Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Diğer Yemekler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 16.12.2015, 00:28   #31
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Pratik Zeytin Yapımı | Siyah Zeytin Evde Nasıl Yapılır ?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi C.Doğan Mesajı göster
İyi çok güzel. Konu zeytin tarifleri yarışması gibi oldu. Her yöreden, farklı farklı tarifler. İmkanları olanlar her tariften hazırlasınlar. Ya da daha önce beğendiklerini, bildiklerini.

Tariflerden mini bir kitapçık çıkar artık. Ben tarif vermeyi yine erteliyorum. Çünkü yeni ziyaretler yapacağım. Ondan sonra..

Tarifleri yazan ve paylaşan arkadaşlara teşekkürler.
Yok yahu niye zeytin tarif yarışması gibi olsun. Zeytin yapımının bir sürü çeşidi var.

Ege bölgesi zeytin konusunda iyidir. Bazı kişiler zeytin ile pek ilgili de değildir, normaldir. Çeşme yöresinin zeytini hiçbir yerde yoktur. Urla, Çeşme ve Karaburun yöresinde Hurma veya Kurma diye adlandırılan hiçbir işleme tabi tutulmadan yenilebilen zeytin, zeytin ağacı dalında kendiliğinden olur. Zeytinciyim diyen çoğu kişi bu zeytini bilmez bile... Tabi bu zeytin türü ( pek tür de denilemez) sadece Ege bölgesinin batı kesimine hastır.

Daha açık ifadeyle; Hurma zeytin taneleri daha ağaçta iken, yörenin ekolojik koşullarının yardımıyla yenecek duruma gelmesidir. Zeytin tanesinin rengi siyahtan sarımsı kahverengine dönmekte, tane buruşmakta ve koyu renkli bir hurma tanesine benzemektedir.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.12.2015, 00:49   #32
C.Doğan
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Yok yahu niye zeytin tarif yarışması gibi olsun. Zeytin yapımının bir sürü çeşidi var.

Ege bölgesi zeytin konusunda iyidir. Bazı kişiler zeytin ile pek ilgili de değildir, normaldir. Çeşme yöresinin zeytini hiçbir yerde yoktur. Urla Çeşme ve Karaburun yöresinde Hurma veya Kurma diye adlandırılan hiçbir işleme tabi tutulmadan yenilebilen zeytin, zeytin ağacı dalında kendiliğinden olur. Zeytinciyim diyen çoğu kişi bu zeytini bilmez bile... Tabi bu zeytin türü ( pek tür de denilemez) sadece Ege bölgesinin batı kesimine hastır.

Daha açık ifadeyle; Hurma zeytin taneleri daha ağaçta iken, yörenin ekolojik koşullarının yardımıyla yenecek duruma gelmesidir. Zeytin tanesinin rengi siyahtan sarımsı kahverengine dönmekte, tane buruşmakta ve koyu renkli bir hurma tanesine benzemektedir.
Karaburun'un hurma zeytinini bu sene öğrendim. Birde bizim burada çok azda olsa, ona benzeyen dalında olgunlaşan ve yağı sıfır aside yakın olan bir cins varmış. Tabii bu ağaçlar her yıl ürün vermiyormuş. Bu yıl gibi.

Neyse zeytin konusunda öğreneceğimiz çok şey var.
Eski 16.12.2015, 01:09   #33
Gülce
Müdavim

Karaburun hurma zeytinine hastayım, bayılırım.

Zamanı gelince hiç kaçırmam. Dalında olgunlaşan zeytin hiçbir işlem gerekmeden sadece yıkama ile yiyebiliriz. Eğer çok fazla ise dayanması için tuzlarlar. 3 gün sonra üzerine su ilave ederler.

Ben dipfrize bölerek atıyorum. Çıkarıp çıkarıp yiyiyorum.

Karaburun hurmasının üzerine hurma tanımam, tek geçerim.
Eski 16.12.2015, 01:18   #34
ReaL
Deniz Sevengillerden

Çeşme'nin zeytini de, zeytinyağı da özeldir.

Bu işlere pek merakı olmayanlar bunu bilmez. Çeşme yöresinde fazla sayıda yazlıkçı olduğundan, onlar tarafından tüketilir. İzmir merkezine pek gelmez.

Zeytin'in en iyisi denize çok yakın yerlerde olur. Denizden esen rüzgarların etkisi fazladır. Zeytin iyotu sever.

Zeytincilikte; İspanya ve İtalya başı çekmektedir. Yunanistan, Türkiye, Tunus, Portekiz, Suriye, Fas ve Cezayir diğer önemli zeytin üreticisi ülkelerdir.

Türkiye; dünyada zeytin ağacı varlığında 4 ncü, zeytinyağı üretiminde de 5 nci sıradadır.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.12.2015, 11:35   #35
Mediter
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Duayen Mesajı göster
Anacigim tam bir zeytin ustası,sizin tariflerde çok Güzel arkadaşlar ama ben tam tarif vereceğim işin ehlinden . Fakat telefondan bu yazı işi çok zor. Bir kaç güne kalmaz eve geçer geçmez yazarım tarifleri
Hoş geldin @Duayen,
Son zamanlarda (neredeyse) Foruma ayda bir girer olmuştun
Umarım, önemli bir sorunun, sıkıntın yoktur ve bu zeytin konusu bahane olur da, (sabah programları gibi) anacığının zeytin tarifini her güne yayarsın da, yüzünü görürüz.
Sakın zeytin tarifini tek bir günde bitirmeyesin ki arkası yarınlar gibi devamı olsun

Eski 17.12.2015, 22:28   #36
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

Meğer zeytin bir efsaneymiş, sayenizde neler neler öğrendim
Sevgili Mediter, cok şükür sağlığım sıhhatim yerinde, burada, aranızda olmayı çook istesemde iş yoğunluğundan bunu bir türlü beceremiyorum malesef.! Ama aklım yüreğim hep sizinle ( çok klişe bir laf oldu ama gerçek bu ) Kısa bir süre sonra inşallah emekli olacağım, o zaman istediğim kadar zaman geçireceğim burada inşallah.
Anacığımın tarifi, sizinkilerin yanında gücünü kaybetti gibi. Meğer ne çok yol varmış zeytin hazretlerine ulaşmaya
Ben yıllardır anacğımın yaptığı zeytinleri yerim, markette satılanlar bana turşu gibi gelir.
Anacğımın tarifine göre, 5 lt pet şişeye konulan zeytinlere, bir çay bardağı çiçek yağı, yarısı kadar tuz ve şeker konur.Sirkeyi sizden duydum, ama etik olarak konurmu konur, şekeri iptal ederseniz pekte güzel olur

Bahsettiğiniz Hurma zeytinin tadını çok merak ettim doğrusu, Gülcem sende varsa gitmeden tadına bakmak isterim Gitmek derken, çok kısa bir süre sonra tek aşkım İzmirden ayrılmak zorunda kalacağım

Zeytini alırken iyisini anlamak zormuş, anacığımdan öğrendim. Boyuna posuna, karayağız duruşuna aldanmayıp baş parmağınızla kafasını ezmeniz gerekiyormuş. Bu sayede, kurumu, yoksa etli bir zeytinmi anlama şansınız varmış. Birde içindeki etli kısmın dolgun ve beyaz olması gerekiyormuş..
Bundan sonrasını biliyorsunuz zaten, her gün muntazaman çalkalamanız, 15 gün sonunda, yıkayıp kurulamanız,kurutma işleminden sonrada tatlandırıp kavanozlara koymanız ( turşu gibi yapmayın yeter ) gerekiyor..
Herkese afiyetler olsun
Eski 17.12.2015, 22:41   #37
Ekin
Başına Buyruk

Zeytinin hurmasını ilk duydum. Çiğ zeytin yemek yararlı diye bikaç tane yedim. Sonra alıştım yemeye devam ettim. Bahçemizde ufak bir ağaç var. Şuan için çok zeytin vermesede boyuna göre oldukça iyi Etli ve güzel.

Duayen teşekkürler. Anacığının tarifi hepimizinkinden güzeldir. Anne eli sonuçta.

Yalnız basit bir konu gibi gelmişti. Ama kitap yapılacak tarifler çıktı.

Hepinize teşekkürler dostlar.
Eski 17.12.2015, 23:32   #38
Gülce
Müdavim

Alıntı:

Bahsettiğiniz Hurma zeytinin tadını çok merak ettim doğrusu, Gülcem sende varsa gitmeden tadına bakmak isterim Gitmek derken, çok kısa bir süre sonra tek aşkım İzmirden ayrılmak zorunda kalacağım
Ne zaman gideceksin, canım. Şu an yok ama yaratırım. Zamanı şimdi. Karşı komşum Karaburunlu, oğluna gelirken getirir. Hep ondan alırım. Daha gelmediler.

Başka yerden de alırım.
Eski 18.12.2015, 11:46   #39
Mediter
Uzman Üye

Alıntı:
Sevgili Mediter, cok şükür sağlığım sıhhatim yerinde, burada, aranızda olmayı çook istesemde iş yoğunluğundan bunu bir türlü beceremiyorum malesef.! Ama aklım yüreğim hep sizinle ( çok klişe bir laf oldu ama gerçek bu )
Sevgili @Duayen,
Ben (daha uzun süre forumda kalabilmeniz için) zeytin yapımını (arkası yarın misali) günlere yayarak anlatmanızı istemiştim.
Ama ''maşallah siz'' tümünü bir çırpıda anlatmışsınız.
O zaman bir de Kaş (Kalkan) yöresinin zeytin yapımını dileyelim, Efeemmmm!
Daha sonra da, Meis adasının zeytin yapımını anlatırsınız
Eski 18.12.2015, 19:59   #40
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
Sevgili @Duayen,
Ben (daha uzun süre forumda kalabilmeniz için) zeytin yapımını (arkası yarın misali) günlere yayarak anlatmanızı istemiştim.
Ama ''maşallah siz'' tümünü bir çırpıda anlatmışsınız.
O zaman bir de Kaş (Kalkan) yöresinin zeytin yapımını dileyelim, Efeemmmm!
Daha sonra da, Meis adasının zeytin yapımını anlatırsınız
Sevgili Mediter, KaŞ, Kalkan yoresinde agaclarda heba olan zeytinler hep içimi acitmistir. Dallarında kuruyan ,toplanmayan o kadar cok zeytin var ki inanamazsiniz.

Fakat ordakı yeşil zeytinin tadıda hiç bir yerde yok. Kalkan'in yerlisi olan bir köy kadınına rica edip yaptırmıştım, iki yılda bitirdim ve bir tane bile zeytin ziyan olmadi, tadi hala damagimda.

Öğrendiğim kadarıyla, acı suyu çıkana kadar kırma ya da çizme zeytinin suyu degistiriliyor, sonrada çığ yumurta olcusuyle tuzlaniyor. Tatlandirma sofrada yapılıyor.

Örneğin ben zeytini kendi tadında seviyorum, sadece zeytinyağı ve kekikle tatlandirmak yetiyor bana.

Mediter, sırada Bursa, Canakkale, Antalya, Adana zeytin tarifleri var..

5 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ev yapımı zeytin, evde, evde siyah zeytin, nasıl, pratik, siyah, yapılır, yapımı, zeytin

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)