü; kimisi ordumuz güçlü gurur duyuyoruz diyor, kimisi çok güzel bir gün, kimisi heyecanlıyız gibi bir sürü özensiz, soğuk ve yüzeysel kelimeler kullanıyor,
Bir kişiden bile Atatürk, Emperyalizmle mücadele, 7 düvele karşı mücadele, kuvayi milliye, cumhuriyet, bağımsızlık ve bunun gibi bu zaferi ifade edebilecek hiçbir kelime ya da cümle duymadım.

Annem 30 Ağustos günü markete giderken yolda eczane kapalı olduğu için kapısında kalan bir kadının, bir başkasına 1 mayıs mıymış neymiş onun için kapalıymış diye bir açıklama yaptığına kulak misafiri olmuş, tabii annem hemen atılmış; 1 mayıs İşçi bayramı Biz 30 Ağustos zafer bayramını kutluyoruz en büyük bayram bu bayram demiş, kadınsa ''ay biliyorum da karıştırdım işte'' demiş...
Haydi Ağustos ayında 1 mayısın kutlandığını zannetme garabetini geçtim, ''1 Mayıs mıymış neymiş'' ifadesinin hiçbir şeyden haberi olmayan bir insanın kullanabileceği sözler olduğunu nasıl sineye çekeceğiz!
Ne üzücüdür ki dünyanın en büyük zaferlerinden birini belki de en büyüğünü kutladığımızı bilmeyen insanlar var bu ülkede...
Umutsuzum.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atatürkçülük, bayramlar, döndü, geri, milli

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler